Görme Engelliler Alfabesi

Görme Engelliler Alfabesi Körler Alfabesi - Bu makaledeki notlar: Görme Engelliler Alfabesi körler alfabesi..

Körler Alfabesi (görme Engelliler Alfabesi) ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Görme Engelliler Alfabesi ve Körler Alfabesi hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.

Körler Alfabesi (görme Engelliler Alfabesi)

Körler Alfabesi (Görme Engelliler Alfabesi)
Braille alfabesi veya Körler alfabesi; 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. Noktalardan her biri altmışdört farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde dizilir.

İsim:  Gorme Engelliler Alfabesi.gif
Görüntüleme: 1303
Büyüklük:  10,0 KB (Kilobyte)
Bu harfleri isimlendirmek için noktaların bulunduğu her bir pozisyon, yerlerine göre söylenir;

  • yukarıdan aşağıya, sol yanda 1’den 3’e kadar (temsilî L harfi)
  • sağ ve sol yandan birinci (temsilî C harfi)

Braille sistemi aslında Charles Barbier’nin Napolyon’un talebi doğrultusunda, askerlerin gece karanlığında ışık olmaksızın anlaşmalarını sağlamak için geliştirdiği sisteme dayanır. Barbier’nin sistemi çok karışık ve öğrenilmesi zordu zira askeriye tarafından da reddedilmişti. 1821 yılında Charles Barbier, Paris Millî Enstitüsü’nin körler bölümünü ziyaret etti ve Louis Braille ile tanıştı. Braille, Barbier’nin en büyük eksiğinin, alfabesinin sahip olduğu temsilî harflerin insanın parmağını hareket ettirmedikçe anlaşılamaması olduğunu söyledi. Bu buluşta bir sembolden diğerine hızlıca geçilemiyordu. Kendisinin değişikliği, kör alfabesinde devrim yapan 6’lı nokta sistemiydi.

Latin alfabesinde olmayan harfler
Dillere göre Braille yazım sistemine yapılmış birçok harf eklentisi vardır.
Türkçe’deki Ş, Ç, Ğ, Ö, Ü, İ, ı ;Fransızca’daki Ô, É vb.;Esperanto’daki Ĉ, Ĝ, Ĥ, Ĵ, Ŝ;Lehçe’deki Ę, Ą, Ń, Ś, Ć, Ź, Żgibi harfleri belirtmek için ilgili olduğu harfte küçük değişiklikler yapılır. Örneğin Ŭ harfini göstermek için U sembolünde bulunan birinci nokta ikiye geçer. Bu eklenik harfler her dilde değişiklik gösterebilir.

Latin alfabesi kullanmayan diller
Braille sistemi Latin harflerini kullanmayan birçok dile de uyarlanmıştır. Rusça, Arapça, Yunanca, Ermenice, İbranice, Japonca ve Çince gibi dillerde harflerin alfabeler içindeki sıralarına değil orijinalde sahip olduğu sese göre eşlendirme yapılır. Örneğin Yunanca harf Γnın Yunan Alfabesi’nde üçüncü sırada yer almasına rağmen C sesini değil G’yi temsil eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Görme Engelliler Alfabesi İçin Yorum Yap