Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar

Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar Nelerdir - Bu makaledeki notlar: Kaynama ve Buharlaşma Arasındaki Farklar ..

Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar ve Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar Nelerdir ile ilgili bu yazıda Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar

Kaynama ve Buharlaşma Arasındaki Farklar
*Buharlaşma her sıcaklıkta olur , kaynama belirli sıcaklıkta belirli basınçtadır.
*Buharlaşma yüzeyseldir , kaynama sıvının her noktasında olur.
*Sıcaklık artıkça buharlaşma hızı artar , kaynama sırasında buharlaşma hızı maksimum olur.

Buharlaşma hem açık kaplarda hem de kapalı kaplarda olur.Açık kaplarda buharlaşma sıvı tamamen bitinceye kadar devam ederken , kapalı kaplarda sıcaklıkta sabitse bir süre sonra yoğunlaşma da başlar, çünkü buhar haline geçen moleküller birbirleriyle çarpışırken enerji alışverişinde bulunurlar. Enerjisi azalan molekül tekrar sıvı hale dönüşür.Bu olaya yoğunlaşma denir.

Buharlaşan molekül sayısı ile yoğunlaşan molekül sayısı birbirine eşit olunca dinamik bir denge kurulur.Bu denge sırasında buhar moleküllerinin sayısı değişmediği için buharın yaptığı basınç da değişmez. Bu basınca , sıvının o sıcaklıktaki denge buhar basıncı yada kısaca buhar basıncı denir.

BUHAR BASINCI
1. Sıcaklık arttıkça artar.
2. Moleküller arası çekim kuvveti arttıkça azalır.
3. Sıvıda çözünmüş katı madde oranı arttıkça azalır.

Dikkat: Sıvıların buhar basınçları sıvının miktarına ve sıvının yüzey

*Molekülleri arasındaki çekim kuvveti zayıf olan sıvının buharlaşması kolay olduğu için buhar basıncı yüksektir.Buhar basınçları yüksek olan sıvılar uçucudur.

* Aynı sıcaklıkta iken buhar basıncı yüksek olan (uçucu) sıvının kaynama sıcaklığı düşüktür.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaynama Ve Buharlaşma Arasındaki Farklar İçin Yorum Yap