Kısaca Mimar Sinan Kimdir, Hayat Hikayesi Ve Eserleri Hakkında Özet Bilgi

 haseki Hürrem Sultan Ne Zaman öldü ve  hürrem Sultan Nasıl Haseki Oldu ile ilgili bu yazıda Kısaca Mimar Sinan Kimdir, Hayat Hikayesi Ve Eserleri Hakkında Özet Bilgi hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. notusta.com’dan Mimar Sinan Biyografisi kategorisi için güzel bir yazı…

Mimar sinan biyografisi ,Kısaca mimar sinan kimdir

Kısaca Mimar Sinan Kimdir, Hayat Hikayesi Ve Eserleri Hakkında Özet Bilgi

Mimar sinan biyografisi,Kısaca Mimar Sinan Kimdir, Hayat Hikayesi ve Eserleri Hakkında Özet Bilgileri sizlere Vikipedi TR  ve alanında otorite olan kaynaklarca yaptığımız derleme ile sizlere sunmak istiyoruz. Sizlerde konumuza yorum, görüş ve eleştirileriniz ile katkıda bulunabilirsiniz.

Kısaca mimar sinan kimdir, 

Mimar sinanın yaşam öyküsü hakkında bilgi kısa özet,

Mimar Sinan veya Koca Mi’mâr Sinân Âğâ (Sinaneddin Yusuf – Abdulmennan oğlu Sinan Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi. Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan[2] Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzdedünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, ustalık eserim dediği Selimiye Camisi’dir.

1538 yılında Hassa başmimarı olan Sinan , baş mimarlık görevini I. Süleyman,II. Selim ve III. Murat zamanında 50 yıl süre ile yapmıştır.

….

Mimar Sinan’ın, Mimarbaşılığa getirilmeden evvel yaptığı üç eser dikkat çekicidir. Bunlar: Halep’te Husreviye Külliyesi, Gebze’de Çoban Mustafa Külliyesi ve İstanbul’da Hürrem Sultan için yapılan Haseki Külliyesidir. Halep’teki Hüsreviye Külliyesinde, tek kubbeli cami tarzı ile, bu kubbenin köşelerine birer kubbe ilave edilerek yan mekânlı cami tarzı birleştirilmiş ve böylece Osmanlı mimarlarının İznik ve Bursa’daki eserlerine uyulmuştur. Külliyede ayrıca, avlu, medrese, hamam, imaret ve misafirhane gibi kısımlar bulunmaktadır. Gebze’deki Çoban Mustafa Paşa Külliyesinde renkli taş kakmalar ve süslemeler görülür. Külliyede cami, türbe ve diğer unsurlar ahenkli bir tarzda yerleştirilmiştir. Mimar Sinan’ın İstanbul’daki ilk eseri olan Haseki Külliyesi, devrindeki bütün mimari unsurları taşımaktadır. Cami, medrese, sübyan mektebi, imaret, darüşşifa ve çeşmeden oluşan külliyede cami, diğer kısımlardan tamamen ayrıdır.

Mimar Sinan’ın Mimarbaşı olduktan sonra verdiği üç büyük eser, onun sanatının gelişmesini gösteren basamaklardır. Bunların ilki İstanbul’daki Şehzade Camii ve külliyesidir. Dört yarım kubbenin ortasında merkezi bir kubbe tarzında inşa edilen Şehzade Camii, daha sonra yapılan bütün camilere örnek teşkil etmiştir.

Süleymaniye Camii, Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en muhteşem eseridir. Kendi tabiriyle kalfalık döneminde, 1550-1557 yılları arasında yapılmıştır.Mimar Sinan’ın en büyük eseri ise, 86 yaşında yaptığı ve ustalık eserim diye takdim ettiği, Edirne’deki Selimiye Camiidir.

notusta & Vikipedi TR Kim kimdir Biyografisi Ansiklopedisi

Sponsorlu Bağlantılar

Kısaca Mimar Sinan Kimdir, Hayat Hikayesi Ve Eserleri Hakkında Özet Bilgi İçin Yorum Yap