Kedilerin Ortalama Ömrü

Kedilerin Ortalama Ömrü Kedilerin Ömürleri - Bu makaledeki notlar: en uzun yaşayan kedi kedilerin ortalama..

Kedilerde Yaşam Süreleri

KEDİLER NEKADAR YAŞAR?

Kedi ve köpeklerin yaşam süreleri birçok faktöre bağlıdır. Buradaki bilgiler özet şeklinde ve ortalama verilerdir. Aynen insanlardaki gibi hiç kimse bir bireyin ne kadar yaşayacağını tahmin edemez. Durum pet hayvanlarda da aynıdır.

Kediler

Kedilerde yaşam süreleri kedinin evde veya dışarıda yaşamasına bağlı olarak değişebilir.
Ev kedileri genellikle 12-18 yıl kadar yaşarlar. Birçoğu 20’li yaşları görebilmektedir. Kayıtlara geçen en uzun yaşayan kedi öldüğünde 28 yaşındaydı.
Dışarıda yaşayan kedilerin ömürleri genellikle 4-5 yıl sürmektedir. Ölümlerine genellikle trafik kazaları veya köpek saldırıları neden olmaktadır. Ayrıca bazı ölümcül virüsler da kedi kavgaları sırasında kediden kediye bulaşmaktadır.

Serval Kedisi

Serval Kedisi

Bir kedi düşünün bacakları Marleene Dietrich’i, kulakları Greta Garbo’yu ve gözleri Katharine Hepburn’ü andırsın. Mümkün mü? Mümkün! Çöl bölgeleri haricinde Afrika kıtasının her yerine yayılmış olan Serval (~Leptailarus Serval), inanılmaz uzunluktaki bacakları, kenarları beyaz tüylerle harelenmiş uzun kulakları ve küçük gözleri ile El Greco’nun fırçasından çıkmış gibidir.
Kum rengi kürkünün üzerindeki kırmızı, kahverengi lekelerle çok güzel bir görünüme sahiptir. Kürkünün bu güzel görünümü ne yazık ki onu kürk avcılarının hedefi haline getirmiştir. O yüzden soyu tehlike altında kabul edilen hayvanlar listesine alınmıştır. Nemli ya da sulak bölgelerde yaşayan Serval’in kürklerindeki benekler daha küçük ve daha açık renkte iken kurak bölgelerde yaşayan Serval’in ise benekleri daha koyu renkte ve daha büyüktür.

Çevresinde olup bitenlerle her vahşi kedi gibi fazlasıyla ilgili olan Serval’e uzun kulakları işitme açısından büyük avantaj sağlar. Gece avlarında aradığı küçük memelileri bulmasında da üstün işitme yeteneğinin önemli bir payı vardır. Uzun bacakları ise ona inanılmaz derecede hızlı koşma ve yüksekliklere bir çırpıda sıçrama yeteneği kazandırmıştır. Öyle ki bir kuşun yere konmasına ihtiyaç duymadan zıplayarak onu havada yakalayabilir. 1 metreye varan uzunluğu ve 9 ila 13 kilo arasında değişen ağırlığı ile Serval vahşi kedi ailesinde nispeten uzun yaşayan kedilerdendir. Ortalama ömür 19 yıldır ve bir doğumda dişi Serval genellikle 3 yavru doğurur.

Resim yeniden boyutlandırıldı. Bütün resmi görmek için tıklayınız. Orjinal resim ölçüsü 600×468 ve boyutu 86KB.

Bütün resmi görmek için tıklayınız.

Resim yeniden boyutlandırıldı. Bütün resmi görmek için tıklayınız. Orjinal resim ölçüsü 800×599 ve boyutu 404KB.

Kaynak: İnternet.

Sponsorlu Bağlantılar

Kedilerin Ortalama Ömrü İçin Yorum Yap