Kedi Yaşı

Kedi Yaşı Kedi Yaşı Hesaplama - Bu makaledeki notlar: dünyanın en yaşlı kedisi kedi yaşı..

Bu Kedi Tam 120 Yaşında….

Dünyanın en yaşlı kedisi unvanına sahip kedinin yaşı insan yaşı cinsinden hesaplandığında tam 120 yaşında.

İngiltere’de yaşayan 26 yaşındaki kedinin dünyanın en yaşlı kedisi olduğu tahmin ediliyor. İnsan yaşı cinsinden hesaplandığında ise kedi tam 120 yaşında. Kedilerin yaşı insan yaşı cinsinden hesaplandığında 3 aylık kedi 5, 6 aylık kedi 10 ve 1 yaşındaki kedi ise 15 yaşında oluyor.
Sağlıklı bir kedi normalde 18 yaşına kadar yaşarken, rekoru elinde bulunduran kedilerin sadece 20 yaşına kadar hayatta kaldığı belirtildi.
Yaşlı kediyi minik bir yavru iken aldıklarını belirten Bayan Brown, “minik yavru evimize geldiğinde oğlum henüz 4 yaşındaydı. Oğlum 30 yaşına girdi” dedi.
Shropshire’de yaşayan kedinin sahibi Bayan Brown, şu anda sobanın başında miyavlayan yaşlı kedinin 22 yaşına kadar diğer hayvanlarla birlikte sokakta oynadığını söyledi.
Kediyi götürdükleri Veterinerin, hayatında bu kadar yaşlı bir kediye rastlamadığını sürekli tekrarladığını belirten Bayan Brown, kedinin 4 yıl önce bir tilkinin saldırısına uğradığını söyledi. Bayan Brown, “kedi saldırıdan önce sokakta yaşamayı alışkanlık haline getirmişti ve dışarıda besleniyordu. Ancak şu anda biz onu beslemek zorunda kalıyoruz” dedi.
Shropshire Kedileri Koruma Derneği’nden Marion Micklewright de, 26 yaşına kadar yaşan bir kedi hiç duymadığını açıkladı.

KEDİ YAŞININ HESAPLANMASI

insan yaşı cinsinden hesaplanmasının tam olarak bir formülü olmamakla birlikte 3 aylık kedi 5 , 6 aylık kedi 10, 1 yaşındaki kedinin ise 15 insan yaşında olduğu söylenebilir. 2 yaşındaki kedi 24 insan yaşında kabul edilir ve bundan sonraki her yaş için 4 yaş ilave edilerek kabaca bir hesaplama yapılabilir.
Kedi yaşı İnsan yaşı
2 …………..24
3 …………..28
4 …………..32
5 …………..36
6 …………..40
7 …………..44
8 …………..48
9 …………..52
10…………..56
11…………..60
12…………..64
13…………..68
14…………..72
15…………..76
16…………..80
17…………..84
18…………..88
19…………..92
20…………..96
21………….100
22………….104
23………….108
24………….112
25………….116
26………….120

Dünyanın En Yaşlı Kedisi


Adı Mischief. Yani Türkçe’si ile Haylaz. İşte bu dünyanın en yaşlı kedisi ve de ‘Haylaz’ı dün tam 100 yaşına bastı.

100 yaş tabii Haylaz’ın insan yaşına karşılık gelen ömür süresi. Haylaz’ın kedi yaşı ise 27. Guinness Rekorlar Kitabı da Haylaz’ın dünyanın en yaşlı kedisi olduğunu onayladı.

Bir önceki en yaşlı kedi 29 yaşında ölmüştü. İngiliz sahipleri Chris ve Donna Thorne, Haylaz’ın 100 yaşına basmasına rağmen halen ‘adının hakkını verdiğini’ söylüyor.

Thorne çifti Haylaz’ı 1981’de henüz yavruyken bir dostlarından almışlar. İngiliz çift 20 aylık bebeklerinin bile Haylaz’ı çok sevdiğini söylerken bir de acı gerçeği dile getiriyor.

Yani yaşlı kedinin ölümü durumunda bebeklerinin travmaya uğramaması için Haylaz’ın bir benzerini almaları gerektiğini. Dünyanın bugüne kadar bilinen en yaşlı kedisi ise 1967-2005 yılları arasında yaşayarak 38 gibi inanılmaz bir yaşa erişen Teksaslı Creme Puff’tu.

Dünyanın En Yaşlı Hayvanları

Dünyanın En Yaşlı Hayvanları

1. Görmüş olduğunuz bu dev kaplumbağa belki de dünyanın en yaşlı kaplumbağası. Güney Atlantik Okyanusu’ndaki St. Helena adasında çekilen bu fotoğraftaki yaşlı kaplumbağanın adı Jonathan. St Helena hükümetinin verdiği bilgiye göre bu kamplumbağa 1882 yılından beri hayatta kalan son üç kaplumbağadan tek hayatta kalanı.

Adaya geldiğinde bile 50 yaşlarında olan bu yaşlı hayvanın en az 176 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

2.Midye: Bu midye de araştırmacılara göre dünyanın en yaşlı midyesi. Yaklaşık 400 yaşında olduğu tahmin edilen bu hayvanın da tarihteki türlerinden 200 yıl daha büyük olduğu düşünülüyor. Midyenin yaşam alanı yine ilginç ekosistemlere ev sahipliği yapan Atlantik Okyanusu.

3. Tavşan: Tavşanların kanıtlanmış yaşam süresi ortalama altı yıldır. Fakat bu görmüş olduğunuz tavşan tam 14 yaşında. Yani normalde yaşaması gereken süreden neredeyse iki kat daha fazla yaşamış. Dünyanın en yaşlı tavşanı olarak Guinness Rekorlar Kitabına’da girmeyi başaran George isimli bu tavşan ABD’nin Massachusetts eyaletinde yaşıyor.

4. Kedi: Spike isimli bu kedi 2001 yılının mayıs ayında 31’inci yaşgününü kutladığında dünyanın en yaşlı kedisi olarak tescillenmişti. Londra’daki Brick Lane petshop’ından 1970 yılında satılan Spike, 19 yaşında bir köpek saldırısına uğradığı için hayatını kaybetti. Spike’ın sahibi kedinin uzun yaşamasını mamasına koyduğu aloe vera jeline bağlıyor.

5. Örümcek: Dünyanın en yaşlı örümceği de 28 yaşındaki bu örümcek. Meksika’daki Theraphosidae familyasından gelen bu dişi yaratık aynı zamanda öldürücü etkiye sahip.

6. Köpek: Eylül ayında hayatını kaybeden Bella adındaki bu labrador cinsi köpek İngiltere’de bir aile tarafından bakılıyordu. Bakıcı aile, köpeği 26 yıl önce üç yaşındayken almıştı.

7. Hint domuzu: Ortalama bir Hint domuzunun ömrü beş ve sekiz arasında değişiyor. Fakat bu domuzun resmi olarak da tescillenmiş ömrü 14 yıl.

8. Maymun: Bueno adlı bu maymun 2005 yılında 53 yaşında öldü. Tarihteki en yaşlı maymun olarak bilinen Bueno Japonya’nın Aichi şehrindeki maymun merkezinde yaşıyordu. Stresten tamamen uzak tutulan ve bakımına özen gösterilen bu hayvan normalden ortalama 20 yıl daha fazla yaşadı.

9. Japon balığı: Bu japon balığının adı Tish. Tam 43 yaşında. Yaşlandıkça rengi turuncudan beyaza dönen bu balığın uzun ömrünün sırrını sahibi Hilda Hand’ın akvaryumu hergün güneşe çıkarmasına bağlıyor

Dünyanın En Yaşlı Eşşeği :d

Rosie
Belli bir yaşa gelmiş olan kadınlar genelde yaşlarını kendilerine saklamayı tercih ederler. Ancak eşek Rosie’nin bunu yapma gibi bir şansı yok. 54 yaşındaki eşek, türünün en yaşlısı olarak görülüyor. Guinness Dünya Rekorları’na göre Suzy ismindeki şu anki en yaşlı eşek New Mexico’dandı ve 2002’de 54 yaşında öldü. Rosie’nin sahibi Lesley Manger, tam olarak yaşından emin olmasa da eşeğinin elliden fazla olduğunu biliyor. Ortalama eşek ömrü 25 ile 35 sene arasında değişiyor. Kesin doğum tarihini bilmediklerini ancak bugüne kadar onun sahibi olan insanlarla konuşunca 54 yaşında olduğu sonucuna vardıklarını söyleyen Manger, dişlerine bakan veterinerin de aynı düşüncede olduğunu belirtti. Bakalım Guinness bu eşeği ne yapacak.

Eşeğin bakışlara bakarsak bi görmüş geçirmişlik havası var XD

Dünyanın En Zengin Kedisi!


İtalya’da dört yaşındaki bir kediye 10 milyon euro miras kaldı. Tommaso isimli şanslı hayvan, böylece dünyanın en zengin kedisi oldu ..
Bir zamanlar Roma sokaklarında başıboş dolaşırken hayırsever bir yaşlı kadının evine aldığı Tommaso, sahibinin geçtiğimiz ay hayatını kaybetmesiyle Milano’dan Kalabriya’ya birçok şehirde bulunan gayrı menkullerle, toplam 10 milyon euro değerindeki bir mirasın sahibi oldu.
Ünlü bir müteahhidin dul ve çocuksuz eşi olan sahibi, 26 Kasım 2009 tarihinde eliyle yazıp imzaladığı vasiyetnamesinde, bütün varlığının Tommaso’ya sahip çıkacak hayvan barınağına ya da vakfa gitmesini öngördü.
HİÇBİR KURUMA GÜVENEMEDİ Ölen kadının avukatlarından biri Roma’nın yerel Il Messaggero gazetesine yaptığı açıklamada, birçok kurumu değerlendirdiklerini ancak hiçbirinin Tommaso’nun geleceği ve sağlığı konusunda güvenilir görünmediğini söyledi.
Yaşlı kadının bu sırada bir başka kedi sever olan ve soyadı açıklanmayan Stefania isimli hemşireyle dost olduğu, Stefania’nın ölümüne kadar yaşlı kadının bakımını üstlendiği belirtildi.
Kurum arayışından bir sonuç elde edilemeyince kedinin vasisinin Stefania olmasına karar verildi. Stefania, yaşlı kadının ölümünden sonra yaptığı açıklamada, “Senyoranın bu kadar zengin olduğunu hiç bilmiyordum” dedi.
NE ZENGİNLER VAR
İtalyan hukukuna göre hayvanlar doğrudan varis olamıyor. Ancak uygun bir vasi bulunması durumunda mirastan faydalanabiliyor.
Tommaso, 10 milyon euroluk mirasıyla en zengin kedi olsa da serveti Alsas cinsi bir köpek olan Dördüncü Gunther’ın 372 milyon dolarlık zenginliğinin yanında hiçbir şey değil. Bir Alman kontesin köpeği olan Dördüncü Gunther’a bu zenginlik babası Üçüncü Gunther’dan miras kalmıştı.

Sponsorlu Bağlantılar

Kedi Yaşı” İçin Bir Cevap

Kedi Yaşı İçin Yorum Yap