Generals Oyunu

Generals Oyunu General Oyun - Bu makaledeki notlar: general oyunu generals oyunu general oyun..

Generals Oyunu Sizce Nasıl??

generals generalsCommand & Conquer: Generals Fan Club

Command & Conquer Generals, Command & Conquer serisinin günümüzde geçen oyunudur.
Oyun 3 takımdan oluşuyor bunlar,ABD (United Station of America), China (Çin) ve GLA (Global Liberation Army) adlı ülkeler arasında geçiyor. Oyunun geçtiği zaman farklı olsa da konusu yine klasik Command & Conquer tarzında. Command & Conquers Generals’da bu üç takımında tek kişilik senaryosu mevcut. Tüm westwood RTSlerinde olan skirmish modunda da oynayabilirsiniz. ‘Skirmish’ modunda seçtiğiniz haritada, belirlediğiniz ayarlar ile bilgisayara karşı savaşıyorsunuz. Oyunun internet ve lan üzerinden oynanma imkânı da var. Ancak internetten oynayabilmek için orijinal Generals’a ihtiyacınız var.
Her üç takımın da süper silâhları var. ABD’nın Particle Cannonı, China’nın Nükleer Missile ve GLA’in ise SCUD Storm’ları vardır. Ayrıca oyunda Türkiye’nin doğu bölgeleri (Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari) terorist bölge olarak gösterildiğinden oyun 2006 yılında Amerika Birleşik Devletleri bilişim suçları mahkemesine dava edilmiş mahkeme Türkiye aleyhinde karar vermiştir.
== Command and Conquers Generals Reborn Uyarlamasındaki Ordular ==****

ABD Laser General (Amerika Birleşik Devletleri Lazer Generali)
İsim = General ‘Pintpoint’ Townes
Ülke = ABD (Amerika Birleşik Devletleri)
Rüdbe = 4 Yıldız General
Branş = Amerika Birleşik Devletleri Ordusu
Taktik(ler) = Lazer teknolojisi

General ‘Pintpoint’ Townes (kısaca General Townes), savaşta lazer gücünü kullanır. Sıradan bir lazer değil elbette. Lazerin dünyada o ana kadar görülmüş en hasar verici ve eritici şeklini kullanan Townes, normalden fazla ihtiyaç duyduğu enerji için gelişmiş soğuk füzyon santrallerine sahiptir. Crusader (Amerika ana savaş tankı) gövdesi üzerine yerleştirilmiş daha uzun menzilli tankları vardır. Lazer savunmasını da savunma binaları arasında neredeyse 1. sırada olduğunu söyleyebiliriz. Fakat enerji üretimi ihtiyacın altına düşerse lazer tankları da etkisiz hâle gelir.

ABD Superweapon General (Amerika Birleşik Devletleri Süper Silah Generali)

İsim = General Alexis Alexander
Ülke = ABD (Amerika Birleşik Devletleri)
Rüdbe = 4 Yıldız General
Branş = ABD Marines (Amerika Birleşik Devletleri Özel Asker Kuvveti)
Taktik(ler) = Güçlü Savunma ve çok Sayıda Süper Silah Kurma
Uzun menzilli savaş aletleri ve süper silahlar olmadan neredeyse geçilmesi imkânsız ‘araç’ savunma birimi EMP Patriot Missile Sistemi sayesinde, General Alexander’ın süpersilahlarını devirmek ya da üssünü yok etmek gerçekten zor oluyor. Bu EMP birimi roketler, herhangi bir hava, su ya da deniz araçına çarpınca hasarın yanında olusan elektro-manyetik dalga, araçtaki elektriğe resmen sabotaj düzenliyor ve bir süre sistemleri çalışmıyor. Aracın sistemleri yeniden çalışana kadar zaten yeni EMP birimi roketler gelmeye devam ediyor. Yani araç bir kese menzile girdimi kurtuluş yok. Hava araçları içinse ‘tek dokunuş, büyük bir yok oluş’. Sonra zaten uçma becerilerini kaybediyorlar (çünkü sistemler devredışı kalıyor). Elbette Crusader, Paladin Tank gibi ana savaş birimlerine de sahip değil. Ama süpersilahı %50 ucuza kurabilip bombasını bırakana kadar kurşunların bile yakalıyamadığı süpers-sonik hızda olan Aurora Bomber’ın daha hasar oranı yüksek ve ucuz (anlıyacağınız gelişmiş) versiyonu olan Aurora Alpha Bomber’a sahip. Enerji santralleri normaldir, fakat fazladan %100 enerji üretimini sağlayan yükseltme normalden farklı olarak %300’dür. Tek başına en fazla enerjiyi sağlayabilen eneji santrali bu generale aittir.
Not= Bu Bombardıman uçakları çok pahalıdır. Eğer bombalıyıcağınız yerin önünde hava savunması varsa, tekrar düşünün; bombayı bıraktıktan sonra yavaşlıyacaktır. Fakat düşmanda ateşlenmeye hazır olmak üzere olan bir süper silah varsa 5 Aurora Bomber, ya da 3-4 Aurora Alpha Bomber’ı intihar yolculuğuna gönderip süper yemekten kurtulursunuz 🙂

ABD Air Force General (Amerika Birleşik Devletleri Hava Gücü Generali)

İsim = General Malcom ‘Ace’ Granger
Ülke = ABD (Amerika Birleşik Devletleri)
Rüdbe = 4 Yıldız General
Branş = Birleşik Devletler Hava Gücü
Taktik(ler) = Hava gücü f
Ucuz ve daha güçlü uçaları ile alışılmışın dışında olan General Granger, General Alexander gibi Ana Savaş birimleri (tanklar) bulundurmaz. Normal defans birimleri ve normalin üstünde hava gücü ‘ne sahiptir. Kendi kendine havada füzeleri dolan savaş helikopteri Commanche’ler de görünmezlik özelliğine sahip olabilir. Diğer savaş ucaklarının lazer savunması vardır. İyi atış hızı olan bu lazer ile füzelere neredeyse tam korumalı olur. Asker taşıyailen ve kaynak toplayabilen helikopterlerinin (Chinook) de gelişmiş bir versiyonu vardır. İçinde asker olunca askerlerinin dışarıya ateş edebilmesini sağlayan bu helikopterin adı Combat Chinook’tur. Normal Chinook’lar da daha ucuzdur.

GLA Toxin General (Evrensel Liberal Ordu Radyoaktif madde Kullanımı)

İsim = Dr. Thrax
Ülke = Irak
Rüdbe = Bilinmiyor
Branş = Bilinmiyor
Taktik(ler) = Zehir Temelli Silahlar
Generals Zero Hour’u olanlar bilirler. Resminde de zehirlerinin vücuduna etkisi görülmektedir. Global Serbestlik Ordusu’nun standart askeri olan Rebel, burada mâliyeti ve hasar gücü artmış olan Toxin Rebel olarak bizi bekliyor olacaktır. Fakat binalarda o kadar da etkili değildirler. Tankların mermilerinde kendiliğindenbir miktar toxin birimleri mevcuttur. Ayrıca ‘Antrax Gamma’arştırması sayesinde toxinlerinin gücü normalin iyice üstüne çıkar. Patlayıcıları yok, olanlar pahalı ve içinde bir toxin vardır. Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekten çk sorun yaratmıştır.

GLA Stealth General (Evrensel Liberal Ordu Kamuflaj Generali)

İsim = Prens Kassad
Ülke = Irak
Rütbe = Uygulanamaz*
Branş = Global Serbestlik Ordusu Akrep Hücresi
Taktik(ler) = Kamuflaj ve Pusu
Prens Kassad’ın görünmezlik avantajı gerçekten çok büyük bir sorun oluyor. Scorpion Tank ve Marauder Tank gibi ana savaş birimleri olmamasına rağben çok büyük bir sorun. Görünmez üniteleri yakalayan birimlerle bile işiniz zor. Bütün binaları kamuflaja elverişli. Yani süper silah kurduğunda yerine hemen bakın, onu da görünmez yaptı mı süper yiyip yiyip durursunuz. Harita olduğu yer de aydınlanmaz.

  • Oyuna göre araplarda rütbe sistemi yoktur. Bu yüzden rütbesi hakkında kesin bir şey söylenemez.

GLA Demolition General (Evrensel Liberal Ordu Patlayıcı Generali)

İsim = Rodall ‘Demo’ Juhziz
Ülke = Irak
Rüdbe = Kullanılamaz
Branş = GLA Scorpion Cell (Global Serbestlik Ordusu Akrep Hücresi)
Taktik(ler) = Patlıyıcılar ve Bombalar
General Rodall ‘Demo’ Juhziz’i bilmeniza gerek yok. İsminden anlaşıldığı gibi patlıyıcılar uzman. Tek görünmez özelliği olan ünitesi, kahraman ünite Jarmen KELL ayrıca zamanlı ve uzaktan kumandalı patlıyılarla da silahlanmış. Tek toxin ünitesi de toxin traktörü. Bütün füzeleri patlıyıcı, toxin yok; Scoripon Tank’ının füzesi ve süper silahı olan Scud* Storm gibi. Patlayıcı ünite ve savunmalar geliştirilmiş. Görünmez patlayıcı varilleri daha ucuza ve daha hasalı biçimde normalda 2-3 kat hızlı bir biçimde inşa edebilme imkânı sunuyor bize. Terrörist ve Bomb Truck daha fazla hasara yol açıyor. Bir yükseltme (upgrade) ile ünitelerde ve savunma binalarında sadece düşman ve tarafsız ünitele işleyen, istediğiniz zaman kullanabileciğiniz, ayrıca ünite ölünce veya savunma binasının yıkılınca otomatik olarak devreye giren bir patlıyıcı sistemine de sahip oluyorsunuz. Eğer düşmanınızın tanklarının askerlerinizi ezmelerinden nefret ediyorsanız intikamınızı alabilirsiniz. Ezilince ünitenin sahip olduğu patlayıcı öldüğü için otomatik olarak devreye giriyor. Eğlenceli bir sistem 🙂

  • Scud bir füze çeşididir. Tasarımı farklı olan bu füzeleri sadece Global Serbestlik Ordusu kullanır.

China Nuclear General (General Tao Radyoaktif Madde Kullanımı)

İsim = General Tsing Shi Tao
Ülke = Çin
Rüdbe = General, Sınıf AAA
Branş = PLA
Taktik(ler) = Nükleer Temelli Sılahlar
General Tao, düşmanlarını yenmek için nükleer güç ve radrasyondan yararlanır. Çin’in standar tankı olan BattleMaster’ın farklı versiyonu olan Nuclear Battlemaster’a sahiptir. Tankları hem daha hızlı, hem de mermilerinde içinde küçük bir miktan nükleer radyasyon taşır. Süper Silah olan Nükleer Füze (Nuclear Missile) %10 daha ucuzdur ve gelişmiş nükleer enerji santlarrleri vardır. Saldırı helikopteri olan Helix napalm bombasıyla değil küçük bir nükleer bomba ile silahlandırılabilir. Aynı şey Çin’in tek savaş uçağı olan Mig için de geçerlidir. Napalm yüklü füze yerine nükleer bomba yüklü füzelere sahip olabilir.

China Infantry General (General Gelişmiş Eğitiml Ordu Generali)

İsim = General ‘Anvil’ Shin Fai
Ülke = Çin
Rüdbe = General, Sınıf AAA
Branş = PLA
Taktik(ler) = Gelişmiş Asker Bölümleri
General Fai, Fortifiled Bunker, Assault Helix, Assault Troop Crawler, Attack Outpost gibi içinde dahaa fazla asker basındırabilen üniteleri ve normal askerlerle kıyaslanamaz saldırı askerleri ile tanklarının olmması size hiç bir sorun yaratmıyor. Aşırı derecede güçlü askerleri, her ğeye karşı güçlüdür. Düşman ünitelerine ise normalden daha fazla hasar verir.

China Tank General (Çin Tank Generali

İsim = General Ta Hun Kwai
Ülke = Çin
Rüdbe = General, Sınıf AAA
Branş = PLA
Taktik(ler) = Glişmiş Tank Bölümleri
Gerçekten aşırı güçlü tankları ile General Kwai’ı yenmek çok zor. Çok agresiftir. Fazla savunma ve üs kurmaz, yani üssüne saldırdığınızda işi kolay biter ama şu arka arkaya gelen saldırıları atlatmak için epeyce savunma kurup uğraşmalısınız. Ayrıca savaş uçakları ile üssünü yok etmek isterseniz dikkat edin, saldırı birimlerinin aralarına yerleştirdiği Gattling Tank’lar havay saldırabilir. Aurora Bomber gönderildiğinde ise dönüşte bu tanklara yakalanabilir. Ona karşı süper silah kullanmak akıllıca olur.

ABD ( amerika birleşik devletleri)

Yüksek mâliyet ve yüksek teknoloji kullanan Amerika’nın tek istediği bütün dünyada barışın hükmetmesidir(Bunun doğruluğu bilinmemektedir :)). Fakat ortadoğuda’da bazı sorunlar yaşıyan Amerika, kendine bir düşman kazanmıştır. GLA (Global serbestlik ordusu). Karışık olaylar yüzünden Amerika, Araplar tarafından şuçlu duruma düşmüştür. Artık karşılarında sinsi taktikler kullanan bir düşmanları vardır.(al-kaida,hamas,hizbullah v.b)

GLA (Global Serbestlik Ordusu)

İngilizce (orijinal) adı Global Liberation Army olan bu birlik ( ülke diyemiyoruz ) sinsi ve köşeye kıstıran taktikler kullandığı için tanklarının güçsüz ama hızlı olması bir sorun yaratmaz. Arabistan’da olaylar olduğu sırada Amerika oraya müdale etmek için geldiğinde yanlış anlaşılmalar ve tatsız olaylar yüzünden Arabistan’da böyle bir birlik kuruldu. Tek amacı Amerika’dan intikamını almaktır.Fakat Çin Amerika’ya yardım etmeye başlayınca Çin’e de saldırmaya başlamıştır.

China (Çin)

Tarafsız olan bu ülke, düşmanlarını yenmek için çok sayıda ünite ve çok güçlü savaş birimleri kullanır. Savaşa girmesinin asıl nedeni Global Serbestlik Ordusu’nun ona da saldırmasıdır. Teknoloji bakımından Amerika’ya neredeyse yetişmiştir.

Çin’den Bir General

İsim = General Leang (Tam adı bilinmiyor, ayrıca bayan general)
Ülke = Çin (Normalde bilinmiyor, sadece kendisine ait bir resimde görülen yüz yapısı ülkesi hakkında bilgi veriyor)
Rüdbe = Ejderha General, Sınıf AAAA
Branş = Bilinmiyor
Taktik(ler) = Bilinmiyor
General Leang hakkında pek bir istihbarata sahip olunamamıştır. Bilinen tek şey diğer generallere benzememesidir. Tek kişilik veya yok kişilik oyun modunda da bu general ülke seçimi kapsamında değildir. Bilinen çok az şeylerde biri ise hem Amerika Birleşik Devletleri, hem Global Serbestlik Ordusu hem de Çin’in bütün yapı, asker, tank, hava aracı ve teknolojilerine sahip olduğudur. Sadece tek kişilik oyun modunda “Generals’ Challange” modunda bir sürü generali yendikten sonra final generali olarak karşımıza çıkar. Oyunun başlıngıcı sırasında da 3 süper silaha birden sahiptir.

Oyun İçi Sahneler


Sponsorlu Bağlantılar

Generals Oyunu İçin Yorum Yap