Japon Ordusunun Gücü

Japon Ordusunun Gücü En Büyük Ordu - Bu makaledeki notlar: en büyük ordular japon ordusunun gücü..

İşte Dünya’nın En Büyük Ordusu Orduları..!!

İşte Dünya’nın en büyük ordusu

Independent gazetesi, dünyanın en büyük 10 ordusunun listesini yayınladı. Listeye göre Türk Silahlı Kuvvetleri Avrupa’nın en büyük ordusu çıktı.

TSK, dünya genelinde ise en büyük sekizinci ordu olarak listelendi.

Independent’ın listesine göre Türk ordusunda 514 bin 850 asker bulunuyor. Bu sayı da TSK’yı Avrupa’nın en büyük silahlı gücü haline getiriyor.

EN BÜYÜK ORDU ÇİN’DE

Dünya genelinde ise listenin ilk sırasında Çin yer alıyor. Çin’in 2 milyon 225 bin askeri olduğu bildirildi.

İkinci sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin de 1 milyon 426 bin 713 askeri buluyor.

Listede üçüncü sırada ise 1 milyon 325 bin askerle Hindistan yer alıyor.
İşte dünyanın en büyük 10 ordusunun tam listesi:
1- Çin: 2.225.000 asker.
2- Amerika Birleşik Devletleri: 1.426.713 asker.
3- Hindistan: 1.325.000 asker.
4- Kuzey Kore: 1.106.000 asker.
5- Rusya: 1.037.000 asker.
6- Güney Kore: 687.000 asker.
7- Pakistan: 619.000 asker.
8- Türkiye: 514.850 asker.
9- Vietnam: 484.000 asker.
10- Mısır 450.000 asker.

Dünyadaki En Büyük 10 Ordu

Dünya üzerindeki en güçlü ordular hangi devletlerde sorusu herkesin kafasını karıştıran bir soru haline geldi.. Bu sadece orduların asker sayısına deil bir çok faktöre göre sıralanıor.. Bu faktörler genelde platformlarda tartışılmasada aslında ateş gücü, teknoloji ve mobilizasyon gbi bir çok madde altında değerelndrilior..
Sadece asker sayısına göre Dünyanın en seçkin 10 ordusu;
China
United States
India
Korea, North
Russia
Korea, South
Pakistan
Israel
Turkey
Iran
Fakat birazcık savaş tarihine bakarsak büyük orduların büyük hezimetler aldığınıda görebilirz.. Yani aslında ordudaki asker sayısından öte ordunun kabiliyetleri çok önemlidir.. Bir orduyu diğerinden üstün yukarıda saydıım gbi bir kaç faktör var.. Fakat en önemli konu ateş gücü ve silahlar.. Bunlar savaş destekleyici unsurlar olarak geçior.. Lojistik(ordunun harakt kabiliyeti), “Maintance” ( Tamir kabiliyeti ve her koşulda haraket edebilme imkanı) ve benzeri imkanlar ordunun gerçek savaş gücünü göstermektedir..
Bu kriterlere göre Dünyanın en seçkin 10 ordusu;
United States
China
Israel
India
Russia
Korea, South
Korea, North
United Kingdom
Turkey
Pakistan
Turkey benefits from having a strong military tradition and excellent leadership at the small unit level, as well as good combat training.
yani ;
Türkiye güçlü bir askeri geleneği olmasından ve küçük gruplara mükemmel liderlik uygulamasından ayrıca mükemmel bir savaş eğitimnden dolayı avantaj sağlar..

Dünyanın En Ahmak Ordusu.

“Bu dünyanın en kötü askerleri Avusturyalılardır. Onlar da zaferi tadabilsin diye tanrı İtalyanları yaratmış…”
(Napolyon Bonapart)

Hikâye bu ya; İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalyan birlikleri saldırıya geçecektir. Siperdeki birliğin komutanı vatansever ve ateşli yüzbaşı, askerlerine uzun, duygusal, gaza getirici bir nutuk çeker: “Siz ki, Roma’yı Hannibal’in fillerine karşı canları pahasına koruyan Centauro’ların torunlarısınız… Onlar Kartacalıları durdurmak için ölümü hiçe saydılar… Onlar Sezar ile tüm dünyayı fethettiler… Onlar…”

Askerler görünüşe göre iyice ateşlenmiştir. Ağlayanlar, alkışlayanlar hurra çekenler… Yüzbaşı nutkunu bitirip tabancasını çeker, “Avantiiiii!” narasıyla siperden dışarı ok gibi fırlar. Ne makineli tüfek seslerini ne de dört bir yanına düşen bombaların uğultusunu duymaktadır, tek duyduğu kendi sesidir artık kahraman yüzbaşının… Ama bir şey eksik gibidir! Yüzbaşı, 100 metre sonra arkasına baktığında gördüğü manzarada, askerleri siperden kafalarını uzatmış kendisini alkışlamakta ve utangaç bir biçimde “Bravo capitano!” diye tezahürat yapmaktadırlar.

“Yanlış ülke”yi işgale kalkan ordu
O kadar mı kötüler? Düşündüğünüzden bile kötüler! Karşınızdaki, NATO tatbikatına katılmak için, NATO üyesi bile olmayan bir ülkeye “yanlışlıkla inen” askerlerden meydana gelmiş bir ordu…

Söz konusu olay, 2000 yılının Mayıs ayında NATO’nun planlı tatbikatlarından “Co-Operative Banners” sırasında yaşanmıştı. Tatbikata katılmak için uçağa binen İtalyan ordusunun en elit birliğinden 116 “Alpini” komando, Norveç’in Kristianstand şehri yerine, “yanlışlıkla” İsveç’in 450 kilometre mesafedeki Kristianstad kentine inmişti!

Ağır silahları ve yüzlerindeki kamuflaj boyalarıyla yanlış ülkeye inen İtalyan alpinilerin NATO üyesi bile olmayan İsveç’i “işgal girişimi”, İtalya’nın Oslo’daki askeri ataşesinin Kristianstad şehrinden özür dilemesi ile tatlıya bağlandı. Ne diyelim, “Ordun mu var, derdin var!”

“Savaşma seviş” ordusu!

Bugün dünyanın en modern silahlarına sahip olan İtalyan ordusunun en büyük derdi, askerlerinin disiplinsizliği ve zora gelmeyi sevmemesi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’ndaki “vukuatları” ile tarihte haklı bir ün edinen İtalyanlar, her iki savaşta “taraf değiştiren ülke” unvanını elinde tutan tek ulus…

Birinci Dünya Savaşı’na yaklaşılırken Üçlü İttifak (İtalya, Almanya ve Avusturya-Macaristan) içinde yer alan İtalya’nın taraf değiştirmesi için, Londra’nın 50 milyon sterlin yardım ve 1.000 top sözü yeterli olmuştu!

Yıl 1915. Almanya ve Avusturya-Macaristan ordularının tüm güçleriyle Ruslara karşı savaştığı günler… Galiçya Cephesi’ni desteklemek için Osmanlı devletinden bile asker isteniyordu… 26 Mayıs 1915 günü ansızın Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na savaş ilan eden İtalya, 650 kilometrelik sınır boyunca saldırıya geçti. 25 tümen askerle saldıran İtalyanların karşısında sadece sınır korucuları ve 7 tümenden oluşan bir kuvvet bulunuyordu!

Kâğıt üzerinde; İtalyanların asker fazlası, İngilizlerden gelen toplarının üstünlüğü ve Avusturyalılara karşı düzenlenen 16 ayrı saldırı vardı. Cephede ise durum bambaşkaydı: Savaş sırasında 5.200.000 askeri silah altına alan İtalyan ordusu, 650 kilometrelik cephe boyunca Avusturya içine en fazla 30 kilometre girebilmişti!

İtalyan orduları başkomutanı Luigi Cadorna’nın 27 generalin hepsini görevden alması, sorunu çözmemişti… Peki, bu savaşın sonu ne mi oldu dersiniz? İtalyan askerlerinin “canları sıkıldı” ve siperlerini terk ettiler!

Milano ve Torino gibi sanayi kentlerinde etkin olan anarko-sendikalist ve pasifist hareketlerden etkilenen İtalyan askerleri, ansızın siperlerini terk etmeye, barış ve aşk şiirleri okumaya başladılar! 1915’in Ağustos ayında 400.000’i aşkın İtalyan askeri emirlere itaatsizlik edip siperini terk ederken, 290.000 asker saldırıya geçen Avusturyalılara “güle oynaya” teslim oldu! Kurşuna dizilmekten korkan çoğu İtalyan askeri için Avusturyalılara teslim olmak çok daha cazipti.

Caporetto’dan saldırıya geçen Avusturya-Macaristan ordusu, 18 gün içinde 200 kilometreden fazla mesafe kat ederek, Venedik kentinin kapılarına dayandı. Mizah gibi gelebilir ama Avusturyalıların ilerleyişi burada durdu. Avusturyalılar İtalya’nın tamamını işgale gerek bile görmemişlerdi!

Birinci Dünya Savaşı’nın bu en garip cephesinden geriye, İtalyan askerlerinin dağa taşa yazdığı “W La Pace!” (Yaşasın barış) ve 1915’de henüz 24 yaşında bir asteğmen olan Erwin Rommel’in aldığı, Almanya’nın en büyük madalyası olan “Pour la Merité” nişanı kaldı…

Rommel bu madalyayı neden mi aldı? Tek başına 1.700 İtalyan askerini Caporetto’da “esir aldığı” için!

Ülkemizin Varlığının En Büyük Teminatı: Türk Ordusu

Ülkemizin varlığının en büyük teminatı: Türk Ordusu

Büyük Önder Atatürk’ün “Ordumuz; Türk topraklarının ve Türkiye idealini tahakkuk ettirmek için sarfetmekte olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkansız teminatıdır” ifadesiyle de dikkat çektiği gibi Ordumuz varlığımızın en önemli güvencesidir. Şanlı Ordumuz milli varlığımızı korumak için yüz binlerce şehit vermiş tarihi şanlı zaferlerle dolu bir ordunun mirasçısıdır. Ve bu mukaddes ordu Türk Milleti’nin sahip olduğu üstün seciyeyi büyük bir gurur ve liyakatla en güzel şekilde üzerinde taşımaktadır.

Şerefli Ordumuz yüksek karakterini tarihin her döneminde tüm dünyaya ispatlamıştır. Ordumuz bugüne kadar hiçbir karşılık beklemeksizin memleketimizin ve milletimizin hayrını güvenliğini ve bütünlüğünü gözetmiş; tüm kurumlarıyla Cumhuriyetimizin savunucusu olmuştur.

Hitleri Caydıran Ordu

Türk Ordusu ülkemiz üzerinde sinsi emeller besleyen ülkelerin ve örgütlerin faaliyetlerini hep boşa çıkarmıştır. Bugün de yüksek karakteri ve üstün seciyesi ile tüm düşmanları üzerinde çok büyük bir caydırıcılık oluşturmaktadır. Ordumuz topraklarımızı işgalcilerin elinden kahramanca kurtarmış düşman ne kadar güçlü olursa olsun hiçbir zaman Türk Ordusunu geçememiştir. Balkan Savaşları’nda I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de Süveyş’te Kafkasya’da dünyanın en güçlü ordularıyla mücadele etmiştir. Kurtuluş Savaşı ise dünya milletlerine Türk’ün gücünü ve azmini bir kez daha göstermiştir. Ordumuz Anadolu’yu işgal eden Yunan ordusuyla savaşmış Avrupa’nın yayılmacı güçlerini frenlemiş ve vatan topraklarımızı tek bir düşman bırakmamacasına savunmuştur. Şanlı Ordumuzun caydırıcılığı Türkiye Cumhuriyeti’ni 2. Dünya Savaşı’ndan korumuş tüm Avrupa’yı işgal eden faşist lider Hitler’i ülkemizden uzak tutmuştur. 1980’lerin başından bu yana Ordumuz ülkemizin bütünlüğüne kasteden teröre karşı en zor ve çetin mücadeleleri vermiş ve bu mücadeleden de başarıyla çıkmıştır. Bugün terör örgütünün çözülmüş ve dağılmış olmasının en büyük nedeni Ordumuzun ve kahraman askerlerimizin yaklaşık 15 yıldır azimle sürdürdükleri mücadeledir.

Türk Ordusu kahramandır vatanseverdir ve askeri dehasıyla tüm dünyanın hayranlığını ve saygısını kazanmıştır. Bu ise kuşkusuz vatanını ve devletini seven her Türk’ün göğsünü kabartmaktadır. Milletimizin Ordumuza olan inancı ve güveni tamdır.

Mustafa Kemal Cesur Bir Askerdi

Mustafa Kemal cesur atak isabetli kararlar alan ve hiçbir zorluk karşısında yılmayan son derece kararlı bir askerdi. Özellikle de savaş alanlarındaki davranış ve konuşmaları onun bu üstün özelliklerini kanıtlardı. Bu güçlü karakteri onunla birlikte savaşan ve onu yakından tanıyan insanlar üzerinde çok büyük bir etki meydana getiriyordu. Onunla tanışan yabancı siyasetçi ve gazeteciler kendisine hayran kalıyorlardı. Onun cesaretini tarif etmek için binlerce hatıra anlatmak ve binlerce örnek vermek mümkündür. Ancak aşağıdaki örnek bile bu cesaretin boyutlarını anlamak için yeterlidir:

Mustafa Kemal her zaman ateş altında dolaşıyordu. Askerlerin maruz kaldığı her türlü tehlikeyi paylaştığı etrafında yüzlerce insan öldüğü halde ona birşey olmuyordu. Bir seferinde yeni kazılan bir siperin önünde otururken bir İngiliz bataryası üstlerine ateş açtı. Top menzilini bulmaya çalışırken gülleler de gittikçe yaklaşıyordu. Vurulması matematiksel bir kesinlik arz ediyordu. Yanındakiler sipere girmesi için yalvarmaya başlamışlardı. O; -Hayır diye itiraz ediyordu. Sipere gizlenecek olursam askerlerime kötü bir misal olurum. Geride siperde bulunanlar korku ve hayretle kendisini seyrederken o sigarasını yakmış hiçbir şey yokmuşçasına gayet sakin konuşuyordu. Düşman topçusu menzili biraz daha yaklaştırdı. Patlayan şarapnel yağmuru altında üstü başı toz içinde kaldığı halde Mustafa Kemal’e bir şey olmamıştı.

Şanlı Ordumuz İçin Yapılan Yorumlar

Türk Ulusal Ordusu güçlü ve etkindir. İngiltere Hükümeti bunu kavrayabilmiş değildir. Yepyeni bir Türkiye doğmuştur. Bu da ingiltere’de henüz anlaşılmış değildir. Türk’ü Avrupa dışına Anadolu’ya itmeye çalışmak çılgınlıktır! 1
İngiliz General Townshend
27 Temmuz 1922

“Çok mükemmel komuta edilen ve cesaretli dövüşen Türk Ordusuna karşı savaşıyoruz.”
Hamilton
Gelibolu Yarımadasının İngiliz Başkomutanı

Atatürk Ne dedi?

Türk milleti ordusunu çok sever onu kendi idealinin harisi telâkki eder. 2

Ordumuz; Türk topraklarının ve Türkiye idealini gerçekleştirmek için sarf etmekte olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkansız güvencesidir. 3

Dünyanın hiç bir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir.

Sizin gibi komutanları subayları er ve erbaşları olan bir milletin yabancı eller altında köle olması mümkün değildir. 4

Askerlik hayatımda bu kadar mükemmel bir topçu ve bu kadar mükemmel idare edilmiş bir topçu ateşi nadiren gördüm. 5 (makale harun yahya)

1. Vural Sözer Atatürklü Günler Barajans Yayınları 1998. s. 214
2. Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri Atatürk Araştırma Merkezi C. II Ankara 1997 s. 303
3. Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri Atatürk Araştırma Merkezi C. I Ankara 1997 s. 420
4. Atatürk’ün Tamim Telgraf ve Beyannameleri AKDTYK. Atatürk Araştırma Merkezi C. IV Ankara 1991 s. 436
5. Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri Atatürk Araştırma Merkezi C. I Ankara 1997 s. 270

Dünyanın En Büyük Yeraltı Ordusu


Boyları 183-195 santimetre arasında değişen heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklı Kazı alanından çıkarılacaklarla beraber 8000 asker 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası 150 süvari atı bulunduğu tahmin ediliyor Dönemin imparatoru Çin Şı Huang’ın Mezarı ve Terra Cotta Ordusu 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştı


Çinliler tarafından dünyanın sekizekşi harikası olarak kabul edilen Terra Cotta askerleri olarak da bilinen Yer Altı Heykeller Ordusu’nun bulunduğu sit alanında üçüncü kazı çalışmalarının 13 Haziranda başlayacağı bildirildi

Yer Altı Heykeller Ordusu 1974 yılında keşfedildikten sonra sit alanında 1977 ve 1985 yıllarında iki kez kazı çalışması yapıldı Bunun ardından heykellerin korunması için Çinli ve Alman uzmanların işbirliğiyle 19 yıl süren çalışmalar yapıldı

Şanşi Eyaleti Kültürel Eserler Müdürlüğüne bağlı Kültürel Eserler ve Arkeoloji Dairesi Baskanı Co Kuiying Şinhua ajansına verdiği demeçte heykellerin üzerindeki renkli boyaları koruma heykelleri sağlamlaştırma ve onarım tekniklerinin artık geliştiğini ve bunların üçüncü kazı çalışmaları için gerekli güvenceyi sağladığını belirtti

Co Kuiying üçüncü kazı çalışmalarının sit alanının heykellerin çıkarıldığı kazı bölgesinin dışında kalan bölümlerinde yürütüleceğini ancak şu anda kazı sonuçları hakkında herhangi bir tahminde bulunulmasının zor olduğunu ifade etti

Sponsorlu Bağlantılar

Japon Ordusunun Gücü İçin Yorum Yap