İstatistikte Matematiğin Kullanımı

İstatistikte Matematiğin Kullanımı İstatistikte Matematik Nasıl Kullanılır - Bu makaledeki notlar: istatistikte matematiğin kullanımı istatistikte matematik..

İstatistikte Matematik Nasıl Kullanılır ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı İstatistikte Matematiğin Kullanımı ve İstatistikte Matematik Nasıl Kullanılır hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.

İstatistikte Matematik Nasıl Kullanılır

İstatistikte Matematik Nasıl Kullanılır

İstatistiğin matematiksel temelleri Pierre Fermat ve Blaise Pascal’ın 1654 yılına kadar giden olasılık kuramı hakkındaki yazışmalarına dayanır. Christiaan Huygens (1657) konunun bilinen ilk bilimsel uygulamasını sunmuştur.

Jakob Bernoulli’nin Ars Conjectandi (posthumous, 1713) ve Abraham de Moivre’nin Doctrine of Chances (1718) adlı eserleri konuya matematiğin bir dalı olarak yaklaşmıştır.

Hata teorisi Roger Cotes’nin Opera Miscellanea (posthumous, 1722) adlı eserine dayanır , fakat teorinin gözlem hatalarına uygulanmasının ilk örneği Thomas Simpson tarafından 1755’te yazılan (basım: 1756) bir bildiride bulunur. Bu bildirinin 1757 yılındaki tekrar basımı pozitif ve negatif hataların eşit derecede olasılıklı olduğu aksiyomunu kabul ederken, bütün hataları içinde bulunduracağını varsayabileceğimiz belirli tanımlanabilir limitlerin varlığından söz ederek "sürekli hatalar"ı ve bir olasılık eğrisini sunar.

Pierre-Simon Laplace , olasılık teorisinin ilkelerine dayanarak gözlem kombinasyonları için bir kural geliştirmeye çalıştı (1774). Hata olasılıkları kanununu bir eğri ile gösterdi.

Matematiksel İstatistik (İstatistik kuramı), İstatistiğin Matematiksel altyapısını incelemek için Olasılık kuramı ve Matematiksel Analizden faydalanan Uygulamalı Matematik dalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

İstatistikte Matematiğin Kullanımı İçin Yorum Yap