İstanbul Kuşatmaları

İstanbul Kuşatmaları Emvilerin İstanbul Kuşatması - Bu makaledeki notlar: istanbul kuşatması istanbul kuşatmaları EMVİLERİN..

Ilk Istanbul Kusatmasi

ILK ISTANBUL KUSATMASI

Karaman Seferi’nde Yildirim Bayezid ile birlikte bulunan,Sirp Imparatoru Yoannes’in oglu Manuel Bursa’ya geldikten sonra izinsiz bir sekilde Istanbul’a gitti. Bu olay üzerine, Yildirim Bayezid bu gidisin gizli bir amaci oldugunu düsünerek, daha önceden planlanmis Macaristan seferini iptal etti ve Istanbul’u kusatma karari aldi. Istanbul karadan ve denizden kusatildi (1391). Büyük ve kuvvetli toplar olmadigindan, kusatma abluka niteliginde oldu. Macarlarin Türk topraklarina girmesiyle kusatma kaldirildi. Bu kusatma Osmanlilar tarafindan yapilan ilk Istanbul kusatmasidir. Bos durmayan Macarlar kuzeyden Osmanli topraklarina girmislerdi. Üzerlerine gönderilen Türk Akincilari, Kral Sigismund komutasindaki Macar Ordusunu yendiler (1392). Tuna-Eflak Seferinden dönüldügünde Selanik ve çevresi de Osmanli topraklarina katildi (1394). Yildirim Bayezid 1395 yilinda Istanbul’u ikinci kez kusatti. Fakat Haçlilarin harekete geçtigini haber alinca bu kusatma da birincisi gibi basariya ulasmadan kaldirildi.

Osmanlı Zamanında İstanbul’un İlk Kez Kuşatılması

-Yıldırım Bayezit İstanbul’u ilk kez kuşatan Osmanlı padişahıdır.

-İstanbul’u birkaç kez kuşatmış ve bu amaçla Anadolu Hisarı’nı yaptırmıştır.

-Karamanoğulları’nın saldırıları, Niğbolu Savaşı ve Timur tehlikesi yüzünden kuşatmalara ara vermek mecburiyetinde kalmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul Kuşatmaları İçin Yorum Yap