Kpss Ortaöğretim İle Girilebilecek Yerler

Kpss Ortaöğretim İle Girilebilecek Yerler Lise Kpss İle Girilebilecek Yerler - Bu makaledeki notlar: kpss önlisans ile girilebilecek yerler kpss..

Ortaöğretim Ve Önlisans Kpss İle Girilebilecek Bölümler Hangileridir?

ortaöğretim ve önlisans kpss ile girilebilecek bölümler ??

Kpss Hakkında Herşey

Adaylar tercihlerini nasıl yapmalı? Sistem nasıl işliyor, sistemde torpil var mı?

Türkiye’de geçmişten gelen bir alışkanlık bulunmakta olup, pek çok adayda hálá ‘torpil yapılıyor’ algısı bulunmaktadır. Bu kişileri ikna etmek de pek mümkün değil. Ancak biz yine de uyarmak gereği duyuyoruz. Zira, taşrada hálá işe girme vaadiyle adaylardan para alındığına dair bilgiler bizlere ulaşmaktadır. Oysaki, özellikle de ÖSYM tarafından yapılan bu tercih işlemlerinde torpil yapılması mümkün değildir. Her adayın elinde bir KPSS puanı bulunmaktadır. Adaylar kadrolara internet üzerinden başvurmakta; puan ve tercih üstünlüğüne göre de yerleşmektedir. Yerleştirme sonrasında ise her kadro için oluşan taban puanlar yayınlanarak adaylara, kendilerinden daha düşük puan almış aday olup olmadığını sorgulama imkanı verilecektir. Sistem bu kadar şeffaflaşmış iken torpil için hálá girişimlerde bulunulmasına anlam veremiyoruz.

Peki, 90 puan alan aday atanamıyorken, 70 puan alan nasıl atanıyor?

KPSS tercih kılavuzunda 15 bine yakın kadro yer alıyor. Her kadroya başvurabilecek adaylar farklı farklıdır. Örneğin mühendislik mezunu olma şartını talep eden bir kadroya Maliye bölümü mezunları başvuramaz. Yani bazı bölüm mezunlarına daha fazla kadro açılırken bazı bölüm mezunlarına ise daha az açılmakta veya hiç açılmamaktadır. Örneğin kamu kurumlarının teknik ve sağlık personeline ihtiyacı fazladır. Bu nedenle de bu bölüm mezunlarına yönelik kadrolar fazla olup, puanlar da haliyle düşebilmektedir. Bazı bölüm mezunlarına yönelik olarak ise ya çok az kadro açılmakta ya da hiç açılmamaktadır. İşte bu halde, yani mezun olduğu bölüme hiç kadro açılmaması halinde, aday 99 puan da alsa yapılabilecek bir şey yoktur.

Bir diğer husus da tercih meselesidir: Bazı adaylar çok ücra yerlerdeki kadrolar yerine daha büyük kentleri tercih edebilmektedir. Her adayın 15 tercih hakkı vardır. Örneğin 98 puan alan aday, taşradaki hiçbir kadroyu tercih etmez sadece Ankara’daki tek bir kadroyu tercih ederse açıkta kalma şansı oluşur. Zira 99 puan alan aynı niteliklere haiz bir aday da Ankara’daki kadroyu tercih ederse 98 puanlı aday başka bir yeri tercih etmediği için açıkta kalacaktır.

Sözlü sınav yapılacak mı?

‘Yerleştirme’ işlemleri internet üzerinden yapıldıktan sonra, sonuçlar ÖSYM tarafından açıklanacak ve kimlerin hangi kadroya veya pozisyona yerleştiği belirlenecektir. Bir kamu kurumuna yerleşen adaya, tercih kılavuzunda istenen belgeler dışında herhangi sözlü sınav ve/veya uygulamalı sınav yapılmayacaktır.

Tercih listesinin sıralaması önemli midir?

Tercih listesinin sıralaması önemli değildir. Bir adayın tercih listesinde yer alan kadro veya pozisyona, adaydan daha düşük puan almış birisi atanamayacaktır. Bu nedenle adayların en çok çalışmak istedikleri kadroları ÖSS tercih sisteminde olduğu gibi en üstte, en az çalışmak istedikleri kadroyu ise tercih listesinin en altına yazması gerekmektedir.

2006 yılı sınav puanı kullanılamayacak

2006 veya 2007 yılı KPSS puanları kullanılabilecek mi?

2006 yılında Bakanlar Kurulu bir karar aldı ve istisnai olarak 2004 yılı KPSS sınav sonuçlarını iki yıl daha uzattı. Bu uygulama bir çok adayın kafasını karıştırdı. Zira, bu uygulama 2006 sınav sonuçları için yapılmadı. Dolaysıyla 2006 yılı sınav sonuçlarının geçerlilik süresi sona erdi.

2007 KPSS ise sadece öğretmenlik ve müfettiş, uzman, denetmen, kontrolör yardımcılığı olarak adlandırılan KPSS-A kadroları içindir. 2007 yılı sınavı B-Grubu kadrolar için yapılmamış olup, bu durum kılavuzda açık olarak yer almıştır. Bu nedenle bu tercih işlemlerinde 2007 sınav sonuçları da kullanılamayacaktır.

2009 yılında KPSS-B grubu için sınav olacak mı?

KPSS-B grubu için sınavlar iki yılda bir yapılmaktadır. Bir sonraki sınav 2010 yılında yapılacaktır. 2010 yılının ortalarına kadar yapılacak tüm KPSS tercih işlemlerinde 2008 KPSS sınav sonuçları kullanılacaktır. Zaten ÖSYM, 2008 sınav takvimini açıklamış olup, bu takvime göre de 2009’da sadece öğretmenlik ve A Grubu kadrolar için sınav bulunmaktadır.

Boş kadro listeleri, adayların adresine gelecek mi?

Boş kadro ve pozisyonların yer aldığı ‘KPSS tercih kılavuzu’ ÖSYM’nin internet sitesinden yayımlanacaktır. ÖSS’de olduğu gibi adayların adreslerine bu konuda bir açıklama gelmeyecektir.

Tercih listesi elden ÖSYM’ye gönderilebilir mi?

Adayların 15 tercihte bulunma hakkı vardır. Tercihler http://kpss.osym.gov.tr adresinden girilecektir. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır.

70 puan alamayanlar, tercih yapabilecek mi?

ÖSYM’nin yapacağı yerleştirme işlemlerine, sınava giren her aday, taban puan uygulaması olmaksızın katılabilecektir. Bu çerçevede, aday, 10 puan alsa dahi yerleştirme işlemlerine katılabilecektir. Ancak, yerleştirme işlemlerine 2 milyon aday katılacağı için sınav puanı ne derece yüksek ise yerleşme ihtimali o derece yüksek olacaktır.

2011 Ortaöğretim-önlisans Kpss İkinci 2. Yerleştirme Ne Zaman

24 Ocak ile 2 Şubat 2011 tarihleri arasında alınacak başvurularla birilikte Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim(Lise) mezunları arasından 6 Bin 560 memur alımı gerçekleştirilecek. Yeni memurların 529 tanesi lise(ortaöğretim), 1.698 tanesi Önlisans, 4.333 tanesi ise 4 Lisans mezunları arasından seçilecek. Peki 2011′de başka memur alımı yapılacak mı?
2011 ve 2012 Yılları İçerisinde Toplam Yerleştirme Sayısı 5′i Bulabilir

2011 Şubat ayında alınacak olan 6 bin 560 memur şu anda ilk aşamada kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu personeli sayısını ifade etmektedir. Memur adaylarının sayıyı az görüp endişeye kapılmalarına gerek yok. Zirâ hükümetin 2011 yılının Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim dönemlerinde olmak üzere 2 defa daha alım yapacağı beklenilen gelişmeler arasında. Dolayısıyla şubat ayında atanacak olan 6 bin 560 memur arasında yer bulamayan memur adaylarının bir sonraki yerleştirmeyi beklemesi gerekmekte.

Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, daha önce ajanslara yaptığı açıklamada 2011 yılı içersindeki memur alımlarının toplamda 70 bini bulabileceğini belirtmişti. Bu 70 bin kişinin ortalama 50 bin kadarının öğretmen,polis,doktor gibi özel statülü memur olacağını düşünürsek. Diğer memurluk gruplarında şubat ayında yapılacak olan 6 bin 560 memur ile birlikte 2011 yılı içerisinde toplamda 20 bine yakın Ortaöğretim,Önlisans ve Lisans mezunu memur alımı yapılacağını söyleyebiliriz.

İşte Sınavsız Girilebilecek Bölümler

İşte Sınavsız Girilebilecek Bölümler, Sınavsız Geçiş, 2 yıllık sınavsız geçiş bölümleri, hangi bölümlere sınavsız geçiş yapabilirim


YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın, az tercih edilen bölümler için ileri ki yıllarda sınavsız geçişin mümkün olacağını açıklaması üzerine; gözler, geçmiş yıllarda kontenjanı boş kalan bölümlere çevrildi.

İşte sınavsız girilecek yerler

Sınavsız geçiş yapılması gündemdeyken en fazla kontenjan açığı bulunan bölümler arasında: ’Fizik, işletme, bilgisayar mühendisliği var.’ Tarım işletmeciliği ve Gürcü dili edebiyatı bölümlerini ise tek bir kişi bile tercih etmedi

ÖSYM verilerine göre, 2009 üniversiteye yerleştirme işlemleri sonucunda, asfaltit ve petrol gaz üretiminin fiziki süreçleri, ekoloji, kimya teknolojisi, tarım işletmeciliği ve Gürcü dili ve edebiyatı bölümlerini tercih hakkı olan 1 milyon 86 bin 762 adaydan bir tek aday bile tercih etmedi. 2009 ek yerleştirme sonucuna göre de en fazla boş kontenjana sahip fizik, işletme, bilgisayar mühendisliği bölümleri de sınavsız geçişe göz kırpıyor. Fizik bölümünde 2 bin 178, İşletme’de bin 774 ve bilgisayar mühendisliğinde bin 138 kontenjan boş kaldı. Ancak bu bölümlerden işletme kendisine ayrılan 17 bin 516 kontenjanla Türkiye’de en yüksek kontenjana sahip bölüm. 2009’da işletme için ayrılan 17 bin 516 kontenjandan 16 bin 367’si doldu.

İlgi görmeyen bölümler

YÖK Başkanı Özcan’ın açıklamasına göre, birkaç yıl içinde uygulanacak üniversiteye sınavsız geçiş sisteminde, az tercih edilen bölümlerle çok tercih edilenler belirleyici olacak. Yeterince ilgi görmeyen bölümler, sınavsız da öğrenci kabul edecek. Özcan, sistemi üniversite kapılarındaki yığılmanın azaltılmasından sonra uygulamaya koyacaklarını belirtti, ancak YÖK, sistemin ana hatlarını belirlemek için yükseköğretim programlarını şimdiden masaya yatırdı. Radikal de ÖSYM verilerine göre, 2009 ÖSS’de yerleştirme işlemleri sonucunda Türkiye’nin lisans programları tercihlerini tespit etti:

Hiç tercih edilmeyenler

25 kontenjanı olan asfaltit ve petrol gaz üretiminin fiziki süreçleri bölümünü ilk yerleştirmede tek bir aday bile tercih etmedi. ÖSYM boş kalan bu bölüme ek yerleştirmede yer vermedi. ÖSYM, ilk yerleştirmede tercih eden aday bulamadığı, 20 kontenjanlık ekoloji ve 20 kontenjanlık kimya teknolojisi bölümlerini de ek yerleştirmede listeye almadı. 41 kontenjan ayrılan tarım işletmeciliği ile 21 kontenjan ayrılan Gürcü dili ve edebiyatı bölümleri de tek bir adayın bile ilgisini çekmedi. Tüm kontenjanları boş kalan her iki bölüm, ek yerleştirmede bir kez daha listeye alınmalarına rağmen, tek bir adayın bile ilgisini çekemedi.

100 kontenjanı olan bilgisayar-enformatik bölümünü de ilk yerleştirmede bir tek aday bile tercih etmedi. ÖSYM, ikinci yerleştirmede tamamı boş olan bilgisayar enformatik bölümü kontenjanlarını tekrar listeye koydu ve bu bölüm için sadece 1 aday tercihte bulundu. 41 kotenjanlı kültür bitkileri üretimi ve pazarlamasına, 10 kontenjanlık rus diline, 40 kontenjanlık çevre bilimleri ve yönetimine, 61 kontenjanlık kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı bölümlerine de sadece birer aday yerleştirildi. Rus dili haricinde bu bölümler ek yerleştirmede bir kez daha adayın karşısına çıkarıldılar, ancak bir kez daha ilgi görmediler.

Uluslararası işletme bölümünün yüzde 90’ı (100 kontenjandan 90’ı), Uluslararası işletmecilikin yüzde 93’ü (160 kontenjanın 149’u), bilgisayar ve enformasyon sistemleri’nin yüzde 94’ü (53 kontenjandan 50’si), pazarlama’nın yüzde 91’i (250 kontenjandan 228’i), radyo ve televizyonun yüzde 95’i (140 kontenjandan 134’ü), reklamcılık ve halkla ilişkilerin yüzde 95’i (180 kontenjandan 171’i), üretim mühendisliğinin yüzde 82’si (47 kontenjandan 47’si), Avrupa Birliği ilişkilerinin yüzde 86‘sı (382 kontenjanın 331’i), bilgi teknolojilerinin yüzde 84’ü (123 kontenjandan 104’ü), petrol ve gaz kuyularının açılması, petrol ve gaz üretim makineleri teçhizatı ve petrol-gaz yataklarının işletilmesi ve kullanımı bölümü kontenjanlarının yüzde 88’i (25 kontenjandan 22’si)boş kaldı.

Ek yerleştirmede dolmayanlar

ÖSYM ek yerleştirme işlemleri sırasında bazı bölümlerde boş kalan kontenjanların üstüne ek kontenjan ekleyince, boş kalan kontenjan sayısı iyice arttı. 2009 ÖSS ek yerleştirme işlemleri sonucunda kontenjanı dolmayan bölümlerde fizik rekor kırdı. İlk yerleştirmede 6 bin 977 kontenjanından sadece 2 bin 32 kontenjanı boş kalan fizik bölümü için ek yerleştirme listesinde bu kez 2 bin 812 kontenjan ayrıldı, bunların 2 bin 178’i boş kaldı.

Fizik bölümü gibi işletme bölümü de ek yerleştirme kontenjanları belirlenirken artan kontenjanlarıyla, ikinci yerleştirmede boş kontenjan rekoru kıran bölümlerden oldu. İlk yerleştirmede 17 bin 516 kontenjan ayrılan işletme bölümü kontenjanlarının sadece yüzde 6’sı boş kalmıştı.

Boş kalan 1149 kontenjanın üstüne, 1575 kontenjan daha eklendi. Ancak ek yerleştirmede toplam 2 bin 724 kontenjan ayrılan işletme kontenjanlarının bin 774’ü boş kaldı. İlk yerleştirmede 5 bin 901 kontenjanından sadece yüzde 14’ü boş kalan bilgisayar mühendisliği bölümüne de ek yerleştirmede 456 fazladan kontenjan verildi.

Ek yerleştirmede 1341 kontenjana sahip olan bilgisayar mühendisliği bölümü kontenjanının 1138’i boş kaldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Kpss Ortaöğretim İle Girilebilecek Yerler İçin Yorum Yap