Kan Tahlilinde Bun Nedir

Kan Tahlilinde Bun Nedir Kan Tahlili Bun Nedir - Bu makaledeki notlar: kalsiyum tahlili kan tahlilinde bun nedir..

Kadınlara Kan Tahlilleri Kontrolu Da Gerekir

Kan biyokimyası
Nedir? :Kandaki kalsiyum, sodyum, şeker, karaciğer enzimleri gibi değerlerin düzeylerinin belirlenmesi için yapılan tahlildir. Neden?: Böbrekler, karaciğer gibi organların çalışması hakkında fikir verdiği gibi şeker gibi hastalıkların bulunup bulunmadığını öğrenmeye yarar.
Hangi sıklıkta?: Bunun sıklığının doktor tarafından belirlenmesi gerekiyor.

Kemik yoğunluğu ölçümü
Nedir? : Röntgen tekniği kullanarak, bel, kalça, ayak, el bileği gibi kemiklerdeki yoğunluk düzeylerinin belirlenmesini sağlar.
Neden?: Kemik yoğunluğunu ölçerek osteoporozun varlığını araştırmaya yarar. Osteoporoz, kemiklerde yoğunluk azalması yaparak kırıklara yol açan bir sorundur.
Hangi sıklıkta?: Menapoza girişte bir ölçüm yaparak sonraki ölçümlerde mukayese için saklanması gerekir. Bu ölçümün sonucuna göre sonraki kontrolların sıklığı belirlenmelidir.

Tiroid hormonları
Nedir? : Tiroidin salgıladığı hormonlarla, tiroidin hormon salgılamasını düzenleyen hormonun kandaki düzeylerinin ölçülmesidir.
Neden?: Tiroidin az (hipotiroidi) ya da çok (hipertiroidi) çalışması sorunlarının teşhis edilmesini sağlar.
Hangi sıklıkta?: Daha önce bu yönde herhangi bir sorunla karşılaşılmadıysa 60 yaşında ölçüm yapılmalı sonraki testler buna göre planlanmalı.

Deri muayenesi
Nedir? : Doktorun tepeden ayak parmağına kadar tüm cildi gözle kontrol etmesidir
Neden?: Ciltte oluşan değişimleri inceleyerek aralarında tehlikeli cilt kanseri olan melanomanın bulunduğu bir çok hastalıkları zamanında fark etmeyi sağlar.
Hangi sıklıkta?: Cilt yapısına ve ciltte bulunabilen benlerin durumuna göre sıklığını doktor belirler ancak, 20-39 yaşlar arasında en az 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise yılda bir kontrol yapılmalıdır.

Demir metabolizması
Nedir?: Kandaki demir ile demirin taşınmasını sağlayan proteinlerin (transferrin) düzeyinin ölçülmesidir.
Neden?: Kansızlığa yol açan demir eksikliği ile karaciğerde ve kalp-damar sisteminde sorunlara yol açabilen hemokramotozis adı verilen vücutta aşırı demir birikmesine yol açan doğumsal sorunların var olup olmadığını anlamaya yarar.
Hangi sıklıkta?: İlk kez 18 yaşında yapılmalı, sorun yoksa en azından bir kez de menapoz döneminde bakılmalıdır.

EKG
Nedir? : Vücuda yapıştırılan elektrodlar yardımıyla kalpten yayılam elektrik dalgalarının özel bir cihaza grafik hale getirilmesidir.
Neden?: Kalpte bir kas hasarı, büyüme ya da ritm bozukluğu olup olmadığını anlamaya yardımcı olacaktır.
Hangi sıklıkta?: 40 yaşında bir kez EKG çekip mukayese için saklamak ve daha sonra da ihtiyaç duydukça kontrol ettirmek gerekir.

Tam Kan Sayımı
Nedir? : Kandaki alyuvar, akyuvar ve kan pulcuğu gibi hücrelerin sayısının ve cinslerinin belirlenmesiyle, hemoglobin miktarının ölçülmesidir.
Neden?: Aralarında kansızlık, kan kanseri ve infeksiyon hastalıklarının da yer aldığı bir çok sağlık sorununun teşhisine yardımcı olur.
Hangi sıklıkta?: Düzenli tarama gerekmez, doktor ihtiyaç gördükçe yaptırır.

İdrar Tahlili
Nedir? : İdrarda normalde bulunmaması gereken maddelerin araştırılması testidir.
Neden?: İdrar tahlili ile aralarında şeker hastalığı, karaciğer sorunları, böbreğin ve idrar yollarının iltihaplı ya da tümöral hastalıklarının bulunup bulunmadığı anlaşılır.
Hangi sıklıkta?: Doktor ihtiyaç gördükçe.

Cinsellikle Bulaşan Hastalıklar
Nedir? : Aralarında AIDS, gonore (belsoğukluğu), sifiliz (frengi), klamidya ve cinsel herpes (uçuk) bulunup bulunmadığını araştıran bir dizi testtir.
Neden?: Bu hastalıkların çoğu erken dönemde kolaylıkla tedavi edilirken, geç kalınması halinde aralarında hayati tehlikeler de bulunan bir dizi soruna yol açabilir.
Hangi sıklıkta?: Eğer bir ilişkiniz nedeniyle ya da eşinizin ilişkileri nedeniyle şüpheniz varsa doktorunuza danışarak tetkik yaptırın.

Sponsorlu Bağlantılar

Kan Tahlilinde Bun Nedir İçin Yorum Yap