İstanbulda Sakin Gezilecek Yerler

İstanbulda Sakin Gezilecek Yerler İstanbulun Keşfedilmemiş Yerleri - Bu makaledeki notlar: istanbulda gezilecek sakin yerler istanbulda sakin..

İstanbul’da Hiç Keşfedilmemiş Cennetler Var

Şehrin karmaşasından bunalanlar son yıllarda soluğu parklarda ve bahçelerde alıyor. Sakin ve huzurlu bir ortamda hoşça vakit geçireceğiniz bu mekanlarda ayrıca dünyanın birçok yerinden gelen bitkileri de görebiliyorsunuz

İstanbul betonarme yapıları, yoğun trafiği ve gürültü kirliliğiyle içinde yaşayanların gündeminden hiç düşmese de tarihi, kültürel dokusu ve saklı kalmış yeşil alanlarıyla da dillere destan güzelliğe sahip. Öyle ki boğazın eşsiz manzarası, tarihi surları, koruları ve parklarıyla uluslararası alanda ün salan İstanbul dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alıyor. Son yıllarda ise şehrin bu vazgeçilmez güzellikleri içinde en çok parklar, bahçeler ve korular dikkati çekiyor. İstanbul’un birçok köşesine yayılan ve yeşilliğin hakim olduğu bu gizli cennetler doğayla baş başa kalmayı sevenlerin ve özellikle de bitkileri canlı görmekten zevk alanların tercihi oluyor. Hal böyle olunca da İstanbul’da gezilecek, görülecek yeşil alanlar saymakla bitmiyor. İşte sandviçiniz ve içeceğiniz eşliğinde bir yanda doğayla iç içe vakit geçirebileceğiniz bir yandan da Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden gelen bitkileri tanıyarak genel bir bilgi edineceğiniz bu bahçelerden bazıları…

Tıbbi bitkiler sergileniyor

İSTANBUL’DA gezilecek bahçelerden bir diğeri ise Zeytinburnu’nda yer alan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi. 2005 yılında açılan bu bahçe aynı zamanda Türkiye’nin ilk tıbbi bitki bahçesi olma özelliğini de taşıyor. Tıbbi bitkileri araştırmayı, üretmeyi, tanıtmayı ve çeşitliliğinin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefleyen Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde 600’ü aşkın tıbbi bitki bulunuyor. Zencefil, tarçın, zerdeçal, demirhindi, kedibıyığı, hurma, pembe patates gibi Türkiye’de bulunmayan birçok bitkinin yetiştirildiği bu bahçede, her bitkinin başında bir etiket bulunuyor ve burada bitkinin Türkçe-Latince-İngilizce adları, familyası, özellikleri, kullanım alanları ve tedavide kullanılan kısımları belirtiliyor.

Halka açık ve girişi ücretsiz olan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde, Anadolu’da doğal olarak yetişen tıbbi bitkileri toplayıp kültüre almak ve bu bitkilerin yerel kullanım bilgilerini derlemek amacıyla geziler de düzenleniyor. Randevuyla gelen grupların bir rehber eşliğinde gezdirildiği bu bahçe aynı zamanda bir eğitim merkezi olarak da hizmet veriyor. Bahçenin Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Nazım Tanrıkulu eğitim etkinliklerine yönelik şunları söylüyor: ‘Bahçemizde son zamanlarda yetişkinlere yönelik oldukça ilgi gören ev tıbbı seminerleri düzenliyoruz. Bu seminerler bitkilerle tedavi, bitki yağlarıyla tedavi, bitkilerin ve beslenmenin kimyası, masajla tedavi, doğal vücut bakımı konularını kapsıyor. Ayrıca sadece yetişkinler için değil çocuklar için de ‘Köşe Bucak Börtü Böcek Ekoloji Yaz Okulu’ adında bir etkinlikle çocuklara tıbbi bitkileri tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlıyoruz.’ Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde üst solunum yolu hastalıklarından baş ağrılarına, sinirsel rahatsızlıklarından mide hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan ekinezya, gümüşdüğme, sarı kantaron ve ısırgan gibi bitkiler bulunuyor. Sağlık üzerinde iyileştirici etkisi bulunan bu bitkileri tanımak ve tıbbi bitkiler alanında çeşitli etkinliklere katılmak istiyorsanız Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi sizin için oldukça uygun bir mekan.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi: Merkezefendi Mah. Yeniçiftlik Yolu 1/1 İstanbul Tel: (212) 664 41 55

Dünya florasından örnekler

PİKNİK ve yürüyüşler için tercih edilen Belgrad Ormanı’nın hemen yanı başında Atatürk Arboretumu. 1949 yılında kurulmuş ve o günden bugüne Çin, Meksika, Uzakdoğu, Kuzey Amerika gibi birçok bölgeden gelen iki bin bitkiye ev sahipliği yapmış. Arboretumları uzun ve pahalı seyahatlere gerek kalmadan dünyanın diğer bir köşesindeki ağacı kendi ülkenizde görebilmeniz için yaratılmış mekanlar olarak tanımlayan İşletme Şefi Selma Şengönül, amacın eğitim ve bilimsellik olduğunu söylüyor. Halka açık olan Atatürk Arboretumu’nun İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencilerinin canlı uygulama alanı da olduğunu belirten Şengönül şöyle diyor: ‘Temel amacımız öğrencilerin ve tabii ki buraya gelenlarin çevre bilincinin gelişmesine katkıda bulunarak onları doğayla kaynaştırmak. Ayrıca gelenler bahçelerinde kullanacakları bitkilerin hangi mevsimde hangi renkte olacağını görebiliyorlar.’

Atatürk Arboretumu’nda her bitkinin altında familya ve takson adıyla ülkesi ve Türkçe adının yazılı olduğu bir metal etiket yer alıyor. Burada üç ayrı gölet var ve buralardaki nilüferleri izlemek bile büyük keyif. Hafta içi ücretsiz olan Atatürk Arboretumu’na haftasonları yıllık serbest giriş kartı olanlar girebiliyor. 300 YTL olan kartlardan 4-5 kişilik aile yararlanabiliyor. Sakin bir ortamda kafanızı dinlemek, çocuğunuza bir şeyler öğretmek ya da yürüyüş yapmak istiyorsanız burayı deneyin.

Atatürk Arboretumu: Tel: (212) 226 19 29

Tehdit altındaki türler yetiştiriliyor

İSTANBUL Anadolu yakasında, birbirinden farklı rengarenk bitkileriyle sakin bir mesire yeri olan bir başka bahçe ise Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi. TEM Otoyolu Anadolu Otoyol Kavşağı üzerindeki adalarda, 1995 yılında bir hatıra ormanı olarak kurulan bu bahçe bir süre sonra bir botanik bahçesi haline getirildi. Burada Türkiye ve dünyanın birçok yerinden getirilen lale, çiğdem, nilüfer, mavi ladin gibi iki bini aşkın bitki çeşidi var. Bitki koleksiyonlarının bilimsel açıdan açık ve denetimli bir biçimde saklandığı ve gezilerin yanı sıra eğitimlerin de yapıldığı botanik bahçesinde ayrıca Türkiye’nin tehdit altındaki bitkileri de bulunuyor. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Müdürü Prof. Dr. Adil Güner bahçedeki bitkilerle ilgili şöyle konuşuyor: ‘Bahçemizde çok sayıda odunsu bitki ve çalı bulunuyor. Ayrıca tehdit altındaki bitkileri de burada yetiştiriyoruz. Örneğin geçtiğimiz ay Antalya’daki büyük yangında yok olan ve bizim üzerinde çalışma yaptığımız yabani bir armut ağacı vardı. Bu ağaç dünyada sadece o çevrede bulunuyordu. Ağaçlar yangında önemli tahribata uğradı. Ama biz tohumları daha önceden topladığımız için burada ağacın 450 fidanı bulunuyor.’ Çimenlere basmanın serbest olduğu bu bahçeye gelenler tüm gün boyunca çimlerin üzerinde çıplak ayakla gezebiliyor ve vakit geçirebiliyorlar. Girişin ücretsiz olduğu Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ni her haftasonu yaklaşık iki bin kişi ziyaret ediyor. Ziyaretçi profilinin zaman içinde değiştiği bu bahçeye piknik yapmak amacıyla gelenlerin yanı sıra bitkileri incelemek ve öğrenmek için de ziyaret edenler oluyor.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi: Ataşehir Atatürk Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad.

TEM Otoyolu Anadolu Otoyol Kavşağı İstanbul Tel: (216) 456 44 37

Sponsorlu Bağlantılar

İstanbulda Sakin Gezilecek Yerler İçin Yorum Yap