Koltuk Altı Ağrılarının Nedenleri

Koltuk Altı Ağrılarının Nedenleri Koltuk Ağrısı Nedenleri - Bu makaledeki notlar: koltuk altı ağrısı nedenleri koltuk altı..

Koltuk Alti Agrisi Sebebi?

koltuk altlarimda agri var sebebi nedir?

Meme Kanserinin Belirtileri

Meme kanserinin belirtileri

Meme kanseri erken döneminde hiçbir belirti göstermeyebilir. Genellikle ağrı da hissedilmez. Kanser ilerledikçe aşağıdaki belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

v Meme dokusu içinde elle hissedilebilen ve genellikle ağrısız olan bir sertlik ya da şişlik olabilir. Bu gibi kitleler henüz daha elle hissedilemeyecek dönemlerde bile mamografi ile tespit edilebilir.

v Koltuk altında şişlik ya da sertlik şeklinde bir kitle olması.

v Memede alışılmışın dışında bir ağrı olması.

v Memede şişlik, çukurlaşma, düzleşme gibi gözle görülebilen değişikliklerin olması, elle muayenede hissedilemeyen bir kanserin belirtisi olabilir.

v Meme büyüklüğünde, şeklinde, yüzeyinde değişiklikler olması, meme sıcaklığında artış, kızarıklık, meme derisinde portakal kabuğu gibi buruşuk bir görünüm oluşması.

v Meme başında içeriye doğru çekilme, gamzeleşme, kabuklanma, yara oluşumu, kaşıntı, yanma hissi olması.

v Meme başından akıntı olması.

v Deri yüzeyinde mermer görünümü oluşması.

Memede bu gibi belirtilerden bir ya da birkaçının izlenmesi mutlak bir kanser olduğu anlamına gelmez. Bu belirtiler kanser dışında aşağıda belirtilen hastalıklardan da kaynaklanabilir. Ancak daha detaylı bir araştırma ve kesin teşhis için konunun uzmanı bir doktora başvurulmasını gerektiren durumlardır.

Kanser dışında memede ortaya çıkan hastalıklar:

Fibrokistik hastalık: Memenin en sık rastlanan hastalığıdır. Kadınların %60’ından fazlasında olduğu tahmin edilmektedir. Fibrokistik hastalık 30-50 yaş aralığında sık olarak ortaya çıkar. Meme elle muayene edildiğinde meme dokusunun içinde mercimek tanesi şeklinde küçük çaplı bir çok şişlikten dolay memenin içi pürtüklü gibi hissedilir. En sık olarak memede üst dış kadranda gelişir, ancak tüm meme dokusu içine de yayılabilir. Kanser riski taşımaz.

Fibroadenom: Fibrokistik hastalıktan sonra ikinci sıklıkta görülen meme hastalığıdır. Tek ya da her iki memede, bir ya da birden fazla sayıda olabilir. Genellikle genç yaşlarda ortaya çıkar. Memenin içinde lastik kıvamında, hafif sert, ağrısız, çapı 2-6 cm arası, düzgün yüzeyli iyi huylu kitlelerdir. Cerrahi bir müdahale ile çıkarılarak tedavi edilebilir.

İntraduktal papillom: Genellikle meme başı akıntısı ile kendini belli eder. Çok küçük olduğu için dışarıdan elle hissedilmesi zordur. İntraduktal papillom, meme başının altındaki süt kanallarının içinde oluşur, devamlı ve çok miktarda salgı yaptığı için meme başı akıntısına neden olur.

Basit kistler: Orta yaşlı kadınlarda daha sık olarak rastlanan bu kistler, zararsız, içi sıvı dolu keselerdir. Çapları 1-2 cm den 5-6 cm ye kadar değişir. Tek ya da her iki memede, bir ya da birden fazla sayıda olabilir.

Yağ nekrozu: Meme bölgesinin bir travmaya maruz kalması sonucu yağ dokusunda oluşan harabiyete bağlı olarak ortaya çıkan bir şişliktir.

Memede kalsiyum birikimi: Memede kalsiyum birikimi sıklıkla rastlanan bir durumdur. Mamografi çekildiğinde kendini gösterir. Zararlı bir durum değildir, ancak bazen bir kanserin belirtisi olabilir.

Mastit: Meme dokusunun iltihaplanmasıdır. Genellikle emziren kadınlarda rastlanır. Memede ağrı, şişlik, kızarıklık ve sıcaklık artışı izlenir.

Meme Ağrısına Dikkat

Kadınların %70’inde hayatının belli bir döneminde hissedilen meme ağrısına dikkat !

Meme ağrısı daha çok doğurganlık çağı, yani menopoz öncesi kadınlarda görülmekle beraber, menopoza girmiş kadınlarda da görülür. Yaklaşık olarak her 10 kadından biri ayda 5 günden daha uzun süren orta veya şiddetli düzeyde meme ağrısı çekmektedir. Bazı kadınlar ise çok şiddetli ağrılar duymakta ve bu da günlük yaşamlarını, çalışmalarını, seksüel aktivitelerini çok kötü yönde etkilemektedir.
Meme ağrılarının nedeni çoğunlukla iyi huyludur, ancak nadirde olsa altta yatan kötü huylu bir hastalığın olmadığından emin olmak için bir uzman doktor tarafından incelenmesi şarttır. Erkeklerde de azda olsa meme dokusu bulunur, erkeklerdeki gözle görülebilir hale gelmiş meme büyümelerine jinekomasti denir, bazen ağrılı olabilir. Ergenlik çağındaki erkek çocuklarında hormonal değişiklere bağlı meme büyüme ve hassasiyetleri oluşabilir, bu kalıcı ise doktora gösterilmelidir. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Koç yazdı.

Semptom ve Bulgular

Meme ağrıları direk olarak adet dönemleri ile ilgili olarak periyodik yani döngüsel şekilde, nonsiklik dediğimiz adet devreleri ile ilgisiz olarak veya meme dışı nedenlerle oluşabilirler.

Döngüsel ve döngüsel olmayan meme ağrılarının özellikleri birbirinden farklıdır.

Döngüsel (siklik) Ağrılar: Döngüsel ağrılar her iki memede de oluşur. Memelerin bütününde ağrı olmakla birlikte özellikle üst dış kısımlarda, koltuk altına doğru yayılan ağrılardır. Siklik ağrılarla birlikte memelerde hassasiyet, şişlik ve dolgunluk hissi de oluşabilir; genellikle künt ve rahatsız edici bir ağrıdır. Adet kanaması öncesi 1-2 hafta boyunca görülür ve kanama sonrası rahatlama olur. Siklik ağrılar en sık görülen meme ağrılarıdır, üreme çağındaki kadınların üçte ikisinde görülmektedir. Çoğu kez kadınlar menopoza girince geçip kaybolurlar. Bu ağrılar menopoz nedeni ile hormon replasman tedavisi yapılan kadınlarda tekrar görülebilirler.

Döngüsel olmayan (nonsiklik) Ağrılar: Bu ağrılar mensturasyon periyodu ile ilgisi olmayan devamlı veya aralıklı oluşabilen ağrılardır. Genellikle bir memede oluşurlar ve memenin de belli bir bölgesine lokalizedirler. Daha az oranda da bazı kadınlarda tüm memede yaygın ağrı olabilir ve ağrı koltuk altı veya omuza yayılabilir. Bu tip ağrılar genellikle yanma ve batma tarzında ağrılardır . Daha çok 40 yaş üzerindeki kadınlarda görülürler. Döngüsel olmayan ağrıların çeşitli klinik nedenleri olabilir. Bunlar, fibrokistik hastalık, duktal ektazi denilen kanal genişlemeleri, fibroadenom denilen memenin iyi huylu tümörleri, yağ nekrozu veya meme kanseri gibi nedenler olabilir. Daha önce meme biyopsisi gibi bir cerrahi müdahale geçirmiş kadınlarda da ileri zamanlarda meme ağrısı oluşabilir.Başka bir bulgu olmaksızın yalnızca nonsiklik ağrıları olan kadınların % 2 ile 7’sinde meme kanseri görülmektedir.

Meme Dışı Ağrılar: Bu ağrılar göğüs duvarının kas ve kemik yapılarından, Tietze Sendromu denilen kaburgalar ile göğüs kemiğinin eklem yerindeki ağrılardan, servikal radikülopati denilen sinirleri tutan hastalıklardan, kalp ve akciğer kökenli rahatsızlıklardan veya psikolojik nedenlerden oluşabilir.

Meme Ağrılarında Tanı

Tanı için öncelikle hastanın öyküsü önemlidir. Ağrının zamanlaması, yeri, bir memede mi yoksa her iki memede mi oluşu, şiddeti, meme başı akıntısı, sertlik, kitle gibi bir ek bir bulgu olup olmaması önemlidir.

Öykü alınmasından sonraki aşama doktorun yapacağı meme muayenesidir. Bu muayenede memeler, her iki koltuk altındaki lenf bezeleri ve ağrı nedeni olabilecek meme dışı bölgeler muayene edilir. Ultrasonografi kist, tümör ve kanal genişlemelerinin belirlenmesinde önemli ve faydalı bir tetkik yöntemidir. 35 yaş üzeri kadınlarda mamografi de tanı yöntemlerine eklenir. Eğer gerekli görülürse bundan sonraki aşamalarda meme MR’ ı ve biyopsiler yapılabilir.

Tedavi

Sadece meme ağrısıyla ortaya çıkan meme kanseri oranı düşük olmakla birlikte özellikle siklik olmayan meme ağrılarında çok dikkatli tanı ve tedavi yapılması gereklidir. Döngüsel ağrıların ise az bir kısmı çok rahatsız edicidir ve bunlarda özel tedavi gerektirir.

Basit ağrılarda uygun sütyen takmak, sıcak kompres ve sıcak su masajları, yağsız gıda almak, kafeinli ( kahve, kolalı içecekler gibi ) gıdaları almamak adet öncesi dönemde tuz kısıtlaması gibi önlemler yeterli olabilir. Daha ileri vakalarda nonsteroid antienflamatuar ilaçlar, evening primrose oil ve agnucaston gibi bazı bitkisel ilaçlar ve bazı hormonal ilaçlar kullanılabilir; ancak bunların bir doktor kontrolü sonrası uygun hastaya, uygun dozlarda ve sürelerde kullanılması gereklidir.

Mynet

Sponsorlu Bağlantılar

Koltuk Altı Ağrılarının Nedenleri İçin Yorum Yap