Keçi Irkları

Keçi Irkları Dünya Keçi Irkları - Bu makaledeki notlar: sütçü keçiler keçi ırkları dünya keçi..

Dünyada Yetiştiriciliği Yapılan Önemli Sütçü Keçi Irkları

Dünyada Yetiştiriciliği Yapılan Önemli Sütçü Keçi Irkları

Süt üretimi milattan önce 6000 yılında başlamıştır. Bugünkü sütçü hayvanlar yıllar önce yerle ırkların seleksiyon ve melezleme yoluyla geliştirilmesiyle elde edilmiştir. Evcil hayvan türleri arasında keçinin önemli bir yeri vardır. Ekonomik önemi fazla olan türlerden birisidir. Bunu keçinin ilk evcilleştirilen hayvan türlerinden birisi olmasına, cüsselerinin küçük, selülozca zengin kaba yemleri yüksek oranda sindirebilmeleri ve değişik çevre koşullarına kısa sürede uyum göstermesine bağlıyabiliriz. Keçiler daha çok merada otlamaya elverişli ise de entansif bakım ve beslemeye de iyi cevap veren hayvanlardır. Tropik ve subtropik iklimlerdeki keçi ırkları, genellikle yüksek süt verim kapasitesine sahiptir.

M.Ö. 9000-7000 yıllarında Orta Doğu’da evciltildiği düşünülmektedir. Halen dünyada yetiştirilmekte olan evcil keçi ırklarının 3 yabani keçiden köken aldığı kabul edilir. Bunlar; Capra prisca adamets (kılıç boynuzlu), Capra falconeri (burgu boynuzlu) ve Capra aegagrus (hilal boynuzlu) yabani keçi ırklarıdır (Özcan 1989, Anonymous 2002). Bu bröşürde dünyada yetiştiriciliği yapılan önemli süt keçi ırklarının verim özellikleri ortaya konulmuştur.

Sütçü Keçi Irkları

Süt tipi keçi ırkları arasında Saanen, Toggenburg, Malta, Beyaz Alman Asil, Nubya, Alpin, Damascus ve Kilis keçileri sayılabilir.

En önemli süt keçisi ırklarının genel özellikler bu notta özetlenmiştir. Bu keçi ırklarının dış yapıları özellikleri genellikle bir birine benzerdir. Ortak özellikleri olarak keçiler dik kulaklı, hafif ve düz başlı, tehlike anında zarif karaca görünüşlü olmalarıdır.

Not: yazılar Dr. Ayhan CEYHAN’dan alıntıdır.
Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü, Bandırma/Balıkesir
Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bölümü

Sponsorlu Bağlantılar

Keçi Irkları İçin Yorum Yap