Geç Saatte Yemek Yemek

Geç Saatte Yemek Yemek Gece Yemek - Bu makaledeki notlar: gece yemek yemek geç saatte yemek..

Gece Geç Saatte Yemek Yemeyin

Gece geç saatte yemek yemeyin
Gece geç saatlerde yemek yeme alışkanlığının, kandaki yağ oranının yükselmesine sebep olduğu bildirildi.

Kandaki yağ oranının yüksek olmasının beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilişkili olduğunu ve gece geç saatlerde yemek yemenin buna yol açan en önemli nedenlerden biri olduğunu belirten uzmanlar, “İnsan vücudundaki kolesterolün oluşumu esas olarak gece tamamlanır. Gece geç saatlerde yenen yemekler, karaciğerdeki kan kolesterolü düzeyinin gözle görülür şekilde artmasına neden olmanın yanı sıra, metabolizmayı da altüst eder. Kandaki yağ oranının yükselmesi, atardamarların sertleşmesine yol açan önemli unsurlardan biri haline gelebilir” dedi.

Bunun yanı sıra gece yenen yemeklerin insülin salgısını da artırdığını belirten uzmanlar, bunun da kandaki şeker ve yağ oranlarının anormalleşmesine yol açtığına dikkat çekti.

Gece geç saatlerde yemek yeme bir alışkanlığa dönüştüyse bundan vazgeçilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, “Eğer gece geç saatlere kadar çalışmak zorunda kalıyorsanız, o zaman bir bardak yağsız süt ya da soya sütü, bir kase lapa, bir-iki dilim kepekli ekmek ve uygun miktarda meyve daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Ayrıca yemekten hemen sonra yatmamaya, en az bir saat kadar daha ayakta kalmaya özen göstermelisiniz” diye konuştu.

Uzmanlar, kandaki yağ oranı yüksek olanların, mümkün olduğu kadar yağlı etler, sakatat, midyeler, pulsuz balıklar ve kalamardan uzak durmasını tavsiye ediyor.

Gece Yemek Yemenin Zararları

Gece Yeme Alışkanlığı

Gece yemek yiyen insanların sayısı hiç de azımsanacak ölçüde değildir.Gece yatmadan önce yada gece yarısı uyanarak mutfağın yolunu tutan çok olur.Peki gecenin bir vaktinde yenilen bu yemeklerin zararı var mı yok mu?
Gece yemek yemenin zararlarına dikkat çeken uzmanlar, gece yenilen abur-cuburun ekstradan kilolara neden olduğuna dikkat çekmekteler.Sayısal olarak bu durumu gözler önüne sermek gerekirse her gece ekstra 300 kalori almanın yılda 13 kiloya mal olacağı belirtiliyor.

Fazla Kilolara Gece Yemek Sebep Oluyor

Amerikan Beslenme Birliği uzmanları, pek çok insanın uyumadan önce acıkmasa da bir şeyler yeme alışkanlığına sahip olduğunu belirterek, bunun fazla kilolara davetiye çıkardığını belirtiyor.
Bazı kilolu insanların en fazla kaloriyi, yatmadan önce TV karşısında çerez, çips, tatlı vs. yiyerek aldığına dikkat çeken uzmanlar, her akşam yemeğinden sonra ekstra 300 kalori almanın, yılda 13 kilo almaya yol açabileceğini söylüyor. “Bunun tersi de geçerli, yani akşamları abur cubur yemeyi keserek yılda 13 kilo verebilirsiniz” diyen beslenme uzmanları, yüksek kalorili yiyecekler yerine meyve yemeyi tavsiye ediyor.
Gece Yemenin Zararları

1. Öncelikle kalbin acıma duygusunu; vicdanı alıp götürür..Çünkü komşusu açken tok yatann biz den değildir hadisi şerifinin vermek istediği manayı tamamen alıp götürüyor…Gece tok yatan bir insan dertleri unutur ve dertlilere uzanacak yüreği kalmaz ve aç yatanların halini düşünemez…
2. Hani hep deniyor ya çok kilo alıyorum…Evet gece yatmadan yenilen yemek insan bedeni uykuda pasif olduğu için sindirim sistemi yeteri kadar aktif çalışamaz..Bu yüzden Kilo almak için birebir..
3. Kilo almaktan ziyade sağlık açısından çok kötü problemlere yol açar…Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını etkileyeceği için fiziksel anlamda bir çok problem meydana gelir..Sağlıkta oluşan birçok neden ile günlük yaşamdada çok problem çekilmeye başlanır..
Gece yeme alışkanlıkları sosyal yaşama etki eder.. yenmesi gereken yerde yememek; gereksiz yerde atıştırmalar yapmak ; yediklerine dikkat edememek..derken…Bu yüzden psikolojik bunalıma giren birçok arkadaşımız bile oldu..

Gece Yemek Yeme Sendromu

Gece yemesi sendromu yeme bozukluklarının en gencidir İlk kez 1955 yılında sabahları tokluk hissi, aksam hiperfajisi yani günlük kalori tüketiminin yarısından fazlasının tüketimi ve uykusuzluk üçlemesinden oluşan bir sendrom olarak tarif edilmiştir Geçmişten günümüze doğru yapılan araştırmalarla tanım ve tedavide gelişmeler kaydedilmiştir Gece yeme sendromunun görülme sıklığı kilo ile birlikte artış göstermektedir

Gece yemesi bozukluğunun tipik karakteristik özellikleri vardır; Bunlar:

-Genellikle sabah kahvaltısında iştah yoktur ve açlık hissedilmez Uyandıktan saatler sonra ilk öğün yenilir

-Akşam yemeğinden sonra günlük kalori ihtiyacının %50’sinden fazlası tüketilir Gece uyanılır ve bilinçsiz biçimde mutfağa gidilerek atıştırma yapılır

-Bu durum iki aydan fazla haftada en az üç gece sürer ve sık uyanmalar sırasında yüksek kalorili atıştırmalar yapılır

-Gece yemelerine gerginlik, kaygı ve suçluluk hisleri eşlik eder

-Gece yemesi sendromu strese bir yanıt olarak düşünülmektedir ve genellikle depresyonla birlikte görülür Özellikle akşam saatlerinde bireyler gergin, ajite ve sinirli hissederler

-Uykuya dalmakta veya sürdürmekte zorluk çekerler

-Tercih edilen atıştırmalar karbonhidrat ve şeker ağırlıklıdır

-Bu tip bir yeme davranışı kişiye suçluluk ve utanç duygusu yaşatır

Gece yemesi sendromu henüz resmi olarak bir yeme bozukluğu olarak tanımlanmamıştır Altında yatan nedenler araştırılmaya çalışılmaktadır ve tedavi planları hali hazırda geliştirilmektedir Gece yemesi sendromunun biyolojik, genetik ve duygusal faktörlerin bir kombinasyonu olduğu düşünülmektedir

Bir teoriye göre bu problemi yaşayan kimseler tanımlanmış ya da gizli bir stresin etkisindedir Gece yemesi sendromunun stres ile ilişkili olduğunu doğrular bir şekilde başka çalışmalar da gece yemesi olanların, kortizol düzeyinin yüksek olduğunu göstermiştir Bu teoriye göre gece oluşan yeme atakları bu hormonun üretimi yavaşlatmak için bedenin yaptığı bir savunmadır Bu açıklama kabul veya ret edilmeden önce stresin gece yemesi sendromunu tetiklediği ve stres azaltma programının bu kişilere yardım ettiği göz önünde tutulmalıdır

Araştırmalar ayrıca gece yemesi olanların yiyecek seçimlerin de odaklanmıştır Ağırlıklı tercih beyindeki iyi hissetmeyi sağlayan kimyasalların arttıran karbonhidrat yönündedir Bu seçim bedenin bilinçsiz bir kendi kendini tedavi etme yöntemi olarak düşünülmektedir

Zevk İçin Yemek Yemek!

Zevk için yemek yemek!

Eğer yemek yeme bağımlılığınız varsa, önerilerimize kulak vererek bundan bir an önce kurtulmaya bakın.

Bazı insanlar yemek yemek bazıları da doymak için yaşar. Birinci gruptakiler için yemek yemek vücudun temel ihtiyacı olmasından öte bir süre sonra vazgeçilmez zevkler arasında yer almaya başlar. Her kültürün temelinde yatan ziyafetler, toplu yemek yeme zevki ve misafirperverlik dikkat çekici farklara dayansa da aynı temeldedir özünde. Her eğlencenin bir parçasında mutlaka yemek vardır.

Eğlencelerin, düğünlerin, arkadaş toplantılarının bol olduğu, uzun akşam yemekleri ve gece çıkmalarının arttığı yaz günlerinde kendinizi daha mutlu etmek için daha bol yemek mantığındaysanız fazla kilolar çoktan kapınızı çalmıştır. Bunun önüne geçmek için yemeye başlamadan önce gerçekten aç olup olmadığınıza karar vermeli, duygusal yemelerinizin en çok hangi durumlarda tekrarlandığını tespit edip çözüm yolları bulmaya çalışmalısınız.

Yemek yemek bazılarında bağımlılık haline gelmiştir. Alkol veya sigara bağımlılığı gibi olmasa da bu bağımlılıkla mücadele etmek ciddi bir irade gücü gerektirir. İşte bu doğrultuda size birkaç öneri…

Küçük porsiyonlar tüketin
Besinlere karşı duyulan bağımlılık genelde fazla yemek tüketmekle sonlanır. Ancak Florida Üniversitesi’ndeki uzmanlara göre beynimizi daha az yemek tüketerek de kandırabiliriz. Küçük tabaklar ve kaseler kullanarak vücudun daha az porsiyon görmeye alışması, tabak bitirme psikolojisi ile tatmin edilmesi yardımcı olacaktır.

Zamanla, bu alışkanlığı tekrarladıkça beyin azla yetinmesini öğrenir. Bunu başardıktan sonra tabakta yemek bırakmaya çalışmak ikinci adım olacaktır.

Bol bol su için
Su rahatlatıcı özelliğiyle yeme ataklarının önüne geçebilir. Bunun için kendinize günlük su hedefi belirleyip bu hedefi gün içine yayarak tüketmeye gayret edin.

Tatlılardan uzaklaşın
Herkesi diyetten uzaklaştıran farklı kalori tuzakları vardır. Eğer sizin düşmanınız şeker ve şekerli gıdalar ise öncelikle bulunduğunuz ortamdan şekeri uzaklaştırarak işe koyulabilirsiniz. Şekersiz şekerler, sakızlar, light tatlılarla zamanla yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeli, yeme sıklığınızı düşürmeli, canınız her tatlı çektiğinde yemeyerek ilk adımları tamamlamalısınız.

Açlığınızı kontrol edin
Açlık yeme bağımlılıklarını tetikleyen tehlikeli bir durumdur. Bunun için asla kendinizi aç bırakmayın, yemek yemeyi istemekle gerçekten aç olmayı ayırt etmesini öğrenin. Fizyolojik olarak aç olduğunuzda yemek yiyin, göz açlıklarınızı umursamamaya çalışın.

Egzersiz yapın
Egzersizin vücudumuzun fiziksel görünümünde olduğu kadar kimyasında da geliştirici etkileri vardır. Spor yapan bireylerin daha mutlu oldukları ve daha az yedikleri belirlenmiştir. Bunun için kendi performansınıza uygun, keyifle sürdürebileceğiniz bir program oluşturun.

Psikolojik destek alın
Yemekle kurduğunuz ilişkiler konusunda kendinizi yalnız ve gergin hissediyorsanız bunu mutlaka bir uzmanla paylaşın. Bu bağların kurulmasında altta yatan psikolojik etkenlerin rolü varsa, bunları beraber bulmaya ve yok etmeye çalışın.

Suç bölgesinden uzaklaşın
Eğer tezgahta kocaman bir çikolatalı kek, dumanı üzerinde bir pizza veya abur cubur dolu bir kase bırakırsanız muhtemelen kendinizi kaybedersiniz. Bunun için evinizde, size tuzak kuracak yemekleri bulundurmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Geç Saatte Yemek Yemek İçin Yorum Yap