Hayvanların Yavru Bakımı Açısından Farklı Özelliklere Sahip Olma Nedenleri

Hayvanların Yavru Bakımı Açısından Farklı Özelliklere Sahip Olma Nedenleri Hayvanlarda Yavru Bakımı - Bu makaledeki notlar: hayvanların yavru bakımı açısından farklı ozelliklere..

Hayvanların Yavru Bakımı Açısından Farklı Özelliklere Sahip Olmasının Sebepleri Neler


Soru: Hayvanların Yavru Bakımı Açısından Farklı Özelliklere Sahip Olmasının Sebepleri Neler

Cevap1:Tamamiyle hayvan türlerinin hayata (yürümek, beslenmek vb.) alışmalarıyla alakalı. Hayvanların yavrularına bakma süreleri belirgindir. Kimi hayvanlar 4 ay bakar kimisi 2 hafta. Sonunda doğumuş olan yavru hayvanlar uçmaya yada yürümeye, beslenmeye, avlanmaya, alışırlar.

Cevap2:
Bir annenin bebeğini doğurduktan sonra onunla ne kadar yakından ilgilendiğini,bebeği büyüyene kadar onun tüm bakımını üstlendiğini biliriz. Her canlı annemizin bize gösterdiği şefkatli bakımı göstermez. Tüm canlılar büyüyene kadar yavrularına bakmazlar. Yavru kuşlar belli bir zamana kadar anneleri tarafından korunur ve bakılırlar. Fakat belli bir zamandan sonra yavru kuşlar hayatlarını yalnız devam ettirirler.

Yavrularıyla ilgilenme ve yavru bakımı davranışları gerçek anlamda sadece kuşlarda ve memelilerde görülür. Birçok kuş türünde yavru kuşlar, anneleri yaklaştığında ona doğru başını uzatarak ve ağızlarını açarak tepki gösterirler. Anakuş da buna yavrunun ağzına yiyecek koyarak cevap verir.

Garip Özelliklere Sahip İnsanlar (

İnanılmaz Beyin: Daniel Paul Tammet

Daniel Paul Tammet, matematik hesapları, hafızada tutma ve öğrenme konularında doğuştan yetenekli bir İngiliz otistik dahi. Doğuştan epilepsi hastalığı olan Tammet aynı zamanda siznestezi (renkli işitme) sahibi.
Numaraları renkler gibi algılıyor ve kafasında her sayı için oluşturduğu bir görüntü mevcut. 10,000’e kadar olan sayılar için eşsiz görüntüleri olduğunu söyleyen dahi, yaptığı matematik işlemlerinin sonucunu manzaralar olarak gördüğünü ve bir sayının bileşik ya da asal olup olmadığını “hissettiğini” söylüyor.
İngilizce, Fransızca, Fince, Almanca, İspanyolca, Litovca, Romence, Estonca, İzlandaca, Galce ve Esperanto dillerini biliyor. Özellikle sevdiği dil ise çok fazla ünlü harf barındırdığı için Estonca.

Ses ve Yankı ile Yönünü Bulabilen Çocuk: Ben Underwood

Ben Underwood’un gözleri kanser nedeniyle 3 yaşında iken alındı. Fakat Ben basketbol oynamaya, bisiklete binmeye devam etti, kısaca hayatını normal bir şekilde sürdürdü.
Dünya seyahatlerine çıkabilmek için ekolokasyon (sesle yer belirleme tekniği) öğrendi. Rehber köpekler olmadan, hatta ellerini kullanmaya bile ihtiyaç duymadan yön bulabiliyor. Kısa bir tıklatma sesi çıkarıyor ve sesin yankısını dinleyerek objelerin nerede olduğunu algılıyor.
Ben Underwood tıpkı bir yunus veya bir denizaltı dinleme cihazı gibi yankı ile yönünü bulabilen dünya üzerindeki tek insan.

Ona soğuk işlemiyor!

Dünyanın dört bir yanında insanlar, öldürücü soğuklara meydan okuyor. Bu konuda en bilinen isim ise İngiliz uzun mesafe yüzücüsü Lewis Gordon Pugh. “Buz adam” lakaplı Pugh, eksi 1.8 derecedeki suda yaklaşık 19 dakika kalarak tarihe geçti.

Herşeyi Yiyen Adam: Michel Lotito

15 Haziran 1950 doğumlu Michel Lotito sindirilemeyen şeyleri yemesiyle tanınan ünlü bir Fransız gösterici. “Monsieur Mangetout” (Herşeyi Yiyen Adam) olarak bilinen Lotito’nun gösterilerinde metal, cam, lastik vb. malzemelerden yapılan bisiklet, televizyon, uçak gibi nesneler yemek yer alıyor.
Cessna 150 uçağını yemek 2 yılını almış

Unutmayan kadın: Jill Price

Nörobiyoloji uzmanı Jim McGaugh altı yıl önce ilginç bir vakayla karşılaştı. 40 yaşında evli bir kadın ‘yaşadığım hiçbir şeyi unutmuyorum’ iddiasıyla uzmana başvurdu.
Yapılan araştırmalar sonunda kadının gerçekten hiçbirşeyi unutmadığı ortaya çıktı. Kadının son 25 yılı üzerinde araştırma yürüten doktorlar kadının en ince detayları bile hatırladığını ortaya çıkardılar. Jill Price 25 yıl önce bugün havanın nasıl olduğunu bile hatırlıyor.

Buz adam: Wim Hof

Hollandalı Wim Hof, buz altında yüzdü, buzla dolu kutuda oturdu, Avrupa’nın en yüksek dağı Mont Blanc’a kısa pantolonlarla tırmandı, dünya rekorları topladı ve her zaman yeni meydan okuyuşlara hazır.

Elastik Çocuk: Daniel Browning Smith

Elastik Çocuk yaşayan en elastik insan ve en ünlü akrobat, aynı zamanda beş Guinness rekoru sahibi. Profesyonel basketbol, beysbol maçlarında yer almış olan Daniel Browning Smith, birçok kanalda, çok fazla sayıda programa konu oldu.

Gözyaşları İle Yazı Yazan Adam: Ru Anting

Çinli 56 yaşındaki Ru Anting çok özel bir yeteneğe sahip.; gözlerinden fışkırttığı yaşlarla yazı yazabiliyor. Burnuna bir miktar su çektikten sonra suyu gözyaşı kanalından fışkırtan adam belirli bir yüzey üzerinde istediğini yazabiliyor. Ru, bu sıradışı yeteneğini çocukken nehirden yüzdüğü sırada keşfetmiş. “Bazen yüzerken burnuma su kaçıyordu ve bir gün tesadüfen burnuma kaçan suyu gözlerimle fışkırtabildiğimi keşfettim. Arkadaşlarım beni görünce çok şaşırdı,” diyor. Ancak bu yeteneği, 1990’lı yıllarda 20 seneden fazla bir süre çalıştığı yerel gübre fabrikasındaki işinden ayrılıp geliştirmeye başladı. 3 yıl boyunca bu kabiliyeti üzerinde uğraşan Anting en sonunda kendi isteğiyle gözyaşını 3 m uzaklığa fışkırtabilmeyi başardı.

Kulağıyla Jet Uçak Çeken adam: Manjit Singh

57 yaşındaki “Demir Adam” lakaplı Manjit Singh yaklaşık 30 dünya rekorunun sahibi. Bu rekorlar arasında çift katlı bir otobüsü saçıyla çekmek, kulaklarıyla 85 kg kaldırmak ve tabii yine kulaklarıyla bir jet uçağı çekmek yer alıyor.
Nisan 2007’de İngiltere’deki East Midlands Havaalanı’nda yaklaşık 7.4 ton ağırlığındaki uçağı kulaklarıyla çekerek 3.5 m ilerletmeyi başardı. Singh rekor denemesinden sonra, “Kendimi çok kötü hissetmiyorum. Kulaklarım biraz ağrıyor ama sorun değil,” açıklamasını yaptı.

Gözü Dışarda Adam : Cladio Pinto

“Gözlerimi bebeklerinden 4 cm dışarıya çıkarabiliyorum. Bu bana tanrının bir hediyesi. Kendimi kutsanmış hissediyorum.” Bu sözler gözlerini, göz bebeklerinin içinde yüzde 95 oranında dışarıya pörtletebilen Brezilyalı Claudio Pinto’ya (42) ait. Hayatını gözlerini pörtleterek kazanan Brezilyalının keyfine diyecek yok çünkü, o yıllarca işsizlik sigortası ile geçinmiş birisi.

Mıknatıs Adam: Liew Thow Lin

Malezyalı Liew Thow Lin’in vücudu tam bir manyetik alan. Başkent Kuala Lumpur’a 200 km. mesafedeki Ipoh Kasabası’nda yaşayan 69 yaşındaki Lin bütün madeni eşyaları mıknatıs gibi çekiyor. Çatal bıçaktan ütüye her türlü metal eşyayı bedeninin çekim gücüyle taşıyabilen Lin, çevre illerden gelen meraklıların da başlıca ilgi odağı durumunda. 1991 yılında bir dergide başka bir mıknatıs adam üzerine okuduğu yazıdan sonra kendi özelliğini fark eden Lin’in üç oğluyla torunu da aynı yeteneğe sahip.

Diş Kralı: Rathakrishnan Velu

Malezya’da “Diş Kralı” takma adlı bir adam, bir çok dünya rekoruna imza atmış biri.
En son Kuala Lumpur istasyonunda yaptığı gösteride, 297,1 tonluk treni, trene iliştirilmiş bir çelik halat yardımıyla 2,8 metre yürütmüştü.

Helikopter gücüyle el çırpabiliyor

Çinli Zhang Quan sahip olduğu özellikle rekorlar kitabına bile girmeyi başardı. 70 yaşındaki bu adam 107 desibel gücüyle el çırpıyor. Bu seviye de helikopterden çıkan ses gücüne oldukça yakın…

110 Desibel ses gücünde gülüyor

Tayland’da yaşayan 55 yaşındaki Jittarat Wongsomboon, gülünce adeta dağları deviriyor. 110 desibel gücüyle gülebilen bu kahkaha makinası kadın, bugüne kadar birçok gülme yarışmasına katılmış ve ödül kazanmış

Yavru Tankı Kurulumu Ve Bakımı – Derleme

yavru tankı kurulumu;

Öncelikle ayrı bir akvaryum sahibi olmalıyız. Bu akvaryumumuz yavru tankımız olacak.İdeal bir canlı doğuran yavru tankı 50*30*30 yada türevleri olabilir.Bu akvaryumu ne kadar büyük tutarsak o kadar rahat ederiz.Nitekim belirtmek gerekirse büyük akvaryum bakımı küçük akvaryum bakımından daha kolaydır.

Akvaryumumuzda mümkünse kum v.b. dekoratif malzeme kullanmamalıyız. İlla kullanma isteğindeysek ince bir tabaka kum ve bir kaç taş ile dekoru mümkün olduğunca az yapmalıyız.Nitekim dekorlu yavru tanklarında dip çekimi büyük sorun yaratabilir. Pozitif olarakta dekor olan akvaryumlarda yavru balıklar saklanacak yer bulacaklar strese girme olasılıklarıda doğal olarak düşecektir.

Kullanacağımız filtre ya pipo yada şelale tipi olmalıdır. Bu filtrelerin emiş borusunun başına küçük bir sünger koyularak olası yavru çekme ihtimallerini ortadan kaldırmış oluruz. Bu tarz filtrelerde debi sorunu yaşanmayacağı için tercih sebebi öncelikli olmalıdır. Ama elimizde iç filtre varsa ve kullanmak istiyorsakta filtremizin alt tarafına tülkadın çorabı v.b. bir malzeme sarılarak yavru çekmesi önlenebilir. İç filtrede asıl sorun debi olabilir. Debiyide vana takarak minimal seviye indirmek gerekmektedir.

Akvaryumumuz ısıtıcısız olmaz. Tropikal tür olan canlı doğuranlar sıcaklık olarak 26-27 dereceleri severler.Temin edeceğimiz mümkünse termostatlı bir ısıtıcı işimiz görecektir. Isıtıcı alırken dikkat etmemiz gereken husus termostatlı olması ve akvaryum ebatımıza uygun watta olup olmamasıdır.Sıcaklık değişimi balıkları olumsuz yönde etkilemektedir.

Kullanacağımız suya gelince; 2/4 ü ana tanktan alınmak kaydıyla dinlendirilmiş su ile akvaryum doldurulmalıdır. Ana tanktan aldığımız 2/4 oranlı su bize akvaryumdaki suyun oturuşmasını kolaylaştıracakyavrulara kısa sürede sağlıklı ve güzel bir ortam sağlayacaktır.Suda kimyasal kullanmamaya özen gösterilmelikullanılacaksada prospektüse uygun minimal seviyede kullanılmalıdır. Su değişimleri dinlendirilmiş su ile yapılmalıdır.

Yavruların bakımı;

Yavrularımızı yukarıda bahsettiğim gibi hazırladığınız akvaryuma koyduk. Balıkların en hızlı geliştikleri dönem yavru dönemidir. İşte bu zamanda kullanacağınız ilaçlaryemler onların gelecekte olgunlaştıklarında çok daha güzel çok daha sağlıklı olmalarına yarayacaktır.Bu hususta kalitesizbesin değeri düşük yemler kullanmamalıyız. Kaliteden ödün vermemeliyiz. Canlı doğuran yavrularının beslenmeleri çok basittir. Yavrular hemen hemen her yemi kabul ederler.

Yavru yemlemesini ele alıcak olursak; yeni doğmuş yavrular ilk bir hafta artemia ile beslenilebilir.Ancak günümüzde üretilen kaliteli kuru yemler canlı doğuran yavrularının hemen hemen bütün besin değerlerini içerirler. Yani artemia vermek zorunda değiliz.

Şimdi bu konuda ben sadece kuru yemleri (pulgranürstick v.b.) ele alacağım. Akvaryumcumuzdan yada artık büyük alışveriş mağazalarından da kolaylıkla bulabildiğimiz kaliteli kuru yemlerden temin edeceğiz.Burada herhangi bir marka ismi zikretmek istemiyorum. Nitekim kalite olarak sayılabilecek üç beş adet firma mevcut.Bu firmaların arasından kişisel olarak seçimler yapılabilir.Bu seçimlerde dikkat edilmesi gereken husus bu firmaların canlı doğuranlar için özel ürettikleri yemlerden yavrular için özel ürettikleri yemlerden almaktır.Bu yemler harmanlanıp yavru balıkların kolayca alabileceği ufaklığa (bir havanda karıştırıpezebilirsiniz v.b.) getirmeliyiz.

Yavrular günde en az 4-5 kere az az yemlenmelidir.Bu sayı daha da arttırılabilir.Oluşturduğumuz yem karışımını balıklarımız 2-3 aylık olana kadar kullanabiliriz.

Dip çekimlerimize gelecek olursak; haftada bir dipten bir hortum yada dip çekme aparatı ile normal akvaryumumuza bu işlemi yaparken ki dikkatimizden daha fazla dikkat ederek suyun ¼ ünü alacak şekilde yapacağız.

Yapılan araştırmalar sonucu; düzenli yapılan yemleme ve su değişimleri balıkların büyümelerinde önemli bir yeri olduğu kanısına varılmıştır.

Yavrularımız iki aylık olana kadar aynı tankta birlikte (dişi-erkek) beslenilebilir.Ancak gelecekte sağlıklı damızlıklar elde etmek amacı ile iki aylık olmuş canlı doğuran yavruları dişiler-erkekler olarak ayrılmalıdırlar.İki aylık olmuş canlı doğuranlar yavrularında fiziksel olarak dişi-erkek ayrımı basitçe yapılabilmektedir. Daha önce yapmış olduğum derlemelere göz atacak olursanız bu ayrımı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bir hatırlatma yapacak olursam; anal yüzgeçlere bakmamız yeterli olacaktır.Dişilerde anal yüzgeç yelpaze erkeklerde tüpçükboru şekilindedir.

Bu ayrımı gerçekleştirdikten sonra dişiler-erkeklerin ayrılıp farklı akvaryumlara alımı söz konusu olabilir. Yavru tankımız büyük ise bir aparatla ikiye bölünerek bu ayrım gerçekleştirilebilir. Ya da iki aylık olmuş erkek yavrular ana tanka salınıp dişiler yavru tankında bakıma devam edilinebilinir.

Yukarıda da belirttiğim gibi bu yöntem ilerde kalitelisağlıklı damızlık balıklar yetiştirmemiz için %70 başarılı profesyonel yöntemdir.

Bütün yazıyı özetleyecek olursak;

1-Ayrı yavru tankımız olmalı.

2- Düzenli dip çekimi ve yemleme yapılmalı.

3-Dekorkum v.b. mümkünse kullanılmamalıkullanılırsada en az şekilde kullanılmalı.

4-Isıtıcı mutlaka olmalı sıcaklık 26-27 derecede sabitlenmeli.

5-Yemleme sık sık az az olmalı.

6-Kullanılan yemler kaliteli ve yavruların kolaylıkla yutabileceği büyüklükte olmalı.

7-Dip çekimi haftada bir düzenli yapılmalı.

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvanların Yavru Bakımı Açısından Farklı Özelliklere Sahip Olma Nedenleri İçin Yorum Yap