Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür

Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür Kedilerde Ateş Nasıl Ölçülür - Bu makaledeki notlar: kedilerde ateş kedilerin ateşi nasıl ölçülür..

Kedinizin Vücut Isısının Ölçülmesi

KEDİLERİN VÜCUT ISISI NASIL ÖÇÜLÜR?

Kediler hastalandıklarında birçok insan kedinin ateşine bakmak ister. Ancak kulaklara, buruna veya kafaya dokunarak kedinin ateşi olup olmadığını anlamaya çalışmak iyi bir metot değildir. Kedinizin ateşini doğru bir şekilde ölçmeyi öğrenmek acil bir durum olup olmadığını anlamanız için gereklidir.

Kedilerde vücut ısısı rektal olarak alınmalıdır. Bunun için oral veya rektal termometreler kullanılabilir. Ayrıca dijital veya cıvalı termometreler de mevcuttur. İnsanların ve kedilerin kulak kanalları farklı olduğundan, kulak termometreleri kedinizin ateşini ölçmek için çok uygun değildir.

Cıvalı termometre kullanıyorsanız, kullanmadan önce termometreyi sallayıp dereceyi düşürmeyi unutmayınız.

Kedinin ateşinin ölçülmesi

Kedinin ateşinin ölçülmesi sırasında sakince durması çok önemlidir. En iyisi siz ateşini ölçerken bir yardımcının da kediyi tutmasıdır.
Bir yardımcı kedinin kafasını ve vücudunun ön kısmını sıkıca tutmalı.
Bu arada siz de kuyruğunu tutup hafifçe yukarı kaldırın ve termometreyi rectum’a yerleştirin. Rectum kuyruk dibinin hemen altında yer almaktadır. Ancak termometreyi yerleştirmeden önce bir pomat, vazelin vb. ile kayganlaştırmayı unutmayınız. Termometreyi yaklaşık 2,5cm ilerletin ve cıvalı termometreler için 2dk, dijital termometreler için sinyal verene kadar bekletin.
Şimdi termometreyi çıkarıp okuyun.
Kedilerde normal vücut ısısı 37,5-39º C tır. Eğer kedinizin vücut ısısı bu derecenin üzerindeyse acilen veteriner hekiminize başvurun.

Eğer Kediniz Yemeden İçmeden Kesilirse

EĞER KEDİNİZ YEMEDEN İÇMEDEN KESİLİRSE

Semptomları tedavi etme, problemin tümünü ortadan kaldırabilir.

Neşesi kaçmış ve yemeklerini yemeyen kediler hastadırlar ve derhal bir veteriner tarafından görülmelidirler. Bu, spesifik olmayan belirtiler, genel olarak yüksek ateşin sonucudurlar. Ateş, kedinin iştahını keser, enerjisini yok eder. Kediler için, ateşe karşı bir tedavi güvenli değildir. Aspirin, acetaminophen, iburofen kediler için toksik maddelerdir. Semptomları iştah azalması, neşe kaybı olan bir kedinin muayenesinde, veteriner, enfeksiyon bölgesini tespit etmeye veya problemin yerini belirlemeye, gayret edecektir. Kedinin durumunu tam olarak anlayabilmek için ileri tetkiklere ihtiyaç duyulabilir. Kediye, çoğunlukla ilk muayeneden sonra, semtomatik tedavi uygulanır. Bu tedavi, semptomları ortadan kaldırmayı ve hayvanın kendisini daha iyi hissetmesini hedefler. Semptomatik tedavi; mayile, antibiyotikler, iştah açıcılar, takviye besinler, iltihap giderici ilaçlar gerektirebilir. Eğer, bir kedi, bir kaç gün içinde destekleyici tedaviye cevap vermezse, tedaviye devam zaruridir. Yemeyen kediler, ikincil sağlık problemleri geliştirebilirler, karaciğer lipidosis’i veya karaciğer yağlanması gibi. Eğer, kedinin metabolik fonksiyonları, tehlikeye maruz bırakılırsa, bu ikincil sağlık problemleri, asıl hastalığından daha fazla tehlikeli olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür İçin Yorum Yap