Küçük Bir Hikaye

Küçük Bir Hikaye Küçük Hikayeler - Bu makaledeki notlar: küçük hikayeler küçük bir hikaye KÜÇÜK..

Küçük Bir Hikaye

KÜÇÜK BİR HİKAYEJaponya’da yaşanmış gerçek bir olay şöyledir: Evini yeniden dekore ettirmek isteyen Japon bunun için bir duvarı yıkar. Japon evlerinde genellikle iki tahta duvar arasında çukur bir boşluk bulunur. Duvarı yıkarken, orada dışardan gelen bir çivinin ayağına battığı için sıkışmış bir kertenkele görür. Adam bunu gördüğünde kendini kötü hisseder ve aynı zamanda meraklanır da kertenkelenin ayağına çakılmış çiviyi görünce.

Muhtemelen bu çivi 10 yıl önce, ev yapılırken çakılmıştı. Peki nasıl olmuş da kertenkele bu pozisyonda hiç kıpırdamadan 10 yıl boyunca yaşamayı başarmış ? Karanlık bir duvar boşluğunda hiç kıpırdamadan 10 yıl boyunca yaşamak çok zor olmalı.

Böylece adam çalışmayı bırakır ve kertenkeleyi izlemeye başlar. Sonra nereden çıktığını farkedemediği başka bir kertenkele gelir ağzında taşıdığı yemekle… Adamı sersemletir gördüğü manzara. Bu nasıl bir sevgi? Ayağı çivilenmiş kertenkele, 10 yıldır diğer kertenkele tarafından beslenmektedir…

KALBİNİZDEKI SEVGİYİ ASLA ÖLDÜRMEYİN, SİZİ SEVENLERİ ASLA TERKETMEYİN !

Hayattan Kısa Hikayeler…

Çölde bir bedevi
Devesiyle birlikte çölde yürümekte olan bir bedevi yürüyen,dudakları susuzluktan kurumuş bir adama rastlamış.
Adam bunu görünce su istemiş.Devesinden inip ona su vermiş.Suyu içen adam birden bedeviyi iterek deveye atladığı gibi kaçmaya başlamış.
Bedevi arkasından bağırmış:
”Tamam deveyi al git ama senden bir ricam var.Sakın bu olayı kimseye anlatma”.
Bu isteği tuhaf bulan hırsız biraz duraklayıp nedenini sormuş.
”Eğer anlatırsan,demiş bedevi,bu her yere yayılır ve insanlar bir daha çölde muhtaç birini görünce yardım etmezler.”
—————————————————————————————————————————-
Anlatıldığına göre,sasani hükümdarlarından Adil Nuşirevan,güzel bir yaz günü,adamlarıyla ava çıkmış.O tepe,bu yamaç epey uğraştıktan sonra, hükümdarın adamları bir dağ keçisi vurmuşlar.Vurdukları dağ keçisini düze indirip kebap yapmak hükümdara sunmak istemişler.
Düze iner inmez ateş yakmışlar.Avı kesmişler,kızartmak için hazırlamışlar.Bakmışlar ki yanlarında tuz yok.Yakınlarda bir köy varmış.
Tuz getirmesi için bir asker görevlendirmişler.Yola çıkmadan önce Adil Nuşirevan askeri çağırmış.Karşısına alıp:
-”Tuzu para ile al!” demiş.”yoksa bedava alma adeti çıkar,köy harap olur”
Etrafındaikler:
-”bu kadarcık şeyden ne zarar gelir ki,daişahım?
Padişah şöyle cevap vermiş:
-”Cihanda zulmün temeli ufacık birşeydi.Ama her gelen onu büyüttü.Nihayet şimdiki duruma ulaştı.Eğer padişah halkın bahçesinden bir elma yerse,etrafındakiler ağacı kökünden sökerler.Padişah beş yumurta için zulmü reva görürse,askerleri bin tavuğu şişe vururlar.”
—————————————————————————————————————————-

Sponsorlu Bağlantılar

Küçük Bir Hikaye İçin Yorum Yap