Hamilelikte Kusmayı Önlemek

Hamilelikte Kusmayı Önlemek Hamilelikte Bulantıyı Önleme - Bu makaledeki notlar: hamilelikte aşırı mide bulantısı hamilelikte kusmayı..

Hamilelikte Bulantı Ve Kusmalar Kabusunuz Olmasın

Gebelik bulantısının oldukça inatçı, tedaviye dirençli ve sinsi bir şekilde nerede ise tüm gün boyu süren tatsız bir duygu olduğunu, kusmaların ise genellikle sabah saatlerinde daha yoğun olduğunu söyleyen Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op.Dr. Meltem Eğilmez, “Kişiden kişiye çok değişik günlük salınımlar gösteren bulantı ve kusma döneminin bitişi de aynı şekilde çeşitlilik gösterir” diyerek şu bilgileri veriyor:

Ani bir şekilde sona eren dönemlerin yanı sıra nerede ise tüm gebelik dönemine yayılan bulantı ve kusmalar da söz konusu olabilir. Gebelik bulantıları genellikle ilk gebelikte daha yoğun olur. Ancak aynı kadının hamilelikleri arasında bulantı süre ve sıklığı açısında ciddi farklılıklar görülebilir.

Çoğul gebelikler, önceden araç tutması rahatsızlığı olanlar, anne ve kız kardeşlerinde gebelik kusması öyküsü olanlar ve migren hastalarında bulantı ve kusmalar daha yoğun olarak ortaya çıkabilir. Gebelikte görülen bulantı ve kusmanın nedeni tam olarak aydınlatılamamakla birlikte psikolojik faktörlerle hormonal değişimlerin ortak ürünü gibi görülmektedir. Kanda betahcg ve estrogen hormonlarının yüksek oranda bulunduğu ikiz gebelikler ve üzüm gebeliklerde bulantı ve kusma da çok daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

SAĞLIKLI GEBELİĞİN İŞARETİ Mİ?
Merkezi sinir sistemindeki bulantı merkezinin hassasiyeti artar ve daha önceki yaşamda etkili olmayan pek çok uyaran ile bulantı ve kusma tetiklenir hale gelir. Bunlar arasında kokular, besin maddelerinin tatları, ağız boğaza değen fırça gibi yabancı cisim uyaranları en sık rastlananlardır. Halk arasında bulantı ve kusmanın sağlıklı gebelik işareti olduğuna dair yaygın bir inanış vardır. Bu tam anlamı ile doğru olmamakla birlikte fetusun yaşamadığı gebeliklerde betahcg seviyelerinin düşmesine bağlı bulantılarda hızlı bir azalma yaşandığı da bir gerçektir. Ancak bulantının ne zaman geçeceği her gebeliğe özel olduğundan bulantıların bitmesini kesinlikle fetusun yaşamadığı yönünde yorumlamak da doğru olamaz.

Gebelik bulantı ve kusmasının tedavisinde iki basamak vardır. Bunlardan ilki gebeyi bulantı uyaranlardan mümkün olduğunca uzak tutmaktır. Rahatsız eden kokular (yemek, sigara, parfüm, v.s.), mutfak ortamı, hatta kendi ev ortamından uzaklaştırmak bile gerekebilir. Mümkün olduğunca az ve sık öğünler, sabah saatlerinde kuru gıda tüketimi, erken gebelikte sağlıklı beslenme konusunda ısrarcı olmamak ve bulantı uyaran yiyecek maddelerini bir dönem tüketmemek, çok gerekli olmadıkça multivitamin ve kan ilacı benzeri mide irritasyonu yapacak ilaçların kullanılmaması, mide yanma ve ekşimelerinin yoğun olduğu dönemlerde soda ve soğuk içeceklerin tüketimi işe yarayabilir. İkinci sırada doktorun uygun gördüğü dozda B6 vitamini, bulantı önleyici ve mide asidini azaltıcı ilaç tedavileri gelir.

AŞIRI GEBELİK KUSMASINA DİKKAT
Aşırı gebelik kusmasında ise durum çok farklıdır. Her gebede görülmesi doğal olan bulantı ve kusmalar aşırı olduğunda vücutta doku ve hücre içi suyunun azalmasına yol açacak bir boyuta erişebilir ve bu durum tüm sistemleri ciddi şekilde olumsuz etkileyen, hastane koşullarında tedavi gerektiren ciddi bir gebelik komplikasyonu haline dönüşür.

Vücuttaki tüm sistemlerin çalışmasında sıvı ve elektrolit dengeleri çok önemli rol oynar. Tüm kasların düzenli kasılmaları, kalbin çalışması, iç organ fonksiyonlarının sürdürülmesinde sıvı – elektrolit dengesi esas olup aşırı gebelik kusması zamanında müdahale edilmediği takdirde çok ağır sonuçlara yol açabilecek bir hastalık durumudur. Aşırı kilo kaybı, kan potasyum düzeyinin azalması, karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve kan pH’sının alkaliye kaymasına kadar yol açabilen ağır hiperemesis gravidarum tablosu gebeliklerin yaklaşık binde ikisinde görülmektedir.

KUSMAYA NEDEN OLABİLECEK HASTALIKLAR
Hiperemesis gravidarum tespit edildiğinde hasta hemen hastaneye yatırılarak tedaviye başlanır. Ağızdan beslenme tamamen kesilerek kan biokimyası ve elektrolit düzeylerindeki dengesizlikler değişik serum kombinasyonları ile düzeltilmeye çalışılır. Bu arada merkezi sinir sistemi üzerinde etkili güçlü kusma engelleyici ilaçlar ile sıvı kaybının engellenmesine çalışılır. Kardioloji, iç hastalıkları, gastroenteroloji ve psikiyatriden hastanın yönlendirilmesinde yardım alınır.

Bu arada aşırı kusmaya yol açabilecek diğer sistemleri ilgilendiren hastalıkların da incelenmesi gerekir. Bunlar arasında en sık rastlananlar peptik ülser, safra kesesi taşı ya da kolesistit, pankreatit, piyelonefrit ve hipertiroidi sayılabilir. Hastanın şikayetleri tamamen ortadan kalkıp ağızdan beslenmeye başlanmadan ve kilo kaybı durmadan hastaneden taburcu etmemek gerekir. Genellikle yoğun bir tedavi protokolü ile ortadan tamamen kalkan ve gebeliğin devamında bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi görülmeyen hiperemesis gravidarum, çok nadir vakalarda anne hayatını kurtarmak için gebeliğin sonlandırılmasını gerektirecek kadar ciddi boyutlarda ortaya çıkabilir.

Hamilelik Döneminde Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir

Hamilelikte neden mide bulanır,
Hamilelik ve mide bulantısı
Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer

Hamilelik dönemini 3 evrede incelediğimiz zaman
-birinci trimester,
-ikinci trimester
-üçüncü trimester olmak üzere gelişiyor

İlk üç ayda beslenme Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi, henüz anne adayının gebeliğini ilk öğrendiği dönemdir Anne adayı, bu dönemde öncelikle beslenmesine çok dikkat edecek Bu ilk dönemde genel şikayetler bulantı, sindirim şikayetleri ve uykuya eğiliminin olması ve bu yüzden de anne adayının bebeğinin beslenmesini aksattığı için kaygı duyması Halbuki çoğu anne adayı ne kadar az beslenirse beslensin bu dönemde bebeğin kalori ihtiyacı çok az olduğu için bebeğine birşey olmazMide bulantıları anneyi korur Özellikle mide bulantılarının ve mide yanmalarının olması beslenmeyi daha önemli hale getiriyorAnne adaylarının mide bulantılarının nedeni anne adayını toksik maddelerden korumaktır Bu ilk üç aylık dönem aynı zamanda bebeğin iç organlarının oluştuğu dönemdir Bu dönemde içeriye toksik maddelerin girmemesi lazım

Anne adayı nelerden uzaklaşır?
Bu dönemde anne adayları sigaradan uzaklaşırlar ki bu gebelik öncesinde sigara içen anne adayının mide bulantılarının getirdiği bir sonuç olarak çok yararlı bir gelişmedir Aynı oranda mide bulantılarından şikayet eden anne adayı alkolden de uzaklaşır
Bu döneme damgasını vuran özellikler, anne adayının hamile olduğunu anlaması ve kanıksaması, bebek açısından da bebeğin organ gelişiminin tamamlanmasıdır
Bu dönemde anne adayının beslenmesine çok dikkat etsek de anne adayının beslenmesi ve dolayısıyla bebeğin beslenmesi asıl sonraki dönemlerde daha da önem taşır

Hamilelikte Mide Bulantıları Kalıtsal Olabilir

Hamilelikte mide bulantıları kalıtsal olabilir Bilim adamları, hamilelik döneminde kız kardeşleri bulantı sorunu yaşayan kadınlarda bulantı görülme riskinin 17 kat fazla olduğunu belirlediler.

University of California Los Angeles ve Southern California’da görevli bilim adamları, hamileliğinde aşırı kusması bulunan kadınların anne ve babadan gelen aile hikayelerini incelediler. Bu kusma şikayetinin genetik olduğunu ve ayrıca kız kardeşleri bulantı yaşayan kadınların da aynı sorunu yaşama riskinin 17 kat daha fazla olduğunu tespit ettiler.
“American Journal of Obstetrics and Gynaecology”isimli dergide yer alan ve 650 gönüllü katılımcının izlendiği çalışmada, araştırmacılar doğum uzmanlarının böyle bir durumda hamile kadının bulantıyla ilgili aile hikayesine bakması gerektiğini açıkladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelikte Kusmayı Önlemek İçin Yorum Yap