Kirpi Nasıl Ciftleşir

Kirpi Nasıl Ciftleşir Kirpiler Nasil Ciftlesir - Bu makaledeki notlar: kirpiler nasıl çiftleşir kirpi nasıl ciftleşir..

Hayvanların Çılgın Davranışları

Bilim adamları hayvanlar üzerinde deney yaparken, insanlara çok faydalı olacak bilgilere ulaşabiliyorlar. Fakat bu deneyler sırasında hayvanların çılgın davranışlarını da keşfedebiliyorlar. İşte bu çılgın davranışlardan bazıları…


1.Mürekkepbalıkları 2 hafta, gün boyu durmadan seks yapabiliyorlar

Mürekkepbalıkları geniş ve çeşitli bir deniz kafadanbacaklısı grubu. Çiftleşmeye “evlilik dansı”yla başlıyorlar. Evlilik dansı, yumurtlayacakları bölgenin çevresinde dairesel hareketlerle yüzmek anlamına geliyor. Güneşin doğmasına yakın sekse başlıyorlar ve bütün gün devam ediyorlar. Sadece dişinin yumurtlayacağı zamanlarda ara veriyorlar.


2. Adele Penguenleri dişileri bir taşı ayaklarına yuvarlayarak tavlıyorlar

Penguenler aslında “evli” olmayı tercih eden hayvanlar fakat göç döneminde eşlerinden uzun süre ayrı kalmak zorunda kalıyorlar. Tekrar bir araya geldiklerinde, çiftler göğüs göğüse,başları arkaya atılmış, yüksek sesle şarkı söyleyerek ve yüzgeçlerini titreterek bir süre duruyorlar. Sonra kendilerine özel bir yer bulmak için uzaklaşıyorlar. Bütün bu uzun süreli hazırlık sürecine rağmen, seks sadece 3 dakika sürüyor. 1 sene boyunca çiftin ikisi de tekrar çiftleşmiyor.

Erkek Adele pengueni eşini 1 milyon penguenin arasından seçiyor. Seçtiği dişiyi tavlayabilmek için de, bir taşı dişinin ayaklarına yuvarlıyor. Fakat bu göründüğü kadar kolay bir iş değil! Taşları yuvalarının duvarlarında kullandıkları için taş bulmak oldukça zor!


3.Dağgelincikleri heyecanlandıkları zaman dans ediyorlar

Dağgelincikleri, özellikle heyecanladıkları zaman, yanlamasına çılgınca zıpladıkları “gelincik savaş dansı”nı yapıyorlar. Bu dansa çoğu zaman tıslama şeklinde sesler veya kıvırcık bir kuyruk eşlik ediyor. Savaş dansından sonra genellikle avlanıyorlar veya etraftan eşya çalıyorlar.


4.Ichneumon eşekarıları diğer böceklere işkence ediyorlar

Ichneumon eşekarıları bir korku filmine ilham olabilecek hayvanlar: kurbanlarını seçiyorlar, ve kurbanlarının vücutlarına yumurtalarını enjekte ediyorlar. Bazen de kurbanlarının felç geçirmesine neden olan bir zehir enjekte ediyorlar. Sonra kurbanlarını mümkün olduğunca uzun süre hayatta bırakmaya çalışarak yemeye başlıyorlar. Önce yağlı bölgelerini ve sindirim organlarını yiyip, kalplerini ve sinir sistemlerini sona bırakıyorlar.


5.Kirpiler! Nasıl çiftleşebiliyorlar?

Bir şaka vardır: Kirpiler nasıl çiftleşir? –Çok dikkatli. Fakat gerçekte, durum tehlikeli olmaktan çok, tuhaf. Dişi kirpiler, yılın sadece birkaç saati çiftleşmeye açık oluyorlar, bu nedenle de erkek kirpilere sürekli yakın duruyorlar ve zamanlarını somurtarak geçiriyorlar. Bu sırada erkek kirpiler,diğer erkeklerle kavga ediyorlar ve sonrasında çiftleşmek için seçtikleri dişinin işediği yerleri ve dişiyi koklamaya başlıyorlar.

Bu onlar için muazzam bir afrodizyak. Dişi yanında surat asarken erkek şarkı söylemeye başlıyor. Erkek çiftleşmeye hazır olduğunda dişi hazır değilse uzaklaşıyor,hazırsa iki kirpi de ayakları üzerinde yükselip yüzyüze bellerini birleştiriyorlar. Sonra erkek, dişinin üzerine baştan aşağı büyük bir şiddetle işiyor. Öyle bir şiddet ki, idrar 1.5 metre uzağa kadar ulaşabiliyor.


6.Mideleriyle kuluçkaya yatan kurbağalar kendi yumurtalarını yutuyorlar

Doğu Avustralya’da yaşayan bu kurbağalar,eşi benzeri olmayan ebeveynler: erkek tarafından gerçekleştirilen dış döllenme sonrasında dişi yumurtaları ağzına alıyor ve yutuyor. Dişinin yumurtaları mı yoksa içindeki yavruları mı yuttukları, dış döllenmenin gözlenememesi nedeniyle aslında kesin değil. Bu alanda uzman olan son bilimadamı 1984’te öldü.


7.Kırmızı kenarlı Garter yılanları seks partilerini tercih ediyorlar

Bu küöük ve zehirli yılanlar, Kanada’da ve Kuzeybatı Amerika’da yaşıyorlar. Çiftleşmeye hevesli 25bin yılan büyük bir mağarada bir araya geliyorlar. Bu kalabalığın arasında dişi bir yılan, kendiyle çiftleşmek için yarışan 100 yılanla karşı karşıya kalabiliyor. Bu “çiftleşme yumakları” 60 cm yüksekliğe ulaşabiliyorlar.


8.Suaygırları eşlerini işeyerek ve dışkılayarak etkiliyorlar

Suaygırları kendi aromaterapi yöntemlerine sahipler. Karşı cinsi, kendi alanları etrafında aynı anda işeyerek ve dışkılayarak kendilerine çekiyorlar. Sonra kuyruklarını pervane gibi döndürerek bu çekici çamuru etrafa saçıyorlar. Bu eşlerini etkiliyor ve çift, suyun içinde oyunlar oynarak önsevişmeye başlıyor.


9.Erkek Angler balıkları eşlerini kokluyorlar ve bir daha hiç terk etmiyorlar

Kemikli balıklar olan Angler balıklarının bazılarının ilginç bir çiftleşme yöntemi var. Sayıları az olduğu için kendilerine eş bulmakta zorlanan bu balıklar suyun içinde kokuları almalarını sağlayan organlarla dünyaya geliyorlar. Sindirim sistemleri olmadıkları için kendi başlarına beslenemiyorlar ve bunun için bir dişiye ihtiyaç duyuyorlar.

Dişiyi buldukları zaman yan tarafından ısırıyorlar ve bir enzim salgılıyorlar. Bu enzim, erkeğin ağzının ve dişinin vücudunun eriyerek birbirine kaynaşmasına neden oluyor. Sonra dişinin yumurtayı salmasını sağlayan hormon devreye girince erkek de spermlerini salıyor. Bu çiftleşme, cinsel dimorfizmin uç bir örneği belki ama dişinin yumurtlamaya her hazır oluşunda kendine eş bulabilmesini garantiliyor.


10. Histiostoma murchiei kendi eşini yaratıyor

Histiostoma murchiei olarak bilinen dişi böcekçik, eşini gelişigüzel bir şekilde yaratabiliyor. Döllenmeden yumurtlayabilen bu böcekçik, yumurtalarını bırakıyor ve sonra, bu yumurtalar yetişkine dönüşüyor. Yumurtaları bıraktıktan üç ya da dört gün sonra, anne oğullarıyla ilişkiye giriyor. İlişkiden sonra oğullar ölüyor.

Kategoriden Daha Fazla

Esed’in Askerinin Dehşete Düşüren İşkencesi (+18)
İnanın Esed'in Askerinin Dehşete Düşüren İşkencesi (+18) isimli bu haber okumaya değer. Lütfen zamanınızı ayırıp okuyun. Ortadoğu haberleri ilginizi ç...
Komik Okul Resimleri
Wh Okulda:)zerdeçaltemizlik kolu başkanı oluncababayagmurlu993'ün eleştirisine mahrus kalıo:) Pratik arkadaşımız nrhnhocasımert41994'den joker hakkı...
Korkunç Efsaneler
Efsane Mi Yoksa Gercek Mi ?Efsane mi Yoksa Gercek mi ?Şehir efsaneleri, ne zaman, nerede, kim tarafından, ne amaçla, nasıl çıkarıldığını kimsenin bi...
Rüyada Cinli Ev Görmek
Rüyada Cin, Peri GörmekCinCin görmek, dünya ve onun gurur vesilesi olan şeyleri uğruna hile yapmaktan sakınmayan kimseye; Görülen cin alim, doktor,...
Dünyanın En Vahşi Yaratığı
Dünyanın En Vahşi Deniz Canlısı: Dunkleosteus10 metre boyu, 4 ton ağırlığı ve tüm deniz yaratıklarından güçlü ısırma kuvvetiyle Dunkleosteus, 400 mily...

Kirpi Nasıl Ciftleşir İçin Yorum Yap