Halterde Dünya Rekoru Kaç Kilo

Halterde Dünya Rekoru Kaç Kilo Halter Sporu Kuralları - Bu makaledeki notlar: halterciler ellerine ne sürer halterde dünya..

Halter

Halter

Halter :

Halter basit bir spordur. En fazla ağırlığı kaldıran kazanır. Eğer ağırlıkları düşürürsen kaybedersin. Halterde kaldırılacak ağırlık miktarı 260 kilograma kadar çıkar. Bu bir ineği ellerinizle kafanızın üzerinde tutup hakemler bırak dediğinde de bırakmaya benzer. 105 kilodan fazlasını kaldırabilen insanlar süper insanlar olarak bilinir. Türkiye’nin “cep herkülü” Naim Süleymanoğlu 64 kilodur ve 1.4 metre boyunda olmasına rağmen neredeyse kendi ağırlığının üç katını kaldırabilir. Kendisi üç kere olimpiyat madalyası almıştır ve yedi kere de Dünya Şampiyonluğu almıştır. Bu sene Sydney’de bir kere daha şansını deneyecek. Halter 1896′daki olimpiyatlarda yapılmaya başlanmış ve de 1920 yılından itibaren genel hale gelmiştir.

Oyun :

Sydney’de bayanlar dalında yedi , erkekler dalında ise sekiz ağırlık sınıfı olacak. Erkekler için bu sınıflar : 56 , 62 , 69 , 77 , 85 , 94 , 105 ve 105 kg üzeri olacak . Bayanlar için ise 48 , 53 , 58 , 63 , 69 , 75 ve 75 kg üzeri olacak. Atletler iki çeşit halter kaldırma yapacak : Silkme ve koparma . Koparmada sporcu halteri tek harekette kafalarının üzerine çıkartırlar. Silkmede ise atlet halteri boyun hizasında tutar ve bir süre o pozisyonda kalır. Atletler her iki hareketten de ( silkme ve koparma ) puan alırlar.

Kurallar

Halter – Kurallar :

Koparma :

Koparmada sporcu halteri yerden aldığı gibi tek harekette kafasının üzerine çıkartır. Sporcu bu sırada bekleme yapamaz . Ancak sporcu halteri kafasının üzerine getirdikten sonra ayaklarını birbirine paralel duruma getirmelidir. Silkme : Silkme iki hareketten meydana gelir. İlk önce halter yerden alınıp kaldırılır ve çömelme pozisyonuna gelinir . Daha sonra ise ayağa kalkılarak halter omuz hizasında tutulur. Silkme sırasında halter baldıra değebilir ; sporcunun göğüs kısmına değmemesi gerekir. Daha sonra sporcu kollarını kaldırarak halteri yukarı kaldırır ve ayaklarını düzenler . Bundan sonra halteri bırakmadan önce hakemin işaretini bekler.

Puanlama :

Halterde atletler silkmede ve de koparmada her ikisinden ayrı ayrı üçer puan alırlar. Toplam puanda en fazla puanı alan altın madalyayı kazanır. Silkmede hiç puan alamayan bir atlet koparmaya devam edebilir ; ancak bir final şansı yoktur. Eğer iki atlet de aynı puanı alırsa ağırlıkça daha hafif olan kazanır ; ancak ağırlıkları da aynıysa final ağırlığını ilk kaldıran kazanmış sayılır.Atletler ağırlıklarına göre farklı guruplara koyulurlar ve en hafiften en ağıra doğru atletler halterleri kaldırmaya gelir. Eğer sporcu ağırlığı artırmak isterse bu minimum 2.5 kiloluk bir artış olabilir ; ancak bir dünya rekoru kırılmak üzereyse bu yarım kiloya kadar düşebilir. Atletler podyuma çıkmadan 20 – 30 dakika önce kaldıracakları ağırlıkları ısınma odasında denerler. Atlet podyuma çıktığında hazırlık için bir dakikası vardır. Bu sırada ilk önce ellerine tebeşir sürer. Eğer atlet art arda kaldırışlar yapacaksa bunların her birinden sonra iki dakika ara verebilir.

Hakemler :

Halter kaldırılırken olayı üç hakem izler . Baş hakem platformun önünde diğeri de öbür tarafta durur. İki hakemde de kırmızı ve beyaz olmak üzere iki lambayı kontrol eder. Kırmızı geçersiz bir kaldırışı , beyaz ise başarılı bir kaldırışı temsil eder. Dört kişi ve bir başkandan oluşan jüri de hakemlerin kararını inceler ve gerekirse hakemin kararını bozar.

Diğer Kurallar :

Koparma ve silkme sırasında atlet halteri kaldırırken bir an için bile olsa durursa bu kaldırış yapılmamış sayılır. – Baldırlara yağ sürmek ya da su dökmek kesinlikle yasaktır. – Atletin sadece ayakları yere değebilir ( dizler değemez. ). – Silkme sırasında halter omuzlardan yukarı kaldırılırken dizler bükülürse kaldırış yapılmamış sayılır. – Hakemin bırak işaretini alan atlet , halteri bel seviyesinden önce bırakırsa kaldırış yapılmamış sayılır. – Eğer bir atlet anatomik bir problemden dolayı kollarını tam olarak geremiyorsa bunu yarıştan önce üç hakeme ve de jüriye bildirmelidir. Halter : Erkekler dalında demirden yapılı halter 2.2 metre uzunluğunda ve 20 kg ağırlığında ve 2.5 cm kalındığındadır. Bayanlar dalında ise 2.01 m uzunluğunda , 15 kg ağırlığında ve 2.5 cm kalınlığındadır. Haltere takılan her ağırlık ayrı bir renge sahiptir : Kırmızı 25 kg , Mavi 20 kg , Sarı 15 kg , Yeşil 10kg , Beyaz 5 kg ve Krom 1.25 kg’dır. Platform ise tahtadan yapılmıştır . Platform uzunluğu her yerde dört metre ve yerden yüksekliği on cm olan bir karedir.

Sydney 2000 :

Bu sene halter dalında bayanlar sınıfında 74 ve erkekler dalında 176 atlet olmak üzere toplam 250 atlet yarışacak. Birçok ülkenin 99 Dünya Halter Şampiyonası’na ( 18 – 28 Kasım ) gönderdiği atletlerle olimpiyatlara katılması bekleniyor.

Tarihçe

Tarihi :

Güce dayalı gösteriler binlerce yıl öncesine dayanır. Tam olarak kesin olmamakla birlikte halterin ilk ortaya çıkışının 6000 yıl önce olduğu sanılmaktadır. Bazı mısır hiyerogliflerinde firavun çocuklarının egzersiz için kum torbalarını kaldırması tasvir edilmiştir. Askeri anlamda halter askerleri daha güçlü hale getirmek amacıyla kullanılmıştır. Çin’de askerler çok ağır olan yemek pişirme kaplarını kaldırmışlardır. Bu hareket bugünkü koparmaya benzer. Halter tasvirlerine ayrıca Yunan heykellerinde de rastlanmaktadır. M.Ö 500 yılında yapılmış olan bir heykelde her iki elinde kafasının 1.5 katı büyüklüğünde taşı kaldıran bir çocuk tasvir edilmiştir. Halterde kullanılan ağırlıklar önce top şeklindeyken daha sonraları geliştirilerek bugünkü hallerini almışlardır.
Son yüzyılda Amerika ve İngiltere ünlü halter şampiyonları çıkarmış olsa da ciddi anlamda ilk halter kulüpleri 1880 yılında Almanya ve Avusturya’da açılmıştır. 1877 yılında Viyana’da rekorlar kırılmaya başlandı ve tek parmakla , dişle halter kaldırma olaylar meydana gelmeye başlanmıştır. Ayrıca değişik tipte silkme ve koparma stilleri ortaya çıkmaya başladı. Halterin medyada adını duyurması da gecikmedi. 1892 yılında New York Times halterde Amatör Dünya Rekorları adlı bir ek verdi. O zamanlar halterin tam olarak kuralları olmadığı için bazı rekorlar garip olarak karşılanmıştır. Mesela bu rekorlardan biri Chicago’dan Adam Corcoran’ın kırdığı 5.44 kg’lık bir halteri 14.000 defa durmadan kaldırmaktır.
Halter daha sonra Fransa , Rusya ve diğer Avrupa ülkelerini etkisi altına almaya başlamış ve 1890′larda ulusal halter federasyonları kurulmaya başlanmıştır. Bu hareketlenmeler 1891 Dünya Olimpiyatları’na kadar devam etmiştir ve beş yıl sonra da halter olimpiyatlara alınmıştır ; ancak henüz ağırlık sınıflandırması yoktur.1896′daki olimpiyatlarda en ağır halteri kaldıranın kazanması esas alınmıştır. 1932 Olimpiyatları’nda beş ağırlık sınıfı oluşturulmuştur. Sydney 2000 Olimpiyatları’nda erkekler dalında sekiz , bayanlar dalında ise yedi ağırlık sınıfı olacaktır. Sydney 2000′de bayanlara da yer verilecektir. Olimpiyat tarihinde bayanlara sadece 1987 Bayanlar Dünya Şampiyonası’nda yer verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Halterde Dünya Rekoru Kaç Kilo İçin Yorum Yap