Hangi Besinler Süt Yapar

Hangi Besinler Süt Yapar Hangi Gıdalar Süt Yapar - Bu makaledeki notlar: hangi yiyecekler süt yapar hangi besinler..

Hangi Yiyecekler Süt Yapar

Süt Yapan Yiyecekler,
Hangi Besinler Süt Yapar,
Süt Yapan Yiyecekler neler

Anne sütünü en çok arttırran bol bol su içmektir.
Anne, normal ve dengeli beslenmeli. Yağlı olmayan proteinleri almalı. Yeşillik ve sebze tüketip, çorbalara ağırlık verebilir. Aşırıya kaçmamak koşuluyla, tahin-pekmez ve az yağlı süt ürünleri tüketilebilir.

Az sütü gelen annelere tavsiyeler

Bu dönemde anne sütünü artıran yiyeceklere ağırlık vermeli.

Bolca rezene ve ısırgan çayı tüketilebilir (günde n- 5 fincan). Şişmanlatmayan demir kaynakları olarak yeşil mercimek, brokoli, roka, ıspanak, pazı, dereotu, çekirdekleri ile birlikte yenen siyah üzüm, dut pestili, yumurta ve yağsız kırmızı et tercih edilebilir. Hamilelikle bu demir kaynakları alırken, 20 dakika öncesi veya sonrasında, süt ürünleri ve koyu çay tüketilmemeli. Aksine yenilen yemeklere limon sıkılırsa daha faydalı olur. Susam yağı ile memelere dıştan dairesel şekilde hareketlerle masaj yapılması da katkı sağlar. Ayrıca günde 3 litre su içilmelidir. Anne sütünü en çok artıran ise alkolsüz biradır (malt özü), Sabah, öğle ve akşam sadece bir kahve fincanı içilecek alkolsüz bira, anne sütünü artırıp, içeriğindeki B vitamini sayesinde de annenin bağışıklık sistemini korur.

Alıntı

“sütüm Yetmiyor” Diye Paniğe Kapılmayın!

Emzirme, bebeğin beslenmesi ve gelişiminin yanı sıra anne ile bebek arasındaki ilişki kalitesinin en yüksek seviyede olmasını da sağlar. Anne sütü ile beslenen çocuklarda bulaşıcı hastalıklar daha seyrek görülür. Ayrıca anne açısından bakıldığında ise emziren annede meme ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığının azaldığı, doğum sonrası fazla kiloların daha kolay verildiği görülmüştür.

Annenin sütünün içeriği ve miktarı bebeğinin erken, zamanında veya geç olarak doğmuş olmasına bağlı olarak değişir. Her annenin sütü kendi çocuğunun en ideal besin kaynağıdır ve başkaca hiçbir besin onun yerini dolduramaz. Ancak annelerin büyük bir çoğunluğu, önemli bir yanılgıya düşebiliyor. Bu yanılgı da bebeğin doymadığı kanısıyla ek gıdalara başlanması. Bunun en önemli nedeni annelerin bebeklerine karşı duydukları aşırı sevgi ve koruma isteği. Ve anneler bu yanılgı sebebiyle bebeklerine ihtiyaç olmadığı halde, mama vererek istemeden de olsa zarar verebiliyorlar. Unutmayın, bebeğin ağlamasının tek sebebi acıkması değildir, bunun birçok sebebi olabilir. Sütünüzün yetmediğine lütfen tek başınıza karar vermeyin, bu karar için bebeğinizin doktoru ile de mutlaka görüşün. Çünkü her annenin sütü bebeğine yeter!

NELER YAPMALI?

Sütünüzün kalitesi ve miktarı için bunlara dikkat!

Psikolojik olarak emzirmeye hazırlanmak çok önemli. Estetik kaygılarınızdan kurtulun ve bebeğinizi doğurmadan önce mutlaka emzirme ve anne sütü ile ilgili kaynaklardan faydalanın.

Emzirme eğitimiyle birlikte meme başının süt vermeye hazır hale getirilmesi için gerekli egzersizleri öğrenmek ve uygulamak üzere, doğumdan önce mutlaka bir çocuk hekimiyle iletişime geçin.

Sütünüzün gelmesini beklemeden bebeğinizi doğar doğmaz ilk yarım saat içinde mutlaka emzirin.

Bebek doğduğu andan itibaren istedikçe emzirilmelidir. Yenidoğan bebekler genellikle 8-10 öğün emmek isterler. Öğün sayısı daha sonra giderek azalır. Sık emzirme bol süt gelmesini sağladığı gibi, göğüslerin şişmesini ve acımasını önler. Yani, aslında sütünüzün artmasını bebeğinizin sizi emmesi sağlar.

Su tüketimi, süt üretimi için olmazsa olmaz bir kuraldır. Ne kadar su, o kadar süt diyebiliriz. Emziren annenin günde 3 litre su tüketmesi gerekir.

Mama, inek sütü, su ya da başka gıdaların verilmesi, bebeğin aldığı süt miktarını azaltır. Bu da daha az süt gelmesine neden olur. Bu tür ek gıdalara, bebek 6 ayı doldurmadan başlamamak gerekir.

Bebeğin başka sıvılara hatta suya bile emzirme döneminde ihtiyacı yoktur. Ancak doktorunuzun verdiği bir ilaç ya da anormal bir durum varsa, su verirken biberon kullanın. Biberon bebeğin meme emmesini tümüyle kesebilir. Biberonun gerektirdiği emme şekli, meme emilmesinden daha farklı ve kolay olduğu için biberonu tercih etmesine neden olabilir.

Geceleri meme isteyen bebeği annenin emzirmesi çok önemlidir. Bu durum hem bebeğin psikolojisi hem de annenin süt veriminin artması açısından son derece önemlidir. Geceleri emzirmek anne açısından güç ve zorlayıcı olabilir. Bu durumda babanın ve aile büyüklerinin bu konuda anneye yardımcı ve destek olması çok yararlı olur. Zaten bu süreç 2. ayın sonuna doğru yavaş yavaş ortadan kalkacak ve geceleri emme ihtiyacı azalacaktır. Gece emzirmesi konusunda bazı aileler bir yanlışa düşerek, bebeği geceleri emzirmek yerine biberon ile beslerler. Bu hem annenin süt verimini azaltır, hem çocuğa doğal olmayan bir beslenme yapılmış olur hem de bebek en yararlı olan anne sütünden mahrum kalır.

Emziren annenin ruhsal yönden desteklenmesi, huzurlu bir ortam sağlanması ve mutlu edilmesi de son derecede önemlidir.

Her emzirmede, bir önceki beslenmede en son verilmiş memeden başlanmalıdır.

Bebeğin emme gücüne bağlı olmakla birlikte her emzirme yaklaşık 20-30 dakika sürmelidir.

Hangi gıdalar süt yapar?

Hamilelikte hazırladığınız yağ depolarınız doğum sonrası süt yapılması için enerjiye dönüşür, ancak bunun yanında sizin ekstradan 250-300 kalori almanız gerekir. Emzirme döneminde anneler beslenmelerine de özel bir önem göstermelidir. Emziren anne, günde en az 3 litre su, en az 2 bardak süt içmeli veya yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini yemelidir. Protein gereksinimini karşılamak için kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller; et, tavuk, balık gibi yiyeceklerden her öğünde yemelidir. Bol bol sebze ve meyve ihmal edilmemelidir. Ayrıca sütünün az geldiği düşüncesinde olan annelerin pekmez, bal gibi gıdalar tüketmesi tıbben tam kanıtlanmış olmamakla birlikte faydalı olduğu yönündedir. Su tüketmeyen annelere ayran, süt, taze sıkılmış meyve suyu, çorba ve komposto gibi sıvılar önerilir. Ancak bu sıvılar kalori içerir ve almanız gerekenden fazla kalori almanıza neden olabilir. Ayrıca, hamilelik şekeri olan annelerin doğum sonrasında şeker kontrollerini yaptırmaları ve buna göre beslenmeleri önerilir. Rezene ve ısırgan çayının da tıbben kanıtlanmamış olsa da tecrübeler süt üretimine katkısı olduğu yönündedir.

Özellikle hem süt veriminizi artırmak hem de sütün vitamin kalitesini yükseltmek için balık tüketimi çok önemlidir. Her öğünde vitaminden bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Et ve protein içeren yumurta mutlaka tüketilmelidir. Ancak sucuk, salam ve sosis gibi katkı maddeli şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler

Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler

Hangi besinler bebeğe gaz yapar, bebekte gaz yapan yiyecekler,

Annenin beslenmesi ile bebeğin gazı arasında ilişki var mı?
Anne sütünün yeterli gelebilmesi için annenin ilk 6 ayda hatta ilk 1 yılda beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Emziren annenin yeterli kalori, yeterli sıvı alması, kendini yormaması ve sık sık emzirmesi gerekir. Bunlar anne sütünü arttıran faktörlerdir.

Kolik ağlamasında da annenin beslenme biçimi ve aldığı besinler rol oynar. Besin tüketimi konusunda annenin izlenimleri de çok önemlidir. Mesela annenin tükettiği bir besin sonrasında bebeğinin etkilendiğini görürse o besini artık tüketmemesi gerekir.

Kafeinli içeceklerden uzak durun
Emziren anne, çok fazla kafein içeren çay, kahve, kola gibi içeceklerden kaçınmalı, özellikle fındık, fıstık gibi kuruyemişlerden uzak durmalıdır.

Çikolata da bebeklerde kusma eğilimini arttırır ve alerji yaparak gaz problemi oluşturur.

İnek sütü gaz yapabilir
Emziren anne inek sütü tüketmemeli. Annenin inek sütü tüketmesi bebekte gaz problemine yol açar. Bu yüzden emzirme dönemi içindeyken anneler inek sütünden uzak durmalı.

Katkı maddesi içeren yiyeceklerden kaçınmalı
Bebeği kötü yönde etkileyebilecek besinler arasında sucuk, salam, sosis, patates cipsi gibi katkı maddesi içeren besinler yeralır.
Bebeğin emzirme döneminde annenin mümkün olduğunda katkı maddesi içeren besinlerden kaçınması ve bunları tüketmemesinde fayda vardır.

En çok gaz yaptığı bilinen yiyecekler
Çay, kahve, kola gibi kafeinli yiyecekler
Fındık, fıstık gibi kuruyemişler
İnek sütü
Çikolata
Sucuk, salam, sosis, patates cipsi gibi katkı maddesi içeren besinlerdir.

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

hangi besinler gaz yapar, gaz yapan besinler nelerdir, emziren anneler ne yemeli, emzikli anneler ne yememeli, emziren kadına hangi yiyecekler gaz yapar

* Bakla, fasulye (özellikle kuru fasulye), soya fasulyesi, bezelye gibi baklagiller
* Erik, kayısı, elma, muz, kuru üzüm, şeftali, armut
* Kabak, turplar, soğanlar, brokoli, lahana türleri, karnabahar, salatalık, kuşkonmaz, enginar, patates, şalgam
* Kızartılmış gıdalar, yağlı yiyecekler, kremalı, soslu gıdalar
* Şekersiz sakız
* Tam tahıllı ekmek
* Yumurta
* Soda, süt, dondurma, bira

Sponsorlu Bağlantılar

Hangi Besinler Süt Yapar” İçin Bir Cevap

Hangi Besinler Süt Yapar İçin Yorum Yap