Hentbol Oyun Kuralları Kısaca

Hentbol Oyun Kuralları Kısaca Hentbol Federasyonu Oyun Kuralları - Bu makaledeki notlar: hentbol oyun kuralları hentbol oyun kuralları..

Hentbol Oyun Kuralları

TEMEL HENTBOL OYUN KURALLARI
İki takım arasında oynanan bir takım oyunudur. Hentbol 30 dakikalık iki devreden oluşur. Defanstaki takım, hücum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çalışır. D şeklindeki 6 m uzaklıktaki ceza sahasına kaleci dışındaki oyuncuların girmesi yasaktır.Savunm sırasında, defans oyuncuları belirli ölçüde rakip oyunculara temasta bulunabilirler. Aşırı faullü temaslarda oyuncu iki dakikalık oyundan çıkma cezası ile cezalandırılır ve ceza alan oyuncunun yerine oyuncu giremez. Cezası biten oyuncu veya yerine başka oyuncu girebilir.

Hentbol sahası 40 metre uzunluğunda ve 20 m genişliğinde diktörtgen şeklinde bir alandır. Kaleye 9 cm uzaklıkta kesik çizgilerle belirlenmiş ceza sahasında yapılan fauller penaltı olarak nitelendirilir. Penaltı atışları kalenin tam 7 m karşısından yapılır. Bu atışlara 7 m atışı da denir.Her takım sahaya 10’u saha oyuncusu, 2’si kaleci olmak üzere 12 oyuncu ile çıkar. Maç başlarken oyun alanı içinde, bir takımdan 6′ sı oyuncu, biri kaleci olmak üzere toplam 7 oyuncu bulunur. Kenarda 5 yedek oyuncu otururur. Oyun süresi içerisinde çizgi ile belirlenen bölümde, kendi aralarında her an istedikleri kadar oyuncu değiştirilebilirler. Oyunda amaç, rakip kaleye gol atmaktır.

Eğer bir oyuncu kurallar içinde topu rakip kaleye atar ve sokabilirse bu “gol” olarak kabul edilir. Takımlar, birbirlerinin kalelerine topu atıp gole çevirmeye çalışırken, gol olmaması için de savunma ile kendi kalelelerini korurlar. Top oyuncular tarafından sadece elle oynanır ancak, kaleci kalesini vücudunun tümüyle koruyabilir. Oyuncu, topu elinde en fazla 3 saniye tutabilir ve topla sadece 3 adım atabilir. İki devre sonunda en çok gol kaydeden takım galip gelir. Gol sayıları eşitse karşılaşma beraberlikle son bulur. Galibiyette 2 puan, beraberlikte 1 puan alınırken, yenilgide puan alınmaz.

Oyun basketboldaki gibi hava atışı ile başlar ve top çelindikten sonra tutan oyuncunun hava atışı yapılan yere 3 metre uzaklıkta olması zorunluluğu vardır. Defans yapan takım, hucum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çalışır. Topun çapı bayanlar müsabakalarında 54-56 iken erkeklerde 58-60 cm dir.Topun ağırlığı erkeklerde 425 ile 475 gr bayanlarda ise 325 ile 400 gramı geçmemesi gerekir. Oyuncular topu sürerken iki kez tutabilirler ancak tuttuktan sonra üç saniye içinde ellerinden çıkarmak zorundalar ve topla en fazla üç adım atabilirler. Oyun iki hakemle yönetilir.
HENTBOLDE TEMEL TEKNİK BECERİLER

Hentbolun temel teknik becerilerini öğrenmek, karmaşık ve zor değildir. Çünkü topu yakalamak, pas atmak ve topu sürmek, herkesin çocukluğundan beri rahatlıkla yaptığı temel hareketlerdir. Devamlı ve bilinçli çalışmalarla hentbol teknik becerileri öğrenilebilir ve oyunun temelinde bulunan dayanıklılık, sürat, beceri, esneklik, sıçrama gibi motorik özelliklerde buna paralel kazanılabilir. Motorik özelliklerin kazanılması, organizmanın kuvvetlendirilmesi, duruş bozukluklarının önüne geçme, kollektif düşünme ve birlikte hareket edebilme alışkanlıklarının geliştirilmesinde, hentbol en uygun spor türlerinin başında gelmektedir.
TOP TUTMA VE PASLAŞMA

Hentbolde temel teknik beceriler top tutma ve paslaşmayla başlar. Çünkü oyunun gelişebilmesi bu becerilerin iyi kazanılmasına bağlıdır. Kural gereği, bir elle pas atabilmeli ve iki elle top tutabilmek gerekir.

TEMEL PAS (ELÜSTÜ PAS)
Henbolun en önemli ve güvenle yapılabilen pas şeklidir. Bu paslaşmada top iki elle hemen hemen omuz seviyesinde tutulur. Top parmaklarla kavranarak atış eline alınır . Bu durumda atış eli dirseklerden 90 derece geri bükülüdür. Sağ elini kullanan oyuncunun sol ayağı yere destek olarak öne alınır. Ağırlık arka bacaktadır. Atış sırasında sağ ayak öne hareket ettirilerek vücut topun gidiş yönüne doğru hareket ettirilerek top elden çıkarılır. Atış eli topu takip eder. Temel atış destek ayaklı veya destek ayağı olmaksızın yapılabilir.

BİLEKTEN PAS
Bel yüksekliğinde top iki elle tutulur. Ayaklar omuz hizası açıklığındadır. Top atılacak yöne bir adım atılır. Dirsek hedefi gösterecek şekilde kaldırılır. Top pas atılacak elin parmakları tarafından kavranır. Dirsek gerginleştirilerek, top bilekten itilerek pas yapılır. Kol ve bilek topu gidiş yönüne doğru takip eder.

TOP TUTMA
Top tutmanın dört temel prensibi vardır. Birincisi, iki el açık ve pas gelecek yöne dönük olmalı. İkincisi, topu takip etmek. Üçüncüsü, kollar gergin vaziyette ve topu karşılarken, kollar dirseklerden hafif bükülü vaziyette ve topu yumuşatarak kavramalı. Dördüncü prensip ise, topu yakaladıktan sonra, çabukça şut, pas, aldatma veya top sürme yapılmalıdır. Temel olarak bel üstü ve belaltı tutuş olmak üzere iki türlü tutuş vardır.

TOP SÜRME (DRIBLING)
Hentbolde basketbolda top sürmede iki farklılıkla hemen hemen aynıdır. Birinci farklılık, hentbolde top sürme öncesi ve sonrası üç adım atılabilir. İkincisi, top süren el topa temas ederken açık olmalıdır.Top sürmeye karar verildiğinde, el top üzerinde açık olarak yer alır. Top süren elin dirseği yaklaşık 90 derece bükülür ve gerginleşir. Parmaklar direk topla temastadır. Baş yukarıda olmalıdır.

ŞUT
Hentbolda şut, atakları skora dönüştürebilmek için sonuç hareketidir. Hentbolda dört temel şut çeşidi vardır. Bunlar temel şut, sıçrayarak şut, kanattan şut (Yana bükülü şut) ve düşerek şut’tur. Herbirinin kulanım durumu ve zamanına göre değişik avantajları ve teknikleri vardır.

TEMEL ŞUT
Bu şut şekli tamamen elüstü (temel) pas gibidir. Top parmaklarla kavranarak atış elindedir . Bu durumda atış eli dirseklerden 90 derece geri bükülüdür. Sağ elini kullanan oyuncunun sol ayağı yere destek olarak öne alınır. Ağırlık arka bacaktadır. Atış sırasında sağ ayak öne hareket ettirilerek vücut topun gidiş yönüne doğru hareket ettirilerek top elden çıkarılır. Atış el omuzu geriden atış yönüne doğru döndürülür. Atış eli topu takip eder.

SIÇRAYARAK ŞUT
Koşar durumda üç adım kullanılır. Atış elinin tersi ayak yerden son olarak kesilir. Şut eli yukarı ve geriye çekilir. Diğer destek kolu hafifçe vücudun önüne getirilir. Destek kolu geriye doğru alınırken aynı zamanda şut omuzuda şut yönüne doğru döndürülür. Atış kolu öne doğru kamçı gibi hareket etirilerek top elden çıkarılır. Vücut ve atış kolu topu gidiş yönüne doğru takip ederken, destek ayağı yere konur.

YANA BÜKÜLÜ ATIŞ (Kanat Şutu)
Genellikle bu atış, savunma oyuncusu kaleyi kapattığında, hücum oyuncusunun en etkili şekilde kullanabileceği bir atış şeklidir. Bu atış genellikle kanat pozisyonlarında kullanıldığından, öbür adıda kanat şutudur. Sağ elini kullanan bir oyuncu için, savunma yapan oyuncunun sağından atar gibi yaparken, vücudunu sol dayanma ayağının üzerinde yana büker. Top, kolun baş arkasından iyice bükülerek, atış kolunun aksi yönünden elden çıkarılır.

DÜŞEREK ATIŞ
Düşerek atış genellikle, yana ve öne olmak üzere iki formda yapılabilir. Düşerek atışın öne doğru yapılan formunda, oyuncu, başlangıçta bacaklar hafif açık, dizler bükülü ve kalça öne alınmış şekildedir. Oyuncu, dizlerin ve kalçanın öne doğru getirilmesi anında ve bununla birlikte atış omuzunun geriye alınmasıyla beraber düşme hareketine başlar. Bu sırada top gövdenin ön yanında tutulur. Düşme sırasında gövdenin üst kısmı yukarı doğru gerginleştirilir. Bu gerilmede omuuzn öne doğru çok hızlı alınması ve atış kolunun savurma şeklindeki hareketiyle top kuvvetli olarak elden çıkarılır. Düşme hareketi diğer elin yere dokunmasıyla yada atış omuzunun üzerine yuvarlanmayla son bulur.

ENGELLİ KOSULAR

KATEGORİ
ENGELSAYISI
ENGELYÜKSEKLİĞİ
1.ENGELE OLAN UZAKLIK
ENGELLERARASIUZAKLIK
BİTİRİŞ
100m BAYAN
10
84cm.
13.00m
8.50m
10.50m
400m BAYAN
10
76.2cm
45m
35.00m
40m
110m ERKEK
10
106.7cm
13.72m
9.14m
14.02m
400m ERKEK
10
91.4cm
45m
35m
40m

TABLO : 1-Engelli Koşuların Ölçüleri.
KATEGORİ
ENGELSAYISI
ENGELYÜKSEKLİĞİ
1.ENGELE OLAN UZAKLIK
ENGELLERARASIUZAKLIK
BİTİRİŞ
100m BAYAN
10
76.2cm
13.00m
8.30m
12.30m
110m ERKEK
10
84cm.
13.72m
8.90m
16.18m

TABLO-2.Yıldızlar Kategorisindeki Engel ÖlçüleriEngelli koşu,koşu mesafesinin içine yerleştirilen engellerle zorlaştırılmış bir sprint koşusudur. Bu özelliğinden dolayı atletizm dalları içinde en çok koordinasyon,teknik işbirliği isteyen dallar arasında sayılır. Engel koşu tekniği sadece iyi bir engel geçme tekniği olarak düşünülmemelidir. Çünkü tüm yarışma mesafesi içinde başka bir takım teknik özelliklerinde bulunması gerekmektedir. Engel tekniğinin kalitesi her şeyden önce engeller arası koşu ile bağlantısının istenilen şekilde olup olmadığı göz önünde tutularak değerlendirilmelidir.Kısa mesafe engelli koşular 4 bölümde incelenir.

 • Çıkış ve 1. Engele kadar süratlenme
 • Engel geçme
 • Engeller arası koşu
 • Bitiriş

TEKNİK AÇIDAN KISA MESAFE ENGELLİ KOŞULARDA BAŞARI:

 • Alçak çıkışın uygulanış şekline
 • 1.engele kadar olan mesafe içindeki süratlenmeye
 • Tekrarlanan engel geçişlerinin kalitesine (her engel geçmede-engel adımı kaybedilen çok az bir zaman kaybı ile ,engeller arası koşuya en yüksek süratle geçiş
 • Engeller arası koşunun şekline
 • Bitiriş koşusunun şekline bağlıdır.

KISA MESAFE ENGEL KOŞUCULARININ ÖZELLİKLERİ:İyi bir engel koşucusu aşağıdaki özellikleri taşımalıdır.

 • Sürat
 • Süratte devamlılık
 • Çabuk kuvvet ve sıçrama
 • Hareket çabukluğu
 • Koordinasyon ve denge
 • Ritim duygusu
 • Eklem hareketliliği(kalça,diz,ayak bileği vb.)
 • Boy (ağırlık merkezinin yüksek olması)
 • Hırs (kazanma ve iyi derece yapma arzusu)

ENGELLİ KOŞULARDA YAPILAN HATALAR VE DÜZELTİCİ ALIŞTIRMALAR:A-Hız alma koşusu sırasında:
HATALAR
DÜZELTMELER
1-Çıkışta geç kalınması
1-a- Yüksek çıkıştan yapılan çıkışlar ile itiş mesafesinin saptanması1-b- Yarışmadan önce deneme yapılmalıdır.
2- Gövdenin çok erken veya geç doğrulması
2- Start sırasında 1. Engele bakmalıdır.
B- Engel adımı sırasında.
HATALAR
DÜZELTMELER
1-Engelin sıçrayarak geçilmesi.
1- yaklaşma koşusunda 1-2-3-4 diye sayarak koşulmalıdır.
2- Engel önünde itme hareketinin çokalçağa yapılması.
2- Bakış engel tahtasına yönelik olmalıdır.
3- Gövdenin yeteri kadar öne bükülmemesi.
3- Savurma bacağını ters kol ile yakalama çalışması yapmak.
4- Savurma bacağının engele gergin savrulması
4- Savurma hareketi bacak bükülerek yapılmalıdır.
5- savurma bacağının aynı doğrultuda savrulmaması
5- Engel çizgi üzerine yerleştirilmeli,çizgi kontrol edilerek engel çalışması yapılmalıdır.
6- Engel bacağının çok erken çekilmesi.
6-a- savurma bacağını engelin yanından savurarak,engel bacağı ile engel geçme çalışması6-b-Hafif tempolu koşu içerisinde savurma bacağını kaldırarak engel bacağı çalışması
7- Engel bacağının istenilen yüksekliğe kaldırılmadan çekilmesi
7- Kalça ekleminin hareketliliğini ve yumuşaklığını arttırıcı özel Cimnastik
8- Kolların yanlara savrulması.
8- Dirseklerin gövde ile teması sağlanmalı ters kol elinin başparmağı yukarıyı göstermelidir.
9- Engel arkasında yere basma sırasında gövdenin erken doğrulması
9- Ters kol omuz yüksekliğinde geriye götürülmelidir.
C- Engeller arası koşu ile bitirişte:
HATALAR
DÜZELTMELER
1- Engel arkasında yere basmanın uzağa yapılarak ayağın yere vurması
1- Engel önündeki ,itiş bölgesinin engele olan uzaklığı arttırılmalıdır.
2-Çıkış sırasında etkili kol çalışmasının yapılmaması
2- Sekerek koşular içinde etkili kol çalışması yapılmalı
3- Engelden sonra ilk adımın küçük olması.
3- Engel arkasındaki yere basma bölgesi kontrol edilmeli, yere basma hareketinin vücut ağırlık merkezinin önünde olması sağlanmalıdır.
Kaynakça —-İŞLER Mustafa. Atletizm Koşular,atlamalar,atmalar. Ankara 1997.sf:72-84.TEMEL ENGEL TEKNİĞİ:Engel koşuları atletizmde teknik branşlardan en çok rağbet edilenlerden biridir. Engel koşularının anlaşılması güçtür. Çünkü sprintler arasında sürekli değişen hareket örnekleri ve maksimum süratte engel geçme hareketi vardır. Engel koşusu sadece engel koşucuları için değil,bütün atletler için temel gelişim antrenmanlarından biridir.Tekniğin basitçe ve iyi bir şekilde anlaşılabilmesi için hızlanma,engel geçme ve engeller arasındaki koşudan oluşan 3 temel bölümde incelemesi yapılır.

 • Hızlanma bölümü:

Başlangıç : ÇıkışlaBitiş : 8. Adımdan sonra yere basma.Fonksiyonları: Maksimal hızlanma ve 1.engelin geçilmesi için hazırlanma.Görevleri : 1- Doğru adım basma yerlerinin başarılması için çıkış pozisyonunun ayarlanması2- 4. Adımdan sonra çıkış eğiminin düzeltilmesi.3-Doğru sıçrama noktasına varmak.Engel koşularında çıkış ve hızlanma sprintteki harekete benzerdir. Bununla birlikte doğru sıçrama noktasına varılmasında, çıkış takozunun pozisyonunda bazı düzenlemeler yapılması gerekebilir.Sürat koşucusuna benzer bir şekilde engel koşucusu,ilk engele maksimum sürate varacak şekilde çabuk hızlanabilmelidir.

 • Engel geçme bölümü.

1-Destek Bölümü-1Başlangıç : Takozdan çıktıktan sonra 8. Adımın veya engel geçildikten sonra 3.adımın yere basmasıyla başlar.Bitiş : Sıçrarken yerle temasın kesilmesiyle başlar.Fonksiyonları : 1- Aşırı sürat kayıplarına uğramadan engel geçilmesi.2- Engelin etkili geçilmesine hazırlık.Görevleri : 1- Sıçramadan önce yüksek koşu pozisyonu .2- Sıçrama adımında ayağın pençesiyle konması.3- Öndeki bacağın iyice bükülerek kaldırılması.( Diz,engele doğru hareket eder.)4- destek bacağıyla kuvvetli bir itiş.Sürat koşusunda, engellerin geçilmesinde ağırlık merkezi yukarıya kaldırılır ve sıçrama esnasında hız düşer. Bu bakımdan,engel geçme hareketinin yeterliliği,sürati kaybettirmeyen,mümkün olan en iyi uçuş eğrisine sahip olmalıdır. Atlet normal sprint pozisyonundan çok az bir sapmayla engeli geçmeyi amaçlar. Bunun başarılması aşağıdaki hususlara bağlıdır.

 • Sıçrama mümkün olan en yüksek koşu pozisyonundan olur. Bu durum son adımı ikinci adımdan 5-15cm. daha kısa olması demektir. Sıçrama ayağı,ağırlık merkezi izdüşümü noktasına yakın basar.
 • Ağırlık merkezi pozisyonu,destek bölümünde bükülü lider bacak omuz ve kolların kaldırılmasıyla ileriye doğru hareket ettirilir. Bu durum atleti Biyomekanik olarak sağlam bir duruma getirir.
 • Sıçrama,ağırlık merkezinin mümkün olduğunca küçük bir yükselmesiyle ileriye doğru yapılmalıdır. Bu doğru sıçrama noktasına bağlıdır. Atletin ağırlık merkezi engelden önce ve en yüksek noktada olmalıdır.

Sıçramadaki itiş yerle temasın uzatılmasıyla olmaktadır. Böylece itiş yatay yönde yapılır. Bu duruma üst gövdenin ileri eğilmesi de yardım eder ve gereken ileri momentum yaratılır.Diz alt bacağın engele doğru savrulmasından önce topuk yatay bir pozisyonda,bükülü bacağın engele doğru gitmesine önderlik yapar. 2- Uçuş Bölümü :Başlangıç : Sıçramanın ardından başlar.Bitiş : Lider bacağın engeli geçip yere basmasıyla biter.Fonksiyonları : 1-Fazla hız kaybetmeden engelin uygun geçilmesi.2- Uçuş esnasında uzuvların yeterli hareketlerinin geliştirilmesi.Görevleri : 1- Etkili bir konma için hazırlık2- Lider bacağın öne doğru düz bir hatta gitmesi.3- Gövdenin ve lider bacağa çapraz kolun öne uzanması4- Omuzların ve kalçanın koşu yönüne bakması.5-İlk rahatlama pozisyonundan sonra itiş bacağının yandan gelerek hızla ileriye alınması.6- Basmadan önce lider ayağın hızla indirilmesi.Uçuş hareketinin amacı, etkili bir geçiş ve konmaya hazırlık için ağırlık merkezine vücut parçalarının yakın tutulmasıdır. Bunun başarılmasında,lider bacak gergin engelin üst kenarına yakın geçirilmesi gerekir. Diz açısı ayak engel üstündeyken tam gergin,engel geçildikten sonra hafifçe bükülür ve aktif bir hareketle aşağıya iner.İtiş bacağı sıçrama itişinden sonra bir anlık rahatlar, diz ve ayağın döndürülerek yandan hareketine başlar. Engel geçilirken kalça,diz ve ayak bileği arasında 90 derecelik bir açı vardır.Lider ve geçiş bacağının hareketleri,atletin ağırlık merkezine mümkün olduğunca yakın yapılması amaçlanır. Ağırlık merkezi alçak bir eğriyi takip eder. Üst gövde ve kol hareketleri ağırlık merkezinin izlediği yolun yüksekliğine etkide bulunur. Üst eğrinin tahtaya yakın olmasına dikkat edilir. Uçuş esnasında gövdenin ileriye eğilmesini arttırmaya ihtiyaç yoktur. İleriye eğilme,sıçrama anında tesis edilir. Uçuş ve konma anında değişmez; bacak hareketleri de kollarla dengelenir. 3- Destek bölümü 2.Başlangıç : Engelden sonra lider bacağın yere basması.Bitiş : Engelden sonraki ilk adımın basılması.Fonksiyonu : Engeller arasındaki koşunun yeterli transferi ve ani konmanın düzenlenmesi.Görevleri : 1- Lider ayağının elastik olması 2- Ağırlık merkezi,basma noktası üzerine gelmeli.3- Kalçanın gerginliğinin aktivitesi.4-İtiş bacağının dizinin hızlı öne hareketi.Konmada temel amaç,yere basmadaki çarpma yüzünden süratte azalmadan kaçınmaktır. Ağırlık merkezinden geçen dikey çizginin ayaktan geçmesi yardımcı olacaktır. Bu durum lider bacağını ağırlık merkezi iz düşümünde aktif yere basmasıyla başarılabilir. Kalçanın enerjik gerginliği,lider bacağın konma süratini arttırmaya ve devam ettirmeye yardım eder. Ayak bileği çarpmayı emerek ayak pençesine konma gerçekleşir.Konma öncesi ve anında atletin ağırlık merkezinin ileri hareketine itiş bacağının ileri savrulmasıyla yardım edilmelidir. İtiş bacağının kalçası dize kadar koşu yönüne hareketine devam eder. İtiş bacağının etkili ileri savrulması sıçramayı takiben bir rahatlık bölümünden sonra mümkün olabilir. Şayet konma uygun gerçekleşmezse ilk adım genellikle çok kısa olacaktır.C-Engel aralarındaki adım uzunlukları Başlangıç : Engeller arasındaki ilk adımın itişinin bitmesiyle.Bitiş : Engeller arasındaki son adımın yere basmasıyla.Fonksiyonları : 1- Sürat kayıplarının telafi edilmesi.2- Bir sonraki engelin geçilmesine hazırlık ve engel aralarında uygun adımların atılması. Görevleri :1- Birinci adımın aktif itişi. 2- Birinci adımın mümkün olduğunca uzun atılması.3- Üçüncü adımın kısaltılması.Engeller arasındaki koşunun etkinliği,konmanın kalitesine ve konmadan sonraki ilk adımın performansına bağlıdır. Konma adımı özel bir göreve sahiptir ve üçüncü adım sonraki sıçramaya hazırlar. Sadece ikinci adım gerçekten normal sprint hareketine benzer. KAYNAK.: Dr. Gerd SCHOTER. Çeviri Güner GÜNGÖR. ABTD 16 1994 43-47.ANKARA.ENGEL GEÇME TEKNİKLERİ:Engel tekniğindeki farklılıklar,engel geçme bölümünde fark edilebilir. engel geçme bölümü,atak,yerden kopma,engel üzerinde doğru hareket,engeli geçiş ve konuşun birleşmesinden oluşur.Savurma bacağının uzanma bölümünde (yerden kopmadan savurma bacağının engeli geçişine kadar)ihtiyaç duyduğu zaman (t ),aşağıdaki fonksiyondan elde edilir.

 • Atletin ağırlık merkezinin yatay hızı (V)
 • Engelle,yerden kopma noktası arasındaki mesafe (S)
 • Atletin bacak uzunluğu (1)
 • Ayağın yerle temasının kesildiği andaki sıçrama açısı (a)

Yaklaşık bir analiz için aşağıdaki formülle savurma bacağının hızını bulabiliriz.S-1(Cos.a +1)T=————————————V Buradan ortaya dış dirençlerin büyüklüğünün savurma bacağı hareket zamanını olumsuz etkilediği çıkar .Uzun bacaklı atletler savurma bacağı hareket hızında zaman kaybederler. Kısa rakiplerine oranla daha fazla dirençle karşılaşırlar. Bu yüzden uzun engelciler engele sıçrarken öne uzanırlar ve engel geçerken savurma bacaklarını dizden bükülü tutarlar. Bu tip engel geçme “savurma tekniği” olarak bilinir.Boy ve hızı optimal bir duruma sahip olan engelciler daha kontrollü ve daha az kuvvet harcanan savurma bacağı hareketini yaparlar. Engel geçilirken savurma bacağı düzdür ve vücut çok az eğimlidir.(yaklaşık olarak,sürat koşusundaki eğim kadardır). Savurma bacağının hareketi sürat koşusundaki doğal hareket gibi görünür. Bu tip engel geçme tekniğini “koşu tekniği” olarak bilinir.Yüksek etkinlikteki kısa boylu engelciler yukarıda tanımlanan engelcilere nazaran daha az dış dirençle karşı karşıyadırlar. Savurma bacağı, engel üzerine ulaşıncaya kadar düz olarak uzanır. Engelci boyuna bağımlı olarak engelden uzaktadır. Vücut sprintteki durumundan biraz farklı bir şekilde ileri uzanır ve savurma bacağının ayağı,engeli geçişte yere diktir.( ayağın topuk,parmaklar hattı). Bu tip harekete “sıçrama tekniği” denir.Teknik kişisel bir görüntü arz eder ve yeniden öğrenilmesi çok zordur. Bundan dolayı ileride morfolojik fonksiyonel kalitedeki (boy,hız) olası değişiklikleri bilerek antrenmanları yapmak çok önemlidir. Bu yüzden yeni başlayanlara uygun teknik araştırılmalıdır.Kaynak: Bolakhnishov V. (çeviri : GÜNGÖR G. ABTD.10 1993 sf: 4344 ENGEL PERİYODLAMASISürat, 100m engel koşusunda başarı için gerekli olan bir numaralı niteliktir. Evet,esneklik ve kuvvet de hız kadar önemlidir,Ancak uluslar arası engel yarışlarında derecelerin günümüzdeki yerinde olmasının nedeni de hızdır. İkinci sırada ise “Engel ritmi” gelir. Engel ritmi çalışmaları çeşitli formlarda yapılabilir. Engeller arası 3 adım engellerin birbirine çok yakın yerleştirilmesi,düşük yükseklikteki engeller. 5 adım ritmi veya engeller arası 5 ve 3 adım kombinasyonları.Atlet sadece tekniğinin izin verdiği oranda süratli koşar. Temel sprint tekniği engel tekniği geliştirilmeden önce en iyi şekilde tekrarlanmalı ve başarılmalıdır. Aşağıdaki çizelge 1 başarılması gereken bazı temel engel becerilerini göstermektedir. Ayrıca çizelge 2 engele hazırlık evrelerini detaylı bir şekilde göstermekte ve her biri için önerilen dirilleri vermektedir. Unutmayın TEKNİK ile birlikte SÜRAT ve sonra RİTİM sizin önceliklerininizdir. Bunları temel alın.Antrenörlükte başarı büyük sabır gerektiren bir yoldur; bunun hiçbir zaman unutulmaması gerekmektedir.Anisimova (U.S.S.R) Dirilleri:

 • Sıçramada yüksek savurma bacağı hareketi.
 • Savurma bacağı salınım.
 • Hızlı A hareketi.
 • Sürekli çekme bacağı hareketi (şekil Girecek).

Mach (Kanada ) Dirilleri. (Engelli veya engelsiz).

Hentbol Oyun Kuralları

HENTBOL KURALLARI

Hentbol, her yaş ve cinsiyete hitap edebilen nadir spor dallarından biridir. Bununla birlikte hentbol, sporun genel özelliklerden olan kuvvet, dayanıklılık, sürat ve esneklik gibi kazanımlara olan katkısının yanısıra, bağımsız hareket etme, kollektif düşünebilme, irade gücü, cesaret, azim, iyi karakter ve dürüstlük gibi özelliklerin kazanılmasına da büyük katkıda bulunur.

HENTBOLUN KISA TARİHÇESİ

Hentbol, tarihi çok eskilere dayanan bir spor dalıdır. Antik Yunan ozanlarından Homeros bu oyuna oldukça benzer bir oyunun oynandığını yazmaktadır. Milattan önce 600 yıllarında geçtiği tahmin edilen bu sporda, atletlerin bir duvara topu vurduktan sonra kapma çalışmaları ve bu süreç içinde yaptıkları mücadeleyi anlatır. Yine bizanslıların “harpaston” adı verdikleri oyunsa neredeyse günümüz hentbolunun temelini oluşturmaktadır. Ortaçağda Alman ozan Walter ise “top yakalama” adında hentbole oldukça benzer bir oyundan bahseder. Ancak Hentbol, gerçek şeklini 19. yüzyılda Danimarka’ da almıştır. Hentbolun kökeni Danimarka’da oynanan ‘Haandboll’ denen bir oyundan gelmektedir. Hentbol oyununun gelişimi diğer Avrupa ülkelerinde de görülmüştür ama bu sporun Avrupa’ya ve dünyaya yayılmasını Berlin’deki Alman Yüksek Beden Eğitimi Okulu sağlamıştır. 1848 yılında yaygınlaşan bu oyunu Alman Cimnastikçi Konrad Koch 1897′ de Almanya’ya taşıdı ve adı raffbol olarak değişti. Hentbol, adını ilk olarak 1910 yılnda İsveç’te aldı. 1925 yılında Almanya ve Avusturya arasında yapılan ilk uluslararası hentbol maçıdır. Fakat o dönemlerde hentbol hala 11 oyuncu ile futbol sahalarında oynanmaktaydı. Hentbol 4 Ağustos 1928 tarihinde Amsterdam’da yapılan Uluslararası Amatör Hentbol Federasyonu kuruluş kongresinden sonra ayrı bir federasyon tarafından yürütülmeye başlanmıştır. 1936 Berlin Olimpiyatlarında ilk olimpiyat spor dalı olarak 11’er kişilik futbol sahasında oynanmıştır. Önceleri sadece açık havada oynanan hentbol, 1934 yılında Kopenhag’da İsveç ve Danimarka arasında yapılan bir müsabaka ile ilk defa salonda oynanmıştır. Bu tarih aynı zamanda salon hentbolünün de başlangıç tarihidir. İkinci dünya savaşından sonra, batı avrupada hentbol çok popüler rekreatif bir spor dalı halini almıştır. Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF) 1946 yılında kurulmuştur. Şimdiki 7 kişiyle oynanan salon sporu şeklini, 1960’larda aldı ve ilk olarak, 1972 Munih Olimpiyatlarında ise 7′ şer kişiyle salonlarda oynandı. İlk Hentbol erkekler dünya şampiyonası 1938 de, ilk hentbol bayanlar dünya şampiyonası ise, 1949 yılında oynanmıştır.. Günümüzde hentbol 150 ülkede oynanmakta ve bu oyunu oynayan lisanslı 8 milyona yakın sporcu bulunmaktadır.

HENTBOLUN TÜRKİYE TARİHİ

Türkiye’de hentbol ilk kez 1927–1938 yılları arasında açık alan hentbolu olarak başlamıştır. Öncülüğünü Almanya’da öğrenim yapan ve beden eğitimi öğretmeni kökenli Hüsamettin Güreli, Zeki Gökışık ve Nafi Tağman askeri okullarda yapmıştır. Bu askeri okulların yanı sıra, Gazi Eğitim Ensitüsü Beden Eğitimi Bölümünde de bazı kurallar tespit edilerek, futbol sahalarında “el topu” adı altında hentbolun yaşatılmasına ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmuştur. Ülkemizde ilk resmi saha el topu oyun kuralları, 1934 yılında Türkiye İdman Cemiyeti ittifakı tarafından yayımlanmıştır. Ülkemizde ilk resmi açık alan hentbol maçı 1938 yılında oynanmıştır.
Hentbolun Türkiye’de gelişmesi ve yaygınlaşması yıllar sonra salon hentboluna geçilmesiyle sağlanmıştır. Ülkemizdeki salon hentbolu ile ilgili ilk ciddi çalışmalar 1974–1975 yıllarına dayanır. Bu tarihlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışına eğitime gönderilen bir grup beden eğitimi öğretmeni, eğitim gördükleri Federal Almanya’dan dönerek, görev aldıkları Beden Eğitimi Bölümlerinde modern salon hentbolunun temellerini atmaya çalıştılar. 1975 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü ve Ankara Spor Akademisi öğretim görevlisi Yaşar Sevim, ülkemizde ilk kez salon hentbolu oyun kurallarını yayımladı. Özellikle Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü ve Ankara Spor Akademisi’ndeki hentbole yönelik çalışmalar, bu spor dalının kökleşmesini ve yaygınlaşmasını sağladı. Hentbol Federasyonu 1976 yılında kuruldu ve ilk federasyon başkanlığına Yaşar Sevim getirildi.

HENTBOLUN TEMEL KURALLARI

İki takım arasında oynanan bir takım oyunudur. Hentbol 30 dakikalık iki devreden oluşur. Defanstaki takım, hücum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çalışır. D şeklindeki 6 m uzaklıktaki ceza sahasına kaleci dışındaki oyuncuların girmesi yasaktır.
Savunma sırasında, defans oyuncuları belirli ölçüde rakip oyunculara temasta bulunabilirler. Aşırı faullü temaslarda oyuncu iki dakikalık oyundan çıkma cezası ile cezalandırılır ve ceza alan oyuncunun yerine oyuncu giremez. Cezası biten oyuncu veya yerine başka oyuncu girebilir. Hentbol sahası 40 metre uzunluğunda ve 20 m genişliğinde diktörtgen şeklinde bir alandır. Kaleye 9 cm uzaklıkta kesik çizgilerle belirlenmiş ceza sahasında yapılan fauller penaltı olarak nitelendirilir. Penaltı atışları kalenin tam 7 m karşısından yapılır. Bu atışlara 7 m atışı da denir.
Her takım sahaya 10’u saha oyuncusu, 2’si kaleci olmak üzere 12 oyuncu ile çıkar. Maç başlarken oyun alanı içinde, bir takımdan 6′ sı oyuncu, biri kaleci olmak üzere
toplam 7 oyuncu bulunur. Kenarda 5 yedek oyuncu otururur. Oyun süresi içerisinde çizgi ile belirlenen bölümde, kendi aralarında her an istedikleri kadar oyuncu değiştirilebilirler. Oyunda amaç, rakip kaleye gol atmaktır. Eğer bir oyuncu kurallar içinde topu rakip kaleye atar ve sokabilirse bu “gol” olarak kabul edilir. Takımlar, birbirlerinin kalelerine topu atıp gole çevirmeye çalışırken, gol olmaması için de savunma ile kendi kalelelerini korurlar. Top oyuncular tarafından sadece elle oynanır ancak, kaleci kalesini vücudunun tümüyle koruyabilir. Oyuncu, topu elinde en fazla 3 saniye tutabilir ve topla sadece 3 adım atabilir. İki devre sonunda en çok gol kaydeden takım galip gelir. Gol sayıları eşitse karşılaşma beraberlikle son bulur. Galibiyette 2 puan, beraberlikte 1 puan alınırken, yenilgide puan alınmaz.
Oyun basketboldaki gibi hava atışı ile başlar ve top çelindikten sonra tutan oyuncunun hava atışı yapılan yere 3 metre uzaklıkta olması zorunluluğu vardır. Defans yapan takım, hucum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çalışır. Topun çapı bayanlar müsabakalarında 54–56 iken erkeklerde 58-60 cm dir.
Topun ağırlığı erkeklerde 425 ile 475 gr bayanlarda ise 325 ile 400 gramı geçmemesi gerekir. Oyuncular topu sürerken iki kez tutabilirler ancak tuttuktan sonra üç saniye içinde ellerinden çıkarmak zorundalar ve topla en fazla üç adım atabilirler. Oyun iki hakemle yönetilir.

HENTBOLDE TEMEL TEKNİK BECERİLER

Hentbolun temel teknik becerilerini öğrenmek, karmaşık ve zor değildir. Çünkü topu yakalamak, pas atmak ve topu sürmek, herkesin çocukluğundan beri rahatlıkla yaptığı temel hareketlerdir. Devamlı ve bilinçli çalışmalarla hentbol teknik becerileri öğrenilebilir ve oyunun temelinde bulunan dayanıklılık, sürat, beceri, esneklik, sıçrama gibi motorik özelliklerde buna paralel kazanılabilir. Motorik özelliklerin kazanılması, organizmanın kuvvetlendirilmesi, duruş bozukluklarının önüne geçme, kollektif düşünme ve birlikte hareket edebilme alışkanlıklarının geliştirilmesinde, hentbol en uygun spor türlerinin başında gelmektedir.

TEMEL PAS (ELÜSTÜ PAS)
Henbolun en önemli ve güvenle yapılabilen pas şeklidir. Bu paslaşmada top iki elle hemen hemen omuz seviyesinde tutulur. Top parmaklarla kavranarak atış eline alınır . Bu durumda atış eli dirseklerden 90 derece geri bükülüdür. Sağ elini kullanan oyuncunun sol ayağı yere destek olarak öne alınır. Ağırlık arka bacaktadır. Atış sırasında sağ ayak öne hareket ettirilerek vücut topun gidiş
yönüne doğru hareket ettirilerek top elden çıkarılır. Atış eli topu takip eder. Temel atış destek ayaklı veya destek ayağı olmaksızın yapılabilir.

BİLEKTEN PAS

Bel yüksekliğinde top iki elle tutulur. Ayaklar omuz hizası açıklığındadır. Top atılacak yöne bir adım atılır. Dirsek hedefi gösterecek şekilde kaldırılır. Top pas atılacak elin parmakları tarafından kavranır. Dirsek gerginleştirilerek, top bilekten itilerek pas yapılır. Kol ve bilek topu gidiş yönüne doğru takip eder.

TOP TUTMA

Top tutmanın dört temel prensibi vardır. Birincisi, iki el açık ve pas gelecek yöne dönük olmalı. İkincisi, topu takip etmek. Üçüncüsü, kollar gergin vaziyette ve topu karşılarken, kollar dirseklerden hafif bükülü vaziyette ve topu yumuşatarak kavramalı. Dördüncü prensip ise, topu yakaladıktan sonra, çabukça şut, pas, aldatma veya top sürme yapılmalıdır. Temel olarak bel üstü ve belaltı tutuş olmak üzere iki türlü tutuş vardır.

TOP SÜRME (DRIBLING)

Hentbolde basketbolda top sürmede iki farklılıkla hemen hemen aynıdır. Birinci farklılık, hentbolde top sürme öncesi ve sonrası üç adım atılabilir. İkincisi, top süren el topa temas ederken açık olmalıdır.
Top sürmeye karar verildiğinde, el top üzerinde açık olarak yer alır. Top süren elin dirseği yaklaşık 90 derece bükülür ve gerginleşir. Parmaklar direk topla temastadır. Baş yukarıda olmalıdır.

ŞUT

Hentbolda şut, atakları skora dönüştürebilmek için sonuç hareketidir. Hentbolda dört temel şut çeşidi vardır. Bunlar temel şut, sıçrayarak şut, kanattan şut (Yana bükülü şut) ve düşerek şut’tur. Herbirini n kulanım durumu ve zamanına göre değişik avantajları ve teknikleri vardır.

TEMEL ŞUT

Bu şut şekli tamamen elüstü (temel) pas gibidir. Top parmaklarla kavranarak atış elindedir . Bu durumda atış eli dirseklerden 90 derece geri bükülüdür. Sağ elini kullanan oyuncunun sol ayağı yere destek olarak öne alınır. Ağırlık arka bacaktadır. Atış sırasında sağ ayak öne hareket ettirilerek vücut topun gidiş yönüne doğru hareket ettirilerek top elden çıkarılır. Atış el omuzu geriden atış yönüne doğru döndürülür. Atış eli topu takip eder.

SIÇRAYARAK ŞUT

Koşar durumda üç adım kullanılır. Atış elinin tersi ayak yerden son olarak kesilir. Şut eli yukarı ve geriye çekilir. Diğer destek kolu hafifçe vücudun önüne getirilir. Destek kolu geriye doğru alınırken aynı zamanda şut omuzuda şut yönüne doğru döndürülür. Atış kolu öne doğru kamçı gibi hareket etirilerek top elden çıkarılır. Vücut ve atış kolu topu gidiş yönüne doğru takip ederken, destek ayağı yere konur.

YANA BÜKÜLÜ ATIŞ (Kanat Şutu)

Genellikle bu atış, savunma oyuncusu kaleyi kapattığında, hücum oyuncusunun en etkili şekilde kullanabileceği bir atış şeklidir. Bu atış genellikle kanat pozisyonlarında kullanıldığından, öbür adıda kanat şutudur. Sağ elini kullanan bir oyuncu için, savunma yapan oyuncunun sağından atar gibi yaparken, vücudunu sol dayanma ayağının üzerinde yana büker. Top, kolun baş arkasından iyice bükülerek, atış kolunun aksi yönünden elden çıkarılır.

DÜŞEREK ATIŞ

Düşerek atış genellikle, yana ve öne olmak üzere iki formda yapılabilir. Düşerek atışın öne doğru yapılan formunda, oyuncu, başlangıçta bacaklar hafif açık, dizler bükülü ve kalça öne alınmış şekildedir. Oyuncu, dizlerin ve kalçanın öne doğru getirilmesi anında ve bununla birlikte atış omuzunun geriye alınmasıyla beraber düşme hareketine başlar. Bu sırada top gövdenin ön yanında tutulur. Düşme sırasında gövdenin üst kısmı yukarı doğru gerginleştirilir. Bu gerilmede omuuzn öne doğru çok hızlı alınması ve atış kolunun savurma şeklindeki hareketiyle top kuvvetli olarak elden çıkarılır. Düşme hareketi diğer elin yere dokunmasıyla yada atış omuzunun üzerine yuvarlanmayla son bulur

Voleybol Oyun Kuralları

OYUN ALANI VE GEREÇLERİ

1. OYUN SAHASI

Oyun sahası, oyun alanı ve serbest bölgeden oluşur. Bu saha dikdörtgen ve simetrik olmalıdır.
1.1 ÖLÇÜLER
Oyun alanı, 18 x 9 m. ölçülerinde bir dikdörtgendir ve en az 3 m. genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir.
Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır. Serbest oyun boşluğu, oyun sahasının yüzeyinden ölçüldüğünde en az 7 m. yüksekliğinde olmalıdır.
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda serbest bölge yan çizgilerden ölçüldüğünde en az 5 m. ve dip çizgilerden ölçüldüğünde en az 8 m. genişliğinde olacaktır. Serbest oyun boşluğu ise oyun sahasının yüzeyinden ölçüldüğünde en az 12.5 m. yüksekliğinde olacaktır.
1.2 OYUN SAHASININ YÜZEYİ
1.2.1 Sahanın yüzeyi düz, yatay ve yeknesak olmalıdır. Oyuncular için sakatlanmaya yol açacak herhangi bir tehlike teşkil etmemelidir. Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde oynanması yasaktır.
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda sadece tahta veya sentetik bir yüzeyin kullanılmasına izin verilir. Bu yüzey daha önce FIVB tarafından onaylanmış olmalıdır.
1.2.2 Kapalı salonlarda oyun alanının yüzeyi açık renkte olmalıdır. FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda çizgiler için beyaz, oyun alanı ve serbest bölge için farklı renkler kullanılmalıdır.
1.2.3 Açık hava sahalarında drenaj amacıyla her metre için 5 mm.’lik bir eğime müsaade edilir. Saha çizgilerinin sert bir maddeden oluşturulması yasaktır.
1.3 OYUN ALANININ ÜZERİNDEKİ ÇİZGİLER
1.3.1 Bütün çizgiler 5 cm. genişliğindedir. Çizgiler, zeminden ve diğer çizgilerden farklı ve açık renkte olmalıdır.
1.3.2 Sınır çizgileri
İki yan ve iki dip çizgi oyun alanını belirler. Yan ve dip çizgilerin her ikisi de oyun alanının boyutlarına dahil olarak çizilir.
1.3.3 Orta çizgi
Orta çizginin tam ortası oyun alanını 9 x 9 m. boyutlarında iki eşit alana böler. Bu çizgi, filenin tam altından iki yan çizgi arasında uzanır.
1.3.4 Hücum çizgisi
Her oyun alanında orta çizginin tam ortasından geriye doğru 3 m.’lik bir hücum çizgisi çizilir.
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda hücum çizgisi yan çizgilerden itibaren toplam 1.75 m.’lik kesik çizgilerle uzatılmıştır. 5 cm. eninde, 15 cm. boyundaki bu 5 adet kısa çizgi 20 cm. aralıklarla çizilmelidir.
1.4BÖLGELER VE SAHALAR
1.4.1 Ön bölge
Her oyun alanında ön bölge orta çizginin tam ortasıve hücum çizgisiyle (genişliği dahil) sınırlıdır.Ön bölgenin yan çizgiler dışında serbest bölgenin sonuna kadar uzandığı varsayılır.
1.4.2 Servis bölgesi
Servis bölgesi, dip çizginin gerisinde 9 m. genişliğindedir (dip çizgi hariç).
Bu bölgenin yan sınırları, yan çizgilerin uzantısı olarak dip çizgilerden 20 cm. geride ve bunlara dik 15 cm. uzunluğunda iki kısa çizgiyle belirlenir. Her iki kısa çizgi de servis bölgesinin genişliğine dahildir.
Servis bölgesinin derinliği serbest bölgenin sonuna kadar devam eder.
1.4.3 Oyuncu değiştirme bölgesi
Oyuncu değiştirme bölgesi, her iki hücum çizgisiyle sınırlanan ve yazı hakeminin masasına kadar olan bölgedir.
1.4.4 Isınma sahası
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda ısınma sahaları yaklaşık 3 x 3 m. boyutlarında, serbest bölgenin dışında ve oturma sıralarının bulunduğu taraftaki köşelerde yer alır (Şekil 1).
1.5ISI
En düşük ısı 10 C’nin (50 F) altında olmayacaktır.
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda maksimum ısı 25 C’den (77 F) daha yüksek ve minimum ısı 16 C’den (61 F) daha düşük olmayacaktır.
1.6AYDINLATMA
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda aydınlatma, oyun sahası yüzeyinden 1 m. yükseklikte ölçülmek suretiyle 1000 ile 1500 lux arasında olacaktır.

2. FİLE VE DİREKLER

2.1 FİLENİN YÜKSEKLİĞİ
2.1.1 File, orta çizginin üstünde ve buna dik olarak yer alır; erkekler için 2.43 m. ve bayanlar için 2.24 m. yüksekliğindedir.
2.1.2 Filenin yüksekliği oyun alanının ortasından ölçülür. Filenin iki kenar yüksekliği kesinlikle aynı olmalı ve buradaki yükseklik kuralda belirtilen
yüksekliği 2 cm.’den fazla geçmemelidir.
2.2YAPISI
File, 1 m. genişliğinde, 9.50 m. uzunluğundadır ve 10 cm’lik karelerden müteşekkil siyah iplerden yapılmıştır.
Filenin üst kısmında 5 cm. genişliğinde, iki kat beyaz çadır bezinden yapılmış yatay bir bant file boyunca dikilmiştir. Bandın her iki ucunda onu direklere bağlayan ve gergin durmasını sağlayan bir ipin geçtiği bir delik bulunur.
Bandın içinden geçen elastiki kablo fileyi direklere bağlar ve üst kısmının gergin durmasını sağlar.
Filenin alt kısmında (yatay bantsız) kareler arasından geçen bir ip onu direklere bağlar ve filenin alt kısmının gergin durmasını sağlar.
2.3 YAN BANTLAR
İki adet beyaz bant, her iki yan çizginin üzerinde yer alacak şekilde fileye dik olarak bağlanır.
Bunlar 5 cm. genişliğinde ve 1 m. uzunluğunda olup filenin bir parçası olarak kabul edilir.
2.4ANTENLER
Anten, 1.80 m. uzunluğunda ve 10 mm. çapında, fiberglas ya da benzeri bir maddeden yapılmış esnek bir çubuktur.
Anten yan bandın dış tarafına bağlanır. Antenler karşılıklı olarak filenin ters yönlerine yerleştirilir
Antenlerin her birinin 80 cm.’lik üst kısımları filenin üzerinde devam eder ve bu kısımlar zıt (tercihen kırmızı ve beyaz) renkte 10 cm.’lik teritlerle itaretlenir.
Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler ( Kural 11.1.1).
2.5 DİREKLER
2.5.1 Filenin bağlandığı direkler, yan çizgilerin dışından 0.50 m. ile 1.00 m. mesafede yerlettirilmittir. Direkler 2.55 m. yüksekliğinde ve tercihen ayarlanabilir olmalıdır.
2.5.2 Direkler düzgün ve yuvarlak olmalı, zemine tel kullanılmadan tutturulmalıdır. Tehlikeli ve engelleyici unsurlar taşımamalıdır.
2.6 İLAVE MALZEMELER

Bütün ilave malzemeler FIVB yönetmelikleriyle belirlenir.
3.TOPLAR

3.1STANDARTLAR
Top, içinde lastik veya benzeri bir maddeden bir kese bulunan, küresel ve dış kısmı esnek deri ya da sentetik deriden yapılmış olacaktır. Sentetik deri materyalin onayı FIVB yönetmeliklerince belirlenmiştir.
Tek bir açık renk ya da FIVB tarafından homologe edilmiş renklerin kombinasyonu kullanılabilir.
Çevresi 65-67 cm. ve ağırlığı 260-280 gr.’dir.
İç basıncı 0.30-0.325 kg/cm2’dir (294.3-318.82 mbar veya hPa).
3.2 TOPLARIN BENZERLİĞİ
Bir müsabakada kullanılan tüm toplar çevre genişliği, ağırlık, basınç, cins ve renk olarak aynı özellikte olmalıdır.
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nın, Kıtasal ve Ulusal ya da Lig Şampiyonaları’nın FIVB onaylı toplarla oynanması gerekir.
3.3 ÜÇ TOP SİSTEMİ
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda üç top kullanılacaktır. Bu durumda birer tane serbest bölgenin her bir köşesinde, birer tane baş ve yardımcı hakemlerin arkasında olmak üzere altı top toplayıcı bulunur
:bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:

Hentbol Oyun Sistemi

hentbol oyun sistemleri4:2-3:3 ve 5:1 bunlar nasıl

Hentbol Oyunu 🙂

Hentbol
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kontrol edilmemiş
Bu maddedeki veya maddenin bir bölümündeki bazı bilgilerin kaynağı belirtilmemiştir.
Ayrıntılar için maddenin tartışma sayfasına lütfen bakınız.
Maddeye uygun bir biçimde kaynak ekleyerek Vikipedi’ye katkıda bulunabilirsiniz.

Resmi karşılaşmalarda kullanılan bir hentbol topu
Hentbol, bir takımın 6’sı saha, 1’i kalede olmak üzere 7’şer oyuncu ile iki takım halinde oynadığı bir spor oyunudur. Oyun süresi 30’ar dakikalık iki devreden oluşur. İlk yıllarında büyük stadyumlarda 11 kişilik takımlar halinde oynanan hentbol, 1950’lerden sonra bir salon sporu olmuş ve açık alan hentbol giderek popülaritesini yitirerek kaybolmuştur
Günümüzde Hentbol, özellikle Avrupa kıtasında büyük ilgi çekmektedir. İspanya’da ASOBAL Liga, Almanya’da Handball Bundesliga, İsveç’te Handbol ElitSerien, Danimarka’da TDC Ligaen sporun en üst düzeyde oynandığı yerel ligler olarak nitelendirilmektedir.
Modern hentbolda dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu Avrupa Kıtası dışına çıkarabilen tek takım Kore olmuştur. Hem erkeklerde, hem de bayanlarda Asya kıtasının en iyisi olan Koreliler, Avrupa’nın devleri İsveç, Almanya, İspanya, Rusya, Danimarka, Norveç ve Fransa’ya kafa tutma başarısı göstermiştir.
Afrika’da futboldan sonra en çok ilgi çeken ikinci takım sporu olan hentbol, son yıllarda Kara Kıta’da büyük atılım yapmıştır. Mısır’da 1999’da düzenlenen Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası’nda ev sahibi ülke 4. olurken, 2005’te de Tunus kendi ülkesindeki şampiyonada ilk dörde girme başarısı göstermiştir.
oyutlu hentbol sahaı, uzun kenarı 40 metre, kısa kenarı 20 metre uzunluğunda olan bir dikdörtgen biçimindedir. Uzun kenarlar hentbol sahasının kenar çizgilerini, kısa kenarlar ise kale çizgisini oluşturur.
Hentbol sahası, kale çizgilerine paralel bir orta çizgi ile ikiye bölünen bir oyun sahasından ve iki kale sahasından oluşur. Saha ölçüleri ve zemin bir takımın üstünlüğüne yol açacak bir şekilde değiştirilemez.
Emniyet alanı, kenar çizgileri dışından en az 1 metre, kale çizgisi dışından ise en az 2 metre uzaktadır.
Kale :üzerinde bulunduğu kale çizgisinin tam ortasına yerleştirilmiştir. İçten içe 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindedir. Bir üst direkle birbirine bağlanan kale yan direkleri, yere sağlamca tutturulmuştur. Kale direklerinin arka kenarı, kale çizgisinin dış kenarıyla aynı çizgidedir. Yan direkler ve üst direk 8 cm x 8 cm boyutlarında ve aynı maddeden yapılır. Yan direklerin ve üst direğin dört yanı, arka planda da belli olacak şekilde birbirini takip eden iki ayrı renkteki şeritlerle boyanır. Yan direklerle üst direğin birleştikleri yerdeki şeritler aynı renkte ve bitişik olup, her ikisi de 28 cm uzunluğundadır. Diğer şeritler ise 20 cm uzunluğundadır. Kale, topun geriye dönmesini engelleyecek şekilde bir ağ ile donatılmıştır.
9 metre olan serbest atış çizgisi, çizgilerin arasındaki boşlukları 10 cm olan kale sahası(6 metre) çizgisine 1 metre uzakta ve paralel olan kesik bir çizgidir.
7 metre çizgisi; 1 metre uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında, tam orta yerde bulunur ve kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 3 metredir. Bu çizgi, kale çizgisine paraleldir. Kalecinin sınır çizgisi 18 cm uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında tam orta yerinde bulunur. Kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 4 metredir ve kale çizgisine paraleldir. ortçizgiden 5.9 metre uzaklıkta ve her iki takım oyuncularının giriş, çıkışları için düzenlenmiş olan kenar çizgiye paralel çizgilere, değişme çizgileri adı verilir. Hentbol sahasındaki tüm çizgiler sınırladıkları sahayı içine alırlar. Çizgiler çok belirgin biçimde çizilmiş olup 9 cm genişliğindedir. İç kale çizgilerinin kalınlığı, kale direkleri kalınlığında, uygun olarak çizilip 3 cm dir.
OYUNCULAR

2010 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası, Fransa-Çek Cumhuriyeti Hentbol Milli Takımları karşılaşması, skor:Çek Cumhuriyeti 20-21 Fransa
Hentbol oldukça hızlı oynanan bir spor dalıdır. Her takım bir kaleci ve 6 oyuncu olmak üzere yedi oyuncu ile sahaya çıkar. Bir takım en fazla oniki oyuncudan teşekkül etmiştir. Takımlar kurallara uygun olduğu müddetçe sınırsız oyuncu değiştirme hakkına sahiptir. Oyuncular sahanın istedikleri yerinde oynama hakkına sahiptir. Gol sahası içinde oynama hakkı sadece kaleciye verilmiştir. Eğer savunma yapan bir takımda kaleci dışında elinde top olan bir oyuncu gol sahası içerisine girerse atak yapan takım 7 metre atış hakkı kazanır. Atak yapan takımda bir oyuncu gol sahasının içerisinde veya çizgiye herhangi bir temasta bulunup gol atarsa o gol geçersiz sayılır.
Saha içi dağılım (Pozisyonlar)
Pivot:ortada duran uzun boylu oyuncu.
Sağ oyun kurucu
Sol oyun kurucu
Orta Oyun kurucu
Sağ kanat oyuncusu
Sol kanat oyuncusu
Kaleci
Top 32 parçalı ve oynanan kategoriye göre farklı boyut ve ağırlıktadır. Bir saha oyuncusu elindeki topla dripling yapabilir, ya da aldığı topla 3 adım atabilir ve pas verebilir ya da aldığı topla üç adım atıp topu yere bir kez çarptırdıktan sonra bir kez daha üç adım atabilir ve sonrasında şut ya da pas atabilir. Yere vurdurarak aldığı ya da sürdüğü topu tutup bir kez daha yere vuramaz. Topa diz altı hariç vücudunun her yeri ile dokunabilir. Kale sahası yalnızca kaleciye ait bir yerdir. Oyuncular bu alana giremez. Kaleciler bu alan içinde topa her şekilde ve tüm vücudu ile müdahale edebilir.
Dış bağlantılar

Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF)
Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF)
EHF Şampiyonlar Ligi

Sponsorlu Bağlantılar

Hentbol Oyun Kuralları Kısaca İçin Yorum Yap