Kemik Erimesi İğnesi

Kemik Erimesi İğnesi Kemik Erimesi İçin İğne - Bu makaledeki notlar: osteoporoz tedavisi kemik erimesi iğnesi ..

Yılda Bir İğne İle Osteoporoz Tedavisi

Yılda Bir İğne İle Osteoporoz Tedavisi
Yapılan araştırmalar, bir ilacın ne kadar sık alınması gerekirse, aksama ihtimalinin o kadar fazla olduğunu ortaya koyuyor.

İlaç uyumu olarak adlandırılan bu durum, eğer aksamalara yol açarsa tedavinin başarısını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle bilim adamları giderek daha seyrek kullanılması gereken ilaçların üretilmesini sağlıyor. Eskiden 4 saat ya da 6 saat arayla alınması gereken antibiyotikler neredeyse ortadan kalktı, yerine 12 ya da 24 saatte bir ilaç alınarak yapılan tedaviler ortaya çıkmaya başladı.

Osteoporoz adı verilen kemik zayıflaması hastalığı ile ilgili olarak yapılan çalışmalar, yılda bir kez damardan iğne yapılması ile sorunu tedavi edebilen bir ilacın üretilmesini sağladı.

Osteoporoz tedavisinde en son kullanılan ve en etkili olduğu belirlenen bifosfonatlar, günde bir hap alınması ile tedavi sağlıyor. Sabah aç karnına alınması, bir süre için yatmamayı gerektiren bu ilaçlar, yemek borusunda tahrişe yol açabiliyor. Bu yan etkileri nedeniyle bazı kişilerde tedavinin kesilmesi gerekebiliyor. Osteoporoz uzun süreli bir sorun olduğu kadar tedaviye de yavaş cevap verir. Bu nedenle tedavinin çoğu zaman ömür boyu devam etmesi gerekiyor. Bu gibi uzun süreli tedavilerde ilaç uyumunda aksamalar sık olabiliyor.

Yeni geliştirilen bu ilaç, grip aşısı olur gibi yılda bir kez iğne ile yapılıyor. Zoledronic asit yapısında olan bu ilaç, kanser hastalarında kemik kırıklarını önlemek amacıyla geliştiriliyordu. İlacın geliştirilme çalışmalarında kemiklerin kalsiyum kaybını önemli ölçüde engellediğinin görülmesi üzerine, osteoporoz tedavisinde kullanılması amaçlandı. İlacın kısa zamanda piyasaya verilmesi gerekiyor.

Bilim adamları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, romatizma gibi sürekli hastalıkların tedavisinde de benzer şekilde depo etkili ilaçların geliştirilmesi için çaba gösteriyorlar, bu tür ilaçlar geliştikçe tedaviler çok daha kolay olacak gibi gözüküyor.

Osteoporoz Tedavisi

Osteoporoz tedavisi

Menopoz
HRT (Hormon Replasman Tedavisi) uygulanan menopozlularda günde 1 efervesan tablet bir bardak (150 mI) suda eritilerek içilir. HRT (Hormon Replasman Tedavisi) uygulanmayan menopozlularda günde 1-2 efervesan tablet bir bardak (150 mI) suda eritilerek içilir.
Osteomalazi
Günde 1-3 efervesan tablet bir bardak suda (150 mI) eritilerek içilir.

Gebelik ve laktasyonda kullanım
Doktor tarafından başka şeklide tavsiye edilmediği taktirde günde 1 efervesan tablet bir bardak (150 mI) suda eritilerek içilir.

DOKTORA DANIŞMADAN KULLANILMAMALIDIR.

Doz Aşımı ve Tedavisi
Ağır veya uzun süreli doz aşımı hipervitaminoz D veya hiperkalsemi ve bu hastalıkların yol açtığı patolojik değişimlere neden olabilir.

Belirtiler: Hafif hiperkalsemi asemptomatiktir. Plazma kalsiyum seviyesi > 12 mg/dl (> 3.00 mmol/l) kadar çıkınca duygusallıkta artış konfüzyon deliriyum psikoz ve korna görülebilir. Şiddetli hiperkalsemi EKGde kısalmış QTC aralığı ile belli olur ve kardiyak aritmi de meydana gelebilir. 18 mg/dl (4.50 mmol/l) kadar ulaşan hiperkalsemi şok böbrek yetmezliği ve ölüme sebep olur.

Tedavi: Hafif ve asemptomatik hiperkalsemide ilacın bırakılması yeterlidir orta şiddetli ve şiddetli hiperkalsemik durumlarda i.v. izotonik ve furosemid kortikosteroidler veya i.v. fosfat uygulanır. D vitamini hipervitaminözü vitaminin alımının kesilmesi ile düzelme gösterir. Hiperkalsemi inatçı ise prednizolon başlatılabilir. Kardiyak aritmiler kardiyak takib eşliğinde ufak dozlarda potasyum verilerek tedavi edilebilir.

Eeeklerde Osteoporoz Tedavisi

Osteoporoz kemik de genelde düşünülen bir hastalıktır, bir kadın hastalığı olarak. Her ne kadar osteoporoz daha çok kadınlarda 2.004 Surgeon General’s Report erkeklerde Kemik Sağlığı daha sık ve Osteoporoz sürece beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yapılır, tüm Amerikalıların 2.020 yarısı tarafından 50 yıldan zayıf kemiklere sahip olacak eski söyledi.

Osteoporoz şart olduğu kemik giderek daha gözenekli hale gelir, çünkü kalsiyum gibi mineral kaybı. Iskelet ve kemiklerin kırılma kolay kırılgan olur. Osteoporoz çünkü onların kemikleri zayıf olmuştur hiçbir zaman kırık veya minimal travma Her yıl 1.5 milyon Amerikalı kırıkları büyük zarar meydana şüpheleniliyor. Bunun üzerine 18 milyar dolarlık her yıl kemik kırıkları osteoporoza neden tedavi geçirmiş olduğu tahmin edilmektedir.

Nedenleri Osteoporoz az Ortak erkeklerde
Orada neden bir dizi neden erkekler daha az osteoporoz eğilimli şunlardır:

• Erkekler güçlü kemik ve daha büyük iskelet oluşturma eğilimindedir.

• Kemik kaybı daha sonra hayatta oluşur ve erkeklerde daha yavaş ilerler. Kadınlarda kemik kaybı daha hızlı ve menopozda hormon östrojen dramatik düşüşler sonucunda oluşur.

• Ulusal Osteoporoz Vakfı raporları, Kafkas adam 60 yaş ve üzerinde osteoporoz nedeniyle kırık besleyen bir% 25 şansı var

Erkeklerde Osteoporoz nedenleri
Osteoporoza erkeklerin% 50 altında hiçbir belirgin sebebidir. Kalan için orada erkeklerde osteoporoz nedenleri bir sayı olabilir. Bunlar:

Testosteron ve östrojen düzeyleri • Falling

Kalsiyum, Anorexia, bir yetersizlik çölyak hastalığı, Crohn hastalığı gibi hastalıkları nedeniyle kalsiyum emmek gibi mineraller açısından bir diyet düşük •

• Afrikalı Amerikalılar osteoporoz bir artış insidansı var

• Düşük D vitamini düzeyi

• Sigara

Kemik metabolizmasında değişiklikler • biz yaş kemik kaybına katkıda bulunabilir gibi

• gittikçe azalarak egzersiz ve hareketsizlik hastalık

 • İkinci hipertiroidi gibi hastalıklar • orada paratiroid hormonunun aşırı düzeyleri vardır. Hipertiroidizm bir aşırı aktif tiroid bezi, hipogonadizm düşük üretim sonuçlanan kaynaklanan testosteron

  • Uzun süreli terapiler steroid

  • Alkol kötüye

  Osteoporoz yakın bir aile öyküsü • Erkekler ve genellikle beklenenden daha düşük kemik mineral yoğunluğu kemik kırılma riski daha var
  Tedavi Osteoporoz
  Tedavisi osteoporoz neden bağlıdır. Bir uzman hekim eğer varsa ve buna göre tedavi bir neden tespit edebilecektir.

  Genç erkeklerin 1.000 kalsiyum alımı bir günde mg gerekir, günde 1.500 mg 65 yaş üzerinde 1.200 erkek. 400-800 IU bir gün arasında D vitamini alımı.

  Osteoporoz hakkında bilgi Video

  Osteoporoz Tedavisi

  Osteoporoz Tedavisi

  Hazırlayan : Uzm. Dr. Asuman Doğan Ankara Fizik Ted. Reh. Eğitim ve Araş. Hastanesi

  Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik kırılganlığında artış ve kırığa yatkınlık ile karakterize bir hastalıktır. Bu durum için önlem alınmaz veya tedavi edilmezse hastalık kemik kırılana kadar ilerleyebilir. Kemik kütlesi çocukluk ve ergenlik döneminde artış gösterir 30-40 yaşlarında doruk noktasına ulaşır ve yaşlanmayla birlikte giderek azalır. Kadınlar erkeklere göre daha az kemik kütlesine sahiptir ve menopozu takiben beş yıl içinde hızlı bir şekilde kemik kaybederler. Yaşla ilgili kayıp yılda ortalama %1’dir. Yaşam boyu kadınlar kemik kitlesinin %30-40’ını erkekler %20-30’unu kaybederler.
  Osteoporozun Tanısı
  Kemiğiniz kırılana kamburlaşana ve boyunuz kısalana kadar osteoporoz belirtileri fark edilmeyebilir. Osteoporoza neden olabilecek diğer hastalıkların varlığı (tiroid hast astım ilaç kullanımı vb.) kırık öyküsünün varlığı beslenme durumu ailede özellikle annede kırık öyküsü hastanın osteoporoz için riskli olup olmadığını belirlemede yardımcıdır.
  Risk varlığının kemik mineral yoğunluğu ölçümü tanıyı kesinleştirir. Riski yüksek hastalarda yılda bir kez riski düşük hastalarda 2-5 yılda tekrarlanır. Kemik ölçümleri hızlı ve kolay yapılabilen testlerdir. Çok çeşitli yöntemler varsa da en çok DEXA kullanılmaktadır. DEXA ile %1-2’lik kayıp bile değerlendirilebilir.
  Kalsitonin ve bitostomatlar: Kemik yıkımını durdurmaktadırlar. Kalsitoninler enjeksiyon ve burun spreyi şeklinde bitostomatlar ise ağızdan alınan tabletler şeklindedir. Östrojen tedavisinin uygun olmadığı menopoz sonrası osteoporoz serül (yaşlılığa bağlı) osteoporoz veya ilaca bağlı gelişen osteoporozda kullanılmaktadır. Bu ilaçların kullanımları ve yan etkileri tedavinin etkinliği ve yan etkilerinin en aza indirilmesi için hekimleri tarafından hastalara anlatılmaktadır.
  D Vitamini: Eve bağımlı olan ve güneşten yeterince yararlanmayan yetersiz beslenen yaşlılarda D Vit. Alımı çok önemlidir. Ca ile birlikte D Vitamini alımı %30-35 oaranında kemik kazancı sağlayarak kırık riskini azaltmaktadır.
  Ca(Kalsiyum preparatları: Ca ihtiyacını desteklemek amacıyla ihtiyacın arttığı dönemlerde verilmelidir. Diğer tedavilerin yanı sıra hemen tüm menopoz sonrası kadınlara önerilen bir ilaçtır.
  O.P. Rehabilitasyon: Reh. Yöntemleri kemik kütlesini artırmaya kırıkları önlemeye ve tedavi etmeye yöneliktir. O.P.’da kas gücünü kemik kütlesini artırmak postürü korumak dengeyi sağlamak ve kemik yıkım hızını yavaşlatmak için fizik aktivite ve egzersiz önerilir.
  O.P.’da uygulanan egzersizler;
  Yürüme: Tempolu ve hızlı yürüme en yararlı ve en kolay uygulanan egzersizlerden biridir. Yürüme hızı bireyin rahat yürüme hızının biraz üstünde olmalıdır. Hergün yada haftada 3-4 gün en az 15-20 dakika arası yürüyüş önerilir. Önce 5 dakikalık yürüyüşle başlanır ve her gün süre artırılır.
  Yüzme: bacak ve kol kaslarının yanı sıra sırt ve karın kaslarını da çalıştırır. Stil önemli değildir. Yüzme bilmeyenlerden su içi yürüme emniyetli ve iyi bir egzersizdir.
  Bütün bu bilgiler ışığında O.P.’dan korunma ve tedavi nasıl olmalıdır?
  O.P. geliştikten sonra kemik kitlesini artırmak yada kaybedilen kemik dokusunu yerine koymak mümkün olmadığından O.P. önlenmesi tedavisinden daha önceliklidir.
  O.P.’dan korunmanın temeli; bebeklikten başlayarak maksimum güç ve kütle içeren sağlıklı bir iskelet sağlanacaktır. Ailesel yatkınlık (genetik yapı) değiştirilemez; ancak beslenme bedensel aktivite vitamin D alımı alışkanlıklar (sigara alkol kahve tüketimi gibi) güneş görme gibi faktörler değiştirebilir.
  Beslenme: süt çocukları anne sütü ile beslenmeli ve çocukluktan itibaren kalsiyum açısından zengin süt ve süt ürünleri tüketme alışkanlığı kazandırmalıdır. Yine yeşil yapraklı sebzeler pekmez susam kuru baklagiller kurutulmuş meyveler gibi kalsiyumdan zengin gıdalar fazla tüketilmelidir. Gebelik emzirme ve büyüme dönemlerinde kalsiyum gereksinimi arttığı için diyetle daha fazla kalsiyum alınmalıdır. Diyetle alınan kalsiyumun kemiklerde depolanması D Vitamini ile sağlanmaktadır. D Vitamini %50’sinden fazlası ciltte oluşmaktadır. Bu nedenle yeterli D Vitamini alımını sağlamak amacıyla güneş ışınları ile cildin teması sağlanmalı özellikle bahar ve kış aylarında mümkün olduğunca güneşli saatlerde yürüyüş yapılmalıdır.
  Alışkanlıklar: Sigara ve alkol alımı kalsiyumu düzenleyen hormonları etkileyerek kemik kaybına neden olmaktadır. Ayrıca aşırı kahve (günde 3 fincandan fazla) ve kafein içeren gıdaların tüketimi idrarla kalsiyum atılımını arttırır ve O.P. için risk oluştururlar. Çayın O.P.’deki rolü bilinmemektedir.
  Fiziksel aktivite: Egzersiz kemik yoğunluğunu arttırırken hareketsiz yaşam tarzı osteoporoz riskini arttırmaktadır. Bu nedenle osteoporozdan korunmada yaşam boyu yapılan egzersiz ve fiziksel aktivitenin önemi büyüktür.
  İlaç tedavisi: Östrojen (kadınlık hormonu) Menopoz sonrası kemik kaybını önlemede etkili bir tedavidir. Ancak hormon tedavisi yan etkileri nedeniyle kadın doğum uzmanının uygun gördüğü hastalara başlanmaktadır. Östrojen tek başına ya da progesteron hormonu ile birlikte verilebilmektedir. Östrojen tedavisinin O.P.’da etkili olması için menopozdan hemen sonra başlanmalıdır.
  O.P.’da son birkaç yıldır kullanıma giren östrojen benzeri etkiyle kemik yıkımını önleyen ilaçlarda kullanılmaktadır. Ancak yan etkileri açısından östrojene oranla daha güvenilir oldukları gösterilmiştir. (Östrojen reseptör menologları)
  İp atlama koşma gibi egzersizler zorlayıcı oldukları için ileri yaştaki ve ciddi osteoporozu olan hastalara önerilmez.
  Ayrıca osteoporozun ciddiyetine göre her hastaya özel egzersiz önerilebilir.
  Düşmelerin engellenmesi: Osteoporoz sonucu incelen kemik çok hafif bir zorlama sonucu bile kırılabilir. Bu nedenle düşme riskinin azaltılması ilaç ile tedavi kadar önemlidir. Düşme riskinin azaltılması için alınması gereken önlemler:
  1- Egzersiz ile kas gücü ve denge geliştirilmesi
  2- Düşme riski yaratan hastalıkların (tansiyon değişiklikleri görme problemleri kalp hst.) kontrol altına alınması
  3- Denge bozukluğu yapan ilaçlardan mümkün olduğunca kaçınılması
  4- Yürüme bozukluğu olan kişilere yürüteç yada baston gibi yardımcı cihazların kullanılması
  5- Uygun giyim eşyalarının kullanılması (alçak topuklu ayakkabı) rahat giysiler
  6- Çevre koşullarının uygun biçimde düzenlenmesi (zeminin kaygan olmaması evde yeterli aydınlatma gibi)

  Osteoporoz Tedavisinde Aspirinuzmanlar, Aspirinin Kemiklerin Güçlenmesini Sağlayan Hü

  Osteoporoz tedavisinde aspirinUzmanlar, aspirinin kemiklerin güçlenmesini sağlayan hücrelerin faaliyetlerini artırdığını açıkladı.

  Mucize ilaç aspirinin osteoporoz (kemik dokusunun içinde anormal derecede boşluk oluşması) tedavisinde de kullanılabileceği bildirildi.

  Los Angeles’daki Güney Kaliforniya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden Dr. Songtao Shi ve arkadaşlarının fareler üzerinde yaptığı ve PLoS One dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, düşük dozdaki aspirin kemiklerin kırılmasına yol açan hücrelerin faaliyetlerini azaltıyor, kemiklerin güçlenmesini sağlayan hücrelerinse artırıyor.

  Araştırmada, kemiklerin kırılmasına yol açan hücrelerin faaliyetlerinin artmasının genel olarak osteoporozun nedeni olarak kabul edildiği belirtilerek, ancak son zamanlarda ortaya çıkan kanıtların kemikleri güçlendiren hücrelerin azalmasının osteoporozun ortaya çıkmasında rol oynayabileceğini gösterdiği belirtildi.

  Dr. Songtao Shi ve arkadaşları, laboratuvarlarda fareler üzerinde yaptıkları çalışmalarda aspirinin kemiklerin güçlendiren hücrelerin yok olmasını azalttığını buldular. Çalışmaları ilerleten bilim adamları, düşük dozdaki aspirinin kemikleri güçlendiren hücreleri daha etkin, kemikleri zayıflatan hücreleri ise daha edilgen hale getirdiğini, kalın ve güçlü kemiklerin ortaya çıkmasını sağladığını gördüler.

  Bilim adamları araştırmalarının sonucunda, genellikle menopoz sonrası kadınlarda görülen osteoporozun tedavisinde aspirinin yeni bir başlangıç sunabileceğini vurguladılar.

  Dr. Shi, insanlar üzerinde yapılan araştırmaların, düzenli aspirin kullanımının menopoz sonrası kadınların kemiklerinin kalınlaşmasında belli oranda faydalı olduğunu, ancak aspirinin osteoporozdan nasıl koruduğunu ve tedavi ettiğini açıklığa kavuşturmak için daha ayrıntılı çalışmalar yapılmasına gerek olduğunu ifade etti.

  Sponsorlu Bağlantılar

 • Kemik Erimesi İğnesi İçin Yorum Yap