İnsan Midesi Kaç Litre

İnsan Midesi Kaç Litre Günde En Fazla Kaç Bardak Süt İçilmeli - Bu makaledeki notlar: günde kaç bardak süt içilmeli insan..

Günde Kaç Bardak?

Herhangi bir sporcuya, “En çok ne içersiniz?” diye sorulsa, cevabı büyük bir ihtimalle ‘su’ olurdu. Spor yapan, daha doğrusu bol miktarda enerji sarf eden tüm insanların en dikkat ettiği husus; bol miktarda sıvı almaktır. Yaz aylarında bu ihtiyaç daha da artar. Çünkü sıcaklarda vücut her zamankinden daha çok terler ve normalde günde yaklaşık 2.5 litre sıvı kaybetme oranı 3 – 4 misli artabilir. Terlemeyle birlikte insan birçok değerli mineral de kaybeder. Bu kayıp bol sıvı içilerek telafi edilmediği takdirde ise kişilerde konsantrasyon eksikliği, yorgunluk, kaslarda kramp veya mide bulantısı gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Ne zaman sıvı tüketmeli?

Zamanlama çok önemli. Çünkü buna bağlı olarak enerjinizi artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Ne kadar içmeliyiz?

Günde 1.5 – 2 litre normal koşullar altındaki ihtiyacınızı karşılar.
Günde 2.5 – 3 litre düzenli spor / fitness yapanların ihtiyacıdır.
Günde 3 – 4 litre en az 2 saat spor yapanlar için şart.

Spordan önce:
Başlamadan yarım saat kadar önce ‘depoyu doldurun’ ve en fazla yarım litre sıvı alın.

Spor sırasında:
Bir saatten fazla faal olanlar ara sıra mola verip su (veya başka bir sıvı) içmeli. Uzmanlar 0.5 -1 litre arasında bir miktar tavsiye ediyor. Hepsini bir defada değil, azar azar içmek gerekiyor. Spor süresi bir saati geçmiyorsa, sonunda içmek de makul.

Spordan sonra:
Hareketli olan insanlar için su şişesini elinden düşürmemek nerdeyse bir kural. Özellikle sıkı bir sporun ardından vücudun kaybettiği gücü geri kazanmaya ihtiyacı var. En az 1 litre su / sıvı azar azar alınmalı.

Bunlara dikkat
İçecekler konusunda titiz davranmalısınız. Damak zevkinize hitap eden her sıvı, ne yazık ki aynı zamanda sağlıklı olmuyor.

Buz gibi soğuk içecekler mide ve bağırsakları rahatsız eder, enerjinizi azaltır.

Kafein, şeker veya alkol içeren içecekler spor sırasında tabu. Çünkü susuzluğu artırırlar.

Meyve suları ise midede çok uzun süre kaldığı için susuzluğu gidermez.

Spor sırasında süt veya sütlü içecekler de önerilmiyor. Çünkü bunlardaki protein ve yağ sindirimi zorlaştırıyor.

En gözde enerji içecekleri

– Susuzluğun en iyi çözümü kesinlikle sudur. Fakat içeceğiniz suyu seçerken şişenin üzerinde bulunan magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum değerlerine dikkat edin.
– Elma suyu ve soda karışımı serinletici, lezzetli ve bol vitaminli bir enerji içeceğidir. Elma suyu / soda için en ideal oran 1:3’tür. Yani az elma suyu, bol soda. Elmanın yerini portakal veya multi – vitamin meyve suları da alabilir.
– Soğuk meyve veya bitki çayları da değişik bir alternatif. Özellikle de bunları tatlandırmak için şeker yerine bal kullanabilirsiniz. Spora başlamadan önce ballı yeşil çayınızı hazırlayıp soğumaya bırakın, daha sonra da tadını çıkarın.
– Hazır enerji içecekleri ise daha çok sporcuların tercihi. Bunların içinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunuyor. Fakat bu içecekleri ancak çok uzun süreli, en az 3 saat spor yapanların tüketmesi tavsiye ediliyor.
– Ülkemizin en gözde ve vazgeçilmez içeceklerinden biri olan ayran da lezzetli bir seçenek. Düşük kalorili, üstelik potasyum ve kalsiyum açısından da zengin. Ayrıca krem kıvamıyla hem susuzluğu gideriyor hem de ferahlık veriyor.

milliyet

İlaç Yerine Günde Tam 8 Bardak Maden Suyu İçin

Prof. Dr. Zeki Karagülle, herkesin günde 8 bardak su içme alışkanlığı edinmesini öneriyor. Ayrıca tadı kötü olan sert yani mineralli suların, sağlık için daha yararlı olduğunu belirtiyor. Karagülle’ye göre maden suyu içmek de şart!..

Geçen hafta su ile ilgili yine kafalarımız karıştı. Tam su içme alışkanlığı ediniyorduk ki Pennsylvania Üniversitesi’nden Dr. Dan Negoianu ile Dr. Stanley Goldfarb’ın çalışmaları yayımlandı. İkili, günde 2 litre su içmenin saptanmış herhangi bir yararı olmadığını açıkladı. 2 litre günde 8 bardağa denk geliyordu. Bu açıklama, zorla su içenlerin ellerindeki bu bardaklarını bırakmalarına yol açtı.

MADEN SUYU İLAÇ GİBİDİR
İstanbul Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, bu araştırmanın sonuçlarının tam aksini düşünüyor. Karagülle, sağlıklı yaşamak isteyen herkesin günde en az iki litre su içmesini öneriyor. Çoluk çocuk herkesin ilaç niyetine maden suyu içme alışkanlığı edinmesini savunuyor. Su konusunda yüzlerce araştırmaya imza atan Prof. Dr. Zeki Karagülle, sorularımızı yanıtladı:

* Çok su içmenin, başlıca yararları nelerdir?
Yalnızca su içerek uzun süre yaşayabilirsiniz. Halbuki susuzluğa ancak 1-2 gün tahammül edilebilirsiniz. Sonra ölüm tehlikesi ortaya çıkar. Canlılığımızı sağlayan temel ortam görevini; su üstlenmektedir. Yetişkin birinin toplam ağırlığının yüzde 70’i sudur. Su, vücuttaki atıkların atılmasını da sağladığı için doğal olarak bir miktar suyu dışkı yoluyla kaybederiz. Bu da günde toplam 1.5 litre kadardır. Terle ve nefesle kaybedilen suyu da eklersek, günde en az 2 litre su kaybına uğrarız. Bu miktarın yerine konulması şarttır. Bunun yarım litresi günlük besinlerden alınabilir. Bu nedenle, en az bir 1.5 litre su içmemiz şarttır.

* Vücut susadığında bunu hissettirmiyor mu? Susamadan su içmek gerekir mi? Yararlı bir alışkanlık mı?
Gerekir çünkü susuzluk hissi, vücudun su gereksiniminin tehdit eder boyutta karşılanmadığını gösteren bir alarmdır.

KAHVENİN YANINDA ALIN

* Günde kaç litre su içersiniz?
Ben günde en az 2-2.5 litre hatta bazen 3 litre su içerim. Bunun bir litresini mineralli sulardan alırım.

* Meyve suları ve çaylar da su yerine geçer mi?
Tabii meyve suyu ve çay su yerine geçer. Günlük su miktarının bir kısmı rahatlıkla onlardan karşılanabilir. Ama yetersizdir ve bütün bunların yanında su da içmek gereklidir. Kahvenin yanında mutlaka su içilmelidir. İster Türk kahvesi, ister Nescafe olsun yanında mutlaka su için. Kahvedeki kafein ekstra idrarla su atımını artırır. Ayrıca alkolü de su ile içmek gerekir. Çünkü idrarla su atımı, alkollüyken artar.

* Zayıflamak isteyenlerin, her zamankinden daha fazla mı su içmeleri gerekiyor?
Zayıflamak isteyenlerle ilgili bir şey söylemem. Zayıflama programlarının içinde ‘zayıflamak isteyen bol su içsin’ mesajları yer alıyor. Ben buna karşıyım. Su içmek zayıflatmaz ama sağlıklı yaşamak isteyenler, bol bol su içebilir.

SODA FARKLI

* Gazlı sular sağlıklı mıdır, değil midir? Bol bol soda içilebilir mi?
Burada büyük bir kavram kargaşası yaşanıyor. Türkiye’ye maden suları ilk geldiğinde yani 80 sene önce, bunlar Amerikan menşei olduğu için soda diye adlandırılmış. Soda yapay bir Amerikan içeceğidir. Çeşme suyuna bikarbonat atılarak yapılan bir çeşit sudur. Türkiye’de de soda var ama maden sularının çoğunu da biz yanlışlıkla soda diye biliyoruz. Maden suyu son derece yararlıdır ama soda bu kadar yararlı değildir. Amerika’daki araştırmalar sonucunda, sodanın kalp hastaları için zararlı olduğu açıklanıyor. Türkçe’ye öyle çevrilip açıklamalar yapılıyor. Maden suları da zararlı damgası yiyor. Halbuki maden suları kalp hastaları için ilaç gibidir, çok yararlıdır. Hipertansiyon hastalarına soda kısıtlaması getiriliyor ama maden suyu tüketimi öneriliyor. Maden suyu, yüksek tansiyona yararlıdır. Benim önerim; her öğün bir şişe maden suyu içmenizdir. Sabah, öğle ve akşam bir şişe maden suyu içme alışkanlığı edinin. Günde 2 litre sıvı tüketeceksek bunun en az bir litresi maden suyundan olmalıdır. Mineralli suyu bu miktarlarda içtiğimizde, sağlıklı bir böbrek fonksiyonunuz varsa bize hiçbir zararı olmaz. Tam tersine yararı vardır. Eğer taş sorununuz varsa, maden suyu bunun çözülmesini sağlar. Sanılanın aksine taş oluşumuna yol açmaz. Maden suyunun içindeki kalsiyum en az süt kadar yararlıdır. Öyle ki; bir gram kalsiyum tabletinden tam 3 kat daha yararlı olduğunu söyleyebiliriz.

ŞİZOFRENLERE DİKKAT!

* Bazı uzmanlar, “Çok fazla su içmek vücuttaki minerallerin bir kısmını götürür” diyor. Bu açıklama doğru mudur?
Bu bence çok komik bir inanış. Su zehirlenmesini bir tek ruhsal sorunu olan kişilerde görüyoruz. Onun dışında kimsede görmüyoruz. Şizofrenler bazen ne kadar su içtiklerini hiç fark etmeyip, günde 10 litreye yakın su içebiliyorlar. Bu durumda da su zehirlenmesi ortaya çıkabiliyor. Bu tür zehirlenmeler genellikle ölümle sonuçlanır ama dediğim gibi bu daha çok ruhsal bir problem olarak ele alınmalıdır. Onun dışında fazla su tüketildiğinde vücut alarm vermeye başlar ve insan bunu anlar. Nasıl ki susama hissi vücudun verdiği bir alamsa, fizyolojik olarak vücut fazla su tüketimini de engeller.

Günde Kaç Bardak Su İçmeli?

Ellerinde, çantalarında plastik su şişeleri ile gezen… sevmedikleri, hoşlarına gitmediği halde… içleri kalka kalka… zoraki su içenlere müjdem olsun.
Amerika’ da yapılan ve geçen hafta ‘Journal of the American Society of Nephrology’ isimli tıp dergisinde yayınlanacağı açıklanan bir araştırma müthiş bir şehir efsanesinin daha sonunu getirdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Mynet okurları için yazdı.

İster inanın ister inanmayın ama, meğerse bugüne kadar neredeyse tüm doktorların ‘Aman ne yapın ne edin, sağlığınız için günde mutlaka 2 litre su için’ şeklindeki öğütlerinin bilimsel bir dayanağı yokmuş.

Tabii ki su yaşamamız için elzem bir madde, elbette susuz bir hayat düşünülemez, ama ‘fazla su içerek daha sağlıklı olmak’ da söz konusu değil.
Araştırmaya göre ‘gereksiz yere zoraki içilen fazla su’ ne cildimizin güzelleşmesine… ne kilo vermemize… ne baş ağrılarımızın ortadan kalkmasına ve ne de toksinleri vücuttan atmamıza yarıyormuş.

SU HAYATTIR
Sağlıklı bir hayat için su şarttır. Hücrelerin bütünlüğü, dolaşımın sağlanması, üre, elektrolitler ve diğer zararlı maddelerin atılması, vücut ısısının düzenlenmesi, mukozaların nemliliğinin sürdürülebilmesi, sindirimin gerçekleşebilmesi, hücrelere besin ve oksijen taşınması hep su sayesinde olur.
Vücudumuzun ortalama olarak yüzde 60′ ı sudur ve erkeklerin vücudunda kadınlara göre daha fazla su vardır; sanılanın aksine erkekler kadınlara göre daha sulu varlıklardır.

Başta sodyum ve üre olmak üzere birçok maddenin böbrekler yoluyla atılmasında su çok önemli; yeterince su içilmediğinde kanda sodyum da üre de artar. Ne var ki bunun için susadıkça içilen su yeterli. Ekstradan içilen suyun böbrek fonksiyonlarını düzeltmede de, kandaki bu zararlı maddeleri atmada da ek bir yararı yok.
Erişkin insanlar idrar, dışkılama, terleme ve solunum yoluyla günde 2.5-3 litre arasında su kaybederler. Bu kaybedilen suyun mutlaka yerine konması gerekir.
Günlük su ihtiyacımız vücudun metabolizmasına, hava şartlarına, yiyeceklerimize ve fiziksel aktivitemize göre değişir. Mesela, sıcak ve kuru iklimde yaşayanlar, sporcular, işçiler… çok daha fazla su içmek zorundadırlar.

İnsanlar sağlıklı yaşamaları için gerekli olan suyu yiyecek ve içeceklerle alırlar.

AZ SU İÇMEK ZARARLI
Çok terlemek, yeteri kadar su içmemek, idrar ve dışkılama veya kusma yoluyla fazla su kaybetmek… ‘dehidratasyon’ denilen tabloya yol açar. Vücudun bu şekilde susuz kalması baş ağrısı, hâlsizlik, yorgunluk, ruhsal ve sinirsel bozukluklar, idrar azalması ve koyulaşmasından hallüsinasyon ve komaya kadar giden belirtilere sebep olur.
Fazla miktarda protein ve lifli gıdalarla beslenenler, çocuklar, kusma veya ishali olanlar, fiziksel aktiviteleri fazla olanlar daha fazla suya ihtiyaç duyarlar.

SUYUN FAZLASI DA İYİ DEĞİL
Her şeyin olduğu gibi suyun da fazlası zararlıdır. Bilinçsizce vücudun ihtiyacının üzerinde, aşırı miktarda su içilmesi tıpta ‘hiponatremi’ halk arasında ise ‘su zehirlenmesi’ olarak bilinen bir duruma yol açar. Aşırı su içilmesi sonucu kanda sodyum düzeyi ileri derecede azalır ve baş ağrısı, görme bulanıklığı, kramplardan… beyin ödemi, koma ve sonuçta ölüme kadar giden olaylar gelişir.
#diger .igg:link,#diger .igg:active,#diger .igg:visited{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#446aca;text-decoration:underline}#diger .igg:hover{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#cb1717;text-decoration:underline}#diger .nA:link,#diger .nA:active,#diger .nA:visited{font-family:tahoma;font-size:10px;font-weight:bold;color:#a9a9a9;text-decoration:none}#diger .nA:hover{font-family:tahoma;font-size:10px;font-weight:bold;color:#a9a9a9;text-decoration:none}#diger .nD:link,#diger .nD:active,#diger .nD:visited{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#666;text-decoration:none}#diger .nD:hover{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#666;text-decoration:none}#diger .i{border-bottom:1px solid #cecece;margin:0 20px 0 20px;padding:0 10px 0 10px;color:#666}#diger .iG{padding:0 10px 0 10px;color:#666}
SUYUN FAZLASI DA İYİ DEĞİL
Her şeyin olduğu gibi suyun da fazlası zararlıdır. Bilinçsizce vücudun ihtiyacının üzerinde, aşırı miktarda su içilmesi tıpta ‘hiponatremi’ halk arasında ise ‘su zehirlenmesi’ olarak bilinen bir duruma yol açar. Aşırı su içilmesi sonucu kanda sodyum düzeyi ileri derecede azalır ve baş ağrısı, görme bulanıklığı, kramplardan… beyin ödemi, koma ve sonuçta ölüme kadar giden olaylar gelişir.
#diger .igg:link,#diger .igg:active,#diger .igg:visited{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#446aca;text-decoration:underline}#diger .igg:hover{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#cb1717;text-decoration:underline}#diger .nA:link,#diger .nA:active,#diger .nA:visited{font-family:tahoma;font-size:10px;font-weight:bold;color:#a9a9a9;text-decoration:none}#diger .nA:hover{font-family:tahoma;font-size:10px;font-weight:bold;color:#a9a9a9;text-decoration:none}#diger .nD:link,#diger .nD:active,#diger .nD:visited{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#666;text-decoration:none}#diger .nD:hover{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#666;text-decoration:none}#diger .i{border-bottom:1px solid #cecece;margin:0 20px 0 20px;padding:0 10px 0 10px;color:#666}#diger .iG{padding:0 10px 0 10px;color:#666}
GELELİM NETİCEYE
Beslenme Konseyi’ nin 1945 yılında ‘günde 8 bardak sıvı için’ tavsiyesindeki ‘sıvı’ sözünün zamanla ‘su’ şekline dönüşmesiyle ortaya çıktığı sanılan, tüm dünyaca meşhur ‘günde en az 8 bardak su için’ aforizmasının doğruluğunu gösteren yeterli bilimsel deliller olmamasına rağmen, bundan ‘Meğerse boşuna su içiyormuşuz’ gibi bir sonuç çıkarmaya da kalkmayın sakın.
Araştırmayı yapan uzmanlar, ‘’Kendinizi ille de 8 bardak su içeceğim diye zorlamayın, ‘Susadıkça su için, kâfi’ çünkü, yiyeceklerimizde ve diğer içtiğimiz sıvılarda da su var”, diyorlar.
Ben de, gelin ‘6 bardakta anlaşalım’, bilumum sudan geçinenleri de gücendirmeyelim diyorum, ne dersiniz ?

( alıntıdır)

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan Midesi Kaç Litre İçin Yorum Yap