Kedideki Pire Nasıl Temizlenir

Kedideki Pire Nasıl Temizlenir Kedide Pire Nasıl Temizlenir - Bu makaledeki notlar: kedi piresi nasıl temizlenir kedideki pire..

Kedi Bakımıyla İlgili Genel Bilgiler

Yavru kediler de çok titiz hayvanlar olarak bilinmesine rağmen kendilerini temiz tutmak için az da olsa yardıma ihtiyaç duyarlar. Kedinizin tüy bakımını yaparken onun sağlığını da gözden geçirme fırsatı bulabilirsiniz.

Yavru kediyi eve getirdikten hemen sonra tüy bakımıyla ilgilenmelisiniz. Böylece onunla yakınlaşacak, huylarını tanımaya başlayacaksınız. Ayrıca sizin onu tutmanıza da alışacak böylece onun eğitimi veya başka gereksinimleri için onu tutmanız gerektiğinde buna yabancı olmayacaktır.

Genel bakım

Yüz: Yavru kedinizin gözlerini herhangi bir akıntı açısından kontrol etmelisiniz. Erken yaşlarda birçok üst solunum yolu enfeksiyonu gözleri de etkilemektedir. Eğer birden fazla kediniz var ise veya kediniz ev dışına çıkıyor ise gözde yaralanmalar olabilir.
Ağız: Dişler de tartar başlangıcı veya bir diş eti hastalığı bakımından incelenmelidir (genç yaşlarda bu tür hastalıklar nadirdir). Eğer kedinizin nefesi kötü kokuyorsa, bu diğer sistemlerin etkilendiği daha ciddi bir problemi işaret edebilir. Her zaman olduğu gibi herhangi bir sorundan şüpheleniyorsanız veteriner hekime danışmalısınız.
Kulaklar: Çoğu kedi yavrusunun kulakları temizdir. Ancak erken yaşlarda annesinden ayrılmış kimsesiz bir kedi yavrusu edindiyseniz gerekli ilgiyi görmemiş olacaktır. Kediler için çevrede gelişen olaylardan haberdar olmak için duymak çok önemlidir. Bazı hastalıklar kedinizin kulağını ciddi şekilde etkileyebilir. Dolayısıyla kulakların sürekli temiz tutulması gerekir. Bunun için ucu pamuklu kulak temizleme çöpleriyle kulağın temizlenmesi etkili olabilir ancak bu çok dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Çubuğun temizlemek için kullanılan ucunu asla kulak kanalına sokmayınız, sadece kulağın gözle görünen kısımlarını temizleyiniz. Aksi halde kanalın yapısı kolaylıkla zarar görebilir.
Deri: Kedi yavruları zamanlarının büyük bir kısmını tüylerini temizlemek için harcarlar. Kediler dillerinin özel yapısı sayesinde ölü deri dokularını, dökülen tüyleri gayet kolay temizlerler, bu sırada derideki kan dolaşımını da uyarmış olurlar. Ancak kedilerin dilleri, yoğun kış tüylerinin temizlemekte yetersiz kalmaktadır. Aynı durum kalın tüylü ırklar için de geçerlidir.
En iyisi kedinizi kaliteli, tel bir fırçayla fırçalamaktır. Zamanla fırçalama işlemine alışacak ve bundan zevk alacaktır eğer kediniz dışarı çıkıyorsa onu beyaz bir örtü üzerinde fırçalamanız size üzerinden dökülenleri görme fırsatı verecektir. Genellikle beyaz zemin üzerinde tüy, ölü deri dokuları, bitki parçaları ve kir göreceksiniz. Ancak pire veya kene ile karşılaşmaya da hazırlıklı olmalısınız. Pirelerin artıkları da zemine dökülebilir. Bunlar küçük siyah zerreciklerdir. Üzerlerine bir damla su damlatılırsa kırmızıya bakan bir renk alırlar. Veteriner hekiminiz sizi bu konuda aydınlatacaktır.

Uzun tüylü kediler mümkün olduğunca sık fırçalanmalıdır. Tüylerde düğümlenmeler, topaklanmalar başladıktan sonra bunları fırçayla düzeltmek, açmak neredeyse imkansızdır. Tüyleri öyle karışık bir hal alabilir ki veterinerinize başvurmanız veya onu kuaföre götürmeniz gerekebilir. Bu karışıkları makasla kesmeye çalışacaksanız kedinizin derisini kesmemeye çok dikkat etmelisiniz.

Tırnak: Tırnak kesimi de sizin için karışık ve zor olabilir. Bu işlem uygun aletler kullanılarak yapılmalıdır. Pet shoplarda veya veteriner kliniklerde çeşitli tırnak makasları bulunmaktadır. İnsanlar için kullanılan tırnak makasları kedi ve köpekler de kullanılmamalıdır.
Kedilerin savunma için kullandıkları pençeleri vardır. Ancak bu pençeleri savunma dışında mobilyalarınızı parçalamak için de kullanabilirler. Onu erken yaşlarda tırnak kesimine alıştırın. İlk aşılamaları sırasında veteriner hekiminiz bunun nasıl yapılacağını size gösterecektir. Ancak tırnak içindeki canlı dokuyu kesmemeye özen göstermelisiniz. Tırnakları düzenli olarak kesmeniz mobilyalarınızı parçalanmaktan koruyacaktır. Ayrıca ona bir tırmalama tahtası da alabilirsiniz. Doğal olarak buna ihtiyacı vardır. uzayan tırnakların bu şekilde törpülenmesi, ölü dokuların atılması gerekmektedir. Bu tırmalama tahtaları koltukları tırmalamasını önleyecektir

Sponsorlu Bağlantılar

Kedideki Pire Nasıl Temizlenir İçin Yorum Yap