Gözdeki Beyaz Çapak

Gözdeki Beyaz Çapak Çocuklarda Göz Kızarıklıkları Ve Çapakları - Bu makaledeki notlar: göz çapağı gözdeki beyaz çapak çocuklarda..

Göz Sorunları

Konjunktivit: (Kırmızı göz)
Gözün beyaz kısmında ve göz kapaklarında kızarıklık, sulanma, ağrı, çapak
Nedenleri:

Allerjik durumlar:
Kapaklarda kaşıntı, pullanma (ev tozu, çiçek tozu, klorlu su, makyaj malzemeleri v.s.)
Öneri:
Kortizonsuz, antihistaminikli göz damlası

Mikrobik bakteriyel (puslu görünüm) ılık su ile pansuman, antibiyotikli göz damla ve pomatları kullanılır. Doğru kullanımda 2 – 3 günde düzelme olur, Doktorunun önerisine göre ilaca devam.
Viral:Sulanma daha çoktur. Antibiyotiklere yanıt vermez. Havuz, hamam, deniz, ortak havlu v.s.den geçer.14 – 24 günde tam iyileşir.
Yabancı cisim: Çok ufak bir yabancı cisim (toz v.s.) büyük reaksiyon verebilir.
Konjunktivit belirtilerinde evde yapılması gerekenler: ( Evde Bakım )

Parmaklarınızla gözünüze dokunmayın, kaşımayın, gerekirse temiz pamuk kullanın.
Çapaklanma varsa, kaynamış ılınmış su yada çayın dem kısmı ve temiz gazlı bez ile çapakları burun kökünden gözün dış kenarına doğrutemizleyin.

Gözleri yumun, ılık su ile ısıtılmış temiz pamukları günde 3 – 4 kez her seferinde en az 5 dakika gözlerin üstüne koyun.

Gözdeki sorun tümü ile geçinceye dek

Göz makyajı yapmayın

Kontak lens kullanmayın

Gözü pamuk – bez ile kapatmayın. Mikrobik durum daha kötü olur.

Kaşıntı yada sulanma varsa uygun göz damlası kullanabilirsiniz. Ellerinizi ve havluları sık sık yıkayınız. Çok bulaşıcı bir sorun

Göz Çapaklanmasına Ne İyi Gelir

Göz Çapaklanmasına Ne İyi Gelir
gözde çapaklanma – göz çapaklanmasına bitkisel çözüm – göz çapaklanması bitkisel tedavisi

Çapaklanma problemini, hayatımızın belli bir döneminde hemen hemen hepimiz yaşamışızdır. Çapaklanma, gözdeki hafif bir enfeksiyon sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.
Göz çapaklanması özellikle bebekleri çok rahatsız eden bir durumdur. Çapak, göz için o kadar çok tehlikeli bir durum arz etmese de, bazen gözyaşı kanallarının tıkanmasına bile yok açabilecek bir rahatsızlıktır.

Aşağıda sayılan formüller, göz çapaklarınızın kurumasını sağlayacaktır.

Papatya; Papatya göz çapaklanması için kullanılabilen bir bitkidir. Papatya suyunu temiz bir pamuk üzerine damlatın ve bu pamukla göz çevrenizi silin.

Göz otu bitkisi: Bir miktar göz otu bitkisini suyun içerisinde kaynatın ve bir pamuğu bu suya batırarak göz çevrenizi silin.
Bazı doktorlar ise, göz banyosunun göz çapaklanması için iyi bir çözüm olduğunu da belirtmektedir.

Çapak Nedir, Çapaklanan Gözü Nasıl Açmalıyız

Çapak gözün içerisinde oluşan mukelit yapıda yani sümüksü yapışkan bir salgıdır. Bu salgı eğer gözde biraz daha fazla kalırsa daha da koyulaşır, daha bir yapışkan hale gelebilir, hatta göz kapaklarının açılmasını engelleyecek derecede yapışkan dahi olabilir. Bazen de göz kapaklarının açılmasını engellemese de kirpiklerde birikimler yapabilir ve insanın estetik olarak görüntüsünü bozar. Bu maddenin gözde oluşmasının nedeni genellikle bir hastalık nedenidir. Bu hastalıkların da çeşitleri vardır.

Sabah kalktığınızda eğer bir çapaklanmayla uyandıysanız doktora gitmeden önce yapmanız gereken şey; temiz bir mendili ılık bir suyla ıslatarak kirpiklerinize yada göz kapağınıza bunu yapıştırabilirsiniz. Bir süre orada bekledikten sonra çapakları yumuşatacaktır ve 2 parmağınızla kapakları açabilirsiniz. Bu denli ciddi yapışıklıklara çapaklar neden olabilmektedir. Bazen de burun köküne doğru çirkin, estetik olarak hoş olmayan görünümde çapaklar birikebilir. Onlar da yine ıslak mendil ile yavaşça göze dokunmadan alınabilir. Göz doktorunuzdan erken sürede randevu alabiliyorsanız siz onları hiç temizlemeden gidin. Hem göz doktorunuz muayene etmeden önce onları görmüş olsun hem de buna göre de muayenesini tamamlayıp temizliğini de orada size gerçekleştirecektir.

Tedavi edilmeyen çapaklanma nadiren kendiliğinden de geçebilir. Fakat eğer ki 1 günden fazla süren bir çapaklanma söz konusu ise mutlaka göz doktoruna gidilmesi lazım. Çünkü çapaklanma bulgusu sizin gözünüzü kaybettirecek kadar önemli bir hastalığın bir bulgusu olabilir. Bu durumda da erken tedavi çok faydalı olur. Yoksa gözünüzü kaybetmeye kadar gidebilecek bir hastalığı daha fazla geç kalarak provoke etmiş olursunuz. Ama genel olarak antibiyotikli damlalar ile tedavi %80-%90 oranında başarılı olmaktadır. Tabi ki göz doktorunun kontrolü altında bunların yapılması gözümüzün sağlığı açısından faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gözdeki Beyaz Çapak İçin Yorum Yap