Göğüs Neden Büyür

Göğüs Neden Büyür Göğüsler Neden Küçülür - Bu makaledeki notlar: göğsün yapısı göğüs neden büyür göğüsler..

Meme Yapısı (anatomisi)

Göğüs genelde dairesel yada göz yaşı damlası şeklindedir. Ancak göğüs dokusu köprücük kemiğinden sutyen çizgisine ve göğüs kemiğinden koltuk altına kadar bulunabilir. Bu nedenle kişisel göğüs kontrolleri yapılırken bu alanların tümünün kontrol edilmesi ve mastektomi yapılırken bu alanlardaki dokularında alınması çok önemlidir.

Göğüs süt bezlerinden, süt kanallarından, dolgu malzemesi olan yağ dokusundan ve taşıyıcı olan lif dokusundan oluşur. Süt bezleri lob adı verilen gruplarda toplanırlar. Her lob, pek çok sayıda daha küçük lob içerir. Bu küçük loblar sayısı bir düzineye varan ve küçük üzümlere benzeyen minik ampul şeklindeki bezleri içerir, ve süt burada üretilir. Göğüslere dokunulduğunda yumru yumru hissedilmesinin nedeni budur. Duct adı verilen küçük kanalcıklar üretilen sütü göğüs ucuna taşır.

Göğsün içinde kas yoktur ama, pectoralis major and pectoralis minor adı verilen iki kas göğsün altındaki kaburgalara bağlıdır.

Göğsün içinde göğse oksijen ve besin taşıyan damarlar vardır. Damarda kan ile beraber dolaşımda olan lenf sıvısı, (vücudun savunma sisteminde önemli bir rol oynar), damar duvarlarından sızar ve hücrelerin arasındaki boşlukta birikir. Bunların toplanması ve ana kan dolaşımına geri kazandırılması için lenf kanalları vardır. Bu kanallar boyunca, lenf sıvısı lenf bezleri adı verilen fasulye tanelerine benzeyen organlar tarafından süzülür. Göğüste toplanan lenf sıvısının büyük bir bölümü koltuk altına doğru toplanır, burada harici lenf bezleri tarafından süzüldükten sonra lenf sıvısı dolaşım sistemine geri döner.

Göğüsler Nasıl Büyür ve Değişirler

Doğumdan yaşlılığa dek olan süreç içerisinde göğüs belki de insan vücudunda en fazla değişime uğrayan organdır. İlk adetten bir yada iki yıl kadar önce kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteronun etkisi ile göğüsler büyümeye başlar.

Doğurgan olunan süreç içerisinde göğüsler adet dönemleri ile paralellik gösteren ve kadınlık hormonlarının kandaki düzeyleri tarafından tetiklenen aylık değişimler geçirirler. Hamileliğe hazırlanıyormuşçasına her ay süt bezleri aktif hale geçerler ve göğüsler şişer, hormon değerlerinin normale dönmesi ile süt bezleri yeniden aktif olmayan hale dönerler.

Menopoz ile birlikte, hormon düzeylerinde düşmeler görülür ve süt bezlerinin bir bölümü küçülür veya yok olur. Yağ dokusu bu dokuların yerlerinin bir kısmını doldurur.

Bütün bu değişimler boyunca, hücrelerin genetik kodunu içeren DNA zarar görebilir. Hücrenin tüm özelliklerini içinde barındıran DNA, aynı zamanda hücrelerin nasıl bölünmesi ve çoğalması gerektiğine ilişkin bilgiler de içerir. DNA da oluşabilecek böylesine değişimler kansere yol açabilir.

Süt Nasıl Geliyor?memenin Yapısı

Süt nasıl geliyor?
Meme ucunu çevreleyen koyu renkli deride kabarıklıklar görürsünüz (montgomere bezleri). Bu bezler yağlı sıvı salgılar, meme derisini sağlıklı tutar. Memenin içinde küçük milyonlarca kesecikler (alveol) vardır. Aşağıdaki resimde üç alveol büyütülmüş olarak gösterilmiştir. Her alveol süt salgılama hücrelerinden oluşur.

Beyinde kana salgılanan prolaktin hormonu bu hücrelerden süt salgılanmasını sağlar. Yukarıdaki şekilden görüleceği üzere bebek meme emdiğinde meme ucundan beyne duyusal uyarı gider. Bu uyarıya beyin prolaktin hormonu salgılayarak cevap verir.

Prolaktin kan karışımına karışarak memeye gider ve süt salgılayıcı hücrelerden süt salgılatır. Buradan şunu anlıyoruz bebek ne kadar fazla emerse memede o kadar fazla süt yapılır, bebek az emerse memelerde az süt yapar.
Bir çok anne bebeklerinin gereksinimi olan sütten daha fazla süt üretirler. Bir annenin iki bebeği varsa ve ikisi de emiyorlarsa memeler iki bebek için süt yapar. Birçok annenin en az iki bebeğe yetecek kadar sütü olur.insan beyni geceleri daha fazla prolaktin yapar. Gece bebek emzirilirse süt yapımı çok daha fazlalaşır.
Prolaktin hormonu anneyi gevşetir ve uykusunu getirir. Bu yüzden anne geceleri emzirse bile iyi dinlenir.

Bebek meme emdiğinde meme ucundan anne beynine uyarı gider. Uyarıya cevap olarak beyinden oksitosin hormonu salgılanır. Oksitosin kan yoluyla memeye gider ve alveol çevresindeki kas hücrelerinin kasılmasını sağlar böylece alveol içindeki süt kanallara akar ve bebeğin ağzına süt gelir.
Oksitosin prolaktinden daha çok üretilir. Bu şekilde memedeki süt bu emzirme için akıtılır. Anne bebeğinin acıktığını düşünürse oksitosin hormonu devreye girebilir, bebek emmeye başlamadan süt akabilir. İyi duygular, bebeğiyle mutlu olmak, sevgiyle onu düşünmek ve sütünün onun için en iyi şey olduğunu bilmek oksitosin refleksinin çalışmasına ve sütün akmasına yardımcı olur. Bebeği görmek, dokunmak, bağırdığını duymak da oksitosin refleksini harekete geçirebilir.

Ancak ağrı, endişe yada sütünün yeterli olmadığını düşünmek gibi kötü duygular oksitosin refleksini baskılayabilir. Oksitosin refleksi iyi işlemezse bebek sütü almakta zorlanır. Anneler sütlerinin olmadığını sanırlar. Süt yapılmaktadır ancak dışarı akamamaktadır. Onun için anneler huzurlu bir ortamda olmalı ve olumlu düşünmelidirler.

Anne sütünde önleyici madde anne sütünde süt üretimini azaltan bir madde (inhibitör). Eğer memede çok süt varsa bu madde süt salgılanmasını durdurur. Böylece memeyi çok dolu olmanın Zaralı etkilerinden korur. Bu çok gerekli bir mekanizmadır. Bilhassa 2 yaşında bebek memeyi bıraktığı zaman memelerin aşırı sütle dolup çatlamasını önler.
Eğer süt emilme veya sağılma yoluyla memeden boşaltılırsa bu inhibitör maddede ortadan kalkar ve meme daha fazla süt yapar.
Eğer bebek bir memeden emmeyi bırakırsa inhibitör madde etkisiyle bu meme süt yapmayı keser meme mutlaka sağılarak boşaltılmalıdır.
Eğer bebek bir memeden daha fazla emerse bu meme daha fazla süt yapar ve diğerine göre daha büyük olur.

Kategoriden Daha Fazla

Esed’in Askerinin Dehşete Düşüren İşkencesi (+18)
İnanın Esed'in Askerinin Dehşete Düşüren İşkencesi (+18) isimli bu haber okumaya değer. Lütfen zamanınızı ayırıp okuyun. Ortadoğu haberleri ilginizi ç...
Komik Okul Resimleri
Wh Okulda:)zerdeçaltemizlik kolu başkanı oluncababayagmurlu993'ün eleştirisine mahrus kalıo:) Pratik arkadaşımız nrhnhocasımert41994'den joker hakkı...
Korkunç Efsaneler
Efsane Mi Yoksa Gercek Mi ?Efsane mi Yoksa Gercek mi ?Şehir efsaneleri, ne zaman, nerede, kim tarafından, ne amaçla, nasıl çıkarıldığını kimsenin bi...
Rüyada Cinli Ev Görmek
Rüyada Cin, Peri GörmekCinCin görmek, dünya ve onun gurur vesilesi olan şeyleri uğruna hile yapmaktan sakınmayan kimseye; Görülen cin alim, doktor,...
Dünyanın En Vahşi Yaratığı
Dünyanın En Vahşi Deniz Canlısı: Dunkleosteus10 metre boyu, 4 ton ağırlığı ve tüm deniz yaratıklarından güçlü ısırma kuvvetiyle Dunkleosteus, 400 mily...

Göğüs Neden Büyür İçin Yorum Yap