Kurt Köpeği Özellikleri

Kurt Köpeği Özellikleri Kurt Köpeği Çeşitleri - Bu makaledeki notlar: türk kurdu özellikleri kurt köpeği özellikleri..

Türk Kurt Köpeği

türk kurt köpeği, türk kurt köpeğinin özellikleri


Türk kurt köpeği

Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ), Sivas Kangal köpeği ile Türkiye’de yaşayan bir kurdun çiftleştirilmesi sonucu 6 yıl önce elde edilen ”Türk kurdu” adlı kurt köpeği, kurtla çiftleştirilerek ”kurda yakın Türk kurt köpeği” geliştirildi.
DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Selçuk Özen, AA muhabirine, bilimsel çalışmalar sonucunda 6 yıl önce Sivas Kangal köpeği ile Türkiye’ye özgü kurdun çiftleştirilmesiyle ”Türk kurdu” adlı kurt köpeği ırkı elde ettiklerini anımsattı.
Babası Sivas Kangalı, annesi de yabani kurt olan birinci nesil Türk kurt köpeğinin, Kangal’ın gücü ve zekası ile kurdun manevra kabiliyeti ve çevikliğini bünyesinde barındırdığını belirten Yrd. Doç. Dr. Özen, uzun süredir devam ettirdikleri yerli kurt köpeği ırkını geliştirme çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

”Nasıl bir Alman kurdu, Kanada kurdu, Sibirya kurdu varsa, bizim de 6 yıl önce Türk kurt köpeğimiz oldu” diyen Özen, Türk kurt köpeğini kurtla çiftleştirerek ikinci nesil Türk kurt köpeği bireylerini elde ettiklerini söyledi.
İkinci nesil kurt köpeğinin, yabani kurda çok yakın biyolojik özelliğe sahip olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özen, ”İkinci nesil kurt köpeğinin iki varyetesini elde ettik, ancak sayıları yeterli değil. Oğul yavrularda iki, ikincisinde bir bireyimiz var. Yani toplamda biri dişi, ikisi erkek olmak üzere üç kurt köpeği yavrumuz var” diye konuştu.

-İKİ METRELİK ENGELİ SIÇRAYARAK AŞABİLİYORLAR-
Özen, ikinci nesil kurt köpeğinin, annesi kurt köpeği, babası da kurt olduğu için görünüşte kurda daha yakın olduğunu anlattı.
İkinci nesil kurt köpeklerinin havlamadığını, insanlara zarar vermediği ve çok güçlü yapıya sahip olduğunu dile getiren Özen, şöyle devam etti:
”(Türkiye’nin en iri vücutlu kurt köpeği bizdedir) diyebilirim. Bundan da sevinç duyuyorum. Birçok isimdeki kurt köpeklerinin cılız ve zayıf olduğunu görüyorum. Bu elde ettiğimiz kurt köpeği çok iri ve güçlü. Evcilleştirilmesi mümkün. Zaten yavruyken insanla doğrudan ilişki içine girmedi. Biz onların doğasına dokunmak istemedik. Çekingen davranmalarının nedeni bundan kaynaklanıyor. Birebir ilişki içinde olsaydık, diğer kurt köpekleri gibi insanlarla daha yakın temasa geçebilirlerdi. İkinci neslin, iki metrelik duvar ve tel örgüden atlaması söz konusu. Köpekler ya da kurtların iki metreden daha büyük bir engeli kedi gibi sıçrayarak aşabildiğini görmedim. Bu da herhalde köpekle kurdun bir yeteneği.”

-TÜRK KURT KÖPEKLERİNİN EĞİTİLMESİ-
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Selçuk Özen, Türk kurt köpeği ırkı geliştirilmesinde ikinci nesilden olumlu sonuç alınmasını, Türk bilimi açısından sevindirici olarak nitelendirdi.
Irk geliştirme çalışmalarına 8 yıl önce, ”Neden bizim de Türkiye’nin hayvanlarından yola çıkarak yeni bir çeşit kurt köpeğimiz olmasın?” düşüncesiyle başladıklarını bildiren Özen, şunları kaydetti:
”Akademisyen olarak primitif şartlarda çalışıyoruz, ekibimiz ve finansmanımız yeterli değil ama doğum gerçekleşti, bebek dünyaya geldi. Bu bizim için mutluluk verici bir olay. Bir düşünür bebek doğduğu zaman, (Bu bebek ne işe yarayacak?) demiş. Bu köpek yavruları bizim bebeğimiz. İnsanın yavruları ne işe yarayacaksa bunlar da o işe yarayacak. Biz onu daha yeni tanıyoruz, insanlarla çevreyle olan ilişkilerini yeni kavrıyoruz. Bir basamak oluşturduk, inşallah bizden sonraki nesil bu basamağın üzerine çıkar. Tabii her şeyi bir anda kar ve yarar amacıyla düşünmemek lazım. Bilimsel düşünce, bilgi açığını doyurmayı gerektirir. Bilim insanı, bilgi açığını doyurdukça zevk alır. Bizim de bu konuda bir bilgi açığımız vardı, onu doyurduk. Yani köpekle kurdun çiftleşmesini iki kez gerçekleştirdik. Köpekle kurdun yavrusu kurt köpeği oluyor, kurt köpeğiyle kurdun yavrusu da kurda yakın kurt köpeği oluyor.”
Özen, elde ettikleri Türk kurt köpeğinin eğitimiyle de kendisi ya da başka araştırmacıların ilgilenmesini arzu ettiğini sözlerine ekledi.

Vahşet 3 Kurt Köpeği Timsahı Parçalıyor

işte vahşet görüntüleri 😀 😀

Türk Kurdu Geliyor

GÜNCEL / TÜRK KURT KÖPEĞİ ÇALIŞMASI BİLİM DIŞI
HABER MERKEZİ – 06.02.2007
Dr.Ziya Oğrak Türk Kurt Köpeği çalışması bilim dışı dedi.
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Kangal Köpeği Araştırma ve Yetiştirme Merkezi Üretim Çiftliği Sorumlusu Veteriner Hekim Dr. Yusuf Ziya Oğrak, Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) yapılan Türk kurt köpeği ırk geliştirme çalışmasının bilim dışı olduğunu savundu.
Dr. Oğrak, yaptığı açıklamada, Kütahya DPÜde yapılan Türk kurt köpeği ırk geliştirme çalışmalarının bilimsel bir çalışma olarak kamuoyuna duyurulduğunu hatırlatarak,bu çalışmanın hareket noktasının yanlış olduğunu belirtti. Dr. Oğrak, şunları söyledi:Çünkü kendisi neden bir Türk kurdu olmasın? derken Sibirya kurdu ve Alman kurdundan bahsetti. Esasen literatürde böyle isimler mevcut değil. Bunlar halk arasında söylenen isimlerdir. Bunların aslı Sibirya Husky ve Alman çoban köpeğidir. Eğer bilimsel çalışmasına bu şekilde bir hareket noktası yazdıysa çok yanlış bir davranış olacaktır.
Dr. Oğrak, şöyle konuştu: Bunun dışında çalışmanın 3.5 yıldır sürdüğünü ve 2 tane yavrularının olduğunu ifade ettiler. Bir dişi kurtla erkek kangalın birleştirildiğinden, melezlendiğinden bahsettiler. Bu rakamlar bizim gibi zootekni alanında çalışan kişiler için son derece bilim dışı bir rakamdır. Yani böyle bir ırk elde etmek için yüzlerle ifade edilen rakamlarla çalışmak gerekir. Bütün çalışmalara saygı duyuyoruz ama bu çalışma bilim adına yapılıyorsa bilimsel kriterler dikkate alınarak yapılması gerekir. Onun için de bu çalışmanın son derece bilim dışı olduğunu söyleyebilirim.
Çalışmada kurdun çevikliğini ve kangalın zekasını almanın hedef gösterildiğini anımsatan Dr. Oğrak, Bir genetik havuzdan bu şekilde istediğiniz özellikleri seçip alamıyorsunuz. Yani elde edeceğiniz yavrularda tam tersi şeyler de olabilir. Onların ne çeşitte özellikleri taşıyacağını bilemezseniz dedi.
Bunların oluşunun rastgele şekilleneceğini, bunun dışında yeni melezlerde yapılan çalışmalarda heteroz etkisinin olumsuz sonuçlar doğuracağını savunan Oğrak, Kangal köpeği, zaten o cüssesine rağmen yeterince çevik bir köpek. Bu özelliğini de kurdu yakalamasında ve sürüleri korumasındaki başarısında görebiliyoruz. Kangal köpeklerinin daha fazla çevik olmaya ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum diye konuştu.
KANGAL İLE KURDUN BİRLEŞMESİ YENİ DEĞİL
Ayrıca kangal köpekleri ile kurtların birleşmesinin yeni icat edilen bir şey olmadığını belirten Oğrak, şunları kaydetti: Zaten Sivas bölgesinde kontrolsüz olarak sahipsiz kangalların bu şekilde kurtlarla birleşmesi mümkündür. Ve ortaya çıkan yavrularda ne kangal özelliğini, ne onun asaletini taşır, ne de kurt köpeğinin özgün yaşam yeteneklerine sahip olur. Bu şekildeki köpekleri biz ancak sokak köpeği olarak düşünebiliriz. Burada sokak köpeği olarak görebileceğiniz çok sayıda kangal ve kurt melezi görebilirsiniz. Bunlara da kimse sahip çıkmaz, çünkü tercih edilen bir köpek değildir.
ÇALIŞMANIN ÇOK VERİMLİ OLACAĞINA İNANMIYORUM
Türk kurt köpeği ırkı geliştirme çalışmasının çok fazla bir getirisi olacağını düşünmediğini ifade eden Oğrak, sözlerini şöyle sürdürdü: Sonuç olarak biyolog arkadaşımız bir çalışma başlatmış ama bu çalışmaya çıkarken hareket noktası yanlış. Ayrıca bizim alanımız olan hayvan yetiştiriciliği, melezleme, hayvan ıslahı gibi konularda bence bilgisi yetersiz. Belki daha kapsamlı bir araştırma, başka fakültelerle ortak olarak bir çalışma yapılabilirdi. Bize de başvurabilirdi. Biz de kendilerini bilgilendirip yardımcı olabilirdik dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Kurt Köpeği Özellikleri İçin Yorum Yap