Kanarya Nasıl Renklendirilir

Kanarya Nasıl Renklendirilir Bakır Kanarya Resimleri - Bu makaledeki notlar: bakır kanarya kanarya nasıl renklendirilir bakır..

> Renk Kanaryaları

RENK KANARYALARI

Kırmızı renklendirici olarak tanımlanan Kırmızı Faktör uzun yıllar önce bir Alman üreticisi olarak tanınan Dr. Hans Duncker tarafından “Red Siskin” olarak bilinen Güney Amerika menşeli erkek kanaryalarda kullanılmıştır.
Dünyada en çok tanınan ve kırmızı faktör içeren kanarya türü 1900’lü yılların başında bir sarı kanaryanın Venezüella Siyah-Başlı Kırmızı Siskin ile çiftleşmesinin sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu sarı Kanarya için bazıları Alman Roller derken bazıları da Border olduğunu söylemektedirler. Ancak kimsenin tam gerçeği bilmediği düşünülmektedir.
Kırmızı faktöre sahip kanaryalar, aşağıda açıklandığı şekilde yoğun turuncu ( kırmızıya yakın), bakır, kayısı, pembe ve aynı şekilde kırmızı- bronz renkleri gibi geniş bir renk yelpazesini içermektedirler.

Uzun süren araştırma, çapraz eşleme ile geliştirilerek elde edilen bu renk serileri günümüz kanaryacılığının en yeni örneklerini teşkil etmektedirler. Müsabakalarda net ve kusursuz güzellikte tam bir seri (Color Canary) en yüksek puanı toplar.

Diğer bölümlerde detayına girilecek olan ,özetle Mozaik (dimorfik)kanaryaların tüm çeşitlerinde aşağıdaki kurala uyumluluk aranır.

Erkek mozaik kanaryalarda gözleri de içine alan maskelenme, omuz başlarında kuyruğun hemen üstünde dişi mozaik kanaryada ise gözü de içine alan sürme, omuz başlarında, kuyruğun üstünde lipokrom (sarı-kırmızı) renklenme görülebilmelidir. Erkek ve dişi kuşta göğüsteki renklenme pullanma şeklinde olmalıdır. (Erkek kuştaki renklenme daha yoğundur) Lipokrom (sarı-kırmızı) renklenme belirgin, parlak, yoğun ve canlı olarak görülmelidir. Dağılma ve kontrast farklılığı görülmemelidir. Erkek kuştaki lipokrom renklenme dişi kuşa nazaran daha yoğun ve daha parlaktır.

İdeal mozaik kanarya da kuşun kafa yuvarlak ve geniş gaga kısa ve konik, gövdeye iyice oturmuş kalın bir boyun ve vücut uzunluğu ile orantılı ne çok geniş nede çok kısa bir kuyruğa sahip olmalıdır. Gagadan kuyruğa kadar olan uzunluk 13-14 cm olmalıdır.

KIRMIZI MOZAİK VE SARI MOZAİK KANARYALAR

Lipokrom (sarı-kırmızı) mozaik renklenme haricinde kalan bölgelerdeki tüyler parlak yumuşak ve tebeşirimsi beyazlıkta olmalıdır. mozaik renklenme haricindeki haricindeki bölgelerde dağılma ve kontrast farklılığı görülmemelidir.

AGAT (agate, achat, agata, akik) MOZAİK KANARYALAR

Agat mozaikte başın üzerinden, arkasından, yanlarından ve göğüsün yan taraflarında siyah- gri simetrik düzenli ve dar aralıklı çizgilerin olması istenir. agat kuşta belirgin olacak şekilde bıyık görülmelidir. Uçuş ve kuyruk tüylerinin uçları gridir. Boynuzsu alanlar (gaga – tırnak) ten renginde olmalıdır. Agat mozaik kuş, agat – opal, Agat – pastel, Agat – satinet, Agat – topaz, Agat – eumo, agat – onyx şeklinde ki formlar da görülebilir.

IZABEL (İSABEL – ISABELLA) MOZAİK KANARYALAR

Izabel mozaik kanaryalar da, Agat kuştaki desenlenme aynen istenir.Sadece çizgiler kahve – koyu kahve tonunda olmalı ve bıyık görülmemelidir. Boynuzsu alanlar (gaga – tırnak) ten rengindedir. Çizgilerin mümkün oldukça dar aralıklara sahip olması istenir ki zemin rengi daha net gözükebilsin. Izabel mozaik kanarya izabel – pastal, izabel – opal, izabel – satinet şeklindeki formlarda görülebilir.

SİYAH OPAL (Black opal) MOZAİK KANARYALAR

Yakından incelendiğinde çizgileşmenin siyahtan koyu gümüşe değiştiği görülür.Uçuş ve kanat tüylerinin üst tarafı gümüş iken alt tarafı siyahtır. Gümüş – grinin çeşitli temel renklerle meydana getirdiği kombine kuşa çarpıcı bir görünüm verir. Boynuzsu alanlar (gaga – tırnak) ve bacaklardaki siyah renklenmeler bariz şekilde görülmelidir. Opal (siyah opal) mozaik kanarya kahverengi – opal, agat – opal, izabel opal şeklinde ki formlarda da görülebilir.

SATEN (Satinet, satine) MOZAİK KANARYALAR

Saten kuşta düzgün belirgin aralıklı geniş, soluk, kahverengi çizgiler aranır. Bu çizgiler başın üzerinden kuyruğun altına kadar uzanır. Vücudun yan taraflarında ve göğüsün etrafında belirgin çizgiler yer alır. Saten kuşta soluk kahverengi mel anin desenleşme zemin ile kontrast etki yaparak kuşa çarpıcı bir görünüm kazandırır. Gözler parlak kırmızıdır. Boynuzsu alanlar (gaga – tırnak) ten rengindedir. Saten mozaik kanarya saten-agat ve saten-izabel şeklindeki formlarda görülebilir.

PHAEO MOZAİK KANARYALAR

PHAEO kuşta geniş kahverengi tüy uçlarının ortaları beyazdır. çizgilenmeler katışıksız kahve, koyu kahve tonlarında at nalı şekline benzer şekilde (pullanma) tüylerin ucunda yer almalıdır. Pullanma kuşun başından kuyruğa kadar uzamalı, kuyruğun altıda üstü de pullu olmalıdır. Birincil ve ikincil uçuş tüyleri ve kuyruk tüylerinin kahverengi kenarlara sahip olması istenir. Yanlarda ve göğüs bölgelerinde çizgilerin belirgin olması istenir. Kuşun tüylerinin alt kısımları soluk ve gözler parlak kırmızıdır. Gözlerinin rengi kuş büyüdükçe rengi koyulaşmaz. Boynuzsu alanlar (gaga – tırnak) ten rengindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kanarya Nasıl Renklendirilir İçin Yorum Yap