Hamile Bir Kadın Sigara İçerse Ne Olur

Hamile Bir Kadın Sigara İçerse Ne Olur Hamile Baynların Sigara İçerse Ne Olur - Bu makaledeki notlar: hamile kadın sigara içerse ne olur..

Sigara İle Gelen Erken Doğum Tehlikesi

Sigara İle Gelen Erken Doğum Tehlikesi

Binlerce zararlı kimyasal madde içeren sigara, sadece akciğerleri değil, vücutta hemen her organ ve sistemi etkiliyor. Sigara, baba adaylarında sperm sayısı ve kalitesini düşürürken anne adayları için de kimi zaman; dış gebelik, düşük ve ölü doğum riski anlamına geliyor. Suadiye Memorial Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, “Sigaranın gebelik üzerindeki olumsuz etkisi” hakkında bilgi verdi.

Anne sigara içiyorsa bebek de içiyordur

Anne karnındaki bebek, göbek kordonu aracılığıyla annenin yediği besinlerden yararlandığı gibi, annenin aldığı ilaçlara ve zararlı maddelere de maruz kalır. Sigaradaki kimyasallar da bebeğe bu yolla ulaşıp, henüz gelişmekte olan minik organlara zarar verir. Nikotin, katran ve karbon monoksit (egzoz gazında bulunan ya da soba zehirlenmelerinde solunan gaz), bebek için sigaradaki en tehlikeli maddelerin başında gelmektedir. Anne sigara içiyorsa, bebek de içiyordur. Sigara, bebeğin küçücük organlarına annesine göre kat kat fazla zarar vermektedir.

Sigaranın zararı bebekten de önce anne-baba adayınadır

Sigara içen kadın ve erkeklerde kısırlık, içmeyenlere göre çok daha sık görülmektedir. Sigara içen erkeklerin sperm sayısı düşmekte ve sperm hareketliliği azalmakta iken kadınların gebelik için gerekli hormonları sigaradan etkilenmektedir. Ayrıca sigara, yumurtanın tüplerden rahme yolculuğunu da sekteye uğratmaktadır. Tüm bunlara ek olarak sigara, kısırlık tedavisinin başarısını düşürmektedir.
Sigara içen kadınlarda, “dış gebelik” adı verilen, döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere yerleşmesi durumu ve düşükler ile ölü doğumlar da sık görülür.
Sigara, “plasenta” ya da “bebeğin eşi” olarak bilinen ve bebeğin anne ile arasındaki besin maddeleri ile oksijen, karbondioksit gibi gazların alışverişinde rol alan organ ile ilgili zararlara da yol açmaktadır. “Plasenta previa”, plasentanın rahmin alt kısmında yerleşmesi anlamına gelebilir. Bunun sonucunda gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kanama görülebilir ve erken doğum yaptırılması gerekebilir. Sigara içenlerde, hem plasenta previa, hem de plasentanın doğumdan daha önce rahim duvarından ayrılması olayı daha sık görülmektedir.

Sigara İle Gelen Erken Doğum Tehlikesi

Anne gebelik boyunca ne kadar çok sigara içerse, bebek de o kadar küçük doğmaktadır. Erken doğum riski de artmaktadır. Erken doğan bebekler daha küçük dünyaya gelmelerinin yanı sıra, akciğerleri de henüz doğuma hazır olmadığından solunum sorunları yaşayabilmektedir.
Gebeliği boyunca sigara içen annenin bebeği sağlıkla dünyaya gelmiş olsa da, sigaranın bebek üzerindeki zararlı etkileri sona ermez. Bu çocuklarda nedeni bilinmeyen “ani bebek ölümü sendromu” ya da “beşik ölümü”, sigara içmeyen annelerin çocuklarına göre daha sık görülmektedir (2-3 kat).

Bebek Sağlıklı Doğsa da Pek Çok Hastalık Kapıda

Sigara içen annelerin çocuklarında dudak/damak yarıkları daha sıktır. Bu çocuklar, solunum yolu hastalıklarına, kulak iltihaplarına ve bademciğe daha fazla yakalanırlar. Daha da önemlisi, ileride; öğrenme, davranış ve dikkat bozuklukları gelişebilmektedir.

Emziren Anneler de Sigaradan Uzak Durmalı

Gebeliği sigarasız geçiren anne, süt verme döneminde de sigaradan uzak durmalıdır. Sigara, anne sütünü azaltmaktadır. Anne sigara içtiğinde, bebek de emdiği süt yoluyla sigaradaki maddelere maruz kalmış olur. Diğer tüm zararlarının yanında, sigara bu çocukları daha huzursuz yapmakta ve uyku düzenlerini bozmaktadır. Bebeklerin kalp hızları artmakta, karın ağrısı, kusma ve ishal görülebilmektedir.

Sigarayı Başka Bir Odada İçmek de Çözüm Değil

Sigara içen anne-babalar, sigarayı bebeğin yanında değil, başka bir oda ya da cam açık/balkonda içtiklerinde sigaranın bebeklerine zarar vermeyeceğini düşünürler. Oysa kişinin giysilerine ya da derisine sinen nikotin ve diğer zararlı maddeler bebeğe yanında sigara içilmişçesine taşınmaktadır. Amerika’da yapılan bir araştırma, evin farklı odasında ya da dışarıda sigara içilen evlerin bebek odalarında, hiç sigara içilmeyen evlere göre nikotin ve diğer kimyasalların düzeyi 5-8 kat daha yüksek bulunmuştur. Bebeklerde yapılan idrar tahlillerinde de, sigara ürünleri 8 kat fazla saptanmıştır. Unutmamalıyız ki; bebeklerin akciğerleri o kadar küçüktür ki, çok az miktardaki sigara dumanı bile onlara zarar verebilmektedir.

Anne Baba Olmadan Önce Sigarayı Bırakın

Tüm bu zararlı etkileri göz önüne alındığında, gebelik planlayan her annenin sigarayı bırakması uygun olacaktır. Hamile bir kadının ise, sigarayı bırakmak için gerçekten çok güçlü bir motivasyonu vardır. Özellikle ilk birkaç aydaki bulantı ve kusmalar, sigarayı bırakmayı kolaylaştırabilir. Kimi gebeler, sadece bırakmaya karar vererek bu kötü alışkanlıktan kurtulabilmektedirler. Bu; hem anne, hem de bebek için en güvenli yoldur. Bunu yaparken sigarayı hatırlatacak her şeyden uzak durmak; sigara ile “iyi giden” alışkanlıkları azaltmak çay-kahve tüketimi gibi); spor yapmak; sigara isteği geldiğinde bir bardak su içmek, sakız çiğnemek ya da ortam değiştirmek gibi küçük tedbirler işe yarayabilir. Bunu yaparken aile veya iş çevresinde sigara içen biriyle birlikte bırakmayı denemek de faydalı olabilir. Eğer baba adayı da sigara içiyorsa, bebek için risk katlanmış demektir. Bu yüzden anne ve babanın beraberce sigarayı bırakmaları bebek için çok daha önemlidir.
Eğer kendiliğinden bırakmada sorun yaşanırsa, mutlaka bir hekime danışılması uygun olacaktır. Göğüs hastalıkları uzmanları tarafından yürütülen sigara polikliniklerinde sigaranın bırakılmasına yönelik tedaviler, gereğine göre gebelikte de uygulanabilir.

Sigara Ve Çocuğunuz

Sigara, alkol veya uyuşturucu (kokain, mariuhana, erdin) kullanımı bebeklerin düşük doğum ağırlıklı doğmasına sebep olurlar. Bunlar arasında sigara içimi en sık sebeptir. Annenin sigara içmesi, anne rahmindeki kan akımını , ve kan damarlarının gelişimini azaltır. Ayrıca zaten az gelişebilen damarları büzerek bebeğe daha az kan gitmesine neden olur. Daha az kan, daha az besin ve daha az oksijen demektir. Bebeğin bütün vücudunun etkilenmesinin yanısıra , anne rahminde en fazla gelişen organların başında beyin geldiği için beyin ve zeka gelişimi de etkilenir. Sigaradaki karbon monoksitin oksijen taşıyan hemoglobine bağlanarak hemoglobini görevinden etmesi, nikotinin damarların büzülmesine sebep olması bebeği oksijensiz bırakarak bebeğin gelişimini ve kilo alımını engeller. Böylece sigara içen anne, prematüre veya düşük doğum ağırlıklı bir bebek dünyaya getirmiş olur. Sigara, bir anneye en büyük kötülüklerinden birisini yapmış olur. Sigara affetmez.En iyisi hiç sigaraya başlamayarak ona bağımlı hale gelmemektir. Çünkü sigara ,bağımlı hale getirdiği insanları kolay kolay bırakmaz. Tabi ki güçlü bir irade ve iyi bir arkadaş çevresi hariç. Sigaranın başdüşmanı güçlü iradeli kişiler ve iyi arkadaş çevresidir.
Sigara Dumanının Solunum Yolu Hastalıkları Üzerine Etkisi
Çocukların, anne ve babalarının içtikleri sigaranın dumanına maruz kalması, birçok hastalığın ölüm oranı arttırmaktadır. Bu etki çocuk daha anne karnında iken başlamaktadır. Gebe kadının sigara içmesi düşük oranını, doğumsal anomali riskini, geç fetal (anne karnındaki bebekte) ve yeni doğan ölüm hızını arttırır. Nikotin damarlarda daralma yaparak plasenta kan akımını azaltır, karbon monoksit de fetal (anne karnındaki bebekte) hemoglobini bağlar ve sonuç olarak anne karnındaki doğmamış bebeğin kilo alımı etkilenir ve bebek düşük doğum ağırlıklı olarak doğar. Bununla birlikte, anneleri doğum öncesi dönemde sigara içen çocukların akıl ve kas yapısı gelişimlerinin de geri olduğu bildirilmiştir.
Anneleri sigara içen çocuklarda akut solunum yolu hastalıkları sıklığı artmaktadır. Bu etki süt çocukluğu döneminde en fazladır. Anneleri sigara içen çocukların, yaşamın ilk bir yılı içinde (özellikle 6-9 aylık dönemde) daha fazla sıklıkla bronşit ve pnömoni oldukları belirlenmiştir.
Çocukluk Solunum Problemleri;Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve zatürre ki bazen ölüme bile yol açabilir.
Pasif içicilik
Sigara dumanının zararları saymakla bitmez ve ne yazık ki sadece içen için değil. Sigara içen birinin yanında duran kişi hem yanan tütünün hem de sigara içen kişinin dışarı çıkardığı dumanı solur ve oldukça büyük bir zarar görür.
Pasif içiciler sigara içen kişinin yanında durarak 3700 çeşit kimyasal maddeden zarar görmektedir.
Ne yazık ki çocuklar için risk çok daha ciddidir. Çünkü akciğerleri tam gelişmemiştir. Yetişkinlerden daha fazla ve hızlı nefes alıp verirler. Bu nedenle daha fazla sigara dumanına maruz bırakılarak, pasif içici durumuna düşürülen çocuklarda boğaz enfeksiyonları, bronşit sıklıkla görülen hastalıklardandır.
Çocuk kanserlerinin %15’ i babasının sigara alışkanlığından oluyor.Sigara içen babaların çocukları kanseri önleyici genden yoksun olarak doğuyor. Hamileliğinde sigara içen annelerin bebekleri %10-15 eksik kilolu ve yine aynı oranda zeka eksikliği ile doğuyor. Anne veya babası sigara içen çocukların ağır akciğer enfeksiyonuna yakalanma riski yüksek bulunmuştur. Anne veya babası sigara içen çocuklar astım hastalığına daha fazla yakalanmakta, akciğer fonksiyonları bozulmaktadır.
Sigara içmedikleri halde, sigara içenlerle kapalı bir yerde 4 saat kalan bir insan 10 adet içmiş kadar zarar görür.
Pasif içiciler!
Hele de çocuklarınız için daha aktif olun.
Başkaları sigara keyfi yapsınlar diye kendi çocuklarınızı zehirletmeyin.Çocuklarınızın yanında sigara içilmesine izin vermeyin.
Sigara ile ilgili istatistikler
Ülkemizde en çok ölüme sebep olan diğer toplumsal sorunlarla karşılaştırılacak olursak, sigarayı daha iyi tanırız.

  • Terör yılda 2-3 BİN insanımızın
  • Trafik terörü 6-7 BİN insanımızın
  • Sigara terörü yılda 100 BİN insanımızın hayatına mal olmaktadır

eğer önlem alınmazsa önümüzdeki 20 yılda bu sayı 250.000’e çıkacaktır.
Kadında Sigaranın Sağlığa Zararları
Ölümler:
1997’de ABD’de 165,000 kadın sigaraya bağlı hastalıklardan ölmüştür. Sigaraya bağlı hastalıklardan ölen kadınların ortalama yaşam kayıpları 14 yıldır. Sigarayı bırakan kadınların ölüm riskleri hızla azalmaktadır. Sigara bırakma her zaman yararlıdır ancak en erken yaşta bırakmakla en fazla yarar elde edilir.
Kadınlar erkekler gibi sigara içerse en az erkekler kadar belki de daha ağır sağlık bedelleri ödeyecektir.
Göğüs Kanseri – Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.
Rahim Kanseri – Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.
Cildin erken yaşlanması (Erken Yaşlanma): Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar.
Özellikle doğum kontrol hapı kullanan bayanlar sigara içtiğinde koroner kalp hastalığı riski daha da artmaktadır. Ağır tiryaki ve doğum kontrol hapı kullananlarda riskin 20-40 kat fazla olduğu bildirilmektedir. Doğum kontrol hapı kullanan veya kullanacak bayanlar bu konuda mutlaka bilgilendirilmelidir.
Sigara içen kadınlarda periferik damar hastalıkları riski artmaktadır.
Kadındaki akciğer kanserinin başlıca nedeni sigaradır. Yaklaşık tüm kadın akciğer kanser ölümlerinin %90’ı direk sigaraya bağlıdır. 1950’de ABD’deki kadın kanser ölümlerinin %3’ünden akciğer kanseri sorumlu iken 2000 yılında bu rakam %25’e ulaşmıştır. 1950’den beri akciğer kanseri ölümleri kadında %600 artmıştır. Halen sigara içen ve 35 yaş üzeri bayanların akciğer kanserinden erken yaşta ölme riski içmeyen bayanlara göre 12 kat fazladır. ABD’de 2000 yılında 67,000 kadının akciğer kanserinden öldüğü saptanmıştır.

21 kasım sigarasız kadın günü
Dünya sağlık örgütü, ülkeleri, kadın ve genç kızlardaki sigara salgınına karşı acil önlem alınması yönünde uyarmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamile Bir Kadın Sigara İçerse Ne Olur İçin Yorum Yap