Halsizlik Nedenleri

Halsizlik Nedenleri Unutkanlık Ve Halsizlik - Bu makaledeki notlar: aşırı halsizlik halsizlik nedenleri unutkanlık ve..

Kendinizi Sürekli Yorgun Ve İsteksiz Mi Hissediyorsunuz?

Kendinizi sürekli yorgun ve isteksiz mi hissediyorsunuz?Kansızlık, özellikle kadınlarda ve çocuklarda görülüyor. Anemi aşırı uykuya sebep olur.Demir eksikliği veya kansızlık, tıp dilindeki terimiyle “anemi” çeşitli nedenleri olan bir hastalıktır. Hanımlar ve çocuklar arasında yetişkin erkeklere göre daha sık rastlanan kansızlık, tedavi edilmediğinde ruhsal hastalıklar dahil olmak üzere pek çok probleme sebep olabiliyor.
Dengeli bir beslenme ile kansızlık genelde önüne geçilebilen bir hastalıktır. Yemek seçme ve tek yönlü beslenme vb. mesela hamur işine ağırlık verme kansızlığa yol açabilmektedir. Anemi, yani kansızlık depresyona yol açan organik rahatsızlıklardandır. Bununla birlikte anemiden dolayı depresyonun ortaya çıkması durumunda anemi ile birlikte depresyonun da ilaç ve psikoterapi ile tedavi edilmesi gerekmektedir.
Aslında dengesiz beslenme sadece anemiye değil B vitamini kalsiyum, magnezyum eksikliği gibi farklı vitamin ve mineral eksikliklerine yol açar ki, bütün bu eksikliklerin benzer psikolojik etkileri vardır. Dengeli beslenme beden sağlığı kadar ruh sağlığının da korunması açısından ihmal edilmemeli.
Kronik enfeksiyon hastalıkları, aşırı kan kaybına yol açan ciddi yaralanmalar, fazla kanamalı olan ameliyatlar, hanımlarda sık veya çok sayıda doğum, adet bozuklukları, tedavi edilmeyen sık burun kanamaları, tiroit bozuklukları da anemiye yol açabiliyor. Kalıtımsal bazı hastalıklar mesela “Akdeniz anemisi” de özel tedavi gerektiriyor. Anemi kan tahlilleri ile kolay tespit edilen bir rahatsızlık olmakla beraber gizli anemi şeklinde daha detaylı tahlilleri gerektiren türleri de vardır. Genelde solgun deri anemi belirtisidir. Fakat bu yanıltıcı olabilir. Solgun renkli derili olup kansızlık problemi olmayan kişiler olduğu gibi rengi solgun olmadığı halde anemi problemi olan kişiler de vardır.
Kişinin hareketini kısıtlaması ve verimliliğini düşürmesi bakımından depresyon, panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklardaki semptomlara son derecede benzer semptomları yani belirtileri olan anemi, organik rahatsızlıklara yol açtığı gibi psikolojik sonuçları da olan bir hastalıktır.
Tedavi ihmal edilmemeli
Kansızlığın problemlere yol açtığı bilinmeyince tedavisi de ihmal edilebilmektedir. Anemiden şüphelenildiğinde dahiliye uzmanı bir hekime gidilip muayene ve önerilen tetkikler yaptırılmalıdır. Anemi tedavisinde önce kansızlığın nedeni tespit edilmeli ve buna göre tedavi yapılmalıdır. Tedavi süresine mutlaka uyulmalıdır. Mesela bir aylık tedavi süresinde ilaçların on beş gün kullanılıp bırakılması aneminin devam etmesine yol açar.
Kansızlıktan dolayı hayatımızda ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

Anemiden dolayı ortaya çıkan bazı psikolojik problemleri ve hayatımızı negatif yönde etkileyen önemli bazı haller ve belirtiler şunlardır:
Kendinizi sürekli yorgun hissedersiniz
Anemi hastası, halsizlikten dolayı az hareket etmek isteyebilir. Bu problem bilhassa ev hanımlarında çevreleri tarafından anlaşılmamaya yol açmaktadır. Hareketlerde yavaşlık ve sürekli yorgunluk hissi depresyona benzemektedir.
Çarpıntı ve sol kola vuran ağrı yapar
Anemi, sol kola vuran ağrı ve çarpıntı, hava açlığı, sıkıntı gibi şikayetlere de yol açıyor. Bu da kişinin kalple ilgili bir problemi olduğunu düşünmesine ve paniğe kapılmasına sebep olabilir. Çok uzun süren ve tedavi edilmeyen kansızlık kalp yetmezliği gibi hastalıklara da yol açabiliyor.
Uykuya düşkünlüğünüz artar
Aneminin sebep olduğu yorgunluk ve halsizlik uykuya düşkünlük yapabilir ve uyku bozukluklarına yol açabilir. Günlük düzenin bozulması başka problemleri de beraberinde getirir. Bu da depresyon belirtilerindendir.
Öğrencilerin ders başarısı düşer
Demir eksikliği özellikle öğrencilerde ders çalışamama ve dolayısıyla ders başarısının düşmesine yol açabilir. Ailenin bu durumu fark etmemesi veya önemini bilmemesinden dolayı çocukla veya gençle ilişkileri bozulabilir. Ders başarısızlığı güven sorununa yol açarak başka psikolojik problemleri tetikleyen sebepler arasındadır.
İş verimliliğiniz düşer
İleri derecedeki anemi, çalışanlarda zihinsel fonksiyonların azalmasına bağlı olarak iş başarısının düşmesine sebep olur. Yorgunluk, halsizlik veya isteksizlik iş hayatında çok gerekli olan atılımcılık ve girişimcilik gibi özelliklerin de azalmasına yol açar.
Sosyal ilişkileriniz bozulur İleri derecede kansızlık, kişinin isteksiz ve yorgun olmasından dolayı sosyal ilişkilerden uzaklaşmasına yol açabilmektedir. Bilindiği gibi sosyal ilişkiler bir miktar güç ve çaba gerektirir. Misafir çağırmak veya bir yere gitmek için kendinde yeterli gücü hissetmeyen kişi bu tip faaliyetlerden uzak durur. Bu davranışı çevresindekiler tarafından anlayışla karşılanmayınca gerginliğe neden olabilir.
Farika Artır Teymur / Uzman psikolog

Çok Aşırı Halsizlik, Unutkanlık, Öfke Ve Kontrolsüzlük Nedenleri Nelerdir?

merhaba..
Ben 20 yaşındayım..sorunlu bir evliliğim var..8 ay oldu..
içine kapanık,çok sakin sessiz bir insandım..
herşeyi kendim halletmeye çalışır ailemi hiç üzmezdim..
Ancak evlendikten ve bir sürü problem yaşadıktan sonra tamamen benliğimi kaybettim..
Şimdi tamamen kontrolsüz,aşırı derecede halsiz,boş bakan,sürekli dişlerini sıkan,sinir krizleri geçiren hatta ve hatta inançlı bir olarak ta intahara teşebbüs eden biri oldum..
Evet denedim..hatta herşeyi planlamıştım ilacımın ismine kadar..şımarıklık veya dikkat .çekmek için değil gerçekten istediğim için ancak olmadı..
ben grafikerim..boş vasıfsız bir insan değilim ayrıca çokta mantıklı bir insanım..
Ancak bu aralar çok şikayetim var..
Başım çok sık dönüyor durduk yere..sanki kafam düşecekmiş gibi..boynum ağrıyor ve başımın özellikle sağ tarafında batma gibi ağrılar oluyor..
Bunun yanında eklemlerim daha doğrusu her yerim ağrıyor..sabah yataktan bütün gece taş taşımış gibi kalkıyorum ve bütün gün hatta çook uzun zamandır kendime gelemiyorum..
Psikolojik problemlerim var tabiki biliyorum ancak başka problemlerim var mı merak ediyorum..açıkçası gittiğim hiç bir doktorda doğru düzgün ilgilenmiyor..
Enazından yönlendirirseniz beni çok memnun olurum..
hoşçakalın..

Aşırı Uyku, Uymak İsteme, Halsizlik

Aşırı halsizlik, uyku hali, uymak istemek, yorgunluk gibi rahatsızlıgım psikolaga gittim ancak mutsuzluk, depresyon gibi araştırma yaptı sonuca ulaşamadı diyebilirim bi miktarda ben gitmek istemedim. Hiçbir şekilde aile,arkadaş,sevgili gibi konularda sıkıntım yok aksine mutluyum sadece bi stresim var oda öss.. ancak bu öss ye hazırlanmadan öncede vardı.. Tavsiyeleini bekliyorum..

Halsizlik Ve Yorgunluğun Nedenleri Nelerdir?

merhabalar ben sıkıntım son 1-2 aydır kendimi hiç olmadı kadar yorgun bıtkın halsiz hissediorum uyuyorum dinlenioru yine aynıyım kafamı kaldırıcak halim kalmıo bi yerde oturdugum zaman uykum gelio… şimdiden tşkr ederim

Kas Ağrıları Ve Halsizlik

Merhaba adım Mete 26 yaşındayım.
bilgisayar mühendisiyim 3 yıldır çalışıyorum fakat son 2 haftadır üzerimde bi ağırlık uykusuzluk(genelde çalışırken) var uyku düzenim normal ve geceleri pek uyanmam.Bu durumlarda ayrıca sırtımda ve omuzlarımda çok şiddetli ağılar oluşuyor.Kaslar için kas gevşetici aldım etkili oluyor fakat 2-3 saat sonra tekrar başlıyor.bir çözüm önerirseniz sevinirim.

Sponsorlu Bağlantılar

Halsizlik Nedenleri İçin Yorum Yap