Kıvırcık Saça Şekil Verme

Kıvırcık Saça Şekil Verme Kısa Saça Model Verme - Bu makaledeki notlar: düz saça şekil verme kıvırcık saça..

Saçınızı İstediğiniz Gibi Kullanın!

Saçınızı istediğiniz gibi kullanın!
Saçınız için doğru kesimi bulun, istediğiniz gibi kullanın… Kimi kadın uzun, kimi kadın da kısa saç tutkunudur. Ama doğru olan, tipinize uygun kesimi bulmaktır. Boynunuz kısaysa kısa saçtan, yüzünüz uzunza uzun saçtan şaşmayın…

Kısa
Görünüm: Kısa saç yine moda. Yaşınız kaç olursa olsun, kısa saç, özgüvenli kadınlara yakışır. Eğer flört anlayışınız, saçınızla oynayıp, buklelerinizi kıvırmak ise saçınızı kısa kestirmeyi düşünmeyin bile!

Doğru kullanmak: Kısa saç kesinlikle sıradan bir kesimi kaldırmaz. Farklı açılara ve değişik katlara sahip olmalı, yoksa son derece sıkıcı görünürsünüz. Şu sıralar en popüler olan kısa saç kesimlerinden biri Victoria Beckham’a ait. Bir tarafı daha uzun olan bu model, çok yönlü bir kullanım imkanı da veriyor.

Şekil verme sırları: Kısa kesimlerin erkeksi görünme potansiyeli vardır ama yüzü çevreleyen katlar ve perçemler kısa saçın daha feminen görünmesini sağlar. Katlar ne kadar uzun olursa, görünümünüzü o kadar çok değiştirebilirsiniz. Victoria Beckham; uzun perçemleri sayesinde, dilerse saçını olduğu gibi bırakıyor, dilerse bir saç bandıyla arkaya doğru sıkıca toplayabiliyor.

Omuz hizası
Görünüm: Saçlarınızın cinsi ne olursa olsun; dalgalı, kıvırcık veya dümdüz; omuz hizası kesimde güzel görünecektir. Fakat orantılarınızı göz önüne almayı unutmayın. Eğer boyunuz veya vücudunuzun üst bölümü kısaysa, omuzlarınızı açıkta bırakan daha kısa saçlar size daha çok yakışacaktır. Özellikle kısa boyunlarda uzun saç, boynun daha kısa görünmesine neden olacaktır.

Doğru kullanmak: İnce ve hafif kaküller kullanmayın. Çünkü, son zamanlarda, perçemlerin kalın ve belirgin olması çok moda. Eğer bu şekilde kestirmeyecekseniz, hiç kestirmeyin daha iyi.

Şekil verme sırları: Bu boy, bir çok kat kesildiğinde çok hoş oluyor. Ama daha uzun katlarla da son derece iyi sonuçlar almak mümkün. En kısa katı, 15-20 cm. olan saçı, farklı şekillerde kullanma avantajı var. Örneğin; saçınızı topuz yaptığınızda, önde uzun birkaç perçem bırakarak saçınız uzunmuş etkisi yaratabilirsiniz.

Omuz hizasının üstünde
Görünüm: Bu, son derece kullanışlı bir saç boyudur. Eğer yüzünüz güçlü ve geniş bir yapıya sahipse, saçınızın daha hacimli olmasına özen gösterin. Eğer yüzünüz küçükse, saçınız yüzünüze daha yakın bir şekilde düşebilir ve onu çerçeveleyebilir. Saçınızın kalitesi nasıl olursa olsun, doğru kesilmiş katlar modern görünüm verir.

Doğru kullanmak: Diane Sawyer’ın sert hatlara sahip olmayan ve yüzü mükemmel çevreleyen saçı tam çene altına düşüyor. Bu kesim düz, bukleli ve dalgalı saçlarda da güzel duruyor.

Şekil verme sırları: Bu boy saçın sıradan görünmemesi önemli. Kesimin seksi ve feminen durması için, kuaförünüzden katlar veya bir yana doğru ayrılmış uzun perçemler kesmesini isteyin. Saçınızı fönlerken, önce kısa perçemleri ve kısa katları kurutun. Yüzünüzün çevresindeki saçlar elektriklenirse, sizi yaşlı gösterir.

Uzun
Görünüm: Uzun saç genelde, kısa kesimlerden daha seksi ve kadınsı görünür. Eğer yüz hatlarınız ince ve uzunsa veya 60 yaş üzerindeyseniz, kısa saçla hoş görünebilirsiniz. Uzunluğu yukarı çekmek yüz hatlarınızı da yukarı doğru çeker ve yüzünüze daha fazla derinlik verir. Bir yaştan sonra, bu model genç görünmeye özendiğinizi düşündürteceği için, saçınızı kısaltmalısınız.

Doğru kullanmak: Jennifer Ariston’ın saçlarındaki gibi uzun katlar, saça hareket veriyor ve doğal yapısının ön plana çıkmasını sağlıyor. Perçemler ise bu saçın daha uzun yüzlülere de yakışmasını sağlıyor.

Şekil verme sırları: En kısa katları elmacık kemiklerinin altına düşen Beyonce Knowles gibi kadınlar için uzunluk, tarzlarını kolayca değiştirmelerine olanak veriyor. Uzun saçlar mutlaka bakımlı olmalı. Eğer saçlarınız mat ve donuksa, uzun saçlarla güzel görünmeniz imkansız. Uzun saçla mükemmel görünen kadınların hepsinin saçları sağlıklı ve canlı görünüyor.

Saç Düzleştirme Seçenekleri

Günümüz saç şekillendirme teknolojisindeki gelişmeler sayesinde pek çok düzleştirme, yatıştırma ve şekillendirme seçeneğimiz var.Pek çok saç şekillendirme seçeneği olsa da her birinin avantajları ve dezavantajlarını saçınızı şekillendirmeye başlamadan önce düşünmelisiniz.

1.Geçici Düzleştirme

Bunun için güzel bir düzleştirici balsam(KMS flat-out gibi) ve şampuan, saç kremi, doğru saç kurutma makinesini kullanmak gibi ufak hileler kullanılır. Saçınızı bu şekilde şekillendirebilirsiniz, fakat bu, geçici bir çözümdür. Saçınız ıslandığında ya da bir daha yıkadığınızda eski haline dönecektir.

2.Zehirli olmayan Yatıştırma Yöntemi

Zehirli olmayan kimyasallarla yapılmış saç yatıştırıcılar yöntemler mevcuttur. Örneğin Miano-Viel Salon & Spa’nın, Minako tarafından yaratılan, aşırı kıvırcık saçları düzgün dalgalara dönüştüren bir sırrı vardır. Üstelik bu yöntem pek çok kıvırcık saçlı insanın saçlarında Birkaç yıl kadar dayanan bir düzelme sağlamıştır.

3.Saçı Kimyasallarla Yatıştırma

Bu, düzleştirici balsam almaktan daha pahalı bir yöntemdir ve genellikle mükemmel sonuç almak için bir kuaförden yardım almanızı gerektirir. Evet, evde uygulayabilirsiniz, fakat bunun bazı riskleri vardır

4.Kimyasal düzleştirme

Bu yöntem, güçlü kimyasallar kullanılarak yapılır, geçici değildir, basit bir yöntem de değildir. Kullanılan kimyasalların türlerinden dolayı solüsyonun, bir uzman tarafından uygulanması gerekir.

Başka hangi seçenekler var? Eğer saçınızın dümdüz olmasını istiyorsanız geriye kalan tek seçenek uzun süz bir peruk kullanmaktır.

Geçici Parlaklık Sağlayan Düzleştirme Adımları

Artık bütün seçenekleri bildiğinize göre, hala doğal hali kıvırcık ya da dalgalı olan saçınızı özel bir günde düz olarak kullanmak istiyorsanız size geçici düzleştirme seçeneklerini tavsiye ederim.

Saçlarınızı düzleştirmek zannettiğiniz kadar kolay olmayabilir, fakat bu, saçınızda oluşabilecek kalıcı hasar riskini en aza indirir. Eğer saçınızı uzatmak istiyorsanız saç kurutma makinesini saçınızı kurutmak dışında mümkün olduğunca kullanmamanız daha iyi olur, fakat saçınıza fön çekerken doğru şekilde kullanırsanız ve sonrasında saçınızı gerektiği gibi nemlendirirseniz zararı en aza indirmiş olursunuz.

İnanmayabilirsiniz, fakat kıvırcık olan saçlarını düzleştiren bayanların bazıları bana saçlarını nasıl tekrar kıvırcık hale getirebileceklerini soran e-mailler yolladı. Üzgünüm ama kalıcı olarak düzleştirilen saçlarda ancak dipten gelen yeni saçların uzamasıyla kıvırcıklar/dalgalar geri gelmeye başlar. Ayrıca, seyrek ve ince telli saçların istediğiniz gibi güçlü, dümdüz olmasını beklemenin pek mümkün olmadığını unutmamak gerekir.

Birinci Adım

Normal saçlar için üretilen ya da arındırıcı şampuan kullanın. Yoğun nemlendirici şampuanlar saçı ağırlaştırır, bu tip şampuanları kullanmaktan kaçının.

İkinci Adım

Saçlarınız düğümlenmiyorsa ya da saç uçlarınız kırık değilse saç kremi kullanmayın. Saç kremi kullanacaksanız en hafif olanlarından mümkün olduğunca az miktarda kullanın ve saçınızın sadece yıpranmış kısımlarıyla uçlarına uygulayın

Üçüncü Adım

Şampuan ve kremi iyice durulayın. Son olarak saçınızı soğuk suyla durulayın. Bu saçınızın doğal parlaklığını arttırır.

Dördüncü Adım

Saçınızın dolaşan/düğümlenen, kuru kısımlarına uçlarına ve yıpranmış yerlerine saçların dolaşmasını önleyen, açıcı sprey sıkın. Spreyi önce elinize alarak hafifçe saçınıza yedirin. Ağırlaşmasına sebep olacak kadar çok sürmeyin.

Beşinci Adım

Saçınızı, geniş dişli bir tarakla başın üst kısmından başlayıp 4-6 eşit bölüme ayırın.

Altıncı Adım

Geçici düzlük sağlayan iyi bir ürünü her saç tutamına ayrı ayrı uygulayın. Balsamı önce avucunuza döküp parmak uçlarınızla saç tutamının her yerine eşit miktarda dağıtın. Saçınızın en dalgalı/kıvırcık kısmına daha bol sürün.

Yedinci Adım

Düzleştiriciyi sürdükten sonra saçınızı, tepe kısmında iki, ense kısmında iki olmak üzere dört parçaya ayırın.

Saç tutamlarını sıkıca döndürün/ kıvırın. Döndürülen saç bukleleri nemi içinde hapseder. Bu işlem, fön makinesinin saçınızı düzleştirme potansiyelini arttırır, hatta kurutma potansiyelini de arttırır.

Sekizinci Adım

İnce fırça kullanın. Fön makinesinin derece ayarı ılık/sıcak olsun. En sıcak dereceyi kullanmayın. Her saç tutamına tek tek fön çekin.

Fırçayı saçın ucuna kadar düz bir şekilde çekerken fön makinesinin ucunu aşağı doğru tutarak yukarı-aşağı, saçın her kısmında bir kaç saniyeden fazla tutmayacak şekilde hareket ettiriniz.

Dokuzuncu Adım

Saçınıza parlaklık katacak hafif bir ürünü avucunuza döküp parmaklarınızla, kuruttuğunuz tutama hafifçe yedirin.

Onuncu Adım

Saçınızın her tutamı kuruduktan ve soğuduktan sonra saç düzleştiricisiyle tek tek düzleştirin.

On Birinci Adım

İsterseniz Geniş Bigudilere sarıp, sabitleyip soğumaları için bekletebilirsiniz. Bigudileri ya da fırçaları saçınızda mümkün olduğunca uzun tutun.

FİNAL

Saçınıza sprey sıkın ve artık saçınızı sadece elinizle şekillendirin. Fırça kullanmayın.

Kaynak: Saç Trendleri

Sponsorlu Bağlantılar

Kıvırcık Saça Şekil Verme İçin Yorum Yap