Köy Ne Demek

Köy Ne Demek Köy Ne Demektir - Bu makaledeki notlar: Köy Ne Demek Köy Ne..

Köy Ne Demek ve Köy Ne Demektir ile ilgili bu yazıda Köy Nedir? hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

xyzdelinetcilerresmixyz

Köy Nedir?

Köy, mahalli idare teşkilatının en küçük yerleşim yeri, muhtar ile tüzel kişiliğe sahiptir. 5442 sayılı İl İdare Kanunu’na göre yapılan idari teşkilatta köyler, bucak ve kasabalara bağlıdır. Köy kanunu ile merkezi idareyle olan münasebetleri düzenlenmiştir. Bu kanuna göre, nüfusu 2000’den aşağı olan yerler köydür. Köyü, muhtar ve köy ihtiyar meclisi idare eder. Bunlar, seçmenler tarafından beş senede bir seçilir. Köyün öğretmeni ile imamı köy ihtiyar heyetinin tabii üyesidir.

İsim:  koy-resimleri-2.jpg
Görüntüleme: 5400
Büyüklük:  59,7 KB (Kilobyte)

Türkiye’de kırsal nüfusun yaşadığı yerleşme birimlerinden kırk bine yakını köy kanununun uygulandığı ve köy olarak tarif edilen yerleşme yerleridir. Geriye kalanı 26,000 yerleşim birimi ise, idari yönden köylere bağlı çiftlik, mahalle, oba, mezra, iskele ve istasyon gibi çok az haneli yerleşim yerleridir. Küçük yerleşim yerleri büyüyünce, köy kanunu uygulanmasına girildiğinden, köy adetleri değişmektedir.

Köy kanununa göre, yabancı uyruklu olanlar köyde mülk edinemezler ve İçişleri Bakanının izni olmadan orada yerleşip oturamazlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Köy Ne Demek İçin Yorum Yap