Kan Lekesini Ne Çıkartır

Kan Lekesini Ne Çıkartır Kumaştan Kan Lekesi Nasıl Çıkar - Bu makaledeki notlar: kan lekesini ne çıkarır kan lekesini..

Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

paylasım icin tsk…

Leke Çıkarma Zenaatı

Yünlü, pamuklu, ipek kumaşlar için elinizin altındaki sihirli leke çıkartıcıyı biliyor musunuz? Kuru fasulyenin haşlama suyu, içine tuz katılmadığı taktirde mükemmel bir temizleyicidir. Bunu sakın unutmayın.

ALÇI LEKESI
Ilık sirkeye batırılmış bir bezle silin.

ALKOL LEKESi
Cilalı ahşap üzerinde: Lekeli yerleri bir mantar tıpasıyla silin veya terebentinle ıslatın, sonra parlatın.

Masif ahşap üzerinde: Eter veya benzinle temizleyebilirsiniz.
Leke çok inatçıysa, çakmak benzinini deneyiniz.

ALTIN TEMiZLiGi
Bir litre suya 15 gr. sabun rendesi ve 100 gr. amonyak ilave edin. Temizlemek istediğiniz altın eşyalarınızı bu karışımın içinde 1/2 saat kadar bırakın. Sonra, soğuk suyla çalkalayın ve bir deri parçasıyla temizleyin.

ALÜMINYUM TEMiZLiĞi
Kimi zaman alüminyum kaplarımız kirlenir ve lekelenir (özellikle bulaşık makinasında yıkadıktan sonra kararırlar). Bunların temizliği de kolaydır. İçinde kuzu kulağı pişirin veya süt kaynatın. Bozulan rengi eski haline dönecektir. Biraz zeytinyağı ile birkaç damla alkolü karıştırın ve yumuşak bir bezle alüminyum kaplarınıza sürün. Pırıl pırıl olacaklardır.

AMPULLERIN TEMIZLIĞI
En iyi temizleyici alkoldür. Ancak ampulün yüzeyi pütürlüyse bir kesilmiş soğan parçasıyla silin, sonra nemli bir bezle temizleyin. Ampulü temizledikten sonra ışığı yakmadan, üzerine bir iki damla parfüm sürün. Eviniz mis gibi kokacaktır.

AT KESTANESI
Elleriniz için:At kestanesi tozu ile ellerinizi yıkarsanız beyaz ve yumuşak olmalarını sağlarsınız. Çamaşırlar için: Özellikle beyaz çamaşırları at kestanesi suyuyla yıkarsanız kar gibi beyaz olurlar. Ayrıca, at kestanesiyle yıkanan çamaşırlar nemliyken ütülenirse kolalı gibi olur.

AYAKKABIDAKI LEKELER
SU LEKESI
Boyamadan önce vazelin sürün.

KÜF LEKELERI
Bir beze gliserin sürerek lekeleri silin.

spor ayakkabilar
Benzine batırılmış, eski diş fırçasıyla temizleyin.

açik renk ayakkabilar
Üzerindeki lekeler benzine batırılmış bir bezle silinirse yok olurlar.

koyu renk ayakkabilar
Üzerlerindeki lekeleri alkole batırılmış bezle temizleyin. Lekeler yok olacağı gibi ayakkabılarınız
pırıl pırıl gözükecektir.

vernikli ayakkabilar
Süt ve limon suyu en tesirli temizlik maddesidir.

süet ayakkabilar
Süet ayakkabıların dökülen tüylerini kabartmak için onları, su buharına tutun. Sakın ıslakken fırçalamayın. İyice kuruyunca tel fırçayla fırçalayın.

rugan ayakkabilar
Çatlamalarını önlemek için zeytinyağı veya vazelin sürün. Sıcaklık çatlamalarına sebep olacağı için serin yerde saklayın.

kahverengi ayakkabilar
Rengini değiştirip siyaha boyamak isterseniz önce çiğ patatesle ovalayın sonra siyah cila sürün.

AYNA TEMIZLIĞI
Aynanızı temizlemenin iki basit yolunu sıralayalım.

– Top haline getirdiğiniz gazete kağıdını, 2 ölçü su ve 1,5 ölçü sirke karışımına batırarak bununla aynanızı silin, sonra kuru bir bezle kurulayın.

-Yarıya kesilmiş çiğ patatesle aynayı ovalayın. Sonra içine az miktarda alkol katılmış suyla durulayın.

Sinekler karşı: Aynayı temizlediğiniz son suya alkol katarsanız sineklerin konmasını engellersiniz.

BALMUMU LEKESI
Lekeli yere bir kurutma kağıdı yerleştirip, balmumunu emmesi için üstünde sıcak ütüyü gezdirin.

BLUCINLERIN RENGI
Rengini devamlı olarak açılmasını istemiyorsanız, yeniyken içine bol miktarda tuz atılmış soğuk suda 12 saat kadar bırakın. Renginin belirgin bir sabitlik kazandığını göreceksiniz.

BOYA
Kokusundan rahatsız olursanız

Taze boya kokusunu yok etmek için iki çareden yararlanabilirsiniz.
-Boya kutusuna, litre başına 2 çorba kaşığı vanilya karıştırın.
-Veya boyadığınız odaya, içinde kesik bir soğan bulunan soğuk su dolu bir kap yerleştirin.
Ekmek içiyle doldurulmuş bir tabak da aynı işi görecektir.

TEMIZLIĞI
Oda duvarlarını temizlemek daima can sıkıcı işler arasında yer alır. Üstelik bu işin püf noktaları bilinmiyorsa?
– Odanın ortasına, kaynar su dolu bir kap bırakın. Kapı ve pencereleri iyice kapatın. Meydana gelecek buhar duvarları nemlendireceğinden temizlik işiniz oldukça kolaylaşacaktır.
– Mutfak duvarlarının temizliği için kullanacağınız sabunlu suya bolca tuz ilave edin. Böylece duvarlardaki yağ ve is lekelerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz.
– Boyalı duvarlarınızı, iyice yıkayıp kuruttuktan sonra, nişastalı suya batırdığıız süngerle silin. Böylelikle bir sonraki temizlik işlemini kolaylaştırmış olursunuz.

PARMAK IZLERI
– Duvarın boyasına zarar vermeden bu sevimsiz parmak izlerinden kurtulabilirsiniz.
– İzleri kesilmiş patates parçasıyla ovuşturun.
– Parafine buladığınız bir bezle silerseniz parmak izlerinin çıktıklarını görürsünüz.

CAM ÜZERINDEKI BOYA LEKELERI
– Eğer lekeler küçükse, bunları jiletle kazıyarak çıkartabilirsiniz.
– Daha inatçı ve büyük boya lekelerini önce alkolle ıslatın, sonra jiletle kazıyın.

KUMAŞ ÜZERINDEKI BOYA LEKELERI
– Leke henüz oluşmuşsa, yani tazeyse en etkili temizleyici madde terebentindir.
– Leke kurumuşsa, sabunlu suyla yıkayın ve birkaç saat bu suda bırakın. Boya iyice yumuşayınca bir bıçakla kazıyın, sonra terebentinle silin.

BÖCEK ÖLÜLERI LEKE YAPMIŞSA
– Beyaz çamaşırlar: Çamaşır suyuyla yıkayın.
– Renkli kumaşlar: Lekeyi ılık suyla ıslatın, sonra amonyaklı suyla fırçalayın.

CEVIZ LEKESI
Taze ceviz lekesinin ellerde bıraktığı sevimsiz lekeyi çıkarmak için pamuklu bir bez parçasını sirkeye batırıp lekelere sürtün. Sonra ellerinizi soğuk suyla yıkayın.

CEZVEDEKI LEKELER
Cezvenizdeki kahve lekelerini tuzla ovarsanız hemen çıkarlar.

ÇAMAŞIRLAR
Yeni çamaşırlar: Yeni çamaşırlarınızın apresini bozmak için, bunları sodalı veya tuzlu ılık suya batırın.

Kaynatırken: Çamaşır kaynatırken oluşan buharı önlemek için, tülbent içine koyduğunuz defne yapraklarını kaynama suyuna atınız.

Beyazlık: Beyaz çamaşırlarınızı kaynattığınız suya birkaç yumurta kabuğu atarsanız kar gibi beyaz olmalarını sağlarsınız.

Sararmışsa: Çamaşırlarınızın kat yerlerinde oluşan sarı çizgileri yok etmek için, bunları çiğ sütle ıslatın. Güneşte kuruttuktan sonra yıkayın.

Renk: Keten çamaşırlarınızın, nazik trikolarınızın, bluzlarınızın ilk günkü parlaklıklarını ve güzel renklerini devam ettirmek istiyorsanız, son durulama suyuna beyaz sirke ilave edin.

ÇAMUR LEKESI
Hiçbir zaman elbiseyi hemen fırçalamayın. Çünkü çamur lekesi genellikle kuruyunca hafif bir fırçalamayla çıkarlar. Eğer leke çıkmamakta ısrar ederse, eşit miktardaki su ve sirke karışımıyla silin.

ÇANTALAR
Deri çantalar
– Çantalarınızı cilalayarak yağmur lekelerine karşı koruyun.
– Eğer, bu kurala uymadınızsa ve yağmur çantanızda sevimsiz lekeler oluşturduysa, çantanızı kısa bir müddet kaynar su buharına tutun. Kurur kurumaz da, ihmal etmeden hemen cilalayın.

Güderi çantalar
Rutubet, güderi çanta ve eldivenlerinizde küf izleri oluşturabilir. Fakat gliserinle fırçalarsanız bu kusuru yok edebilirsiniz.

ÇAY
Kumaş üzerindeki lekeler

– Beyaz kumaşta: Limon suyuyla silin. Sonra soğuk suyla durulayın.
– Renkli kumaşta : Taze lekeyi yumurta sarısını suyla karıştırarak ovuşturun. Leke eskiyse, gliserinli suyla silmeniz gerekir.
Halı üzerindeki lekeler: Eşit ölçekteki alkol ve sirke karışımıyla lekeli yerleri siliniz.

ÇIMENTO LEKESI
Yerdeki çimento lekelerinin üzerilerine sıcak alkol sirkesi dökün. Kuvvetli fırçaladığınızda yok olduklarını göreceksiniz.

ÇIKLET YAPIŞTIYSA
Kendimiz çiğnemesek de elbisemize her an bir çiklet yapışması olağandır. Çikletin yapıştığı yerin tam altına isabet eden yerine naylona sarılmış bir miktar buz koyun. Biraz bekleyin buzun soğutucu etkisiyle çiklet donar. Sonra bir fırçayla bu donan çikleti fırçalarsanız, hepsi yapıştığı yerden çıkar.

ÇIKOLATA LEKESI
Kumaş üzerindeki leke

– Çikolata lekesini temizlemenin en iyi yolu gliserinle ovuşturup yağ emici iki kağıt arasında bir müddet bırakarak yağının iyice emilmesini sağlamaktır.
– Eğer bu yeterli olmazsa ve lekelenen kumaş rengi bozulmayan cinsten ise lekeli kısmı suyla karıştırdığınız 90 derecelik alkolle silin.

Halı üzerindeki leke

Sabunlu suyla lekenin dış kısmından başlayarak içe doğru silin. Üzerine talk pudrası döküp bir müddet bekleyin. Süpürdükten sonra eşit miktarlardaki su ve alkol karışımıyla silin.

Etek ve Pantolondaki Parlaklıkların Giderilmesi

Kabuğu soyulmuş patatesi iyice yıkadıktan sonra ikiye bölün. Bu kestiğiniz tarafı kumaşın parlak yerine sürmeye başlayın. Birkaç kez tekrarladığınız bu işlemden sonra eteğinizi kurumaya bırakın. İyice kuruduktan sonra da bir fırçayla fırçalayın. Kumaştaki parlaklıktan eser kalmadığını göreceksiniz.

Fondöten Lekesi

Elbisenize bulaşan fondöten leke bırakmışsa, bunu etere batırılmış bir bezle silin. Oluşan hare sabunlu suyla yıkanınca yok olacaktır.

Kan Lekesi

Hiç denememeniz gereken usul kan lekesini çıkartmak için sıcak su kullanmaktır. Lekenin pişerek daha fazla yerleşmesine yol açar sıcak su. Oysa bazı özel yollarla kan lekelerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

-Beyaz kumaşlarda: Lekeyi oksijenli suyla ıslatın. Sonra sabunlu ılık suda yıkayın.

-Renkli kumaşlarda: Nişastayı suyla karıştırarak bir hamur yapın. Bunu lekeli yere sürerek kurumasını bekleyin. Sonra fırçalayarak temizleyin. Bir başka usul de aspirin tabletini azıcık suyla eritip lekeli yeri bununla örtmektir. İyice kuruyunca fırçalayarak temizlersiniz.

-Halıda kan lekesi: Lekeli yerleri beyaz sirkeyle ovuşturun.

KAHVE LEKESI
Leke henüz oluşmuşsa üzerine biraz tuz dökün.
Beyaz pamuklu kumaşta:Lekeyi sabunlu su ile çıkaramazsanız, oksijenli su ile silin. Bu da yeterli olmazsa çamaşır suyu kullanmaktan başka çareniz yok demektir.
Renkli kumaşta: Lekeyi çıkartmak için birkaç yol deneyebilirsiniz. -Lekeli kısma biraz gliserin sürün ve ılık suyla durulayın.
Nazik kumaşlar için: Şu karışımı deneyebilirsiniz. Sıcak suya bir yumurta sarısı ve birkaç damla gliserin katın. Bununla lekeli kısmı silin ve ılık suyla durulayın.
Halı üzerinde: Lekeli yeri, eşit miktarlardaki alkol ve beyaz sirke karışımıyla silin.
Cilalı ahşap üzerinde: Oksijenli suyla silin. Sonra lekeli yeri
cilalayın.

MERMER ÜZERINDEKI LEKELER
Boyalı lekeler
Meyva, kahve, içki ve nikotin lekeleri içine birkaç damla amonyak katılmış çamaşır suyuyla ovuşturulunca yok olurlar. Sonra duru suyla silmeyi ihmal etmeyin.

Mürekkep lekesi
Birkaç damla amonyak ve %20 oranında oksijenli su karışımıyla lekeleri ovun. Kuruyunca mermerlerinizi yumuşak bir bezle parlatın.

Yağ lekeleri
Mermer üzerindeki yağ lekelerini çıkartmak için benzin kullanın. Ancak bu işi ateşten uzakta yapmayı sakın ihmal etmeyin.

Sararan mermerler
Sabunlu suyla silin. Sonra tuz katılmış limon suyuyla ovuşturun. Durulatıp kurutun.

PAS LEKELERI
Oksalit asit pas lekeleri için birebirdir. Bir kaşık oksalit asidi az miktardaki sıcak su içinde eritin. Buna batırdığınız bir bezle lekeli yerleri ovun.

Beyaz mermerler
Bol tuz ilave edilmiş limon suyuyla ovun. Bir fanila parçasıyla parlatın.

MEYVA LEKELERI
Beyaz kumaş üzerindeki leke
Lekeyi amonyaklı suyla yıkayın. Çıkmazsa, çamaşır suyu ilave ettiğiniz sabunlu suya batırıp lekeli kısmı ovuşturun.

Renkli kumaş üzerindeki leke
-90 derecelik alkol,
-Amonyak ilave edilmiş oksijenli su,

-Ekşimiş süt: İki-üç saat leke üzerinde bırakacağınız ekşimiş süt, meyva lekesini çıkartacaktır.
Renkli kumaş üzerindeki meyva lekelerini bu sıraladığımız malzemelerden elinizin altında bulunanı veya kolayınıza geleni ile temizleyebilirsiniz.

Sentetik kumaştaki leke
-Limon suyu
-Beyaz sirke
-Hafif amonyaklı su

Bu malzemelerden herhangi birisine batırdığınız bir pamuk parçasıyla lekeyi silin. Ancak bu işi yapmadan önce lekeli kısmın altına bir kumaş parçası koymayı unutmayın.

Yünlü ve ipekli kumaştaki leke
Lekeli kısmın altına su emen bir kumaş parçası yerleştirin ve Lekeyi beyaz sirkeyle silin.

Eldeki lekeler
Ellerinizdeki meyva lekelerini sirkeyle yıkar veya silerseniz kolayca çıkarabilirsiniz.

MOBILYALARDAKI LEKELER
Boyalı mobilyalarda;
Su lekeleri:Mantar tıpayla ovun.

Sinek pisliği: Kahve telvesiyle lekeleri silin veya sirkeyle ovun.

Şeker lekesi: Ilık suyla hafifçe sulndırılmış kahve telveleri kolayca temizler.

Cilalı mobilyalarda;
Su lekeleri: Eşit miktardaki zeytinyağı ve 90 derecelik alkolü karıştırıp buna batıracağınız bezle ovuşturursanız lekeleri yok edebilirsiniz. Eğer mobilyanızın cilası hafif bozulduysa zeytinyağı ve sigara külü karışımına batırdığınız bir bezle daireler çizerek yenileyin cilasını.

Sıcak tabak izi: Üzerine terebentin sürün ve kaynamamış ketenyağıyla ovun. Sonra temiz ve yumuşak bir bezle parlatın.

Mum lekeleri
Cilalı ahşapta: Bir karton parçasıyla kazıyarak mümkün olduğu kadarını çıkarın. Sonra sıcak suyla ovun. Eşit oranlardaki terebentin ve ketenyağı karışımına batırdığınız bezle lekeyi ıslatın. Kuruduktan sonra parlatın.

Vernikli mobilyada: Kartonla kazıdıktan sonra petrole batırdığınız bir bezle silin.

Örtüde: Mumun koparabildiğiniz kadarını kaldırın örtüyü yıkayın. Kuruduktan sonra ütülerken mum lekesinin bulunduğu yeri iki kurutma kağıdı arasına koyun.

MÜREKKEP LEKESI
Deri eşya üzerinde: Biraz limon suyuyla lekeyi fırçalayın. Kağıt üzerinde: Lekeli kağıdın altına kurutma kağıdı koyun. Lekenin üzerine birkaç damla oksijenli su sıkın. Sonra kuru bir pamuk parçasıyla kurutun.

Kumaş üzerinde:

-Dayanıklı bir kumaşsa: Biraz limon suyu ve ılık sütle silin. Durulanınca leke yok olacaktır.
-Nazik bir kumaşsa: Leke kuruyunca, üzerine talk pudrası dökün. Kaybolana kadar fırçalayın.
-Beyaz çamaşırda: Hemen lekenin üzerine sulandırılmış hardalı yayın. Yarım saat kadar bekleyip, süngerle lekeli yeri yıkayın.

Mobilya üzerinde:
-Eğer leke tazeyse içine çiğ süt veya limon suyu ilave ettiğiniz sıcak su yeterli olacaktır.
-Leke eskiyse zımpara kağıdı ile kazıyın. Muntazam daireler çizerek mantar tıpayla parlatın.

PARMAKTAKI LEKELER
En etkilisi domates suyuyla ovmaktır.

Kırmızı mürekkep lekesi:Üzerine hardal sürüp birkaç saat öylece bırakın. Kırmızı mürekkep lekesinden sizi kurtaracak en iyi malzeme budur.

Nikotin
Eldeki nikotin lekeleri

-Leke belirsizse biraz limon suyu ile ovuşturmak size yeterli olacaktır.
-Leke daha ciddiyse çamaşır suyuna başvurmanız gerekir.
-Leke oldukça koyuysa şu hamurdan yararlanın: Bir çorba kaşığı bikoarbonat dö sud, bir çorba kaşığı ponza taşı pudrası ve birkaç damla limon suyunu karıştırın. Bununla elinizi iyice ovuşturun.

Kumaştaki nikotin lekesi:
Leke yok olana kadar 90 derecelik alkole batırdığınız bir bezle ovun.

Küllük üzerindeki lekeler
Yıkadığınız halde küllükteki lekeler çıkmadılarsa, bunları ince tuza batırdığınız bir mantar tıpayla ovun.

OJE LEKESI
-Aseton ile
-Veya eşit ölçülerdeki alkol ve eter karışımı ile çıkartabilirsiniz. Her iki halde de lekenin altına 4-5 kat katlanmış beyaz bir bez koyun. Lekeyi silerken bu bez kirleneceğinden, kirin elbiseye geçmemesi için, kontrol edin ve lekenin altına bezin temiz kısımlarının kaydırın. Leke hemen çıkmazsa bu işlemi bir daha tekrarlayın. Sonra asetonu uçurarak leke bırakmasını önleyin.

OT LEKESI
Lekeyi ıslattıktan sonra üzerine eşit miktarda sofra tuzu ve kırımtartar serpin. Güneşte kurusun.

PAS LEKESI
Sentetik olmayan kumaşlardaki lekeler:

-Tuzlu limon suyuyla ovuşturun. Sonra içine biraz amonyak katılmış suyla silin ve durulayın.
-Lekeli kısmı suyla ıslatın ve kaynar su buharına tutun. Kuzu kulağı ile ovun, sıcak su ile durulayın.

Sentetik kumaşlardaki pas lekeleri:

Diğer kumaşlardan daha çok dikkat gerekir, en etkili çözüm lekeli kısmı biraz limonla ovmaktır.

RUJ LEKESI
-Ruj lekeli kumaşı etere batırılmış bir pamukla silmek ve bu işlemi birkaç kez tekrarlamak gerekir. Ancak bu işlemi yaparken ateşten uzakta durmakta fayda vardır. Eter çok yanıcı bir maddedir.
-Lekenin üzerine sabun sürün ve bir saat öyle bırakın. Sonra yıkayın.
-Üzerine pamukla oksijenli su damlatın. Sonra suyla durulayın.

SEBZE AYIKLARKEN ELLERDEKI LEKELER
Sebzeleri ayıklarken ellerde oluşan lekeler, ellerimizi yıkadıktan sonra bile temizlenmezler. Fakat portakal kabuğuyla ovarsak hemen kurtuluruz bu sevimsiz lekelerden.

SÜT LEKESI
-Yıkanabilen kumaştaysa sabunlu bezle silin.
-Yıkanmaz kumaştaysa benzine batırılmış bir bezle bastırmadan silin. Elin hafif temasıyla benzini uçurun. Sonra ılık suda durulayın ve nemli bezle tersinden ütüleyin.

SU LEKESI
Bilirsiniz, su da leke yapar. İpekli ya da pamuklu kumaşlardaki su lekesini çıkartmak için lekeli yerleri bir bardak ya da şişenin dibiyle ovun. Fanilalarla yünlüleri ütülemek yeterlidir.

ŞARAP LEKESI
Beyaz kumaşta şarap lekesi:
-Kumaşı bir süre kaynamakta olan süte batırın sonra yıkayın.
-Örtünün üzerine dökülür dökülmez hemen tuz serpin. İlk yıkamada çıkacaktır. İnatçılık ederse, yıkama suyuna biraz çamaşır suyu katınız.

Renkli kumaşta şarap lekesi:
Lekeli kısmı amonyaklı soğuk suya batırın. Beyaz pamuklu örtüde: Hemen lekeli kısmı beyaz şarapla ıslatın.

TENTÜRDIYOT LEKESI
Leke yeni ise, alkol yararlıdır. Eğer eski ise, benzin vb. şeyler ya da oksijenli su kullanılır.

TEREYAĞI LEKESI
-Sentetik kumaşta: Sabunlu su yeterli olacaktır.
Pamuklu ve beyaz kumaşta: Yıkamadan önce kuru sabun sürtün.
Yünlü veya ipeklide: Talk pudrası ve tebeşir tozundan yararlanın.

TERLEME LEKESI
-Beyaz renkli elbiselerde: Asitoksalitle silin. Durulayın,
sonra oksijenli su ile silin.
-Nazik kumaşlarda: Hafif amonyaklı veya limonlu su yeterli olabilir.
-Yünlü kumaşta: Kumaşı birkaç saat sirkeli soğuk suda bırakarak lekeleri temizleyebilirsiniz.

ÜTÜDE SARARAN ÇAMAŞIR
Sararan kısmı nemlendirin. Üstüne mısır nişastası serpin. Sonra yine bir bez aracılığıyla ütünüzle kurutun. Leke yok olacaktır. Bir başka yol da sararan kısmı oksijenli su ile ıslatıp, yine ütüyle kurutmaktır.

YAĞ LEKESI
Sıçrayan yağlar:

Kızartma yaparken ne kadar dikkat etsek de tamamen engelleyemeyiz. Bunları temizlemek için en etkili temizleyici ispirtodur.

ZEYTiNYAGI LEKESi ni elbiseden çıkartmak için sakın su ya da kolonya kullanmayın. Hemen bir lokma ekmek içini yuvarlayıp lekenin üstünde gezdirin. Çıkacaktır.

YUMURTA LEKESI
-Yumurta lekelerini çıkartmak için suyu soğuk olarak kullanmanız şarttır.
-Genellikle sabunlu su yeterli oluyorsa da beyaz kumaşlarınız için biraz çamaşır suyu ilave edebilirsiniz.
-Kesik limonla lekeli yerleri ovun.
-Suda haşlayarak ezdiğiniz bir parça patatesle ovuşturun.
-İçinde çakıl bulunmayan nemli toprakla yumurta lekelerini silin.

ZAMK LEKESI
Çıkartmak istediğiniz lekenin altına su emici bir kumaş parçası koyun ve lekeli kısmı beyaz sirkeye batırılmış bir bezle silin sonra durulayın.

ZIFT LEKESI
Üstüne vazelin sürüp bir saat bekletmek sonra da lekeyi her eczaneden rahatlıkla bulabileceğiniz eterle silmeniz gerekmektedir

Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Cam Silerken: Cam silme suyuna hiç tuz katıldığını duymuş muydunuz ? Katacağınız bir parça tuz,hem camların daha kolay temizlenmesini,hem de pırıl pırıl parlamasını sağlayacaktır.

Yerdeki Cam Kırıkları: Çoğu zaman kırılan bardağa üzülmez, yerlere saçılan cam kırıklarını nasıl toplayacağımızı düşünürüz.İşte böyle bir durumda kırıkları temizlemenin en emin yolu, ıslatacağınız bir parça pamuktur. Islak pamuğu yerde gezdirin,cam kırıkları pamuğa takılacaktır.

Soğanın Ağlatmaması İçin: Soğanınız acıysa,gözleriniz yaşarabilir.Ama soğanı,kullanmadan bir iki saat önce soyup,soğuk suda bekletirseniz,tüm acılığı yok olur ve gözleriniz yaşarmaz.

Sigara Kokusu: Odalara sinen sigara kokusuna karşı,odalarınızın bazı köşelerine ipe geçirdiğiniz ıslak bir sünger asın.Islak sünger tüm sigara kokusunu alacaktır.

Susuz Limonlar: Limonlarınızın daha fazla su vermesini istiyorsanız,bunları sıcak suya atın.Faydasını göreceksiniz.

Çıkmayan Etiketler: Şişe ve kavanozların üzerindeki etiketi önce biraz suyla nemlendirin. Sonra da mum ateşine tutarsanız,çıkaramadığınız etiketlerin kolayca çıktığını görebilirsiniz.

Esneyen Trikolar: Yıkarken esneyen trikolarınızı,yıkadıktan sonra önce ılık suya, sonra da bir miktar sirkeli suya batırın.Trikolarınız eski şekillerine kavuşacaklardır

Mis Kokulu Çamaşırlar: Çamaşırlarınızın mis gibi kokmasını istiyorsanız, ütüye koyduğunuz suya birkaç damla koku damlatınız.

Havlu Silkelerken: Havlularınızı silkelerken enine silkelemeniz, yumuşak olmalarını sağlayacaktır.

LEKELERDEN KURTULMAK İÇİN…

Vişne Lekesi: Her ev hanımı vişne lekesinin çıkmayacağını sanır.Oysa bazı kumaş türlerinde,özellikle ipekte ispirtolu pamuğu lekenin üzerine tamponlayıp ardından da ılık suyla durulayarak çıkarabilirsiniz.Beyaz pamukluları ise sabunla yıkadıktan sonra bir gece süte yatırıp,ertesi gün durulamanız yeterli.

Kan Lekesi: Henüz ıslak olan kan lekesini çıkarmak daha kolaydır.Lekenin üzerine biraz nişasta serpmek ve nişasta kuruduktan sonra fırçalamanız yeterlidir.Kurumuş lekeler için de amonyağa başvurmalısınız.Bir litre suya iki yemek kaşığı amonyak karıştırın.Sonra da eski bir naylon çorabınızı bu karışıma batırıp,lekeyi fazla bastırmadan silerek çıkarın.

Mürekkep Lekesi: Mürekkep lekesi bazı kumaş türlerinden anında çıkarılabilir.Pamuklu ve beyaz kumaşlarda su katılmamış çamaşır suyuna batıracağınız bir parça bezle,lekeli yeri bastırmadan silerseniz leke kolaylıkla çıkacaktır.

Çay Lekesi: Çay lekelerini, üzerine anında kaynamış sıcak su dökerek çıkarabilirsiniz. Ayrıca limon kolonyası da çay lekesini çıkarmakta etkilidir.

Dondurma Lekesi: Ilık sabunlu suda yıkarsanız,dondurma lekelerinden iz kalmadığını göreceksiniz.

Yağ Lekesi: Leke tazeyken üzerine tuz serpiştirmeniz yeterli olacaktır.Limon kolonyası da işinize yarayabilir.Ancak ipekli kumaşlarda lekenin üzerine tuz yerine talk pudrası serpiştirmelisiniz.

Tükenmez Kalem Lekesi: Kumaşlardaki lekeleri ispirtoyla silerek veya kumaşın o kısmını ispirtoya yatırarak çıkarabilirsiniz.Ancak daha sonra sabunlu suyla yıkayıp,durulamanız şart.

Rutubet Lekesi: Kıyafetlerdeki,rutubetli yerlerde beklemekten meydana gelen lekeleri, ancak sulandırılmış amonyakla silerek çıkarabilirsiniz

HALILARINIZI YIKARKEN…

Halınızı iyice ıslattıktan sonra kalıp sabunun sivri köşesiyle bastırarak halınızın her yerini sabunlayınız. Kullanılmış bir tül, file vb. ile halınızın her tarafını daire şeklinde ovarak, sabunu köpürterek iyice ovunuz. Yeterince temizlenince bol su ile durulayınız. Suyun iyice akması amacıyla, sert bir tahta vs. ile tüylerin yönüne göre suyu çekiniz.

Halının kirlilik oranına göre bu işlemleri su temiz akana kadar tekrarlayınız. Halınız çok kirliyse, halıyı sabunladıktan sonra bir süre, sabunlu bir şekilde bırakınız.

Parlatmak amacıyla, duruladıktan sonra suya arap sabunu koyarak, suyu köpürtüp halınızın her tarafında gelecek şekilde suyu dökünüz. Tül ya da file ile köpürtünüz. Son durulama suyuna sirke koymayı ihmal etmezseniz, halınızın ne denli parladığını göreceksiniz. (5 lt suya yaklaşık 1 çay bardağı sirke)

Saçakları beyaz olan halılarınız kuruduktan sonra, halınız asılıyken, bir litre suya çamaşır suyu ve deterjan koyarak hazırlanan karışımı saçaklara bir fırça ya da elle sürünüz. Çok kirliyse ovunuz. Durulama işleminden sonra kurumaya bırakınız. Halının renkli tüylerine çamaşır sulu karışımın deymemesine dikkat ediniz.

Küf Lekesi

Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Bütün önlemlere rağmen küf lekesi, günün birinde evde uğraşmak zorunda kalacağınız bir sorun olabilir. Ütülenmek üzere dertop ettiğiniz nemli giysiler, bodrum katlarındaki döşeme kumaşları ve kilimler, banyolardaki küvet derzi ile duş perdeleri büyük risk altındadır.

Kumaşlarda oluşan küf; selülozik maddelere, pamuğa, ketene, ipeğe ve yün elyaflarına tutunabilen canlı ve gelişen bir organizmadır. Küf, kumaş dokusunu yiyerek lifleri zayıflatabilir. Çeşitli yüzeylerde meydana gelebilecek olan küf, bir küf kokusu yaratır ve küf lekesi de kumaşların rengini açar. Bazen küf lekesi, kumaşın veya elyafın çok derinine işleyerek çürümesine ve parçalanmasına da yol açabilir. Küf, deriyi ve kağıdı da soldurur. Küf lekelerini saptar saptamaz çıkarmaya çalışın. Çünkü yerleşen küf lekelerini çıkarması çok daha zor olacaktır.

Giysideki Küf Lekesi

Bebeğinizin kirli çamaşırlarını çamaşır sepetinde ıslak bezlerle birlikte bırakırsanız, birkaç gün sonra küçük, toplu iğne başı büyüklüğündeki
küf lekeleriyle karşılaşmanız hiç de sürpriz olmayacaktır.
Havasız kalan, karanlık ve nemli evlerdeki gardıroplarda bulunan giysilerde de küf lekesi olması kuvvetle muhtemel bir durumdur.

Giysideki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Açık Renkli Giysiler için Küf Lekesi Çıkarma Tavsiyeleri

Önce küfün giysi yüzeyinde bulunan fazla kısmını evin dışında (küfün evinizin içine yayılmasını engellemek amacıyla) yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyin.
Beyaz giysiler için, küf çıkarıcı olarak klorlu ağartıcı kullanmanız birçok durumda etkili olacaktır. Klor içermeyen ağartıcı kullanmak daha güvenlidir, ama etkisi daha azdır. Ağartıcıyı, bütün giysiye uygulamadan önce kumaşın rengini açmadığından emin olmak için daima görünmez bir bölgede (kumaşın iç kısmında, küçük bir dikiş yerinde vb.) mutlaka test edin. Ayrıca, küf lekesi olan bölgenin altına kalın bir kağut havlu veya bez koymanız küf lekesinin, giysinin lekeli olmayan yüzüne geçmesini engellemek açısından iyi olacaktır.
Bir yemek kaşığı klorlu ağartıcıyı bir bardak suyla karıştırarak seyreltin. Hazırladığınız karışımı doğrudan küf lekesi üzerine uygulayın. Uygulamayı sprey tabancasıyla püskürterek de yapabilirsiniz.
Küf lekesini çıkarmak için giysinin iki yanını birbirine yavaşça ve kuvvet uygulamadan sürterek kumaştaki lekeli kısmı çok az çitileyin.
Son olarak giysiyi talimatında belirtildiği gibi yıkayın ve tercihen açık havada kurumasını sağlayın. Kurutucunun ısısı, küf lekesi çıkmadıysa lekenin çıkarılmasını imkansız hale getirebilir.

Koyu Renkli Giysiler için Küf Lekesi Çıkarma Tavsiyeleri

Risk taşımakla birlikte aşağıda evde deneyebileceğiniz bir küf lekesi çıkarma yöntemi de açıklanmaktadır:
Küfün kumaşta bulunan yüzeysel kısmını evin dışında (küfün evinizin içine yayılmasını engellemek amacıyla) yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyin.
Sonra küf lekesi olan bölgenin üzerine limon suyu dökerek küf lekesini nemlendirin.
Küf lekesinin üzerine biraz tuz dökün ve tuzu küf lekesine yedirin.
Daha sonra giysiyi güneşte kurumaya bırakın.
Giysi kuruduktan sonra küf lekesi için müdahele ettiğiniz alanı durulayın.
Son aşamada giysiyi, bakım talimatı doğrultusunda benzer renklerle yıkayın.

Halıdaki Küf Lekesi

Küf, kimsenin görmekten veya işitmekten hoşlanmadığı bir maddedir; fakat yine de herkesin halılarında bir şekilde ortaya çıkabilir.

Küfün nerede geliştiğini belirleyen birçok faktör vardır. Islandığı zaman zor kuruyan eşyalardan biri de kullandığımız halılardır. Özellikle halının üzerine dökülen ve sıçrayan sıvıların; kuru ve temiz bir kağıt havlu, bez veya süngere emdirilme yoluyla en kısa sürede alınması gerekir.
Nemli kalan halılar, küf lekesi için risk unsuru taşımakla beraber, halılar kuru bile olsa iyi havalandırılmayan, karanlık ve nemli ortamlar küf oluşumu için davetiye çıkarmaktadır.
Halıdaki küf lekesi, sadece küf kokusuna neden olmakla kalmaz, aynı zamanda halının renginin açılmasına hatta çürümesine de yol açabilir.

Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki veya koltuktaki küfü, fırçalayarak olabildiğince çıkarın.
Sonra halıdaki küfü, mümkün olduğunca elektrik süpürgesiyle vakumlayın. Küfü, halıdan veya koltuktan elektrik süpürgesiyle aldıktan sonra süpürgenin torbasını çöpe atın.
Bir bardak suya bir yemek kaşığı ağartıcı içermeyen deterjan ekleyin ve deterjan köpürene kadar karıştırın (Deterjan yerine sabun da kullanabilirsiniz.).
Hazırladığınız karışımı temiz, desensiz ve beyaz bir kağıt havlu, bez veya süngere emdirin ve küf lekesi olan bölgeyi silin.
Küf öldürücü bir dezenfektan kullanmanız küfün tekrar oluşmaması için yararlı olacaktır.
Daha sonra halıyı mümkün olduğu kadar az su ile durulayın.
Küf lekesi için müdahele ettiğiniz halıdaki ıslak alanı, kuru ve temiz bir pamuklu bez veya kağut havlu ile tamponlayarak kurulayın.
Fanınız varsa veya halının olduğu oda doğrudan güneş ışığı alıyorsa halının kurumasını hızlandırabilirsiniz.

Banyodaki Küf Lekeleri

Küvetler, duşakabinler, seramik zeminler ve banyo duvarlarında küf oluşumları görülebilir. Özellikle duş alırken veya banyo yaparken küf gelişimine engel olmak için varsa banyo aspiratörünü çalıştırın, duştan sonra da pencereleri ve duş perdesini açık tutun.

Banyodaki Küf Lekeleri Nasıl Çıkar?

Küf lekesini çıkarmak için:
4.5 litre su içine 1 bardak klorlu ağartıcı koyarak bir karışım hazırlayın.
Banyo zeminlerinde suyla seyrelttiğiniz ağartıcılı karışımla fayans döşeli duvarları ve diğer zeminleri fırça yardımıyla ovarak küfü temizleyin. Ellerinizi korumak için su geçirmez eldiven kullanın.
Temiz suyla durulama yapın ve temizlediğiniz alanı silerek mümkün olduğunca kurutun.
Duvarlar ve zeminler tamamen kuruyuncaya kadar pencereleri ve duş perdesini açık tutun.

Fayans Derzlerindeki Küfler

Fayans derzleri yukarıda anlatıldığı şekilde temizlenebilir, etkiyi arttırmak içinse piyasada satılan püskürtmeli küf çıkarıcı dezenfektanlardan kullanabilirsiniz. Derzdeki küf lekesi çıkarılırken eski bir diş fırçası işe yarayacaktır.

Fakat küf derzin altına geçmişse, küfü temizlemenin anlamı olmaz, çünkü çok geçmeden küf ve küf kaynaklı lekelenmeler tekrar ortaya çıkacaktır. Böyle durumlarda en iyisi eski derzi çıkarıp yeni derz tatbik etmektir.

Evdeki Küf Lekeleri

Evinizde küf istilasına uğrayabilecek birçok nokta vardır. Yine de, biraz yardımla ve iyi temizleme teknikleriyle küfü birçok durumda çıkarabilir ve bunların düzenli olarak uygulanmasıyla küfün ve küfün neden olduğu küf lekesi ve küf kokusunun tekrar oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Çeşitli Yüzeylerdeki Küf Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

Evinizdeki çeşitli yüzeylerde bulunan, temizlemesi göreceli olarak kolay küfü çıkarmak için aşağıdaki çözüm yollarını izleyebilirsiniz:
Küfün yerini saptayın. Bulunduğu bölgedeki küf kalıntılarını temizleyin.
4.5 litre suya bir bardak ağartıcı katarak bir çözelti hazırlayın.
Hazırladığınız çözeltiyi kolay kullanmak için bir püskürtme kutusuna koyabilir, ayrıca küf çıkarma işleminden sonra bu şekilde de saklayabilirsiniz.
Temizlik yaptığınız yerde pencereleri açın veya iyi bir havalandırma sağlayın. Eldiven giyin.
Bu çözeltiyi, küfün görüldüğü yerin üstüne püskürtün.
Küf olan bölgeyi yıkamak için bir fırça kullanabilirsiniz.
Bölgeyi temiz suyla durulayın.
Küften arındırılan bölgeyi tercihen eski bir kumaş havluyla kurulayın.
Küf lekesi çıkarılır iken yapılan işlemin etkisini arttırmak için küf öldürücü dezenfektan ürünler de kullanabilirsiniz.
Küfün tekrar oluşmasını engellemek için hava sirkülasyonunu sağlayın ve nem giderici kullanın.
(drycenter.com)

Sponsorlu Bağlantılar

Kan Lekesini Ne Çıkartır İçin Yorum Yap