Hırıltılı Öksürük

Hırıltılı Öksürük Öksürük İçin Ne Yapmalı - Bu makaledeki notlar: öksürüğe ne iyi gelir hırıltılı öksürük..

Öksürük

Burundan akmak yerine boğaz gerisine doğru akan sümüksü salgı boğazı tahriş ederek öksürüğü başlatır. Nezleyle birlekte olan öksürük ıslak veya kuru özellik gösterebilir ve bir hafta kadar sürebilir. Öksürük nezlede genellikle en son kaybolan belirtidir. Ateş, burun akıntısı ve öksürük genellikle gribal bir enfeksiyon bulgusu olsada, 39 dereceyi aşan ateş ve sıkıntılı solunum zatürree gibi daha ciddi solunum yolu hastalığını da akla getirir

Sağlıklı bir insan nefes borusunun ‘yabancı’ olarak tanımladığı bazı yemekleri ve maddeleri dışarı atmak için öksürür. Dışarıdan gelen egzoz kokusu ya da keskin bir deterjan kokusu da öksürük nedenidir…

Vücudun savunma mekanizmaları arasında yer alan öksürük ayrıca bronşların içinde oluşan ve balgam adı verilen sekresyonların da dışarıya atılmasını sağlar.

Bu doğal mekanizmalar dışında bazı hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilen öksürük, uzaması durumunda kişinin performansını düşürür.

Altta yatan enfeksiyon var ise havada asılı kalan damlacıklar yolu ile başkalarına hastalığın yayılmasına neden olur (Örneğin;verem, zatürree gibi). Ani oluşan öksürükler ise astım krizinin gelişini ifade edebilir.

“Ciğerlerden başlamıyor”

Öksürük sadece akciğerlerden değil; kulak zarı, burun, sinüsler akciğer zarı, mide ve diafragmadan da başlayabilmektedir. Bronşit, larenjit, çocuklarda çok sık görülen bronşiolit, soğuk algınlığı, aşırı sigara, polenler ve ev tozları(mite) en sık öksürük yapan hastalık ve etkenlerdir…

Öksürük şekli, sıklığı, gelişimi sıkı takip edilmelidir. Eğer kişi hafif halsizlik ve kuru öksürükten şikayet ediyorsa, bu bize basit üst solunum yolu enfeksiyonunu hatırlatır. Öksürük balgamlı ve sık oluyorsa, buna ateş ekleniyorsa zatürreenin habercisi olabilir. Öksürdükten sonra dışarıya çıkartılan sekresyonun rengi hastalık değerlendirmede doktor kadar hasta ve yakını için de önemlidir.

Balgam rengi beyazdan sarı ve yeşile dönüyor ise olay ağırlaşıyor anlamına gelir. Yine öksürük ani gelişiyor ise çocuklarda enfeksiyon ve boğaza yabancı cisim kaçması düşünülebilir (fındığın soluk borusuna kaçması gibi). Erişkinlerde ise kötü kimyasal gazların solunmasına bağlı öksürük düşünülebilir.
EVDEKİ ÖKSÜRÜK NEDENLERİ

Uzmanlar, sadece hastalıkların değil ev içi ortamının da insanlarda öksürüğe yol açabildiğini açıkladı. Bazı basit önlemlerle öksürüğü kontrol altına almak mümkün olabiliyor. Bunlar şöyle sıralanıyor:
Bol sıvı alın: Akciğerler ve solunum yollarındaki salgılar ne kadar yapışkansa atılmaları o kadar güçleşir. Bol sıvı alındığında bu sıvıların yapışkanlığı azalır ve kolay atılır.
Nemli hava soluyun: Duş alınması veya odadaki havanın nemlendirilmesi mukus salgılarını yumuşatır.
Boğazınızı yumuşatın: Öksürük pastilleri ya da ballı çay veya bitki çayları boğazda kuruluk, gıcık ve öksürüğü önler.
Öksürmemeyi deneyin: Kuru öksürük solunum yollarının tahrişini arttırır. Mümkün olduğunca az ve hafif öksürmeyi deneyin. Yudumlanarak sıvı içilmesi, öksürüğü azaltır.
Gerektiğinde öksürük kesici ilaçları kullanın: Öksürük ilaçları ya balgamın kolay atılması ya da kuru öksürüğün kesilmesine yönelik olup çeşitli tipleri vardır.

Ev içi ortam da öksürüğe yol açabilir; eğer evden çıktıktan birkaç saat sonra belirtiler hafifliyor ve yeniden eve dönüldüğünde başlıyorsa evin içindeki havada tahriş edici maddeler bulunduğundan kuşkulanmak gerekir. Ev içindeki havanın kalitesini değerlendirmek için şunlar yapılmalı:
Evde yakıtlardan çıkan gazlar: Doğalgaz, gaz yağı, odun, kömür, tüp gaz gibi evlerde bulunan yakıtların kullanımı sonucunda yeterli havalandırma sağlanmadığında havayı kirleten gazlar oluşur.
Sigara dumanı: Sigara, pipo ve puronun dumanı akciğerlere zarar verebilir.
Evdeki kimyasal maddeler: Klorlu çamaşır suları, amonyak gibi uçucu maddeler içeren temizlik solüsyonlarından, çözücü solüsyonlardan ve boya kutularından zehirli gazlar çıkabilir.
Toz ve nem: Toz böcekleri (ev tozunda bulunan mikroskobik canlılar) teknik anlamda kirletici değildir ama bunlar nem ile birlikte şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabilirler.
Dekorasyon: Yeni döşenen halılar ve yeni boyanan duvarlardan tahriş edici gazlar çıkabilir

Çocuklarda öksürük

Çocuk öksürüğü aileleri en çok rahatsız eden hastalık belirtilerinden biridir. Çocuğu yorar, aileyi üzer ve uykuları böler.Ancak çocukta öksürüğe sebep olan birçok hastalık çok ciddi değil, sadece can sıkıcıdır.Öksürük sadece ciğerleri bakteriler, virüsler ve birtakım yabancı cisimlerin zararlı etkilerinden koruyan bir savunma mekanizmasıdır.

Normal koşullarda burundan başlayarak akciğerlere kadar uzanan solunum yolunun üst tabakası toz, bakteri, virüs ve diğer yabancı cisimleri yakalayan ince bir mukus tabakası ile kaplıdır. Çocuklarda yaklaşık olarak günde 0,5 litre mukus yapılır.Cilia adı verilen çok küçük tüy gibi yapılar bu mukusu korumaya çalışır ve solunum yollarına giren yabancı içeriği küçük süpürgeler gibi hareket ederek dışarıya atar.Çocukta solunum yolu enfeksiyonu başladığında ciliaların bu doğaltemizleme hareketleri ortadan kalkar.Solunum yolları da kendisini etkileyecek yabancı cisimlerden korunmak için daha da kalın bir mukus tabakası oluşturmaya başlar.İşte öksürük ciliaların hareketlerinin bozulduğu bu ortamda solunum yollarının temizliğini sağlamak için ortaya çıkar.Ciliaların hareketlerini yeniden düzenleyebilmek için enfeksiyon geçtikten haftalar sonrasına kadar çocukta öksürük sürebilir.

Öksürüğün sebebini bulmak bazı durumlarda zor olabilmektedir. Çocuklar çoğunlukla hastalık belirtilerini anlatamazlar, bazen muayene ile de bir şey bulunamaz ve bu durumlarda akciğer fonksiyon testleri gibi bir takım laboratuvar testleri yapmak gerekebilir.

Aileden alınacak küçük bilgiler ısrarlı öksürüklerin sebebinin bulunmasında yardımcı olacaktır.Örneğin sürekli sigara dumanına maruz kalma, evdeki toz ve akarlar gibi allerjen maddeler, evcil hayvanlar bu türlü ısrarcı öksürüklerin sebebi olabilir.

Öksürükle birlikte sarı,yeşil burun akıntısı, baş ve boğaz ağrısı, nefesin kötü kokması da varsa genellikle sinüzit düşünülür.Solunum yollarına çekirdek, fındık vs. yabancı cisim kaçması sonucu da öksürük ortaya çıkabilir.Astım, soğuk algınlığı, sigara dumanı da muhtemel öksürük sebeplerindendir.

Öksürük sesi bazen tanıda yardımcı olur. Kısa, kuru ve hırıltılı öksürük astım, bronşit veya zatürrede ortaya çıkar.Balgamlı öksürükler ise genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ile oluşur.Boğmaca ve krup ta da kendine özgü öksürük sesi vardır.

Soğuk algınlığında veya sinüzitlerde öksürük genellikle yatarken ( mukus sürekli boğaz gerisine akmaktadır) artar.Çocuk sabah kalktığında şiddetli öksürerek ve bazen de kusarak bu mukusu temizlemeye çalışır. Israrcı öksürükler ise bronşit, zatürre veya astımda görülür, pzisyonla ilgisi yoktur, gece veya gündüz oluşabilir, egzersizle artar.Çığlık atmak, bağırmak veya gülmek ile şiddetli bir öksürük atağı oluşabilir.

Bebeklik yaşlarında zatürre ve bronşiolit hastalıkları oldukça ciddi hastalıklardır. 1 yaşın altındaki bebeklerde havayolları henüz çok küçüktür. Bazı virüsler bu küçük hava tüpleri (bronşioller) in zarar görmesine sebep olurlar.Aldıkları hava yetersiz gelmeye başlar, nefes almakta güçlük çekerler ve acil müdahaleye gereksini duyarlar.

Astım uzun süreli öksürüklerde en çok görülen sebeplerden biridir. Genellikle öksürük dışında başka belirti yoktur.Dinlemekle göğüste tipik solunum sesleri duyulur.

Öksürük İçin Doğal İlaç

Soğukalgınlığı hastalıklarına karşı ballı soğan iyi gelir. Bir büyük soğanı iri iri dilimleyip orta boy bir bal kavanozuna ilave edin. İyice karıştırıp 1 gün bekletin. Sabah akşam
1 çorba kaşığı yiyin.

Bal Öksürüğe İyi Geliyor !

ABD’de yapılan bir araştırma, çocuklara yatmadan önce verilecek bir tatlı kaşığı balın öksürüğü hafifletebileceğini ortaya koydu.

Araştırmayı yapan Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Ian Paul ve arkadaşları, balın, öksürük ilacı verilmesi ya da hiç tedavi yoluna gidilmemesiyle karşılaştırılınca, en iyi seçenek olduğunu belirtti. Araştırmacılar, balın, tahriş olmuş boğazı kaplayarak yumuşatabileceğini kaydetti.

“Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine” dergisinin bu ayki sayısında yayımlanacak araştırmayla ilgili doktor Paul, birçok ailenin bu buluşlarına güveneceklerini ve “Annelerimiz haklıymış” diyeceklerini söyledi.

Doktorlar, araştırma sırasında aileleri aracılığıyla, üst solunum yolu enfeksiyonu bulunan 105 çocuğun bir bölümüne yaşlarına uygun dozda bal tadı verilmiş öksürük şurubu, diğerlerine yalnızca bal verdi. Çalışmanın sonunda, bal verilen çocukların daha iyi uyuduğu ve öksürüklerinin azaldığı aileleri tarafından bildirildi.

Bununla birlikte doktorlar, bir yaşın altındaki çocuklara, botulizm (ender rastlanan besin zehirlemesi) riski oluşturabileceği gerekçesiyle kesinlikle bal verilmemesi uyarısında bulunuyor.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler
bebeklerde öksürük – 6 yaş altı çocuklarda öksürük – boğaz gıcığına iyi gelen şifalı bitkiler – öksürük için şifalı bitkiler

Profesör Doktor Ahmet maranki bebeklerde öksürük tedavisinin şifalı bitkilerle uygun olabileceğini söyledi. Yapılan araştırmalarda Gıda ve ilaç yönetiminin aldığı karar ile eczanelerde reçetesiz satılan bazı ilaçların 2 yaşından ufak olan bebeklere ve çocuklara verilmesinin uygun olmadığına karar verildi. Çünkü bunların ne kadar faydalı olduklarına dair hiçbir kanıt yok. Genel olarak alınan karar 6 yaşından ufak çocuklara ilaç kullanılmaması yönünde burada şifalı bitkiler devreye giriyor. Profesör Doktor Ahmet maranki öksürüğe iyi gelen bitkileri paylaştı. Nane, ıhlamur, meyan kökü, şahtere, zencefil, okaliptüs öksürüğe karşı kullanılabilecek en etkili şifalı bitkilerdir. Yulaf samanı da öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Öksürük için uygulayabileceğiniz bitkisel formüller aşağıdaki gibidir.

2-3 parça pamuk ucu kadar zencefili alın, bir tutam ıhlamur, ve bir çay kaşığı ghibiskus ve bir çay kaşığı şahtere otunu yaklaşık olarak bir su bardağı kadar suda 4-5 dakika kaynatın. Kaynama işlemimiz bittikten sonra biraz demlemeye bırakabilirsiniz. Tadı biraz acı gelebilir, şeker atılmaması daha faydalı ve yararlı olacaktır. Bunların dışında her gün günde 2-3 defa meyankökü çiğnemek öksürük için çok faydalıdır. Organik balı zencefil ile karıştırarak sabahları kahvaltıda yiyin. Beslenmenize dikkat ederek öksürüğün üstesinden gelebilirsiniz. Profesör Doktor Ahmet Maranki’nin öksürük için önerdiği bitkisel formülleri bunlar size en uygun tedavinin uzman doktorların tarafından verilebileceğini unutmayın.

Öksürük tek başına bakıldığında bir hastalık olarak görünmez, öksürük bir çok sebeple insanlara sıkıntı verebilir. Peki öksürüğe karşı nasıl bir bitki tüketimi yapılmalıdır.

Ihlamur Çayı ; Akut olmayan öksürüğü kesici yönde etkisi vardır.

Andız otu ; Andız otunun kökü ezilip balla karıştırılıp yenirse öksürüğü geçirerek balgam varsa azaltır.

Böğürtlen; Böğürtlen yaprakları tam olgunlaşmadan toplanıp gölge bir yerde demetler halinde kurutulur ve bundan yapılan şurup kanı temizler, öksürüğe iyi gelir.

Göğsü yumuşatıcı etkisi vardır. Öksürük kesici etkisi olduğundan bronşite çok iyi gelir. Bulantı ve kusmalara karşı da faydalıdır.

Gelincik ; Gelincik çiçeklerinden yapılan şurup karışımı, öksürüğe çok iyi gelir.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer

Kuru Öksürük Nasıl Geçer
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntemler – Öksürük Nasıl Geçer – Öksürüğe İyi gelen Şifalı Bitkiler

Öksürüğe ne iyi gelir sorusuna herkes kendince bir yöntem söyleyecektir. Her tedavi her bünyede aynı sonucu vermeyeceği için herkes kendi yöntemiyle öksürüğünü geçirmeye çalışmaktadır. Bu yazımızda öksürük için iyi gelen şifalı bitkilere yer verilmiştir. İşte Öksürük için Şifalı Bitkiler:

Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 1:

Zencefil – Bal karıştırılır yenirse en müzmin öksürüğü üç günde keser. Bu öksürüğün en tesirli ilacıdır.
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 2:
Servi kozalağı kaynatılır, bir bardak içilirse, geceleri uykuya engel olan kuru öksürüğü keser.
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 3:

Hardal ile bal karıştırılıp yalanırsa öksürüğü kökünden keser.
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 4:

İncir, çemen ve ayva çekirdeği, su ile kaynatılarak içilirse, öksürükten kaynaklanan göğüs hırıltısını keser.
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 5:

Mürsafi …………………………. 1,5 gr.
Şeker ………………………….. 15

Yatarken içilirse geceleri uykuya engel olan öksürükten o gece emin olunur.
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 6:

İncir, süt ile pişirilerek şiddetli öksürüğü olan çocuklara yedirilir.
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 7:

Süngerin içindeki taş çocuğun boynuna takılırsa öksürüğünü tamamen keser veya azaltır.
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 8:

Arpa kaynatılır, suyu içilir.
Çemen ………………………… 25 gr
İncir…………………………….. 100 »
Sabahları aç karnına yenir.
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 9:

Kaymak …………………………. 100 gr.
Miyen balı………………………… 50 »
Zama-ı arabi ……………………. 50 »
Kitre ……………………………… 50 »
Fındık (kavrulmuş) …………… 100 »
Hurma …………………………. 100 »
Çamsakızı – Günlük …………… 25 »
Bu maddeler alınarak dövülür, bal ile macun yapılır ve kaşık kaşık yutulur.
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 10:

Fıstık, Çam fıstığı, Kuru üzüm , Çemen birlikte yenir.
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 11:

Şeftali, İncir, Muz, Şeker kamışı, Bu maddelerin herbiri muhtelif vakitlerde yenir.
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 12:

Kuru incir…………………………. 250 gr.
Badem …………………………… 250 »
Ceviz …………………………….. 250 »
Bu gıdalar yeteri kadar alınır ve her gün 4-6 defa 100 er gr. yenir.
Öksürüğe İyi Gelecek Yöntem 13:

Haşhaş …………………………… 50 gr.
Yağmur veya kaynamış su …… yeteri kadar
Terkip yapılarak kaynatılır 30 gr. bal ilave ederek pekmez haline getirilir. Yatarken birer kaşık içilir.

alıntıdır

Öksürüğü Ne Keser

öksürüğe ne iyi gelir,öksürüğü ne geçirir,öksürüğü kesmek için ne yapmalı,öksürüğü kesmek için,öksürüğü ne iyi gelir,öksürüğü en çabuk ne keser,öksürük kesici,öksürüğü kesen bitkiler

Öksürük hem kış ve hem de yaz aylarının rahatsızlığı… Öksürüğün nedenini öncelikle doktor tespit edip, uygun ilaçları önermeli… Destekleyici olarak da bitkisel ürünlere başvurabiliriz.

Öksürük kesen doğal ilaçlar:

Öksürüğe iyi gelen bitkilerden biri öksürük otu… Öksürük sorununuz var ise, 4 çay kaşığı sinir otunu, 4 çay kaşığı öksürük otu, 1 çay kaşığı meyan kökü, 2 çay kaşığı kekik ve biraz da ekinezya ile birlikte suda çok az kaynatıp, demlemeye bırakalım. Şayet içki ve karaciğer probleminiz var ise öksürük otunu kullanmak size zarar verebilir.
Mürver ve zencefil de öksürüğe çok iyi gelen bitkiler arasında… Ve limon… Hemen yüzünüzü ekşitmeyin… Limon öksürüğü iyi geliyor. 2 çay kaşığı doğal limonun kabuğunu, 1 çay kaşığı adaçayıyla ve yarım çay kaşığı kekikle birlikte kaynar suyun içinde onbeş dakika bekletelim. Unutmayın, bu karışımı kaynatmıyorsunuz, kaynamış suda bekletiyorsunuz. Onbeş dakika sonra da bu karışıma yarım limon suyu ve 1 yemek kaşığı bal ekleyip güzelce içiyorsunuz. Gün içinde 2-3 kez bu karışımdan içebilirsiniz.
Öksürüğe iyi gelen bir başka bitki de meyan kökü… Sadece öksürüğe değil astıma da iyi geliyor bu bitki… 1 çay kaşığı kurumuş meyan kökünü, bir çay bardağı sıcak suya koyarak, bir süre beklettikten sonra için… Meyan kökünün yüksek tansiyona neden olduğunu unutmayarak, fazla tüketmeyin. Anason, hatmi çiçeği ve ısırgan otu da öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında… Bunları da çay gibi demleyip içebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Hırıltılı Öksürük İçin Yorum Yap