İnternette Çalan Şarkıyı Kaydetme

İnternette Çalan Şarkıyı Kaydetme Radyoda Çalan Müziği Kaydetme - Bu makaledeki notlar: radyoda çalan şarkıyı kaydetme internette çalan..

İnternet Radyolarından Mp3 Kaydetmek [komalene Jiyan]

internet radyolarından mp3 kaydetmek

Biliyorsunuz ki internet radyoları günümüzde çok yaygınlaştı. Ben de bu akımın içinde olan biri olarak çok fazla radyo kanalını internetten dinliyorum. Eğer mp3’lerle kıvranmayı, arşivinizle başa çıkmakta zorlanıyorsanız, dosya seçip, playlistler yaratmaktan sıkılmışsınızdır. En azından ben söylediğim durumdayım. Aşırı geniş bir mp3 veritabanımda dinlemek istediğim şarkıları bazen bulamıyorum bile.. (Hernekadar kaliteli yazılımlar kullanıyor olursanız olun..)Bu durumda radyoları siz de seversiniz Şu an internette live365, southcast gibi çok fazla dizinde binlerce gerçek radyo ve sadece internetten dinlenebilen radyolar var.Bu konuya değinmemi sağlayan şey şu; geçenlerde kütüphaneye sık sık gittiğim dönemde, akşamları evde dinlediğim radyodaki şeyleri kaydedip kütüphanede ders çalışırken dinlemek istemiştim. Kısa bir araştırma sonucu amacım şu idi, türü ne olursa olsun tek parça 100-200 mb’lık bi yayını kaydedip onu dinlemek istemiştim. Daha sonra bulduğum programlar, bu programların özellikleri sayesinde radyo yayınındaki her şarkıyı ayrı ayrı kaydedebildiğimizi gördüm.
Niye böyle bişey yapayım ki?Radyoda çalan şarkılar elininzde var olssa bile dj’lerin yaptıkları playlist’lerdeki kadar uyumlu şarkıları yerleştiremeyebilirsiniz. Bunu yapmak için zamanınız olmaybilir. Veya bambaşka bir konu olarak, dinlediğiniz şarkıların artislerini adlarını bilmek isteyebilirsiniz. Mesela ben smooth jazz müziği radyoları kurcalarken keşfettim. Çalışırken mükemmel olduğunu anladım ve uzun süredir de dinleyicisiyim. Radyoda tamamen enstürimental şarkılar olduğundan ve dj konuşmaları geçmediğinden çalan şeylerin ne olduklarını bilmiyordum. Yani buna benzer mp3’ler aramak bile istesem bulamazdım. Neyse konuya dönelimBu dökümanda neler olacak?
Bu dökümanda bir radyo kanalını nasıl bulacağımızı, nasıl kayıt edeceğimizi göstereceğim size.Neye ihtiyacımız var?Basit olan bir freeware program olan CastRipper’i edinmeniz gerekiyor.
İndir
Rar.Pass Yokk

adresinden indirebilirsiniz. 1.01mb’lık küçük ve basit bir program.Herhangi bir yayın sitesinden radyo yayın ***’lerini elde edebilirsiniz ama bunun için en kolay winamp’ı kullanabiliriz. Winamp 3 veya üzeri bir sürüm olması işinizi kolaylaştırır.http://www.winamp.com Hadi başlayalım;Öncelikle winamp programı ile radyo yayınımıza ait adres bilgisi almalıyız. İnternet yayınlarının hepsi bildiğimiz Web sitesi ***’leri gibi bir *** üzerinden yapılır. Her yayın kanalının bir adresi vardır. CastRipper programı bizden sadece yayın kanalına ait ***’i ister. Bunun winamp ile kolayca alabiliriz.Winamp’daki media library’ye giriyoruz, Burada Suthcast internet Radio’ya tıkladığımızda karşımıza tonla radyo çıkacaktır.Bu kanalları direk tıkla***** dinleyebiliyoruz zaten. Kaydetmek istediğimiz müzik türüne göre bir tür seçiyoruz. Genre seçim kutusundan seçebilirsiniz.Seçtiğiniz türe ait radyo kanalları listelenecektir. Birisine Çift tıkladığımızda playlist’imizde çalmaya başlayacaktır.Bu yayını kaydetmek için *** bilgisini edinmemiz gerekir. Yayının üstüne sağ tıkla***** View File Info’ya tıklıyoruz.
Açılan pencerede ***’yi aşağıda gördüğünüz gibi kopyalıyoruz.

Winamp ile işimiz bitti. Kapatabiliriz.
Şimdi CastRipper programını çalıştırıyoruz. Çok basit bir arayüzü var.
Ekranında yazdığı gibi Load Stream’a tıklayıp;

Kopyaladığımız stream ***sini yapıştırıyoruz. Ok’e tıkladıktan sonra Radyo yayınını almaya başlayacaktır program. Ancak kayıt etmeye başlamaz.
Start Ripping’e tıklarsak, ayar penceresi çıkacaktır karşımıza;

Kayıtın yapılacağı bir dizin belirleriz, alt kısımda seçtiğimiz seçenek kayıt atlama kriteridir. Eğer dosya boyutuna göre derseniz belirlediğiniz boyutlarda dosyalar olarka kaydedecektir yayını. Eğer süre belirlerseniz yine belirlenen limite göre dosyalar üretilir. Son seçenekte ise çalan şarkıları parçalar. Eğer bu seçeneği seçersek yayında çıkan parçalar ayrı ayrı kaydedilir. En güzeli kaydedilirken dosya adları “Sanatçı – Şarkı adı” formatında kaydolur. Tabiki radyo reklamları ve spiker konuşmalarını da kaydetmekte. Ama bir yayını mp3player’iniza kaydedip istediğiniz gibi dinleyebilirsiniz.
Ben öyle yapıyorum..

Son olarak,

Stop ripping’e tıkla***** kayıtı durdurabilirsiniz.
Eğer durdurmazsanız diskiniz dolana kadar kaydeder

Sponsorlu Bağlantılar

İnternette Çalan Şarkıyı Kaydetme İçin Yorum Yap