İnsanların Hayatını Kolaylaştıracak Bir Buluş

İnsanların Hayatını Kolaylaştıracak Bir Buluş Hayatımızı Kolaylaştıran İcatlar - Bu makaledeki notlar: insanların hayatını kolaylaştıran icatlar insanların hayatını..

Hayatımızı Kolaylaştıran Garip Tasarımlar…

Hayatımızı Kolaylaştıran Garip Tasarımlar…

Flash bellekli kalem

Yanında çok fazla eşya taşımayı sevmeyenler için bu tasarım, kalem ve flash belleği bir arada taşıma imkanı sunuyor. Tükenmez kalemin arkasını çevirerek çıkan 512 MB kapasitesinde flash belleği çıkarabiliyorsunuz. Fiyatı 50 dolar.

Ekmek kızartma ve çay makinesi

İşte mutfağı küçük olanlara çözüm sunan bir tasarım: 65 dolara sahip olabileceğiniz bu makinenin üst tarafında ekmeklerinizi kızartırken aynı anda çay yapabilirsiniz.

Robot çocuk

David Hanson�ın kendi oğlundan yola çıkarak ürettiği bu robotun adı Zeno. Çocuklarla arkadaş olması için tasarlanan Zeno, insanların yüzlerini ve isimlerini hafızasında tutabiliyor, kızıyor, gülümsüyor ve insanlarla ilişki kurabiliyor. Henüz piyasada bulunmayan robot 200 ile 300 dolar arasında bir fiyattan satışa çıkarılacak.

Sarılan tişört

Bluetooth sensörleri ile donatılmış bu tişörtü giyip kendinize sarıldığınızda cep telefonunuz aracılığıyla arkadaşlarınıza bu mesaj iletiliyor, onların tişörtleri de sizin sarılma şeklinizi alıyor.

Doğa tutkunlarına

Endüstriyel tasarımcı John Moriarty�nin bu tasarımı doğa tutkunlarının çadır kurma çilesini bitiriyor. İçerideki ısıyı ayarlayarak nemi ve rüzgarı dışarıda bırakan bu ürünü kullanmak için sağlam ve yüksek bir taşıyıcı bulmanız yeterli.

Egzersiz Bisikleti

3500 dolar değerindeki bu bisiklet, diğer egzersiz bisikletlerinin sıkıcılığını ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış. İnternet bağlantısıyla bisiklet üzerindeki diğer kullanıcılarla konuşabilmenizi sağlıyor. Onların kalp atışlarını, hızlarını da ekrandan takip edebiliyor hatta isterseniz web cam aracılığıyla onları görebiliyorsunuz.

Köpeğiniz kaybolmasın

Sadece sizin istediğiniz aramaları otomatik olarak açan bu cep telefonu ile köpeğinizin kaybolma ihtimaline karşı önlem alabilirsiniz. Fiyatı 499 dolar.

Kararsız bayanlara

Saç rengine ve makyaj tarzına bir türlü karar veremeyen kadınları zaman ve para harcamaktan kurtaran bu alet televizyona bağlandığında fotoğraf üstünde makyaj ve saç renklerini denemeye imkan sağlıyor. Fiyatı 65 dolar.

Tetris mobilya

Tetris parçalarından esinlenen bu tasarımda 3 parça mobilya ile 2 sandalye, 1 masa, 1 kanepe ve 1 yatağa sahip oluyorsunuz. Parçaları ihtiyacınız olan mobilyaya göre birleştirmeniz yeterli.

Birbirlerini buluyorlar

TV kumandanızı ve anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu sürekli unutuyor musunuz? 45 dolara satılan bu anahtarlık ve TV kumandası birbirlerine gönderdikleri sinyaller sayesinde evin içinde kaybolmayı önlüyorlar.

TV ekranı küçük gelenlere

Pekin�deki bir alışveriş merkezinde kurulan dev LCD ekran 250 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde. 5 parçadan oluşan bu ekrana sahip olmak için milyon dolarları gözden çıkarmak gerekiyor.

Hayatı Kolaylaştıran İcatlar !! 🙂


Yeni çıkacak bu yüzükler sayesinde, doğum günlerini, evlilik yıldönümlerini unutmayacaksınız. Son 24 saat içinde her saat, parmağınızı 10 saniye boyunca 120F(48 C) ısı verecek ve bunu her saatte tekrar edecek..


Artık yanınızda şarj cihazı taşımaya gerek yok. USB portunu kullanacak bir bilgisayar yeterli. Tak şarj olsun


Ev kadınlarının büyük yardımcısı olmaya aday bir icat.. Yemeklerin lezzeti artacak.. Kesme tahtası üzerinde doğradığınız malzemenin ağırlığını görebiliyorsunuz.


Hijyen günümüzün sorunu. Bir kullanımlık ve hijyenik şartları yerine getiren ürünler revaçta..Ve işte tek kullanımlık sabun..18 metre boyunca mükemmel temizlik. 3-4 cm koparın ve kullanmaya başlayın. Bitkisel bazlı rulo, kullan at sabun.


Volkswagen yapılan arabaları bu şekilde depoluyor


Dünyada ve Türkiye’de bir ilk.. FOTOSELLİ TAHARET MUSLUĞU
Elinizi her uzatışta 10 saniye süreyle su verir ve otomatik kapanır.Maksimum hijyeni,su tasarrufu ve sağlamlık.4 adet AAA kalem pille 1 yıldan fazla çalışır.


Geçebileceğiniz şekilde açılabilen otomatik kapılar..Yatay çubukların uçlarında bulunan sensörler sayesinde çubuklar geçeceğiniz kadar açılıp, ısı yalıtımında yüksek başarı sağlıyorlar


Teknoloji hız kesmiyor. Ve şimdide yer kaplamayan rulo tv …Görüntülemede “OLEDs”, yani organik led teknolojisi kullanılmış gazete kağıdı kalınlığında kıvrılabilir ekran


Bluetooth Lazer Sanal Klavye…Şarjlı pillerle 120 dakika çalışabilen 64 tuşlu bu ‘Q’ sanal klavyeyi kullanabilmek için sadece görüntünün oluşacağı düz bir alan gerekli. Üstelik tuşlarda ‘beep’ sesli!


Suyun basıncı ile çalışan, pil veya elektirik gerektirmeyen ışıklı duş başlıkları…Suyun basıncı ile çalışan bu ışıklı duş başlıkları, suyun sıcaklığına göre renklerini değiştiriyorlar.


Yüzen rüzgar enerjisi jenaratörleri…Bu jeneratörler alev almaz Helyum ile doldurulduklarından havada yüzebilmekte ve rüzgarın yönüne göre dönebildiklerinden daha verimli olmaktadırlar.
4KW olan bu model 13 feet ile 40 feet yükseklik arasında, 1m/sn hızındaki rüzgarla çalışabilirler 15 sene ömrü olan cihazlar takribi 16.000 YTL ye 5 sene garanti ile satılıyorlar…


InVoca adlı bu uzaktan kumandayla televizyonunuzun kanallarını değiştirebilir, sesini ayarlarlayabilir, kısaca her şeyi değiştirebilirsiniz…InVoca 54 farklı sesli kumandayı, 4 farklı kişi sesinden anlayabiliyor. Ayrıca makrolar oluşturup bir sesle birkaç iş yaptırabiliyorsunuz. Amazon’da 50 dolar’a satılan bu kumanda şarjlı pillerede sahip

Not Defteri


Dünyanın en hızlı transistörü…Amerika’da geliştirilen bu transistör 604 GHz frekansta çalışabiliyor. Diğer bir deyişle saniyede 604 milyon işlem yapabiliyor ve kullanılmakta olan en hızlı transistörden tam üç kat hızlı.


LED ( Işık yayan diyot ) teknolojisiyle üretilmiş süper ışık kaynakları…Yeni nesil aydınlatma araçlarında artık plastik kılıflarından çıkarılarak daha verimli hale getirilen ‘ LED ‘ adı verilen elektronik parçalar kullanılıyor. 22 watt bir elektrik gücü ile 45 – 65 wat arası ışık gücü almak artık

Hayatı Kolaylaştıran İcatlar

Hem ekmek kızartıcı hem çaydanlık
İki işi birden yapıyor, ekmek kızartıp, ılık çayınızı
servis için hazırda bekletiyor.

Alışveriş arabası bisiklet
Pazara gidip dönerken poşet taşımaktan
bıktıysanız bu alet tam size göre…

Laptop şarj cihazı
Ortalama 11-12 saatte güç kutusunu şarj
edebiliyorsunuz ve bu alet sayesinde yaklaşık 6
saat boyunca dizüstü bilgisayarınızın çalışmasını
sağlayabiliyorsunuz.

Çok kullanışlı merdiven
Artık ortalık eskisi gibi dağınık olmayacak ya da
hiçbir yere sığmayan terlik ve ayakkabılar büyük
bir derdiniz olmayacak

‘Onu bul’ uzaktan kumanda ve anahtarlık
Kumanda üzerindeki “findit” tuşuna basıldığında
kayıp olan anahtarlıktan bip sesi geliyor.

Kağıt sevmeyen dijital kalem
Kağıda yazılan çalışmalarının başına bir iş
gelmesinden korkanları düşünen bir kalem
geliştirildi.

250 GB çöp kutusu bellek
Yanlışlıkla silinen dosyaları kurtarma amacı dışında
harici bir bellek görevi yapıyor.

128 dil bilen tercüman tarayıcı kalem
ORC tarayıcı kalemi tam 128 dile çeviri yapabiliyor.

Işıklı cüzdan
Karanlıkta cüzdanımla ilgilenmektan, para
çıkarmaktan nefret ediyorum diyenlere özel…

Suyu yeniden kullanabilen çamaşır makinesi
Çamaşırı yıkadıktan sonra artan suyu tekrar
arıtarak kullanabilen bu çamaşır makinesi küresel
ısınmanın etkilediği şu susuz günlerde ev
hanımlarının bir numaralı tercihi olabilir

Hayatı Kolaylaştıran Buluşlar


Kahvenin yanında bisküvi sevenlere.

Sıcak sıcak mısır yemek için mısır tutacağı.

Poşeti tam istediğiniz kadar suda ayarlayan penguen.

yanmasın diye içini gösteren ekmek kızartıcısı.

Elleriniz bulaşmasın diye terayağı kesici.

Pratik tereyagi surme sistemi;

4/4 lük, süper kuru tutan şemsiye;

Düz bi çizgi halinde kesmek için lazerli makas.

Gece uykusundan uyananlar için ışıklı terlik.

Günlük Hayatı Kolaylaştıran Enzim Teknolojisi

Günlük Hayatı Kolaylaştıran Enzim Teknolojisi

Çamaşır deterjanlarında kullanılan enzimlerin işlevi nelerdir?
Hangi enzimler meyve sularında kullanılıyor?
Enzimlerin tekstil sektöründeki katkıları nelerdir?
Bu mucizevi proteinler, doğadan nasıl elde edilir?

Biyomimetik, canlılardan taklit anlamına gelen ve özellikle son dönemlerde teknoloji dünyasında adından sıkça söz edilen bir bilim dalıdır. Bugün pek çok bilimsel yayında, gün geçtikçe gelişen ve teknoloji dünyasına hakim olmaya başlayan bu bilim dalının, insanlara ufuk açması açısından çok büyük bir kaynak olduğu ifade edilmektedir. Örneğin ünlü Nature dergisinin 18 Ocak 2001 tarihli sayısında şöyle denilmektedir:

“Doğadaki mekanizmalar üzerinde yapılan çalışmalar göstermektedir ki, filden proteine kadar pek çok yapı, tasarımcılar ve mühendisler için zengin bir fikir havuzu oluşturmaktadır. Üstelik bu havuzun derinliğini artırma potansiyeli de çok yüksektir.”

Günümüzde doğadan esinlenerek geliştirilen teknolojilerden ilk akla gelenler; bilim adamlarının gözü örnek alarak yaptıkları kamera ve fotoğraf makineleri ve yusufçuktaki üstün sistemleri örnek alarak oluşturdukları helikopterlerdir. Son dönemlerde araştırmacıların örnek aldıkları maddelerden bir tanesi de ‘enzimler’dir.

Enzim Nedir?

Enzimler; bir hücreyi, düzen içinde çalışan son derece gelişmiş minyatür bir fabrika haline dönüştüren proteinlerdir. Bir enzim, içinde mikroskobik boyutta yüzden fazla yapı taşının üç boyutlu bir şekilde birleştiği, muhteşem yapısı ile insanların zorlukla çözebileceği detaylara sahip, kimyasal bir mucizedir. Vücuttaki görevi, tüm işlemleri “hızlandırmaktır”. Gözümüzü kırpabilmemiz, elimizi hareket ettirebilmemiz, besinleri sindirebilmemiz, kısacası yaşayabilmemiz için enzimler gereklidir. Bu nedenle vücudumuzdaki enzimlerden biri tümüyle işlevini yitirse, yaşamımız sona erer. ( www.tuberose.com/Enzymes.html)

Bu kimyasal maddenin ikinci bir mucizevi yönü ise enzimleri Allah’ın bizler için doğada hazır olarak yaratmış olmasıdır. İşte bunun gibi birçok avantajları nedeniyle, mikroskobik boyuttaki enzimler günümüz endüstrisinde doğrudan kullanılabilmektedir.

Meyve Suyu Yapımında Kullanılan Enzimler

Günümüz teknolojisinde enzimler, meyve suyu, şeker, hayvan yemi, kağıt ve deri endüstrisi gibi farklı alanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle üretiminde çeşitli sorunlarla karşılaşılan elma suyuna enzimler çözüm olmaktadır. Elma suyu, içinde büyük miktarda nişasta içeren bir meyve suyudur. Eğer berrak meyve suyu elde etmek isteniyorsa, nişastanın parçalanması gerekmektedir. Bu sorun nişasta parçalayıcı enzimler ile kolaylıkla çözülebilmektedir. Bu nedenle enzimler, meyve suyu üretiminde önemli bir rol oynarlar.

Kirli Çamaşırlar Enzimler Yardımıyla Nasıl Temizlenir?

Evlerimizde kullandığımız çamaşır deterjanları, enzimler sayesinde geliştirilmiş endüstriyel ürünlerdir.

Çamaşır deterjanlarında en sık kullanılan enzimlerin başında ‘proteaz’ enzimleri gelmektedir. Proteaz enzimler, sindirim sırasında proteinleri parçalama görevini üstlenirler. Dolayısıyla giysilerimizdeki protein lekesi de bu enzimler sayesinde kolaylıkla çıkabilmektedir. Örneğin; çim, kan, yumurta gibi lekeler içeriğinde proteaz bulunduran deterjanlar vesilesiyle kolaylıkla temizlenebilir.

Leke yapan ve kir oluşturan maddeler genel olarak giysilerin lifleri arasına sıkışırlar. Enzimler bir çeşit tutkal görevi görüp onları bulundukları yerden çıkartır.

Deterjanların içeriğinde bulunan bir diğer enzim ise lipaz enzimidir. Bu enzimin görevi yağ lekelerini ortadan kaldırmaktır. Lipaz enzimleri, giysi üzerinde bulunan yağ moleküllerine bağlanır, onları parçalar ve amino asit parçacıkları haline getirir.

Enzimler Kumaşları Nasıl Parlatır?

Enzimlerin tekstil sektöründeki kullanım alanlarından bir tanesi de kumaş parlatmaktır. Kumaşın pürüzsüz bir görünüm almasını engelleyen, iplik üzerinde biriken tüyler yani fibrinler enzimler yardımıyla temizlenebilmektedir. İplik üzerinde bulunan bu parçacıklar enzimler tarafından parçalanıp, ortadan kaldırılabilmektedir.

Bunun yanı sıra boyama işlemi uygulanmadan önce hidrojen peroksit ile ağartılan kumaşları bu maddeden arındırmak için de katalaz adı verilen enzimler kullanılmaktadır. Katalaz, oldukça büyük bir hızla hareket eden bir enzimdir. İşte bu nedenle enzimin çok az bir miktarı bile, hidrojen peroksiti ortadan kaldırmaya yetmektedir.

Enzimler Doğadan Nasıl Elde Edilir?

Bunun için Allah’ın doğada yarattığı çok büyük bir imkan vardır: Mikroorganizmalar. Tek bir mikroorganizma 1000’den fazla enzim çeşidine sahiptir. Bilim adamları, farklı enzim çeşitlerine ulaşabilmek için dünyanın farklı bölgelerinden çeşitli mikroorganizmalar toplamakta ve onları incelemektedirler.

Mikroorganizmanın içeriğinde istenilen enzim bulunduğunda, organizma genetik olarak değiştirilmekte ve istenilen enzimi çok daha fazla miktarda üretmesi sağlanmaktadır. Daha sonra mikroorganizma fermente edilerek bu enzimler açığa çıkmaktadır. Fermantasyon sonucunda oluşan atıklar da gübre olarak değerlendirilebilmektedir.( Bilim ve Teknik Dergisi, Tübitak Yayınları, Ekim 1999, sf. 74-80) Bunun dışında bitkilerden, büyükbaş hayvanların pankreasından, tavuk ve sığırların sindirim organlarından da enzimler elde edilebilmektedir.

Yüce Allah Tüm İlmin Sahibidir

Yazı boyunca bahsettiğimiz ve biyomimetik teknolojisi adını verdiğimiz bu gerçekleri bulmak bilim adamları için uzun zaman almıştır. Bilgi ve teknoloji kullanarak, bu yolları bulabilmek için oldukça fazla çaba harcanmıştır. Oysa Alim olan Yüce Allah, zamandan münezzehtir ve tüm bu bilgileri ve daha fazlasını bilmektedir.

Sadece nişastanın ayrıştırılması için oldukça sert şartlara ihtiyaç duyulmuş, çok fazla sayıda kimyasal madde kullanılmış, endüstriyel ürün üzerinde istenen sonuç tam olarak elde edilemediği gibi, atık maddeler de genellikle zehirli olmuştur. Ancak enzimler, adeta sadece bu görevle sorumlu birimler gibi, olay yerine girip, ilgili maddeyi bulup, onu tam anlamıyla ortadan kaldırabilmektedirler. Geriye, bu maddeyi oluşturan amino asitleri ve diğer küçük maddeleri bırakırlar ki bunlar da doğaya canlıların yapıtaşları olarak geri dönerler.

Hiçbir insan ve hiçbir teknoloji;
Bir proteine, sadece tek bir maddeye yönelerek onu parçalama özelliği veremez.
Bir kumaşın üzerinde, sadece tek bir yağ molekülüne saldırması gerektiğini öğretemez.
Onu, tam insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde belirli ısı aralıklarında çalışır hale getiremez.
Yaptığı iş sonucunda atıklarından fayda elde edilebilecek bir hale getiremez.

Kısacası evrimcilerin iddia ettiği tesadüf kavramı bu sonuçlar karşısında ağır bir yenilgiye uğramaktadır. İnsan, bir proteini, onu oluşturan amino asitlerin doğru sırada dizilimini bile meydana getiremez. Dolayısıyla, tüm bunları gerçekleştirmek için doğada hazır bulunan, kendisinin ve diğer tüm insanların hizmetine sunulmuş olan enzimleri kullanır. Onu, incelediği mikroorganizmaların içinde hazır bulabilir. Araştırdıkça, daha fazla enzimle karşılaşır. Hayatını kolaylaştıracak çok önemli bir yardımcı, kolaylıkla, her yerde ulaşabileceği mikroorganizmaların içinde paketlenmiş bir hediye gibi kendisine sunulmuştur.

Bu nimet, Allah’ın ikramıdır. İnsanlara karşılıksız sunulmuştur. Bir kolaylık, bir güzellik, bir nimet olarak verilmiştir. Onları mikroorganizmalarda var eden de, onlara kendilerine has özellikler veren de, onları keşfettiren, üzerlerinde araştırma yapacak yeteneği, bilgiyi, imkanı veren de Yüce Allah’tır. Bu gerçek, Kuran’da şöyle bildirilmiştir:

“Göklerde ve yerde ne varsa O’nundur, itaat-kulluk da (din de) sürekli olarak O’nundur. Böyleyken Allah’tan başkasından mı korkup-sakınıyorsunuz? Nimet olarak size ulaşan ne varsa, Allah’tandır, sonra size bir zarar dokunduğunda (yine) ancak O’na yalvarmaktasınız.” (Nahl Suresi, 52-53)

Tekstil Sektöründe Kullanılan Enzimler

Pamuk ve içeriğinde pamuk karışımı bulunan kumaşların dokunması sırasında, dokumayı oluşturan uzun iplikler yapışkan bir madde ile kaplanır. Bunun amacı dokuma sırasında iplerin kopmasını engellemek, iplikleri sağlamlaştırmaktır. Bu işlem için kullanılan madde ise nişasta ve türevleridir.

Fakat dokuma işleminin ardından kumaşın diğer işlemlerden geçebilmesi için üzerinde bulunan nişastadan arındırılması gerekir. Bu işlem, içeriğinde asitler, bazlar, oksitleyici maddeler bulunan kimyasallar ile yapılabilir. Ancak günümüzde buna gerek kalmadan çok daha sağlıklı maddelerle bu gerçekleştirilebilmektedir. Amilaz enzimi, kumaşa zarar vermeden kumaş üzerindeki nişastayı hemen parçalayabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle enzimlerin kullanılması hem çevre hem de sağlık açısından çok daha olumludur.

Allah; Yücedir. Yoktan yaratmaya kadirdir. Varlıkların tümü O’na boyun eğmiştir. O, dilediği her şeyde sınırsız güzellik ve detay yaratandır. Dilediği şeyler üzerinde kusursuzluk tecelli ettirendir. Tüm alemleri yaratan Yüce Allah için, mükemmellikler sergileyen bir enzim sistemini de yaratmak kuşkusuz son derece kolaydır. Allah, tüm varlıklar üzerinde hakim olandır. Rabbimiz ayetleriyle bu gerçeği tüm insanlara haber vermektedir:

“O Allah ki, yaratandır, kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.” (Haşr Suresi, 24)

Enzimler Hakkında Kısa Kısa…

Enzimler ancak belirli bir ısı ve pH (asit) değeri içinde işlevlerini yerine getirebilirler.
Enzimlerin genel anlamda canlı kalabildikleri ısı aralığı 30-70oC’dir ve buna “optimum sıcaklık” denir.( Bilim ve Teknik, Ekim 1999, sf. 75) Bu oldukça özel bir ısı aralığıdır, çünkü insan vücudunun ortalama sıcaklığı 36.5oC’dir ve bu sıcaklık, insan bedenine ait enzimlerin çalışması için en uygun olandır.
Optimum sıcaklığın biraz üzerinde enzimler etkisiz olmalarına rağmen, sıcaklık düşünce tekrar etkili hale geçebilirler. Fakat bu yüksek sıcaklık devam ederse veya biraz daha yükselirse, enzimler tümüyle etkilerini yitirirler. Çünkü enzimler üçüncül yapıya sahiplerdir ve yüksek sıcaklıkta sahip oldukları helozonik üç boyutlu yapıyı kaybederler. Enzimlerin bu yapısı parçalanır ve eski düzenini yitirir. Sonunda işlev göremez hale gelirler.
Düşük sıcaklıkta da enzimler işlevsiz kalırlar. Fakat düşük sıcaklık enzimlerin yapısını bozmaz. Sıcaklık eski haline döndüğünde etkinlik yine başlar. Bu yöntemden dondurulmuş gıdalar sektöründe sıklıkla faydalanılmaktadır. Gıdalar, dondurularak uzun süre saklanmakta, çözüldüklerinde tekrar aktif hale geçen enzimleri sayesinde yeniden eski besin değerlerinin büyük bir kısmına kavuşmaktadırlar.

Bu makale, İlmi Mercek Dergisi 62. sayı (Ağustos 2009) 26. sayfada yayınlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsanların Hayatını Kolaylaştıracak Bir Buluş İçin Yorum Yap