Kuraklık Hakkında Bilgi

Kuraklık Hakkında Bilgi Kuraklık Nasıl Oluşur - Bu makaledeki notlar: kuraklık Kuraklık Hakkında Bilgi ..

Bu yazı Kuraklık Nedir (doğal Afetler) hakkında özet bilgiler içerir. Kuraklık Hakkında Bilgi ve Kuraklık Nasıl Oluşur hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Kuraklık Nedir (doğal Afetler)

Kuraklık Nedir (Doğal Afetler)
Name:	Kuraklik.jpg 
Views:	459 
Size:	6,0 KB (Kilobyte) 
ID:	28128Bir bölgede nem miktarının geçici dengesizliğinden kaynaklanan su kıtlığı olarak tanımlanabilen kuraklık, doğal bir iklim olayıdır ve herhangi bir zamanda ve yerde meydana gelebilir. Kuraklık genellikle yavaş gelişir ve sıklıkla uzun bir dönemi kapsar. Kurak iklimlerin hüküm sürdüğü yerlerdeki hayvanlar ve bitkiler, nem eksikliğinden ve yüksek değişkenlikteki yağıştan dolayı olumsuz etkilenirler.

Kuraklık tabiatın gizli tehlikesi olup genellikle herhangi bir mevsim veya bir zaman diliminde yağış miktarındaki azalmadan ya da dengesizliğinden dolayı meydana gelir. Kuraklık hesaplamalarında bir bölgedeki yağış ve evapotranspirasyon (buharlaşma ve terleme) arasındaki dengenin uzun süreli ortalaması göz önünde bulundurulur. Kuraklıkta; zaman (yağış mevsiminin başlamasında gecikmeler, ürün büyüme mevsimi-yağış zamanı ilişkisi) ve yağışların tesirleri (yağış yoğunluğu, sıklığı) ile ilişkilidir. Yüksek sıcaklık, şiddetli rüzgar ve düşük nem miktarı gibi diğer değişkenler etkili olmaktadır.

Kuraklık, yalnızca fiziksel bir doğa olayı olarak görülmemeli. Kuraklığın, insan ve faaliyetlerinin su kaynaklarına olan bağımlılığı nedeniyle, toplum üzerinde çeşitli olumsuz etkileri vardır.

Uzun süreli kuru hava, nem azlığı yaratarak orman ve su kaynaklarında azalmaya neden olduğundan, ciddi çevresel, ekonomik ve sosyal sorunlar ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuraklık Hakkında Bilgi İçin Yorum Yap