Geomeri Şekilleri Tarihçesi

Geomeri Şekilleri Tarihçesi Geometri Cisimlerin Tanımları - Bu makaledeki notlar: geomeri şekilleri tarihçesi geometri cisimlerin..

Geometrik Şekillerin Tarihçesi ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Geomeri Şekilleri Tarihçesi ve Geometri Cisimlerin Tanımları hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.

Geometrik Şekillerin Tarihçesi

Geometrik Şekillerin Tarihçesi

Uzayın ve uzayda tasarlanabilen biçimlerin, kurallara uyularak incelenmesini konu alan matematik dalı. Yunanca «ge», yer ve «metron», ölçüden.

Geometri Nil kıyılarında doğdu. Bu ırmağın düzenli aralıklarla taşması, tarlaların sınırlarını siliyor, Mısırlıları güç sorunlarla karşı karşıya bırakıyordu: çünkü tarlaların sınırlarını yeniden çizmek, herkese kendi yerini vermek, bunun için de tarlaların yüzölçümünü hesaplamak, nirengiler dikmek, kısacası, geometri yapmak gerekiyordu.

Doğru Kavramının Anlaşılması İçin

insanlara, yer ölçümüne ilişkin somut sorunları çözümleme olanağını veren geometriden, giderek soyut bir geometri doğdu. Böylece aynı kavramın değişik durumlara uygulanabileceği anlaşıldı. Sözgelimi, deniz üzerindeki ufuk çizgisiyle çekülün gergin ipi arasında hiç bir maddi ortaklık yoktur; ama ikisi de geometride doğru adı verilen kavramı belirtir; doğru kavramı, ancak bunun gibi somut örneklere bakılarak anlaşılabilecek bir kavramdır.

(DEVAMI EKTEDİR)

İndirmek İçin Tıklayın

Sponsorlu Bağlantılar

Geomeri Şekilleri Tarihçesi İçin Yorum Yap