Gta San Andreas Nasıl Yavaş Yürür

Gta San Andreas Nasıl Yavaş Yürür Gta San Andreas Maximum Direnç - Bu makaledeki notlar: gta san andreas nasıl oynanır gta..

[®] Gta San Andreas -nedir?- Nasıl Oynanır [®]

GTA SAN ANDREAS NEDİR ?

Yıl 1997 ve Rockstar Games, oyuncuların bir daha kolay kolay bırakamayacağı bir seri olan Grand Theft Auto serisine el atıyor. O yıllardan günümüze kadar kalan nadir ve güzel serilerdendir GTA. Her çıkarttığı oyun, büyük kitlelerce oynandı ve beğenildi. Şimdi serinin son oyunu Grand Theft Auto: San Andreaskarşımızda.

Grand Theft Auto serilerinde oyunun dünyasında istediğimiz her şeyi yapabiliyoruz. GTA’yı da diğer oyunlardan ayıran en önemli özellik bu. İlk piyasaya sürülen Grand Theft Auto’dan itibaren bu özellik korundu ve geliştirildi.

San Andreas bu defa Vice City’de olduğu gibi çok eskilere gitmemiş ve 90lı yıllarda geçiyor. Oyuna Carl Johnson (CJ) adında bir çete üyesi ile başlıyoruz. CJ, üyesi olduğu çetenin düşmanlarının giderek artması sonucu şehirden bir daha dönmemek üzere ayrılmıştır. Düşmanlarının, ailesine saldırıp annesinini öldürmesi ise onu tekrar şehrine ve çetesine dönmeye zorlamıştır. CJ, şehre geri döner ve intikam hesapları yapmaya başlar. Fakat herşey o kadar kolay olmayacaktır çünkü çeteden kaçarak kaybettiği itibari geri kazanması gereklidir. Senaryo aslında birçok filme konu olan tarzda ama ilerledikçe senaryonun derinliği artıyor ve sizi tamamen değişik bir atmosfere doğru çekiyor.
Grand Theft Auto: San Anreas’ın getirdiği yeni özellikler arasında bizce en iyileri; bisiklete binmek, yüzmek, yemek yemek, araba modifiye etmek ve yetenek verilerinin olması. Kısaca yeteneklere değinmek gerekirse, San Andreas’ta serinin eski oyunlarda olduğu gibi oyunun başlarında uzun deparlar atamıyorsunuz. Bunun için kuvvetinizi (stamina) arttırmanız gerekiyor. İdman yaparak geliştirilen kuvvet sayesinde çok daha hızlı koşulabiliyor. Bu örnek diğer yetenekler için de geçerliliğini koruyor. Kas geliştirerek daha güçlü yumruk atabiliyor, silah yeteneği ile daha iyi silah kullanabilabiliyor, sürüş yeteneği sayesinde daha iyi araba kullanılabiliyor.

İlerleyen görevlerde tüm bu yeteneklerinizi geliştirmeniz oldukça işinize yarayacaktır. Bazı görevlerde nefes tutma yeteneğiniz ya da uçma yeteneğiniz yoksa görevi alamayacaksınız. Önceden de bahsettiğim gibi çeteden kaçtığımız için çete üyeleri bize itibar göstermiyorlar. Bu yüzden çete adına bir şeyler yapıp itibarımızı geri kazanmamız gerekiyor. Yaptığımız görev sayesinde çete içinde bize duyulan saygı artacak ve her artan saygı kademesi sayesinde yanımıza daha fazla çete üyesi alabileceğiz. Oyunun yeni özelliklerinden biri de kız arkadaş bulabiliyor olmamız. Onunla vakit geçirerek belli bir seviyeden sonra ondan bazı özel şeyler alıyoruz, mesela araba gibi. San Anderas’ta da diğer serilerdeki gibi ana senaryoya bağlı kalmanız gerekmiyor, yan görevleri de tamamlayarak oyunu daha uzun sürede bitirebilmek mümkün.

Hatasız Grand Theft Auto Olmaz

San Andreas’ın bu kadar güzel yanı var, peki hiç mi kötü yanı yok? Tabii ki var ve bunlar oldukça büyük hatalar. Oyun, oldukça büyük bir alanda geçiyor fakat şehirlerin içi aslında o kadar da büyük değil. Çevre yolları sayesinde harita Vice City’nin neredeyse 3 katı büyüklüğünde. Bu ilk başlarda bir çok oyuncu için çok mükemmel bir özellik olarak görünse de zamanla tam bir eziyet olabiliyor. Uçak bulunamadığı durumlarda, bir adadan diğerine geçmek için sürekli haritaya bakmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bu da oyuncuyu oldukça yoruyor. Oyun kontrollerine alışmak biraz zor. Aynı şekilde kameraya da alışmakta zorluklar yaşanabiliyor. Arabaya bindiğiniz anda değişen kamera açıları eğer saldırıya uğradıysanız zorluklar çıkarabiliyor. Çetenizden yanınıza aldığınız adamlar bazen sizi takip etmeyip, emirlerinize uymayabiliyorlar. Bu yüzden bir çok saldırıda tek başınıza kalabiliyorsunuz.

Grafiklerde çok fazla yenilik olduğu söylenemez. Yaklaşık 5 sene önce çıkan Grand Theft Auto 3 motoru üzerine yapılan küçük düzenlemelerle hayatta kalmaya çalışıyor. Grafik motoru eski olmasına rağmen yeni çıkan birçok oyundan çok daha kaliteli grafikler olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Grafiksel olarak getirilen en güzel özelliklerden biri olarak hız artışı sırasında oluşan blur efektini gösterebiliriz.

GTA NASIL OYNANIR ?

Öncelikle adamımızın adı CJ,yani Carl Johnson’dır.Annesinin ölümünü duyduğunda hem öldürenleri temizleyip işi eşitlemek için,hemde etenin saygısını kazanmak için geri dönmüştür.

Konumuza geçelim:

GTA San Andreas Kontroller

Yaya Kontrolleri

İleri yön tuşu,ileri yürümek
geri yön tuşu,geriye gitmek
sağ yön tuşu,yürürken sağa gitmek
sol yön tuşu,yürürken sola gitmek

Bunları aynı zamanda W,A,S,D ile de yapabilirsiniz.

Kamera Açıları

Kamera açısını v tuşu ile kontrol edebilirsiniz.Normalde oyunda 3 çeşit kamera açısı vardır.Uzak mesafe,orta mesafe,yakın mesafe.İstediğinizi seçip oynayabilirsiniz.

Zıplamak

Klavyenin en solunda ki ctrl tuşunun bir üstünde ki Shift tuşuyla zıplayabilirsiniz.Eğer biraz yüksek bir yerse orası CJ iki eliyle oraya tutunacak.Öyle olursa tekrar Shift’e basınca tepesine çıkıyorsunuz.

Yüzmek,Denize Dalmak

Yüzerken W,A,S,D kullanabilirsiniz.Deniz yüzeyinde iken Space’e basarsanız hızlı yüzersiniz.Denize dalmak için Farenizden sol tık yaparsanız,denizin içine dalarsınız.Daldığınız anda Space tuşuna basarsanız denizin içinde yüzersiniz.Fare ile adamınızın nereye gitmesini belirleyin.Su yüzeyine çıkmak için,oksijensiz kalmamak için farenizi su yüzeyine yönlendirip,Space tuşu ile yüzdürün.

No:Dikkat edin,yukarıda mavi bir oksijen göstergesi vardır.O biterse,sıra sağlığınıza geçer ve o da azalmaya başlar,hala suyun içindeyseniz ölürsünüz.Oksijen bitmeden önce hemen su yüzeyine çıkın

Koşmak

W veya ileri yön tuşu ile space tuşuna aynı anda basarsanız koşarsınız.

Eğilmek

C tuşu ile gerçekleştirilebilir.Eğer eğilirken yürürseniz kurşunlardan biraz korunmuş olursunuz.Aynı zamanda düşmanla karşılaştığınızda iyi bir yöntemdir.

Nişan Almak

Elinize bir silah alın.Fareden sağ tuşa tıklayın veya delete tuşuna tıklayıp,nişan alıp ateş edin.

Takla Atmak

Şimdi elinize bir silah alın.C tuşuna basın.Sonra fareden sağ tık yapın veya delete tuşuna basın.Sonra ise a veya d tuşuna basın.

Çete Kurmak

Herhangi bir adam üzerine nişan alın(nişan almayı anlatmıştım) sonra G tuşuna basın.Bu arada herhangi bir adam derken Grove Street Çetesi,yani yeşil renkli kıyafet giyen çeteciler.Onlar sizin çeteniz.Adam sizinle beraber gelecektir.Gelmezse tekrar basın.Emirlere genellikle uymuyorlar fazla.Eğer adamın orda durmasını istiyorsanız nişan alıp,h tuşuna basın.Buna hiç uymayabilirler.Bu konuda oyun biraz sıkıntılı.

Not:Maximum 7 çete üyesi alabilirsiniz.

Dürbünlü Silahları Kullanmak

Farenizin sağ tuşuna basılı tutup,farenin tekerleği ile yakınlaştırıp uzaklaştırın.

Tekerleği öne hareket ettirmek:Yakınlaştırır

Arkaya Hareket Ettirmek:Uzaklaştırır

Not:Ateş etmek için zaten farenin sol tuşunu kullandığımızı biliyorsunuzdur.

Fotoğraf Makinesi Kullanmak

Yine uzaktan dürbünlü silahlar gibi,fareden sağ tık,ve fare tekerleği.Çektiğiniz fotoğraflar,Belgelerim’de,GTA San Andreas User Files dosyasının içinde ki Gallery dosyasının içinde bulunmaktadır.Ne kadar güzel değil mi?

Çete Savaşları Başlatmak,Bölgeyi Ele geçirmek.

Sizin çetenizin ele geçirdiği bölgeler yeşil ile gösterilmiştir.Diğer çetelerin ki sarı ve mor renktir.O renkte olan bölgelere gidip,en az üç silahlı çete elemanı öldürürseniz savaş başlayabilir.Olmadı mı,daha fazla öldürün.Our hood is under the attack veya Atak altındayız yazarsa bölgenize saldırı olur.Hızlı bir şekilde belirtilen insan işaretine gidin.O işaretin üstüne gelince tüm çete elmanlarının nerde olduğu pembe veya sarı noktalar ile gösterilir.Onları öldürün,bölgenizi kurtarın.Çete savaşı yaptığınız bölge kırmızı renk ile yanıp sönmektedir.O bölgeden asla ayrılmayın.Bir kenara yerleşip savaşın.Basıldığınızda da kırmızı ile yanıp söner.Kurtardığınız zaman yeşile döner.Çete savaşını başlattığınız bölgede de aynısı olur.

Seviyeler

Saygı:Ne kadar görev yaparsanız,çete savaşlarını kazanırsanız o kadar artar.Bunun sayesinde çete kurabilirsiniz,ne kadar çoksa,adamlarınız emirlerinize o kadar uyar,o kadar çete üyesi alabilirsiniz.

Kas:Ne Kadar gelişmişse,o kadar dadrbeleriniz yıkıcı olur.Sanki biraz şişmanmış gibi bir görüntü verse de yumruklarınız çok etkilidir.

Direnç:Ne kadar yüksek olursa zorluklara o kadar dayanabilirsiniz.Daha fazla bisiklet sürebilirsiniz,koşabilirsiniz,yüzebilirsiniz vs.

Çekicilik:Ne kadar yüksek olursa kadınlar sizden o kadar etkilenir.

Silah Seviyesi:Silahları daha hızlı ve daha etkili kullanmanızı sağlar.

Kilo,Yağ:Ne kadar çok olursa,bazı şeyler o kadar zorlaşır aynı gerçek hayatta ki gibi.Yemek yiyebileceğiniz yerler haritada gösterilmiştir.Pizza,hamburger ve tavuk başı sembolü ile.Tabi daha çok yemek yiyebileceğiniz yerler var.Eğer yemek yemek istiyorsanız yön tuşları ile menünüzü seçip,iki kere space’e tıklamanız yeterli olacaktır.Acıktığınızda uyarılacaksınız,tavsiyem yemek yiyin.Yemek yemedikçe adamınız çok yavaş hareket eder.

Güç:Bunları daha etkili kulanmanızı sağlayabilir.Daha sağlıklı olursunuz.

Spor yapmak için Grove Street’e yakın bir spor salonu var adı GYM.Ayrıca tüm spor salonlarının adı GYM’dir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gta San Andreas Nasıl Yavaş Yürür” İçin Bir Cevap

Gta San Andreas Nasıl Yavaş Yürür İçin Yorum Yap