Göksel

Göksel Popun Tanıtımı - Bu makaledeki notlar: popüler kültür Göksel popun tanıtımı popun..

Pop Nedir, Ne Değildir?

Popüler kültür’ tanımı içinde neler barındırıyor ve neleri etkiliyor? Göksel, Doa ve Bedük, popun yaşamlarındaki yerini ve müziklerine yansımasını anlattı. Sonuç: Popu seviyoruz!

Göksel

Pop pamuk şeker gibidir; albenili, çarpıcı ve eğlenceli ama hevesi çabuk geçer ve beslemez… Popüler kültür ise zamanın dinamikleri içinde, toplumun çoğunluğunun genel beğenisini, ilgisini ve yaşam şeklini barındırıyor.

Pop, etkisini en çok sanat dalları üzerinde gösteriyor. Çünkü pop büyük kitleleri yakalamak için çok önemli bir silah. Ben yaptığım müzikte pop art öğeleri kullanmayı çok seviyorum. Albümlerimin hemen hepsinde görsel olarak pop art var.

Popun hızlı tüketime yol açtığı ve insan beynini tembelleştirdiği kesin ama ben popa bütünüyle şeytan gözüyle bakan tarafta değilim. Çünkü pop, insanların iletişimini kolaylaştırıyor. Ayrıca eğlenceli olduğu inkar edilemez.

Doa

Popüler kültür, günlük yaşantımızdaki popüler ‘şey’lerin tamamı. Davranışlarımızı, alışkanlıklarımızı belirliyor ve aynı zamanda popüler olan her şeyi barındırıyor.

İster istemez benim de yaşantımda ve müziğimde popun yeri oluyor. Söz yazarken yaşıtlarımın ve benim de kullandığım popüler bir lafı farkında olmadan kullanıveriyorum.

Kendi farklılığımı popüler müziğin revaçta öğelerini kullanarak ortaya koyamazdım. Aynı şey yaşamımda da geçerli. Farklılığımı ifade etmek gerektiğini hissettiğim konularda popüler kültürle aram pek iyi değil.

Pop bazı değerleri zayıflatıyor. Yaşamı popüler kültürden ibaret yaşayanlar var. Çok klişe ama her şey gibi popun da fazlası zarar. Ayrıca popu kendi çıkarları için kullanmaya çalışanlar var. Popüler olmaktan değil, popülist olmaktan kork!

Popüler kültür, rahatlamanın da bir yolu. Kimse 24 saat çok derin ve ciddi işlerle uğraşamaz. Uğraşıyorsa da şu anda vazgeçmesini şiddetle tavsiye ederim

Bedük

Popüler kültür zamanı şekillendirir; o dönemin yaşam standartlarını, yaşama şekillerini, kültürünü ve zevklerini tanımlar. Kültürlerin yapıtaşı olmaz ama ileriki zamanlarda, o günün dünyası hakkında bilgi verir. Popüler kültür temel olarak alt kültürden beslenir. Aslında alt kültürün daha geniş kitlelerin algılayabileceği şekilde değiştirilerek, çoğu zaman içi boşaltılarak sunulmasından başka bir şey değildir.

İnsanoğlunun değerleri her zaman zayıflamaya meyillidir. Bunun suçunu popüler kültüre yıkmak bana haksızlık gibi geliyor.

Pop benim de günlük hayatımın odağında… Çalışmaktan kalan zamanda fazla düşünmeden, sadece keyif almayı ve bana ileride hiçbir şey katmayacak şeylerle ilgilenmeyi tercih ediyorum. Bu da popüler kültürün öğeleri oluyor. Müziğimde ise popüler kültürü, kendi müziğimi daha geniş kitlelere tanıtmak için kullanırım. Müziğimde popüler kültürün kölesi olmam, popu kendi müziğime köle ederim.

Sponsorlu Bağlantılar

Göksel İçin Yorum Yap