İnsanların Çevreye Olan Olumsuz Etkileri

İnsanların Çevreye Olan Olumsuz Etkileri İnsanların Çevreye Olumsuz Etkileri Nelerdir - Bu makaledeki notlar: insanların çevreye olumsuz etkileri insanların çevreye..

İnsanların Çevreye Olumsuz Etkileri Nelerdir

insanların çevreye olan olumsuz etkileri nelerdir

Televizyon Bağımlılığının Olumsuz Etkileri

� Beyin gelişimi üzerine araştırır yapan bilim insanlarına aşırı televizyon izlemek, analitik düşünme, okuma ve dil gelişimi için gerekli olan beynin sol yarısının uyarılmasını azaltıyor. Bu nedenle çocuklara 2 yaşına kadar televizyon seyrettirilmemesi öneriliyor.

� Televizyonun çocuklar üzerinde önemli etkilerinden biri de televizyon karakterlerinin çocuğun hayal dünyasında birer kahramana dönüşmesi ve kendisini bu karakterlerle özdeşleştirerek davranmaya başlaması.

� Öğrenciler arasında en çok zaman kaybına neden olan eylemlerin belirlendiği araştırmalarda televizyonun ilk sırayı aldığı görülüyor. Çünkü televizyon izlemeye başlarken kişide olan kontrol, izleme sırasında televizyona geçiyor ve öğrenci bunun farkına varamadan vakit uçup gidiyor.

� Televizyonun sağlığa zararlı etkilerinden birisi de ışığa duyarlı epilepsiyi tetiklemesi. Televizyondan yayılan kırpışan, parlak ışınların epilepsiye hazırlayıcı faktör olarak rol oynadığı kabul ediliyor. Yapılan bir araştırmada bir gözü kapalı iken televizyon seyreden epilepsili hastalarda EEG’de anormal beyin elektrik aktivitesi daha az görülmüş. 1997 yılında Japonya’da televizyonda yayınlanan Pokemon video oyunundaki parlak ışınlardan kaynaklanan epilepsi nöbeti şikayetiyle 700 kadar çocuk hastanelere başvurmuş.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsanların Çevreye Olan Olumsuz Etkileri” İçin 2 Cevap

İnsanların Çevreye Olan Olumsuz Etkileri İçin Yorum Yap