Kredi Kartı, Banka Kartı, PTT Kartı Kaybolunca Ne Yapılır Nasıl Kullanılır

Bu makalede  ptt Bankamatik Kartı Kayboldu ve  ptt Hesap Kartımı Kaybettim hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Kredi Kartı, Banka Kartı, PTT Kartı Kaybolunca Ne Yapılır Nasıl Kullanılır ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Kredi Kartı, Banka Kartı, PTT Kartı Kaybolunca Ne Yapılır Nasıl Kullanılır

Kredi Kartı, Banka Kartı, PTT Kartı Kaybolunca Ne Yapılır bu Kartlar  Nasıl Kullanılır, Kredi Kartımı Kaybettim, Banka Kartımı, PTT Kartımı Kaybettim Ne Yapabilirim sorularının yanıtlarını ve bu kartları kullanırken uymanız gerekenler ve dikkat etmeniz gerekenleri sizlere ayrıntılı bir biçimde anlatmak istiyoruz.

Günlük hayatta nakit para olmadanda bir sürü ödeme yapabiliyoruz. Artık herkesin cüzdanında nakitten ziyade bir plastik kart var. Bankamatiğe gereken bilgileri kartaracılığı ile aktarıyorsunuz ve ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz. Internetten de banka veyakredi kartları ile ödeme yapabiliyorsunuz. Peki, kart kullandığınızda ödeme nasılgerçekleşiyor. Kartınız başkaları tarafından kullanıldığında ne gibi haklarınız var? Burahatlığın bir de tehlike barındıran diğer bir yüzü var. Sık sık kartların kötüye kullanıldığı, şifrelerin kırıldığını ve başkaları tarafından kullanıldığını duyarız. Bazen bankamatiklerde bile hata olabiliyor. Bir sorun çıktığında neler yapabiliri konuşalım.

kredi kartı

Yanlış bir işlemde neler yapılır?

Bankamatik veya kart aletleri (Online Terminel) hatalardan kaynaklanan en sık şikayet,çift kesinti. Bazen teknik arızadan dolayı ödemelerde miktar iki kez kesilebiliyor. Bu nedenle banka dekontlarınızı mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor. Hatta dekontları kontrol edene kadar hiçbir fişinizi veya belgenizi atmayın. Çift ödemeye rastladığınızda bankanıza bildirip itiraz ediniz ve ödemenin iptalini isteyiniz. Bankanın ispat yükümlülüğü var. Sizin bu işlemi talep ettiğinizi ispatlaması gerekiyor. Sizde işlemi bir kez yaptığınız için banka paranızı iade etmek zorunda. Bankanın karşı taraftan parayı alıp almaması önemli değil, bu durum bankanın sorunu sizin değil. Parayı alamasa bile size ödemek zorunda. Ama çabuk hareket etmeniz gerekiyor. Geç kalırsanız banka sizden tazminat isteyebilir. Bu yüzden hemen dekontlarınızı kontrol etmelisiniz.

Kart kaybolunca neler yapılır?

Banka kartınız kaybolduğunda ya da çalındığında genelde 150 euro’ya kadar zararı siz karşılıyorsunuz. Kayıptan sorumlu olup olmamanız önemli değil. Ancak kartınız kaybolduğunu veya çalındığını fark ettiğiniz andan itibaren hemen bankaya bildirmeniz ve kartı kapattırmanız gerekiyor. Bu durumlar genelde ya yurtdışında ya da mesai saatleri dışında meydana gelir. Bu yüzden mutlaka acil durumlar için arayabileceğiniz numara bulunmalıdır. Acil durumlarda hemen aşağıdaki numaraları arayarak, banka kartınızı (eC Kartı) iptal ettirebilirsiniz. (Zentrale Notrufannahme: 01805 / 021021),(Sperrnotruf 116 116) Kayıp olayını bir saat içinde bildirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde zararınızı banka karşılamayabilir. Banka, kaybı ne zaman fark ettiğinizi soracaktır, bu yüzden mutlaka bir saat içinde haber vermelisiniz. Beklemeniz aleyhinize olacaktır.

Banka zararı ne zaman karşılamaz?

….

Eğer kartın kaybında veya kötüye kullanılmasında sizin ağır ihmaliniz veya kusurunuz (grobe Fahrlässigkeit) varsa, banka zararınızı karşılamaz. Şu durumlarda ağır ihmal vardır:

– Kart ile şifresini aynı yerde veya çantada bulundurmak ağır ihmaldir.

– Kart ile şifreyi telefon numarası olarak yazılmış olsa bile bir hasta hane odasının kasasında da bulundurmak.

Önemli olan kartla şifrenin aynı yerde yer almamasıdır. Aynı odada farklı şeylerin içinde olması, ağır ihmal kabul edilmez. Tavsiyem, şifrenizi ezberleyin ve yazılı olarak kart yanında bulundurmayın. Ayrıca şifrenizi başkalarının öğrenmemesine özen gösterin. Ne yazık ki kötü niyetli insanlardan korunmak çok kolay değil “skimming” veya “phishing” yolu ile şifrenizi çıkarmaya çalışıyorlar. Skimming yöntemi, bankamatiğin aralığının bir aletle donanması demektir. Kartınızı kullandığınızda bu alet tarafından şifreniz ve tüm kart bilgileriniz tespit ediliyor ve bilginiz dışında kullanılıyor. Bu yüzden kullanmadan önce bankamatiklere çok dikkatli bakın. Dikkatinizi çeken bir durum varsa, mutlaka banka personeline bildirin. Phising yöntemi ise internet aracılığı ile kullanılıyor. Şifrenizi veya TAN numaralarınızı bilmek isteyen hiçbir e-maile cevap vermeyin ve silin. Eğer banka tarafından size ağır ihmal suçlaması yapılırsa, bunun aksini ispatlamak yüksek mahkeme kararlarına göre sizin yükümlülüğünüzdür. Bu yüzden her akşam kartınızın yerinde olup olmadığını kontrol edin, banka dekontlarınızı dikkatli bir şekilde gözden geçirmeyi ihmal etmeyin, ayrıca kartla günlük harcama limitinizi mümkün olduğu kadar alçak tutun. Haftaya ise kredi kartları konusunda bilgi vereceğim, görüşmek üzere.

Merak ettiklerinizin yanıtlarını sitemizde bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kredi Kartı, Banka Kartı, PTT Kartı Kaybolunca Ne Yapılır Nasıl Kullanılır İçin Yorum Yap