Konyanın Doğal Güzellikleri

Konyanın Doğal Güzellikleri Türkiyede Bulunan Doğal Anıtlar - Bu makaledeki notlar: anadolunun doğal güzellikleri konyanın doğal güzellikleri..

Anadolu’nun Bağrında Bir Doğa Anıtı….yerköprü

Akarsular, şelale mağara ve traverten duvarlar… Üstelik tüm bu doğal güzelliklerin hepsi birarada… Dahası da var. Akarsular tıpkı iki katlı otoban gibi üst üste akıyor Yerköprü’de.

Geyik dağlarından çıkan Gökdere, Taşeli yaylasının sularını toplayarak Konya’nın Bozkır ve Hadim ilçelerinden geçer. Kenarlarında, bir içtimadaki askerler gibi sıra sıra dizili kavak ağaçları adeta yemyeşil bir kuşak oluşturur. Geniş ve yüksek vadiler arasından kıvrıla kıvrıla, Hadim’in 23 km doğusundaki Yerköprü mevkiine gelir. Burada yeraltına girer ve 50 metre sonra yeniden yüzeye çıkar. Ancak, çıktığı yer bir mağaranın içidir artık. Hal böyleyken 30 metre yukarda, tepelerin içinden kaynayıp ortaya çıkan ikinci bir akarsu, Gökdere’nin üzerine, onunla aynı yönde akmaya başlar. 500 metre sonra da 30 metrelik bir şelale yaparak Gökdere’nin üzerine dökülür. Bu iki akarsuyun birleşmesi, 296 km uzunluğundaki Göksu nehrinin iki ana kolundan birini oluşturur. Göksu nehri üzerinde, Yerköprü’de inşa edilen hidro-elektrik santralından geçen sular, Ermenek ve Silifke güzergahını izler ve Akdeniz’e dökülür.

Yerköprü terimi, bir akarsuyun yeraltına girip bir süre yol aldıktan sonra tekrar yeryüzüne çıktığı oluşumlar için kullanılıyor. Mağara araştırmacıları tarafından ise suyun yer altına battığı ve bir başka noktadan yeniden çıktığı oluşumlar “sifon” olarak adlandırılıyor. Sualtı Araştırmaları Derneği ve ODTÜ-SAT elemanlarından oluşan 6 kişilik bir ekip, 16 Eylül 2001 tarihinde Yerköprü sifonunu geçtiler. Ayrıca Karasu Çayı’nın sualtındaki bir kolunu da keşfettiler. Mağaranın iç duvarları irili ufaklı sarkıtlarla kaplı. Ayrıca, bahar aylarında suların artmasıyla birlikte sellerle sökülüp sürüklenen ağaçlar, kütükler ve dallar da mağara içinde yer buluyor kendine.

İlkbaharda sellerle taşınan sular bazen o kadar yükselir ki, mağaranın üzerinden aşıp Karasu Çayı ile birlikte akmaya başlar. Ancak suyun ağırlığı, mağaranın çıkış ağızında çöküntüler oluşmasına sebep olur.

İRİLİ UFAKLI ŞELALELER CENNETİ

Yerköprü Mağarası’nın oluşumu da oldukça ilginçtir. Göksu vadisinin yan yamaçlarından birinde meydana gelen heyelan sonucu vadi tıkanmış ve bölge doğal bir baraja kavuşmuştur. Daha sonra vadinin sağ yamacından çıkan karstik Karasu Çayı kaynağı, bu heyelan kütlesinin üzerine yayılarak traverten bir kabuk oluşturmuştur. Göksu nehri zamanla bu doğal barajın altından bir tünel açmış ve bugünkü Yerköprü mağarasını meydana getirmiştir. Karasu Çayı karstik kaynağı ise mağaranın hem girişinde hem de çıkışında, traverten platodan Göksu nehri yatağına 30 m yükseklikten düşüş yapan şelaleleri doğurmuştur, bütün bu güzellikleri taçlandırmak istercesine.

Karasu Çayı’nın kalkerli olması sebebiyle Karasu’nun yol güzergahında kalsiyum, karbonat çökelimi nedeniyle beyaz renkli tortular bırakır ve Pamukkale’yi andıran traverten oluşumlarını ortaya çıkarır. Karasu Çayı’nın bazı cilt hastalıklarına iyi geldiğine de inanılır. Elektriğin yaygınlaşmasına dek çayın yan kollarında kurulmuş olan su değirmenleri sayesinde Karaman ve Konya gibi civar yerleşim yerlerinin un öğütüm işlemleri burada gerçekleştiriliyordu. Bugün değirmenlerin yıkılmış duvarlarına ve bir kenara terk edilmiş değirmen taşlarına rastlamak olası.

TESCİLLİ TABİAT ANITI

Antalya ile Konya ilinin Hadim ilçesi sınırının yakınlarında, Göksu vadisinde bulunan Yerköprü’ye Konya-Karaman yoluyla, Kayaağzı-Habiller köyleri üzerinden 116 km’lik bir yolculukla ulaşılıyor. Ayrıca mağaranın bulunduğu Göksu vadisine Mersin-Silifke üzerinden de gitmek mümkün.

Ziyaretçiler tarafından mağaranın üstü giriş ve çıkış ağızları gezilebiliyor. Mağaranın içinde ilerlemek için mağaracılık eğitimi almak şart. Buraya gelirken ıslanmaya karşı tedbir almayı da unutmamak gerekiyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce 3 Mayıs 2008 tarihinde Tabiat Anıtı olarak tescillenen Yerköprü, SİT alanı ilan edildi. Genelde günübirlik gezilerle Konya ve Karaman’dan gelen ziyaretçilere ev sahipliği yapan ve dünyada eşi benzerine rastlanmayan Yerköprü havzasının doğal güzelliği, ziyarete gelenleri büyülüyor. Görenlerin gözlerine inanmakta zorlandığı, travertenler ile şelalelerin, akarsular ve mağaranın birarada yaşam bulduğu bu doğa harikası, insana büyük bir hayal aleminin de kapılarını açıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Konyanın Doğal Güzellikleri İçin Yorum Yap