Kimler Organ Bağışı Yapabilir?

Kimler Organ Bağışı Yapabilir? Organ Bağışını Kimler Yapabilir ? - Bu makaledeki notlar: Kimler Organ Bağışı Yapabilir? Organ..

Bu yazı Organ Bağışını Kimler Yapabilir ? hakkında özet bilgiler içerir. Kimler Organ Bağışı Yapabilir? ve Organ Bağışını Kimler Yapabilir ? hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Organ Bağışını Kimler Yapabilir ?

Organ Bağışını Kimler Yapabilir ?

Name:	Organ Bagisi.jpg 
Views:	371 
Size:	8,4 KB (Kilobyte) 
ID:	323671979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak ve bu dileğinizi iki tanık huzurunda sözlü olarak yapmanız, ayrıca bunun bir hekim tarafından tasdik edilmesi yeterli olacaktır. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak "Doku ve Organ Bağış Belge"nizi alabilirsiniz. Organ ve Doku Nakli Hizmetleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarından birisidir.Organ Nakli Kimlerden Yapılır?Organ ve Doku nakli, canlıdan ve kadavradan olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

1. Kadavra donör (verici) : Trafik kazası, kurşunlanma, beyin kanaması vb. nedenlerle yoğun bakımda tedavisi devam ederken beyin ölümüdenilen geri dönüşümsüz beyin hasarı gelişmiş hastaların organları bağışlandığı takdirde bunlar kadavra donör olarak tanımlanmaktadır

2. Canlı donör : Organ nakli gereken hastanın eşi veya yakın akrabaları doku, kan grubu vb. uyum mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedir.Bunlar canlı donör olarak tanımlanmaktadır.Böbrek ve karaciğer canlıdan nakil yapılabilen organlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kimler Organ Bağışı Yapabilir? İçin Yorum Yap