Kaplumbağa Nasıl Beslenir

Kaplumbağa Nasıl Beslenir Kaplumbaga Ne Yer - Bu makaledeki notlar: kaplumbağa ne yer kaplumbağa nasıl beslenir..

Kaplumbağa Ne Yer? Nasıl Beslenir?

ya ben çimende kaplumbağa buldum ama ne yer bilmiyorum açlıktan ölecek ne olur yardım edin

Yavru Su Kaplumbağa Ne Yer? Nasıl Beslenir?

yavru su kaplumbaga ne yer

Su Kaplumbağası Beslenmesi -yemi- Miktarı

Kara kaplumbağaları tamamen otçuldur. Et verilmemelidir. Yem miktarı: Su kaplumbağası için gün içinde kafasının büyüklüğü kadardır.

Su kaplumbağaları üzerlerine (kalsiyum ve vitamin eklenmiş) tatlı su balıklarını çok severler, özellikle taze alabalık en sevdikleri yiyeceklerden biridir. Bunun yanında kurutulmuş karides ve unkurduna da bayılırlar. Kurtçuklar aslında iştahı kapalı olan veya yavru kaplumbağalar için daha çok iştah açıcı olarak kullanılır. Kaplumbağalar için özel olarak hazırlanmış minik çubuk şeklindeki yemler bağırsakları için çok uygundur. (değişik markalar var, en iyisinden alınız çünkü türkiye burası ve içinde ne olduğunu bilemiyoruz…) vitamin ekli yemlerden haftada 3-5 tane verilmesi uygundur.

Yağlı ve mayalı yiyeceklerden uzak tutunuz. Yavruyken daha çok et, erginliğe ulaşınca daha çok sebze ağırlıklı beslenmek isteyeceklerdir. Ergin kaplumbağaların yavrulardan daha çok kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Ancak kalsiyum hayatları boyunca önemli bir unsurdur. Tatlı su balıkları, yumurta beyazı ve sebzeler en uygun yiyeceklerdir. Bunun yanında piyasada satılan kaliteli yemler mevcut. Sera Raffy P ve Sanyu en tanınları. Özellikle Sera marka yem, bütün vitamin ihtiyacını karşılayacak nitelikte. Arada bir vitamin verilmesi uygundur. Vitamin ABD3E karışımları satılmaktadır. Yavru kaplumbağalar sebze sevmezler o yüzden üzülmeyin. Ancak bol güneş (veya UV) ve uygun vitamin zengini yemlerle çabuk büyüyeceklerdir.

Kırmızı yanak su kaplumbağaları (Red eared slider-trachemys scripta elegans) yaklaşık 20-25 yıl yaşar ve çok uzun bir arkadaşlığınızın olacağını unutmayınız. Büyüklükleri erkeklerde 25 cm, dişilerde 30 cm ’ye kadar ulaşır. Akvaryumunuzu alırken büyüyeceklerini de hesaba katmanız gerekir.

Akvaryumda kaplumbağalar ile birlikte balık beslediğinizde bu balıklar bir süre sonra kaplumbağalara yem olacaktır. Ayrıca canlı olarak vereceğiniz balıkların parazit taşımadıklarına dikkat etmelisiniz.

Suyun kirlenmesini istemiyorsanız, yem verirken başka bir kapta veriniz. Yemi karada yiyemezler.

Kaplumbağa çeşitlerine göre beslenme farklılığı göstermekle birlikte bütün kaplumbağalar için dana yüreği pek yararlı değildir çünkü vücuttan sindirim sırasında değerli kalsiyum alır götürür, hatta tavuk ciğeri özellikle zararlıdır! Deniz balığı mümkün olduğu kadar az verilmelidir çünkü içlerindeki tuz oranı zaman içinde böbreklerine zarar verir ve et hem kara hem tatlı su kaplumbağaları için yine zamanla zararlıdır, kalsiyumun harcanmasına sebep olur, bunun yanında doğal yiyecekleri de değildir. Hayvanın sürekli yeşillik yemek istemesi de normal değildir. Yememe veya bir anda farklı beslenme şekli bir sorunun göstergesi olabilir. Tüm küçük balıklar ile de beslenme sağlanabilir. Akvaryumun içine çabuk çoğalan küçük balıklar bırakılabilir, böylece kaplumbağa hem arada bir onları yer hem de avlanır.

Kaplumbağalara bir saat içerisinde tüketebilecekleri kadar yem verilmelidir, yemedikleri suda kalır. Bunların temizlenmesi önemlidir. Hazır yemlerin tek başına verilmesi doğru değildir.

Çiğ et ve tavuk eti ile ilgili çok soru gelmektedir, bu sorulara tam bir cevap vermek anlamında:

Et, sakatat, tavuk ciğeri gibi yiyecekler fazla yağlı ve proteinlidir. fazla protein ise gut hastalığına yol açar. azı karar fazlası zarar prensibi itibariyle hareket ediniz. Cüssesine göre ne kadar yiyebileceğini anlayabilirsiniz. Genç kaplumbağalar etçil ağırlıklı bir beslenme tercih ederler, yaşlandıkça sebze ağırlıklı yemleri sevmeye başlayacaktır.

Unutmayınız ki kaplumbağalar sağlıklı yaşayabilmek için bizlerin verdikleri yiyeceklere muhtaçtırlar. Beslenmelerinin aksatılması veya dengesiz olması ileride hastalıklara ve ölümlere yol açabilir.

Kaplumbaga Ne Yer

benim kaplumbagam var ama ben nasıl büyütecegimi bilmiyorum bana bilgi varebilirmisiniz

Fosiller-4 (bazı Sürüngenler-amfibiler)

Fosiller-4 (Bazı Sürüngenler-Amfibiler)

Not:Alıntı Değildir.

SEMENDER Ve YAŞAYAN HALİ
YAŞ:125 milyon yıllıkDÖNEM:KretaseBULUNDUĞU YER:Jiufotang Oluşumu, Liaoning, Çin

Kaplumbağa

YAŞ:37-23 milyon yılDÖNEM:OligosenBULUNDUĞU YER:Brule Oluşumu, Sioux County, Nebraska, ABD

Kaplumbağa

Yaşayan Bir Hali

Kurbağa
YAŞ:125 milyon yıllıkDÖNEM:KretaseBULUNDUĞU YER:Yxian Oluşumu, Ling yuan, Liaoning, Çin

Timsah Kafası
YAŞ:100 milyon yıllıkDÖNEM:KretaseBULUNDUĞU YER:Guangdong, Çin

Timsah
YAŞ:65 milyon yıllıkDÖNEM:KretaseBULUNDUĞU YER:Shang Dong, Çin

Yılan

YAŞ:50 milyon yıllıkDÖNEM:EosenBULUNDUĞU YER:Messel, Almanya

AMFİBİYEN

YAŞ:290-248 milyon yıllıkDÖNEM:PermiyenBULUNDUĞU YER:Odenheim, Almanya

Başka Bir Amfibiyen

YAŞ:290-248 milyon yıllıkDÖNEM:PermiyenBULUNDUĞU YER:Odenheim, Almanya

Kurbağa
YAŞ:30 milyon yıllıkDÖNEM:OligosenBULUNDUĞU YER:Cereste, Fransa

Semender 2 Tane

YAŞ:206-65 milyon yıllıkDÖNEM:Jura-KretaseBULUNDUĞU YER:Liaoning, Çin

KAPLUMBAĞA

YAŞ:33 milyon yıllıkDÖNEM:OligosenBULUNDUĞU YER:Converse County, Wyoming, ABD

Sponsorlu Bağlantılar

Kaplumbağa Nasıl Beslenir İçin Yorum Yap