Kimyasal Tepkime Denklemlerinin Denkleştirilmesi

Kimyasal Tepkime Denklemlerinin Denkleştirilmesi Kimyasal Tepkime Denkleştirme - Bu makaledeki notlar: kimyasal tepkime denklemlerinin denkleştirilmesi kimyasal..

Kimyasal Tepkimelerin Denkleştirilmesi ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Kimyasal Tepkime Denklemlerinin Denkleştirilmesi ve Kimyasal Tepkime Denkleştirme hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.

Kimyasal Tepkimelerin Denkleştirilmesi

Kimyasal Tepkimelerin Denkleştirilmesi

Kimyasal tepkimelere giren maddelerle çıkan maddeleri oluşturan atomların cinsleri ve sayıları aynıdır. Dolayısıyla bir tepkime denkleminin sol ve sağ tarafında aynı cins ve aynı sayıda atom bulunmalıdır.Böyle tepkime denklemlerine denkleştirilmiş tepkime denklemi adı verilir.

Eğer bir tepkime denklemi denk değilse, formül ve sembollerin önüne uygun sayılar yazılarak tepkime denkleştirilir.

Örneğin su, oksijen ve hidrojenin birleşmesiyle oluşur. Fakat oksijen ve hidrojen tek atom hâlinde değil, O2 ve H2 molekülleri şeklinde ve gaz hâlde bulunur.Suyun tepkime denklemini H2 + O2 H2O şeklinde yazarsak denk bir tepkime denklemi yazmış olmayız. Çünkü giren atom sayısı ile çıkan atom sayısı aynı değildir. Girenler tarafında 2 tane O atomu, çıkanlar tarafında ise 1 tane O atomu vardır.

Denklemi denkleştirmek için H2 ve H2O’nun önüne 2 yazalım;

2 H2 + O2 2 H2O
4 adet H 4 adet H
2 adet O 2 adet O

Bu durumda girenler ve çıkanlar denkleşmiş olur.Şimdi de O2’nin önüne 1/2 yazalım;

H2 + 1/2O2 H2O
2 adet H 2 adet H
1 adet O 1 adet O

Görüldüğü gibi yine tepkimeye giren ve çıkan atom sayıları denkleşti.
O hâlde, denk olmayan bir kimyasal tepkime denklemi, formüllerin başlarına katsayılar yazılarak denk hâle getirilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kimyasal Tepkime Denklemlerinin Denkleştirilmesi İçin Yorum Yap