Kullanıcı Hesabı Denetimi Kapatma

Kullanıcı Hesabı Denetimi Kapatma Win 7 Kullanıcı Hesabı Denetimi - Bu makaledeki notlar: windows 7 kullanıcı hesabı denetimi kullanıcı..

Windows 7 Kullanıcı Hesap Denetimini Kapatmak/açmak

Windows 7 Kullanıcı Hesap Denetim Ayarları

Aslında vista ile birlikte başlayan kullanıcı hesap denetimi Windows 7de de başımıza bela olmaya devam ediyor. Aslında bu bir bela değil çok güzel bir korunma yöntemi fakat yaptığımız her işlemde zırt pırt onay istemesi canımızı sıkabilir.
Peki bu kullanıcı hesap denetimini Nasıl Kapatcaz yada kapalı ise nasıl açacağız. İşte size cevabı

14923

Denetim MasasıKullanıcı Hesapları ve Aile KorumasıKullanıcı Hesapları
açılan bu pencerenin en altında
Kullanıcı Hesap Denetim Ayarlarını Değiştir seçeneğine tıklayın ve açılan pencerede (Kullanıcı Hesabı Denetim Ayarları Penceresi) bir scale var bu scalenin en tepesinde her zaman uyar en altında da Hiç Bir Zaman Uyarma seçeneği var. işaretli çubuğu scalenin en tepesine çıkarırsanız yapacağınız her işlemde uyarıya devam eder. en alta indirirseniz artık hiçbir zaman uyarı olmaz.

Kullanıcı Hesabı Denetim Nasıl Kapatılır?

Windows Vista’daki User Account Control (UAC) / Kullanıcı Hesabı Denetim Nasıl Kapatılır?

Forumda, özellikle Yazılım bölümünde Windows Vista kullananların çoğunun sıkça sorduğu sorudur. Zırt pırt uyarı çıkartan bu sistemin nasıl kapatıldığı… Buna artık tek bir konu altında açıklık getirmek için bu konuyu açtım.

Windows Vista’da güvenlik yeniliklerinden biri de adı İngilizce sürümde User Account Control (kısaca UAC), Türkçe sürümde de Kullanıcı Hesabı Denetimi olan bir güvenlik sistemi. Program kurulumu, sistem ayarlarında değişiklik bölümlerine girilmesi, sistem dosyaları üzerinde yapılan değişiklikler gibi bazı işler yapılırken, bu sistem izin verme ve engelleme konusunda uyarı çıkartır (ekranın diğer kısmı soluk siyah olup ortada bu uyarı penceresi çıkar). Bilgisayarın ana kullanıcısı, yöneticisi buradan izinli (onaylı) geçiş yapıp istediğini yapabilir. Ancak bu önlemin doğru dürüst işe yaradığı yoktur. Öncelikle Vista yönetici hesabına bile sözde tam yetki vermesine rağmen böyle izin uyarıları çıkarmaktadır. Ayrıca yönetici hesabından gizlice giriş yapmayı başarabilen başka bir kullanıcı, yine bu uyarılara onay verip istediğini yapabilir. Böyle bir sistemin lazım olmadığı Windows’larda zırt pırt çıkan bu uyarılar rahatsız edici düzeye gelmektedir. Bu sistemin kapatılıp bu uyarıların gelmemesi ciddi bir güvenlik sorunu oluşturmaz. Özellikle, zaten tek bir yönetici hesabından ev bilgisayarına gerekli değildir. Hatta dediğim gibi, yönetici hesabından gizlice giriş yapan bir Hacker bile bu uyarılara “İzin Ver / Allow / Tamam / OK” deyip durur ve istediğini yapabilir. Çünkü Linux’taki gibi şifre isteme olayı falan da yoktur. Sadece “İzin Ver / Allow / Tamam / OK”u tıklamanız yeterlidir. Bunun da ne derece ciddi bir güvenlik önlemi olduğu tartışılır… Ayrıetten, büyük boyutlu dosyaları açmaya çalıştığınızda uzun bir süre bu sistemin denetleyip uyarı vermesini bekleyeceksiniz. Ayrıca, otomatik olarak ayarladığınız ve sonuna kadar güvendiğiniz bazı program fonksiyonlarının çalışmasını da engellemekte veya sizden hep onay istemektedir.

Forumda da bunu düşünen ve kapatılmasını isteyen, gerekli görmeyen birçok kullanıcı var. Sorup duruyorlar, cevap alamayanlar da var. Bu konu rehber olabilir.

Nasıl kapatacağız? Aşağıdaki resimli anlatımı takip edin.

Bendeki Windows Vista İngilizce. Türkçe kullanan ve İngilizce bilmeyen kullanıcılar resmin altındaki Türkçe karşılıkları takip edebilir. Türkçe Vista hiç kullanmadım ama Türkçe karşılıkları büyük ihtimalle öyledir.

Control Panel / Denetim Masası’nı açıyoruz.

Buradan eğer kategori görünümü açıksa “User Accounts and Family Saffety” bölümüne giriyoruz.

(Türkçe: Kullanıcı Hesapları ve Aile Güvenliği)

Buradan “User Accounts” bölümüne giriyoruz.

(Türkçe: Kullanıcı Hesapları)

Buradan listenin en aşağısında resimdeki gibi “Turn User Account Contol On or Off” kısmına giriyoruz. Buraya girerken son kez o gereksiz uyarıyı görüyoruz.

(Türkçe: Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni Açın veya Kapatın)

Girdikten sonra resimdeki gibi cümlenin solundaki onay işaretini kaldırıyoruz. Sonra OK / Tamam butonuna tıklıyoruz. bilgisayarı yeniden başlatmamıza dair bir uyarı verecektir. Eğer işiniz yoksa yeniden başlatın. Varsa, Restart Later / Sonra Yeniden Başlat’ı tıklayıp erteleyin. Siz yeniden başlatana kadar bu sistem yine aktif olacak (uyarılar yine verecek) ancak sağ altta bu sistemin kapalı olduğuna ve güvenlik sorunu olduğuna (aman ne sorun ) olduğuna dair uyarı verecektir.

Yeniden başlattıktan sonra artık o uyuz uyarılardan kurtuluyoruz. Ancak sağ altta dediğim gibi kırmızı zırh simgeli güvenlik uyarısı verecektir. O uyarının olmasını istemiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin.

Yine Denetim Masası / Control Panel’e giriyoruz.
“Security” bölümüne giriyoruz. (Kategori görünümü açıksa)

(Türkçe: Güvenlik)

“Security Center”a giriyoruz.

(Türkçe: Güvenlik Merkezi)

Karşımıza Güvenlik Merkezi / Security Center programı açılıyor. Soldaki bölmedeki listede en alttaki “Change The Way Security Center Alerts Me” kısmını tıklıyoruz.

(Türkçe: Güvenlik Merkezinin Beni Uyardığı Yolu Değiştir)

Karşımıza küçük bir ayar penceresi çıkıyor. Burada en alttaki “Don’t notify me and don’t display the icon (not recommended)” kısmını tıklıyoruz.

(Türkçe: Beni uyarma ve simgeyi gösterme (önerilmez)

ALINTIDIR..

10 Mükemmel İpucu İle Windows 7 Ye Ayar Çekin

Windows 7 ile birlikte gelen yeni araç çubuğunu beğenmediniz mi? Galerimizde Windows 7’nin yeni sıçrama listesi gibi özelliklerini nasıl daha etkin biçimde kullanabileceğinizi göstermekle kalmayıp başlat menüsünü de istediğiniz şekilde değiştirebilmemize olanak tanıyacak ipuçlarına yer vereceğiz. Yine masaüstünüzdeki simgelerin organize edilip burayı çöplüğe çeviren kısayolların temizlenmesine de galerimizde yardımcı olacağız.

Kişisel bir Windows
Görev çubuğunu değiştirerek daha konforlu, performanslı ve göz alıcı bir hale getirebilirsiniz. Yine Kullanıcı Hesabı Denetimi ayarları ile oynayarak daha hızlı bir çalışma ve daha az uyarı penceresi ile karşılaşmak mümkün. Öte yandan sisteme dahil edilmiş araçlar ile hataların kaynağını tespit edebilir veya sistem başlangıcında çalışacak olan yazılımları devre dışı bırakabilirsiniz.

En iyi kısayollar
Tabii ki bazı yazılımlar, klasörler ve semboller için önemli klavye ve fare kısayollarını daima kullanılmaktadır. Galerimizde ise özellikle web’de anonim olarka dolaşmanızı kolaylaştıracak ipuçlarını bulabileceksiniz.

1 : ) Windows’u ucuza mal edin

Windows 7’nin perakende sürümünü almak yerine OEM sürümünü de tercih edebilirsiniz. Standart sürümlere oranla 150 dolar daha ekonomik olabilen bu sürümlerin bazı kısıtlamaları da yok değil.

Öte yandan eğitim aldığınız Üniversiteye bağlı olarak Windows 7’yi tamamen ücretsiz edinme şansınız da var. Bunun için ilk olarak buradaki web sayfasına girmeniz gerekiyor. Ardından ülkemizi ve üniversitenizin bulunduğu ili seçtikten sonra okuduğunuz üniversiteyi seçin. Okulunuzun MSDN AA programına katılım derecesine göre Windows 7’yi ücretsiz edinme şansınız dahi mevcut.

2 : ) Daha kücük görev çubuğu
Varsayılan olarak Windows 7’nin görev çubuğu büyük simgelere sahip olduğu için epeyce yukarıya çıkıyor. Büyük monitörlerde herhangi bir sorun yok fakat söz konusu netbooklar olduğunda bu büyük görev çubuğu başınızı ağrıtabilir.

Tabii ki bunu değiştirmek mümkün. Görev çubuğuna sağ tıklayın ve ardından açılan menüden”Özellikler”i seçin. “Görev çubuğu” sekmesinde yer alan “Küçük simgeler kullan” kutucuğunu işaretleyip “Tamam” dedikten sonra artık ufak bir görev çubuğu ile Netbook’unuzu daha rahat kullanabilirsiniz.

3 : ) Özgür bir görev çubuğu

Örneğin bir tablet bilgisayarınız varsa görev çubuğunun aşağıda olması yerine yanda olması işiniz daha da kolaylaştırabilir. Bunun için görev çubuğuna sağ tıklayın ve “Görev çubuğunu kilitle” seçeneğini devre dışı bırakın.

Artık tek yapmanız gereken görev çubuğunu fare ile tutup istediğiniz kısma sürüklemek.

4 : ) Atom saati görev çubuğunuza geldi

Görev çubuğundaki saat, Microsoft sunucularından otomatik olarak güncellenmektedir. fakat ben saatin saniyesi saniyesine doğru olmasını istiyorum diyenlerdenseniz sizin için de bir çözüm var: Atom saati.

Almanya Dramstadt’ta yer alan Physikalisch-Technische Bundesanstalt’ın sunduğu Atom saati hizmetinden yararlanmak içi görev çubuğundaki saat simgesine tıklayın ve “Tarih ve saat ayarlarını değiştir” seçeneğini seçin. Ardından “İnternet Saati”sekmesine gelin ve buradan da “Ayarları Değiştir”e tıklayın. Sunucu olarak “ptbtime1.ptb.de” girdikten sonra “Tamam”a tıklayın. Artık hiç kimse sizden dakik olamaz!

5 : ) Aynı anda birden çok saat

Özellikle de seyahat edenler için uygun olan bu özellik ile aynı anda birden fazla saati sistem tepsisinde görmek mümkün.

“Tarih ve saat ayarlarını değiştir” dedikten sonra “Ek saatler”sekmesine gelin. Buradan var olan saatin haricinde iki konuma ait saati daha listeye ekleyebilirsiniz.

6 : ) Daha büyük simgeler

Masaüstündeki simgelerin boyutu ufak veya fazla büyük ise bu simgeleri Windows 7 sayesinde istediğiniz gibi ayarlayabilmeniz için hiç bir engel yok.

“Ctrl” tuşuna basılı tutarak fare tekerleğini hareket ettirmek bu işin sırrıdır.

7 : ) DPI ayarını değiştirin

Yazıların boyutlarını büyütmek ya da küçültmek işi Windows’un DPI yani Dot per Inch ayarına bağlı.

Başlat menüsüne DPI yazdığınızda çıkan en üstteki seçeneğe tıklamak sizi bu ayarın olduğu pencereye getirecektir.

Örneğin netbook’lar için 100 DPI ideal bir değer.

8 : )Denetim Masası görev çubuğunda

Sistem ayarlarına tek bir tık ile erişmek de Windows 7 ile çok kolay.

Denetim Masası’nı açtıktan sonra görev çubuğundaki simgeye tıklayıp “Bu programı görev çubuğuna sabitle” demeniz yeterli.

9 : ) Kullanıcı hesabı denetimi

Vista ile hayatımıza çok fazla giren, Windows 7 ile yumuşatılan “Kullanıcı hesabı denetimi”ni devre dışı bırakmak mümkün.

Başlat menüsüne “kullanıcı hesabı” yazdığınızda karşınıza çıkan “Kullanıcı Hesabı Denetimi ayarlarını değiştir” seçeneği ile uyarılara artık elveda diyebilirsiniz.

10 : ) Deneme süresini uzatın

Windows 7’nin 30 günlük deneme süresini yetersiz buluyorsanız ufak bir komutla bu süreyi uzatmanız mümkün.

Başlat menüsüne cmd yazdıktan sonra çıkan sonuca sağ tıklayıp “Yönetici olarka çalıştır” demekle işe başlayabilirsiniz. Ardından açılan komut satırına “slmgr.vbs -rearm” yazın ve “Enter”a basın.. Sistem yeniden başladığında artık Windows’u 30 gün daha kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Hesabı Denetimi

Birçok kullanıcı Vista’daki Kullanıcı Hesabı Denetimi özelliğini sinir bozucu olması nedeniyle kapatıyor ve bu da UAC’nin amacını hizmet etmesini engelliyordu.

Windows 7 ile Microsoft UAC’den vazgeçmiyor; fakat onaylama pencerelerinin sayısını belirgin derecede azaltıyor. İsterseniz UAC seviyesini düşürüp arttırabiliyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kullanıcı Hesabı Denetimi Kapatma İçin Yorum Yap