Kusan Çocuğa Ne Yedirmeli

Kusan Çocuğa Ne Yedirmeli Kusan Çocuğa Ne Yedirilmeli - Bu makaledeki notlar: kusan çocuğa ne yedirilir kusan çocuğa..

Kusan Çocuğa Ne Yedirilir

Ateşi aşırı yükselen çocuğun sürekli kusma şikayetleri de vardır. Böyle bir durumda sorunun sebebine ve doktorun tavsiyesine göre hareket etmek gerekir. Kusmaya hastalık nedeniyle, midenin yiyeceklere tahammül edememesi neden olabilir.

Peki Kusan Çocuğa Nasıl Bakılır;

* Çocuk kustukdan sonra midesi 1 saate yakın boş bırakılmalıdır. Bu süreden sonra çocuk isterse yarım çay bardağı su içirilir.
* Bebek içilen suyu çıkartmazsa, 20 dakika sonra bir o kadar su daha verilir. Yine de isterse ve kusmazsa belirli aralıklarla az miktarda portakal suyu veya gazoz içirilir.
* Kusma tamamen durmuşsa ve çocuk isterse bisküvi, elma, komposto, pirinç çorbası ve yağı alınmış süt gibi yiyecekler yedirilir.
* Yukarıda verdiğimiz gıdaları yiyen çocuk devamlı kusarsa, iki saat kendi istese bile hiçbir şey verilmez.
* Bütün bunları yaptıkdan sonra bebek hala kusmaya devam ediyorsa acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kusan Çocuğa Ne Yapılır

Kimi zaman çocuklarının kustuğunu görüp önemsemeyen annelerin artık dikkatli olması gerekiyor. Çünkü konunun uzmanlarına göre kusma, çocuklarda hastalık belirtilerinden. Kusan çocukların hemen muayene edilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, bunun ihmale gelmeyeceğini söylüyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Gastroenteroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gönül Dinler, kusmayı karın kaslarının kasılarak mide içeriğinin ağız yoluyla boşaltılması olarak tanımlayarak, genellikle bir hastalığın belirtisi olduğuna işaret etti. Bebeklerde daha sıklıkla görülen kusmanın, hafif bir soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon, boğaz iltihabı, kulak iltihabı, bağırsak enfeksiyonu gibi basit enfeksiyon nedenlerine bağlı olabileceği gibi, böbrek, karaciğere ait enfeksiyonlar, menenjit, mide ülseri ve hatta beyin tümörleri gibi çok daha ağır hastalıklara bağlı olabileceğini söyleyen Dinler, özellikle annelerin dikkatli olmasını tavsiye etti.

“Bebek aniden, özellikle fışkırır tarzda kusmaya başlarsa, beraberinde ateş, halsizlik, solunum güçlüğü, ishal ve buna bağlı sıvı kaybı gibi belirtiler varsa ve kusmaya devam ediyorsa mutlaka önemsenmeli ve doktora götürülmelidir.” diyen Yard. Doç. Dr. Dinler, şöyle devam etti: “Ancak bazı bebekler emdikten sonra bir miktar kusabilirler. Aniden başlamayıp, uzun süreli devam eden bu kusmaya gastrosefageal reflü diyoruz. Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Normalde lokma yutulunca, yemek borusu ile mide arasındaki kapak işlevi gören kas gevşer ve lokma mideye iletilir. Ardından bu kas tekrar kasılarak gıdanın geri kaçmasını önler. Eğer bu kapak işlevini yapamazsa mide içeriği yemek borusuna geri kaçar, buna reflü denir. Mide asidi ile karışan bu asidik içerik, aside karşı korunmasız olan yemek borusu yüzeyine zarar verir veya daha yukarı çıkarak soluk borusuna ulaşır ve solunum sistemi ile ilgili şikayetlere neden olabilir.”

Bebeklerde en sık görülen belirtinin kusma olduğunu hatırlatan Gönül Dinler, şunları söyledi: “Kilo alım azlığı, huzursuzluk, gece ağlamaları, uyku bozuklukları, hırıltılı solunum, düzelmeyen öksürük, solunum tutması ve buna bağlı ‘öleyazma’ bebeklerde sık görülen belirtilerdir. Çocuklarda ise göğüs kemiği arkasında yanma, ağrı, ağza acı-ekşi su gelmesi, yutma güçlüğü, uzun süreli öksürük, astım benzeri tablo, tekrarlayan sinüzit, ses kısıklığı, ağız kokusu gibi belirtiler daha sık görülür. Eğer bebek sağlıklı ve huzurlu görünüyor ve kilo alımı yeterli ise bir yaşına kadar tedaviye gerek olmadan izlenebilir.

Ancak bir yaşından sonra hala devam ediyorsa, kusmanın yanı sıra yukarıda sayılan belirtiler varsa ya da ek olarak ateş, genel durumunda değişiklik varsa mutlaka araştırılmalıdır. Özellikle çocukluk yaş grubunda kusmaya neden olabilen diğer hastalıklardan ayrılması ve reflü saptanırsa da erken tedavi başlanarak oluşabilecek zararlı etkilerin önlenmesi önem taşımaktadır. Reflü saptanan bebek anne sütü ile besleniyorsa, buna devam edilir. Anne sütü almayan bebeklerde mamanın kıvamının koyulaştırılması, az ve sık aralıklarla beslemek yeterli olur. Bu amaçla hazırlanmış formüle mamalar (anti-reflü mamalar) kullanılabilir.”

Bu tür çocukların çikolata, kafeinli gıdalar, gazlı içecekler, aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durması gerektiğinin altını çizen Dinler, “Adölesan dönemde alkol ve sigara kullanımına dikkat edilmelidir. Ayrıca şişmanlık ve sıkı giyecekler reflüyü artırdığından varsa fazla kilolardan kurtulmak ve sıkı giyeceklerden kaçınmak faydalı olur. Bebeklerde en iyi yatış pozisyonu yastık kullanmadan, yatağın altından destekleyerek yatak başının 30 derece kadar yukarı kaldırılması ve bebeğin sırtüstü yatırılmasıdır. Daha büyük çocuklarda sol yan pozisyonunda yatmak rahatlatıcı olabilir.

Eğer reflü hastalığı gelişmişse ilaç tedavisi de başlanır. Bu amaçla asit baskılayıcı, mukoza koruyucu ya da mide barsak hareketlerini düzenleyici ilaçlar kullanılabilir. Ancak beslenme ve pozisyon önerileri ile birlikte kullanılmalıdır, aksi halde yararları kısıtlı olur. Reflü tedavi edilmezse, kilo alım azlığına bağlı büyüme geriliği, sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları, otit veya astım, zatürre atakları, apneye bağlı ani bebek ölümleri, yemek borusundaki hasara bağlı darlıklar, yine bu bölgeden ileri yaşlarda gelişebilecek kanserler en belli başlı komplikasyonlardır.” şeklinde konuştu.

alıntı

Cocuklarda Bebeklerde İshal Kusma Karın Ağrısı

Çocuk ve Bebek Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Bebeklerde İshal Hastalığı

İshal, dışkının sulu olması ve sık sık yapılması an*lamına gelir. Nedeni, gıda değişikliğinin yanı sıra virütük ya da daha ender olarak bakteriyal enfeksiyonlar olabilir. Enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan ishallere, “gastroentestinal” rahatsızlık adı ve*rilir. Sık görülen belirtilerinden biri, tüm karnı kapla*yan, sancılı ağrılardır. İshalle birlikte kusma da görülebilir. Rahatsızlık, genellikle 24-48 saat sürer ve özel bir tedavi gerektirmeden, kendiliğinden kaybo*lur. İshal, verdiği sıkıntının yanı sıra aşırı sıvı kaybı*na neden olabilir. Bu yüzden bebekler ve hastalığın uzun sürdüğü ve ciddi olduğu durumlarda büyükler için, tehlike yaratabilir.

İshal Hastalığı Tedavisi

Yiyecekler: Ciddi bir ishalde çocuğun bağırsak*larının dinlenmesi sağlanmalıdır. İlk oniki saat için*de çok küçük miktarlarda kızarmış ekmek ya da kraker dışında yiyecek verilmemelidir. Daha sonra yağsız pirinç tapası ve haşlanmış patates gibi yiye*cekler yedirilebilir. Belirtiler kayboldukça normal gı*dalara dönülür. Ancak bir süre yağlı ve kızarmış gıdalardan kaçınmalıdır.

Sıvılar Çocuk, bedenin susuz kalmasını önlemek amacıyla mutlaka yeterince sıvı gıda almalıdır. Bu ne*denle her zaman olduğundan daha fazla içecek ve*rilmelidir. İçeceklerin ishali artırdığı ve bu yüzden kısıtlanmaları gerektiği konusunda yanlış bir inanç vardır. Bedenin yeterince sıvı alması zorunluğu oldu*ğu için bu, çok tehlikeli bir yanlış anlamadır. Başlan*gıçta yalnız su ve şekersiz koyu çay verilmelidir. İshal hafifledikçe meyve suları, belirtiler iyice azalınca da süt içirilebilir.

İlaç: Reçetesiz satılan kaolenli ilaçlar, dışkının da*ha yoğun olmasını sağlayacaktır. Antibiyotikler, bir*çok durumda belirtilerin süresini ya da etkisini azaltmak açısından yararlı olmazlar.

İshal Durumunda Ne zaman doktora başvurmalı?

İshal ya da bağlı rahatsızlıklar, 24 saat içinde geçmezse, Kramp türü ağrılar yerine sürekli karın ağrısı ve acı varsa, İshalli çocuk, altı aylıktan küçükse, Hastalık yabancı bir ülkeyi ziyaretten kısa bir sü*re sonra ortaya çıkmışsa, Hastalık, sık sık kendini yinelerse, Dışkıda kan görülürse, Çocuğun genel olarak kaygı uyandıran bir görü*nümü varsa

Çocuklarda Bebeklerde Karın ağrısı

Karın ağrısı, apandist ya da başka bir rahatsızlı*ğa bağlı olabileceği kaygısıyla anne-babaları üzer ve telaşlandırır. Ancak, çocuklarda karın ağrısı sık gö*rülen ve nedenleri pek çeşitli olan bir rahatsızlıktır. Bedenin başka yerlerindeki, örneğin bademciklerdeki iltihaplar karındaki lenf bezlerinin şişmesine ve karın ağrısına neden olabilir. Bağırsakların ishal nede*niyle aşırı hareketi sonucu, gelip geçici ağrılar türünde olabilir. Kabızlık, pek ender olarak karın ağ*rısına neden olur. Ancak kabızlığı gidermek amacıyla kullanılan müshil ilaçları, karın ağrısı yapabilir.

Ayrıca duygusal sarsıntılar ve stres, karın ağrısı*na neden olabilir. Ancak bu durumlarda çocuğun numara yapıp yapmadığından emin olmak gerekir. Karnı gerçekten ağrımayan çocuk, bu şikâyetinin dışında tümüyle sağlıklı görünecektir.

Çocuğun, karnının neresinin ve nasıl ağrıdığını ta*nımlaması güçtür. Karın ağrısı deyimini, büyüklerin kullandığından farklı anlamda kullanabilir, “karnım ağrıyor” diyen çocuk, gerçekte mide bulantısından ya da genel bir halsizlik duygusundan yakınıyor da olabilir.

Akut apandisit

Apandist, karnın alt, sağ yanında yer alır. Akut apandisit ağrısının olağan belirtisi, göbekten baş*layarak çocuğun sağ yanına yayılan ağrıdır.Bu arada karnın alt sağ yanı hassaslasın Ağrı süreklidir ve ha*reket edildikçe ağırlaşır. İştah azalır ve kusma görü*lür. Bağırsaklar genellikle ağrı başlamadan 12 saat önce çalışmayı durdurur. Dil sağlıklı, pembe rengini yitirir ve 37.2 ile 37.8 santigrad derece arasında hafif ateş vardır.

Çocuklarda Karın ağrısının tedavisi

Karın ağrısının her türü özellikle çocukta, sık kar*şılaşılan bir durum değilse ve bilinen bir açıklaması yoksa, ciddiye alınmalıdır. Çocukta genellikle görülen yatma isteği desteklenmelidir. Ağrının verdiği sı*kıntı, karnın üzerine içi ılık su dolu bir şişe konula*rak biraz hafifletilebilir. Çocuğa, su ve çay gibi sin*dirim güçlüğü yaratmayan içecekler dışında katı gı*da verilmemelidir. Acıyı azaltmak amacıyla uygun dozda aspirin ve benzeri ilaçlar içirilebilir.

Ne zaman doktora başvurmalı?

Çocuk hasta görünüyorsa, Acı sürekliyse ya da çok şiddetliyse, Akut bademcik iltihabı, gastroentestinal bir rahat*sızlık ya da duygusal stres gibi bilinen, açık bir ne*den yoksa, Ağrı 6 saatten uzun sürerse, Ağrı, karnın alt sağ yanında yoğunlaşıyorsa ve kar*nın o bölgesi özellikle hassassa.

Çocuklarda Bebeklerde Kusma Rahatsızlığı

Kusma, çocuğun bünyesine uymayan bir yiyecek yemesi, aşırı yeme, duygusal sarsıntı, kara ya da de*niz yolculuğu gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ge*nellikle bağırsak enfeksiyonu kusmanın nedenidir. Ancak bu tür gıda zehirlenmelerinin dışında, bede*nin başka yerlerindeki, örneğin kulak ve bademciklerdeki enfeksiyonlar da kusmaya neden olabilir. Çocuk, kustuktan sonra solgun görünebilir ve üşüyebilir. Ancak bu belirtiler telaşlandırmamalıdır, çün*kü bir süre sonra kaybolacaktır.
Yol hastalığı: Yolculuk, pek çok çocuğu rahatsız eder. Yolculuklarda önceden alınacak önlemlerin, te*daviden çok daha yararlı olduğunu unutmamak ge*rekir. Yol hastalıklarına karşı pek çok uygun antihistaminik ilaç vardır. Bu ilaçlar genellikle yola çıkılma*dan yarım saat önce alınır ve yol boyunca her yarım saatte bir uygun dozda verilir. Bu ilaçların uyku ver*meleri de, ayrı bir yarar olarak görülebilir.

Kusma Hastalığı Tedavisi

Çocuğa 6-8 saat süreyle bir şey yedirilmemeli, an*cak her 1-2 saatte bir ya da daha sık su verilmelidir. Kusma azaldıkça kızarmış ekmek, bisküvi gibi yiye*ceklere, giderek normal gıdalara geçilmelidir.

Ne zaman doktora başvurmalı?
Kusmayla birlikte karın ağrısı varsa, Kusma, 24 saaten uzun sürerse, Çocuğun ateşi varsa, Çocuk genellikle iyi görünmüyorsa

Sponsorlu Bağlantılar

Kusan Çocuğa Ne Yedirmeli” İçin 3 Cevap

  1. doktormusunda tavsiye veriyon olm daha mesleğin yoktur be yürü git nerden bilion gazoz içirdikmi bebek ağlar biraz mantıklı ol da gel daha doktor değilsin biirşey değilsin gazoz asitli olduğu için 2 yudum bile zararlı olabilir su içirilmeli ve çok içirilmemeli doktora giderse 2 serum taktırılır ben çocukken yaşadım doktor 2 serum yaptı 2 saat sürdü 2 saat yattım bekledim bu olay şuruplada geçmez kola-gazoz-soda içirilmemeli su içirilsede çeşme suyu içirilmemeli doğal kaynak suyu içirilmeli zararsız şeyler yedirilmeli pilav çorba gibi şeyler içirilmemeli bitki çayı içirilebilir doktor sonra bir bardak veriyor arabada yada yola kusabiliriz diye ona kusmak için önlem veriyor çok kusarsa serum yapılır 2 tane 1 tane yapılır az kusuyorsa ilaç filan vermez direk serumu yapar acildede normaldede 2 ise 2 saat 1 ise 1 saat çocuğa su da yiyecekde verilmemeli bilip bilmeden gelme ben daha 1.sınıfta yaşadım!!! zor iş

Kusan Çocuğa Ne Yedirmeli İçin Yorum Yap